Προς το περιεχόμενο

Αμα το μπράτσο γλιστράει...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

Αρα τι είναι αυτό που δίνει αυτή την αίσθηση;

 

Αυτό που δίνει την αίσθηση είναι το σχήμα του μπράτσου, και το πόσο καλά εφαρμόζει (το τελευταίο) στην παλάμη κατά το "χουφτωμα". Και από slimtaper σε slimtaper υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην αίσθηση. Αλλάζει το σχήμα, το χέρι νιώθει "πίεση" σε συγκεκριμένα σημεία, και αυτό δυσκολεύει στο παίξιμο.

 

Η ύπαρξη λούστρου είναι σημαντική, αλλά όχι τόσο, νομίζω. Προτιμώ satin finish, καθώς το χέρι κινείται ελεύθερα και δεν κολλάει.

 

Από 9,5 έως 12 ιντσες δεν έχω δει τεράστια διαφορά στην αισθηση, σε ίδιου τύπου κιθάρες. Από την άλλη, το τάστα κάνουν όλη τη διαφορά στο playability, αρκεί να μη με δυσκολεύει το σχήμα του μπράτσου.

 

Για τις μετρήσεις, να πω ότι δεν έχουν σημασία. Μια κιθάρα που μου φαίνεται πολύ πλατιά (epi les paul), είναι ακριβώς το ίδιο σε μέτρηση με μια άλλη που μου φαίνεται πολύ λεπτή. Το σχήμα κάνει όλη τη διαφορά.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, makam είπε

... και κάτι ακόμα. Το ύψος και πάχος των τάστων παίζει σημαντικό ρόλο στο 'γλύστρημα' του χεριού!😀

Και βέβαια πόσο στρογγυλεμένα είναι στο άκρο τους. 

Για μένα κάνει μεγάλη διαφορά στην αίσθηση παρόλο που γενικά δεν ακουμπάμε συνέχεια εκεί. 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
33 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Η ύπαρξη λούστρου είναι σημαντική, αλλά όχι τόσο, νομίζω. Προτιμώ satin finish, καθώς το χέρι ΜΟΥ κινείται ελεύθερα και δεν κολλάει.

 

  

42 λεπτά πριν, makam είπε

Από αυτά που λες Γιάννη συμπεραίνω: 

Α) Τα χέρια σου δεν ιδρώνουν. Γι' αυτό και γλυστρούν τα δάκτυλά σου πιό εύκολα στην Epi που έχει gloss finish. ΄Οσοι ιδρώνουν βολεύονται καλύτερα με satin finish καθώς με τα gloss κολλάει το χέρι τους. Εγώ που δεν ιδρώνω καθόλου προτιμώ πολύ καλύτερα την αίσθηση των glossy necks!

B) Παίζει τεράστιο ρόλο το προφίλ του μπράτσου! Ακόμα και μπράτσα με το ίδιο πάχος έχουν τελείως διαφορετική αίσθηση αν είναι 'round C', 'modern C', 'soft V' ή 'U'.. 

Γ) Και φυσικά το scale της κιθάρας. Άλλο το 24,75'' 'αλλο το 25'' και άλλο το 25,5''. Εντελώς διαφορετική αίσθηση σε συνδιασμό με το neck profile! 

 

  • Η αλήθεια είναι πως δεν έδινα ποτε σημασία στο φινίρισμα του μπράτσου αλλά κάποια glossy Stratocaster μπράτσα με είχαν απωθήσει παλιά. Θεωρούσα πως και σκέτα να ήταν το κακό που θα συνέβαινε θα ήταν πως θα μαύριζαν από τον ιδρώτα. Λάθος μάλλον.
  • Τα προφίλ των κιθαρων μου είναι χοντρικά "modern C" όλα, οπότε δεν εστίασα εκεί αλλά σίγουρα κάποιες μικροδιαφορές υπάρχουν φυσικά.
  • Οι 4 στις 5 είναι κοντές αρα κοινές και αντιπαρέρχομαι τη διαφορά tension στην Strat με 9,5αρες χορδές αντι για 10 στις άλλες.
36 λεπτά πριν, makam είπε

... και κάτι ακόμα. Το ύψος και πάχος των τάστων παίζει σημαντικό ρόλο στο 'γλύστρημα' του χεριού!😀

Αυτό! Ναι στις 4 είναι γκουμουτσέ, jumbo medium ενω στην Epi σίγουρα είναι λεπτότερα και χαμηλότερα.

 

Ισως ο συνδυασμός gloss και χαμηλών τάστων τελικά να μου δίνει αυτή την αίσθηση.

 

Το περίεργο για μένα είναι η σχεδόν μηδενική διαφορά που προέκυψε στις μετρήσεις συγκριτικά με την αίσθηση που είχα στα χέρια και γι αυτό τα έγραψα αυτά. Άλλο τι νομίζεις (όσα και να γνωρίζεις) και άλλο τι συμβαίνει στις διαστάσεις.

 

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Ναι στις 4 είναι γκουμουτσέ, jumbo medium ενω στην Epi σίγουρα είναι λεπτότερα και χαμηλότερα.

 

Ισως ο συνδυασμός gloss και χαμηλών τάστων τελικά να μου δίνει αυτή την αίσθηση.

 

Λοιπόν ενώ οι περισσότεροι "ορκίζονται" σε jumbo τάστα, και δεν προτιμούν τα μικρά, εγώ δεν μπορώ καν να παίξω με jumbo.

Τα medium jumbo της Gibson μου φαίνονται μια χαρά, αλλά πολύ θα ήθελα να παίξω με μια custom fretless wonder.

Νομίζω ότι θα μου φανεί σούπερ.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fusiongtr said:

 

Λοιπόν ενώ οι περισσότεροι "ορκίζονται" σε jumbo τάστα, και δεν προτιμούν τα μικρά, εγώ δεν μπορώ καν να παίξω με jumbo.

 Με jumbo τάστα αν το πάτημα δεν είναι γατίσιο το φάλτσο είναι μοσχαρίσιο...

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα ταστα παιζουν μεγαλο ρολο στην αισθηση. Medium jumbo και fretless wonder πχ. ειναι δυο διαφορετικοι κοσμοι, ακομα και με ιδιο action απο την κορυφη των ταστων. Και η ευαισθησια μιας κιθαρας παιζει ρολο, μια κιθαρα που "ακουει" καλα θα φανει πιο ευκολη απο μια μουγκη με ιδιο setup.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είμαι υστερικός με τα προφίλ και τα πάχη, μετά απο τόσα χρόνια κι αμέτρητες κιθάρες, να πω οτι τελικά η κιθάρα ως όλον παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο, ενώ σε όλα τα ενδιαφέροντα που κατέθεσαν οι συζητητές για τα μπράτσα θα ήθελα να προσθέσω τον πιο καθοριστικό παράγοντα κατα τη γνώμη μου, τους "ώμους", shoulders της κάθε πρότασης. Ένα μεσαίο μπράτσο με τονισμένους ώμους φαίνεται πολύ παχύτερο στο χέρι και το αντίθετο. Αυτό μπορεί να γίνει εύκολα αντιληπτό σε μπράτσα τύπου V (warmoth boatneck για παράδειγμα) όπου ενώ οι αριθμοί τρομάζουν η πραγματικότητα διαφέρει ριζικά. Υπάρχουν κάποιες σταθερές όπως ας πούμε το φαρδύτερο μπράτσο μάλλον θα φανεί λεπτότερο αλλά το παιχνίδι παίζεται στα shoulders.

@fusiongtr Κι εγώ είχα παίξει στον Νάκα μια sg που με συνεπήρε τόσο το μπράτσο που πήγα μετά απο λίγες μέρες να την αναζητήσω  και είχε πουληθεί..θα την έπαιρνα μόνο γι αυτό. Στις Γκίμπσον πάντως δεν είναι παράδοξες οι διαφορές αφού το τελικό sanding αλλά και το αρχικό shaping γίνεται με το χέρι (έτσι λενε τουλάχιστον) οπότε δικαιολογημένα βλέπεις διαφορές στο ίδιο μοντέλο και κάποιες φορές μάλιστα έντονες.

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου