Προς το περιεχόμενο

Ακούσατε το καινούργιο single των metallica?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μόνο το Lux Aeterna κυκλοφόρησε στο Youtube, χωρίς καμία ανακοίνωση. Το άλμπουμ είναι διαθέσιμο για preorder και θα κυκλοφορήσει τον Απρίλιο.

 

Τo single θα μπορούσε να είναι ένα συμπαθέστο b-side των Motorhead αν τα φωνητικά του Hetfield δεν το πήγαιναν και λίγο προς Diamond Head. 

 

Καμιά έκπληξη. Οι άνθρωποι πλέον ζουν τις ζωές τους και μαζεύονται πού και πού να βγάλουν ένα αλμπουμάκι μεσα σε ένα δίμηνο για την αρπαχτή της υπόθεσης. 

 

Σέβομαι πάρα πολύ την προσπάθεια που έκαναν μετά το MOP κατά καιρούς να αλλάξουν για να μην καταλήξουν απλά κακέκτυπα του εαυτού τους (βλέπε Slayer μετά το RIB ή Maiden μετά το NOB) αλλά δυστυχώς δεν ήταν μια επιτυχημένη προσπάθεια. Τί να κάνουμε, δεν είναι όλοι Radiohead. 

ΥΓ Πολύ πολύ κακά τα εμφανώς σαμπλαρισμένα τύμπανα... 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Μόνο το Lux Aeterna κυκλοφόρησε στο Youtube, χωρίς καμία ανακοίνωση.

 

για το single μιλάω.

Θα δω αν μπορώ να αλλάξω τον τίτλο

done

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • dimsonic changed the title to Ακούσατε το καινούργιο single των metallica?
1 hour ago, Jet72 said:

Ε, αφού δεν εχεις ακούσει το πρωτo των VH τουλάχιστον να εχεις ακουσει το τελευταιο των Metallica....

 

Τωρα σοβαρά τα δέκατα εκτα της μπότας ειναι ο Λαρς; Μωρε μπραβο και δεν του το 'χα!

Προτιμώ τον Rick Allen κι ας έχει ένα χέρι λιγότερο...όσο για τον Lars ένα έχω να πω: https://fb.watch/ha8SmBytoo/
Υ.Γ.: Βάφτισα μέχρι και τον γάτο μου Rick Allen επειδή του λείπει το ένα πόδι...😺

38 minutes ago, dimsonic said:

ε ναι τώρα, εγώ του έλεγα για sco και αυτός για τον captain Kirk

Το μαύρο όμως είναι απίστευτη παραγωγή. 

...αν είχε την ίδια παραγωγή και το Justice...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι υπήρξα fanboy Metallica και συνεχίζω λέγοντας ότι θα έπρεπε να πάρουν το δρόμο του load-reload εδώ και μια δεκαετία τουλάχιστον... Δισκαρες για όσους δεν είχαν τσιμπλες και αρμόζει περισσότερο στο αναπόφευκτο γήρας... 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kpeyos είπε

ή Maiden μετά το NOB

Πιπερι.

 

Μετα το ΝΟΒ οι Μεηντεν εβγαλαν 4 αλμπουμ καλυτερα απο το ΝΟΒ. Για πλακα κ τα 4 καλυτερα. Μικρες αποκλισεις στον γενικο ηχο της μπαντας ναι, αλλα οσο κ να μενεις σταθερος σε εναν ηχο οταν βγαζεις 4 τετοια αλμπουμ δε σε κατηγορει κανεις. Απο Νο Πρεηερ κ μετα οταν αρχιζει η πτωτικη πορεια συνθετικα αργα κ σταθερα να τους κατηγορησεις ακριβως για το ιδιο πραγμα αλλα οχι για αυτα τα τεσσερο.

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

ε ναι τώρα, εγώ του έλεγα για sco και αυτός για τον captain Kirk

Αρα και οι δυο μάθατε εναν νεο αδιαφορο για τα γουστα σας τυπο. Συμμετρικο ακουγεται.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμέ τα πρώτα τους 5 άλμπουμ ήταν ένα κι ένα με το and justice for all να θεωρώ ότι είναι ένα σπάνιο αριστούργημα εκτός ορίων μουσικού είδους.

 

Από εκεί και πέρα σταμάτησαν να με ενθουσιάζουν και τους άκουγα μόνο περιστασιακά. Αγόρασα και άκουσα εκτενώς το hardwired to self destruct αλλά δεν... 

 

Το πρόβλημα με αυτά τα είδη είναι ότι από μια ηλικία και μετά δεν υπάρχουν τα απαραίτητα στοιχεία για τη σύνθεση καλών κομματιών. Άμα ξεθυμώσεις με λίγα λόγια, δε γίνεται δουλειά.

 

Παρόλα αυτά το ότι είναι σχεδόν 60άρηδες και παίζουν live με αυτή την ενέργεια και σε αυτές τις εντάσεις, μόνο άξιο θαυμασμού.

  • Like 6

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Το μαύρο όμως είναι απίστευτη παραγωγή. 

Μιας που το έπιασες, μου δίνεις την ευκαιρία να πω ότι εμένα το MOP μου φαίνεται απίστευτη παραγωγή κι όχι τόσο το μαύρο. Βέβαια αν τα βάλεις δίπλα δίπλα το μαύρο ακούγεται πιο μεγάλο και fancy. Λογικό αφού τα samples στα τύμπανα είχαν φτάσει επιτέλους στην ωριμότητα τους εκείνη την εποχή και αυτό έκανε και το 80% της διαφοράς για μένα.

 

Αλλά σήμερα έχοντας ακούσει παααααρα πολλές παραγωγές με σαμπλαρισμένα τύμπανα (ή με άλλες περίεργες τεχνικές), έχουν αρχίσει και κουράζονται τα αυτιά μου απ τους τεράστιους μεν αλλά κρύους κι αποστειρωμένους ήχους και τις βαριέμαι. Kαι το μαύρο είναι ακόμη μία παραγωγή 90s του Bob Rock, απλά με μεγαλύτερο budget.   

 

Απ την άλλη για το 1986 το MOP γράφει ιστορία. Βάζει στο κιθαριστικό λεξιλόγιο τα scooped mids, ανάγει τη Mesa Boogie σε εταιρεία ενισχυτών και καθορίζει το τί ορίζεται σαν μέταλ ήχος για περίπου 30 χρόνια, γιατί τόσα χρειάστηκαν για να ξαναξεκινησουν οι μεταλλάδες να βάζουν μεσαία στον ηχο τους και να φτάσουμε μέχρι την σημερινή επικράτηση των Peavey 5150.

 

Γενικά το MOP έχει ωριμάσει καλύτερα στα αυτιά μου. Ακόμη μπορώ να το ακούσω ξεκούραστα και να με εντυπωσιάσει όταν το βάζω in context. Το μαύρο, meh...

 

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, billaraskats27 είπε

Πιπερι.

 

Μετα το ΝΟΒ οι Μεηντεν εβγαλαν 4 αλμπουμ καλυτερα απο το ΝΟΒ. Για πλακα κ τα 4 καλυτερα. Μικρες αποκλισεις στον γενικο ηχο της μπαντας ναι, αλλα οσο κ να μενεις σταθερος σε εναν ηχο οταν βγαζεις 4 τετοια αλμπουμ δε σε κατηγορει κανεις. Απο Νο Πρεηερ κ μετα οταν αρχιζει η πτωτικη πορεια συνθετικα αργα κ σταθερα να τους κατηγορησεις ακριβως για το ιδιο πραγμα αλλα οχι για αυτα τα τεσσερο.

 

Nicko McBrain
fzQ8.gif

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Παρόλα αυτά το ότι είναι σχεδόν 60άρηδες και παίζουν live με αυτή την ενέργεια και σε αυτές τις εντάσεις, μόνο άξιο θαυμασμού.

 

Τους είδα το καλοκαίρι και τα έσπασαν κυριολεκτικά τόσο σε ένταση όσο και διάρκεια.

Προχθές βγήκαν και τα εισιτήρια για το τουρ του 2023.

  

35 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Το πρόβλημα με αυτά τα είδη είναι ότι από μια ηλικία και μετά δεν υπάρχουν τα απαραίτητα στοιχεία για τη σύνθεση καλών κομματιών. Άμα ξεθυμώσεις με λίγα λόγια, δε γίνεται δουλειά.

 

Ισχύει, προσωπικά πηγαίνω σε συγκεκριμένες συναυλίες τιμής ένεκεν και για το βίωμα της τηλεμεταφοράς στο παρελθόν..

Στη συναυλία που πήγα ήμασταν 70.000 κόσμος, από τους κάτω των 30-35 λίγοι ήταν για Metallica, η πλειοψηφία τους ήταν για Five Finger Death Punch.

 

Το νέο single έχει χαϊπαριστεί τρελά από παντού, προσωπικά δεν έχω αυταπάτες ότι θα δημιουργήσουν κάτι εφάμιλλο του απώτερου παρελθόντος..

 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου