Προς το περιεχόμενο

Drop C setup & adjustments


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια,

Χρειαζομαι μια μικρή βοήθεια στο θέμα μου,

Εχει λιγες βδομάδες που παρέλαβα μια ltd esp ec-1000 με seymour duncan μαγνήτες (made in Korea).

Η κιθάρα ήρθε με δεκάρες χορδές  [D'Addario XL110 (.010/.013/.017/.026/.036/.046)].

Tην κιθάρα την πήρα κατα κύριο λογο να παιζω σε drop c (έχω αλλη κιθαρα για standard tunning).

 

Tο προβλημα μου ειναι οτι σε drop c η Μεγάλη Μί  και η Λά οταν παιζουν ανοικτές αλλα και στα πρώτα τάστα κάνουν ενα buzzing ήχο πολύ δυνατό, το ξέρω οτι οι χορδές για αυτο το κουρδισμα ειναι λάθος καθως επίσης έχω πολυ χαλαροτητα σε σημειο να μου φεύγουν οι χορδες απο τα δάκτυλα σε γρηγορο παιξιμο. 

 

Έχω αγοράσει τις (Ernie Ball Even Not Slinky Cobalt 12-56) χορδές και θέλω να τις τοποθετήσω αλλα μεχρι στιγμης έχω πάει σε 2 μαγαζιά και τους εξήγησα τι ακριβώς χρειάζομαι που ειναι:

 

1) τοποθετηση χορδών

2) ελεγχος του nut (42mm) αν χρειαζεται καποια τροποποιηση για τις ποιο χοντρές χορδές

3) Ρυθμισμα του truss rod για το νεο σεταρισμα

4) Να ξανα ρυθμισουν την τονικοτητα.

 

Και κανένας δεν δεχεται να το κάνει. Συγκεκριμένα το πήγα σε ενα μαγάζι οπου μου την κράτησαν 3 μέρες!!!! για να μου πουν οτι το κουρδισμα μου ειναι λαθος και ειναι λογικο να κανουν αυτο το τριξιμο και μου προτειναν να παιζω τα τραγουδια μου σε standard tunning 🙄)

 

Eιμαι απο Θεσσαλονικη δυτικα και θέλω να ρωτήσω αν γνωριζεται καποιον εδω να μπορει να το αναλάβει αυτό γιατι δεν βγάζω άκρη.

 

Ευχαριστώ για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σε τόσο ΑΛΜΠΑΝΙΔΕΣ επεσες;

Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να ανοίξεις λίγο τα nut slots. 

Τα υπόλοιπα δεν διαφέρουν σε τίποτα από ένα κανονικό σετ απ σε μι.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 12άρες ίσως είναι υπερβολή για μια κιθάρα με τυπικό scale σε Drop C. Απορώ γιατί δεν πήγες με μεγαλύτερο scale - εκτός αν έχω κάνει λάθος και δεν έψαξα σωστά. Για την C οκ μπορεί να δουλέψει, αλλά είσαι σίγουρος για τις υπόλοιπες? Οι 11άρες για μένα είναι υπέρ-αρκετές, και δε χρειάζεται δουλειά στο nut.

 

Τώρα το γιατί δεν στο αναλαμβάνει κανείς, δε ξέρω. Δεν είναι δα και καμιά τρομερή υπόθεση. Βρες αν γίνεται κάποιον μεταλά. Το να σου λέει ένας επαγγελματίας ότι το Drop C είναι "λάθος κούρδισμα" είναι το λιγότερο γελοίο.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Οι 12άρες ίσως είναι υπερβολή για μια κιθάρα με τυπικό scale σε Drop C. Απορώ γιατί δεν πήγες με μεγαλύτερο scale - εκτός αν έχω κάνει λάθος και δεν έψαξα σωστά. Για την C οκ μπορεί να δουλέψει, αλλά είσαι σίγουρος για τις υπόλοιπες? Οι 11άρες για μένα είναι υπέρ-αρκετές ...

 

Οι 12άρες μπορεί να μην είναι μόνο για το κούρδισμα, αλλά και για τον όγκο στον ήχο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Θεσσαλονίκη εγώ θα ξεκινούσα την αναζήτηση μάστορα από Πνοή και Νύξη.

 

24.75'' scale δεν έχει η κιθάρα σου; Μου φαίνεται κάπως "κοντό" για το κούρδισμα που ζητάς, αλλά αυτά θα τα συζητήσεις με κάποιον που να ξέρει από πού πιάνεται το κατσαβίδι σε αντίθεση με τους "τεχνικούς" που είδες ως τώρα. 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, ECC803s said:

Στη Θεσσαλονίκη εγώ θα ξεκινούσα την αναζήτηση μάστορα από Πνοή και Νύξη.

 

24.75'' scale δεν έχει η κιθάρα σου; Μου φαίνεται κάπως "κοντό" για το κούρδισμα που ζητάς, αλλά αυτά θα τα συζητήσεις με κάποιον που να ξέρει από πού πιάνεται το κατσαβίδι σε αντίθεση με τους "τεχνικούς" που είδες ως τώρα. 🤣

 

Ναι ειναι 24.75 σε συγκριση με μια 25.5 τις νιωθεις τις χορδες πολυ πιο χαλαρές η αληθεια ειναι και αυτο ειναι ενα μειονέκτημα.

 

Απλα την ηθελα απο μικρος την κιθαρα αυτή την ειχα δοκιμασει απειρες φορες σε μαγαζια και δεν ελεγα να ξεκολλήσω, εσκασε και το black friday και ηταν πειρασμος 🤣.

 

Επεξεργασμένο από billseme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ακουστεί λίγο άσχετο αλλά επειδή το "γαμπριάτικο" το μπάσο μου είναι σεταρισμένο σε drop C, θα έλεγα να βρεις κάποιον που:

1. Να ξέρει τι πρέπει ακριβώς να κάνει.

2. Να μην βάζει πρώτα το χέρι του στην τσέπη σου για να κάνει δουλειά
3. Να μη σε βάζει σε λίστα αναμονής.
Όσον αφορά τις χορδές, νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερη σημασία. Στο μπάσο μου φοράω μόνιμα αυτές:
https://www.thomann.de/gr/daddario_exl160bt_balanced_tension.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου