Προς το περιεχόμενο

Πολλά overdrives σε ένα pedalboard


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Καλώς ή κακώς εγώ έτσι κατέληξα και στις 2 μου πεταλιερες. Το πως είναι μεγάλη ιστορια. Το βασικό είναι ότι πε΄ρασα μια μεγάλη πεςρίοδο δοκιμών πολλών overdrives για να μάθω στην πράξη πως ακούγονται διάφορα πετάλια και όχι από περιγραφές. Ανταλλαγές αγορές από νοιζ με οποιονδήποτε τρόπο.

Επίσης εδώ και καιρό μου αρέσει αλλά και μου βγαίνει stacking στα διάφορα ods. Οι συνδυασμοί άπειροι transparent με πεταλια που χουν προσωπικοτητα , low gain με high gain se διαφορες σειρες μεταξυ τους. Ξέρω ότι είναι πληθωρικό και ίσως και αχρείαστο αλλα εμένα έτσι μου βγαίνει. Στη φάση αυτή στην αλυσίδα στην μία μου πεταλιέρα έχω εκτός modulation 1) wah , 2) eq-booster, 3) πεταλι με χρωμα 4) transparent 5) dist 6) fuzz 7) dist 8) comp 9) clean booster 10) volume pedal. Δεν βαζω buffer , tuner , delays κλπ.

Δεν θέλω να μιλήσουμε τόσο για συγκεκριμένα πετάλια αλλά γισ τη μεθοδολογία, τη λογική με την οποία χρηιμοποιούν αρκετά drives , αν δεν ειμαι ο μονος που το κάνει. Πάντως νομίζω ότι έχω τον καλύτερο ήχο που είχα ποτέ.

Προλαβαίνω τυχόν κριτικές για το βάρος. Αυτήν κουβαλάω και στις πρόβες. Και δεν ειμαι το νιατο

Κουβέντα να γίνεται δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ ακόμη κουβαλάω ένα μικρό αεροπλανοφόρο στις πρόβες αλλά η εξέλιξη μου πήγε ως εξής:

1. wha->octavia->fuzz face->treble booster->distortion->overdrive->booster->...

2. compressor->muff->distortion->overdrive->booster...

3. compressor->double fuzz (tonebender/muff)->double overdrive (ChA/ChB)->noise gate->booster...

Σημειώνω ότι παίζω σε Βρετανικού στυλ ενισχυτές στο edge of breakup, ποτέ με φουλ καθαρούς Fender κλπ

 

Τώρα όσον αφορά το drives stacking, υπάρχει το ένα κορυφαίο όνομα κατ' εμε: Mad Professor ή BJFE ή Bearfoot (είναι τα ίδια πετάλια με κάποιες μικροδιαφορές στην υλοποίηση). Τα συγκεκριμένα είναι σαν να κάνεις φτιάχνεις τον ηχο σου με lego ένα πράγμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kpeyos είπε

Τώρα όσον αφορά το drives stacking, υπάρχει το ένα κορυφαίο όνομα κατ' εμε: Mad Professor ή BJFE ή Bearfoot (είναι τα ίδια πετάλια με κάποιες μικροδιαφορές στην υλοποίηση). Τα συγκεκριμένα είναι σαν να κάνεις φτιάχνεις τον ηχο σου με lego ένα πράγμα

τώρα τελευταια πήρα το mad professor sweet honey handwired από συνφορουμιτη μονο για αυτα που χα διαβασει. το πήρα με την ελπιδα να αντικαταστησω ts style στην αρχη που μονα τους συνηθως δεν μ αρεσουν πολυ αλλα βοηθαν πολυ στο stacking. ειναι φοβερο πεταλι και στακαρει υπεροχα. το μονο που με χαλαει ειναι οτι στο volume μεταξυ 9 και 10 που ναι το unity περιπου θελει πολυ λεπτεπιλεπτες κινησεις.

 

εχω κι ενα clarksdale wampler. σκεφτομαι να το αντικαταστησω με το  mp little green wonder για τους λογους που προαναφερθηκαν ελπιζοντας στο stacking. απο την αλλη ειναι και τα δυο αρκετα ευελικτα. ποσο να διαφερουν? me την εννοια οτι και το clarksdale ειναι παρα πολυ καλο

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O Wampler χρησιμοποιεί πολύ τα jfet στα πετάλια του που συνήθως δεν στακάρουν καλά. Ο Mad Professor χρησιμοποεί κατά κύριο λόγο op amps. Δεν έχω βέβαια προσωπική εμπειρία από το Clarksdale ή το LGW αλλά τα amp in a box του Wampler δε στακάρουν με τίποτα ενώ όσα έχω από Mad Professor κάνουν τα πάντα όλα. Ακόμη και τα fuzz του στακάρουν.

 

Βασικά προτιμώ τα Bearfoot που είναι πιο κοντινά στα original της BJFE απ ότι τα Mad Professor. Παράδειγμα το Sweet Honey που ανέφερες. Δεν έχει μεγάλη σχέση με το BJFE Honey Bee, ενώ το αντίστοιχο Bearfoot είναι licenced κλώνος στο 1/5 της τιμής του BJFE.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα η mad professor εχει βγαλει διαφορες εκδοσεις στο ιδιο πεταλι και ειναι λιγο μπερδευτικα. οντως στακαρουν πολυ καλα. ο wampler κανει το εξης. εχει πολλα ρυθμιστικα να φερεις το πεταλι οπου θες. προσωπικα τεινω να καταληξω οτι θελω να μου χουν κουρδισει το πεταλι με τον καλυτερο δυαντο τροπο και να εχει ελαχιστα ρυθμιστικα. ενα wampler euphoria που ειχα ηταν τρομερο αλλα δεν στακαρε εκτος της 1ης θεσης καλα.

ενω το επισης transparent greer lightspeed οπου και να το βαζεις σπερνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
34 λεπτά πριν, geka είπε

βασικα η mad professor εχει βγαλει διαφορες εκδοσεις στο ιδιο πεταλι και ειναι λιγο μπερδευτικα.

Βασικά υπάρχουν στο ίντερνετ εξηγήσεις απ τον ίδιο για τις διαφορές. Αλλά αν δεν ψάξεις και πας να αγοράσεις είναι ότι να ναι.

 

Άλλο κύκλωμα τα BJFE και τα Bearfoot, διάφορες παραλλαγές στα οriginal απ τον Bearfoot και μετά άλλο κύκλώμα τα Handwired Mad Professor και άλλο τα εργοστασιακά.

 

Πχ,  ο handwired κομπρέσσορας της Mad Professor είναι 8:1 κουρδισμένος καλύτερα για μπάσο και ο εργοστασιακός 4:1, κουρδισμένος καλύτερα για κιθάρα. Το Honey Bee πάνω στον Supro και το Sweet Honey πάνω στον Fender Super Reverb

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Βασικά υπάρχουν στο ίντερνετ εξηγήσεις απ τον ίδιο για τις διαφορές. Αλλά αν δεν ψάξεις και πας να αγοράσεις είναι ότι να ναι.

ναι. καπου διαβασα οτι ολα τα handwired ας πουμε ειναι τα ιδια αλλα εχουν βγει με διαφορες ετικετες.

11 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Το Honey Bee πάνω στον Supro και το Sweet Honey πάνω στον Fender Super Reverb

αυτο δεν το ηξερα. νομιζα οτι και τα δυο ειναι πανω στον σουπρο. το sweet honey παντως εχει τα πριμακια του αν δεν προσεξεις. είναι πολυ λεπτοκουρδιεμένο. εχει σημασια που εχεις τα knobs λεπτομερως .ταυτοχρονα ομως ειναι ιδανικο πεταλι για blackface ενισχυτες πιστευω. ειναι ariculate, έχει και ογκο. το εντυπωσιακο ειναι ότι σε ορισμενες φασεις μου λειτουργει σαν ts οταν ειναι στακαρισμενο, ενω ταυτοχρονα παιζει καλα και μονο του βγαζοντας ειτε smoothiλα ειτε αλητεια. τεραστια διαφορα με το ποσο δυνατα βαρας. υπερδυναμικο πεταλι. σε αυτη την φαση το τρεχω και στα 18v επειδη ετσι βολευει στην τροφοδοσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, geka είπε

ναι. καπου διαβασα οτι ολα τα handwired ας πουμε ειναι τα ιδια αλλα εχουν βγει με διαφορες ετικετες.

αυτο δεν το ηξερα. νομιζα οτι και τα δυο ειναι πανω στον σουπρο. το sweet honey παντως εχει τα πριμακια του αν δεν προσεξεις. είναι πολυ λεπτοκουρδιεμένο. εχει σημασια που εχεις τα knobs λεπτομερως .ταυτοχρονα ομως ειναι ιδανικο πεταλι για blackface ενισχυτες πιστευω. ειναι ariculate, έχει και ογκο. το εντυπωσιακο ειναι ότι σε ορισμενες φασεις μου λειτουργει σαν ts οταν ειναι στακαρισμενο, ενω ταυτοχρονα παιζει καλα και μονο του βγαζοντας ειτε smoothiλα ειτε αλητεια. τεραστια διαφορα με το ποσο δυνατα βαρας. υπερδυναμικο πεταλι. σε αυτη την φαση το τρεχω και στα 18v επειδη ετσι βολευει στην τροφοδοσια

 

Επειδή έχω παίξει και με τα δύο, κατέληξα στο Honey Bee. Είναι πολύ πιο saggy και λιγότερο πρίμο. Το sweet honey έχει πρίμα όπως λες, μιας και φεντερίζει, και είναι και πολύ πιο σφιχτό. Την ίδια στιγμή βέβαια το sweet honey είναι και πολύ πιο κλασικό σαν ήχος, ενώ το honey bee είναι πολύ πιο ιδιαίτερο και μπορεί να υπάρχουν πολλοί που δε θα τους αρέσει. Εγώ το έχω στο ράφι για καμιά ηχογράφηση, δεν είναι τόσο all around για πρόβες αλλά έχει τον δικό του ήχο που κάποια στιγμή χρειάζεται. Εγώ το χρησιμοποιώ κυρίως με έναν παλιό Teisco 15άρη, γιατί καλό το small amp drive του Honey Bee αλλά αν τό βάλω στον 100άρη Matchless πχ, πάει περίπατο...

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ειναι κι αυτος ο λογος που μερικες φορες με βολευει στο stacking , prin απο ενα φαζ ας πουμε . δεν ειναι και εντελως φεντεριζε. το τονε το εχω απο το 9 και κατω. στο τερμα του ομως δεν ειναι σαν τα αλλα tone . περιεργο πεταλι με ομορφο τροπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου