Προς το περιεχόμενο

Presonus AudioBox iTwo / STEINBERG UR-22-MKII


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, kpeyos είπε

κάποια USB Antelope (όχι Thunderbolt)

 

Θέλει midi, οι Antelope δεν έχουν κατά κανόνα.

Αλλά γιατί όχι Thunderbolt?

Ίσα ίσα που δεν θα έχει σχεδόν καθόλου latency.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Θέλει midi, οι Antelope δεν έχουν κατά κανόνα.

Έχεις δίκιο, πώς μου διέφυγε; Έχουν s/pdif, έχουν adat και δεν έχουν midi...

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Αλλά γιατί όχι Thunderbolt?

Thunderbolt και Windows είναι συνταγή για προβλήματα. Τουλάχιστον με τους drivers της Antelope.

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ίσα ίσα που δεν θα έχει σχεδόν καθόλου latency.

Το latency έχει να κάνει με τη γενικότερη υλοποίηση της κάρτας και κυρίως με τους drivers. Έχω και την MOTU Audio Express με usb και την Antelope ZenQ με thunderbolt. Η MOTU είναι απείρως πιο γρήγορη. Μπορώ να παίξω ακόμη και thrash metal με VST ενισχυτές χωρίς latency και χωρίς να σπάει ο ήχος.

 

To thunderbolt προσφέρει κυρίως bandwidth, όχι ταχύτητα. 

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

1. Έχω και την MOTU Audio Express με usb και την Antelope ZenQ με thunderbolt. Η MOTU είναι απείρως πιο γρήγορη. Μπορώ να παίξω ακόμη και thrash metal με VST ενισχυτές χωρίς latency και χωρίς να σπάει ο ήχος.

 

2. To thunderbolt προσφέρει κυρίως bandwidth, όχι ταχύτητα. 

 

1. Μου φαίνεται πραγματικά περίεργο αυτό, υποτίθεται ότι το thunderbolt πρωτόκολλο έχει τέτοια αρχιτεκτονική που που το latency είναι σχεδόν μηδενικό.

 

2. Και bandwidth και ταχύτητα (σε σχέση με το usb 2).

Αλλά το bandwidth είναι πολύ σημαντικό λόγω της διαφορετικής αρχιτεκτονικής του πρωτοκόλλου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

1. Μου φαίνεται πραγματικά περίεργο αυτό, υποτίθεται ότι το thunderbolt πρωτόκολλο έχει τέτοια αρχιτεκτονική που που το latency είναι σχεδόν μηδενικό.

 

2. Και bandwidth και ταχύτητα (σε σχέση με το usb 2).

Αλλά το bandwidth είναι πολύ σημαντικό λόγω της διαφορετικής αρχιτεκτονικής του πρωτοκόλλου.

Το πιο σημαντικό κομμάτι στα audio interfaces είναι οι drivers. Όλα τα υπόλοιπα έπονται. Γι αυτό η RME παραμένει προς το παρόν η No1 κάρτα για PC users. 

Anyway, αυτά είναι τα αποτελέσματα των δικών μου δοκιμών. Για του λόγου το αληθές:

image.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τις Audient, αλλά βάσει spec και όσων διαβάζω στο νετ, αν ήταν να πάω σε μια κάρτα μεσαίας κατηγορίας και να βασιστώ τους προενισχυτές της, μάλλον προς τα κει θα πήγαινα.

 

Ωπ, αυτό μου διέφυγε, ούτε οι Audient έχουν midi.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Ωπ, αυτό μου διέφυγε, ούτε οι Audient έχουν midi.


Να ρωτήσω εγώ κάτι; Με τα USB to Midi καλώδια υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Αλλιώς γιατί να περιορίζεται ο OP έτσι;

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kpeyos είπε


Να ρωτήσω εγώ κάτι; Με τα USB to Midi καλώδια υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Αλλιώς γιατί να περιορίζεται ο OP έτσι;

 

Να τα βάλει στο pc ή στο audio interface (πόσες usb θύρες να έχει το audio interface)?

Επίσης δεν έχουν όλες οι συσκευές (πχ παλαιότερα πλήκτρα) usb.

Εγώ πχ για να δώσω εντολές στην πεταλιέρα μου από το pc, πρέπει να την συνδέσω μέσω midi, γιατί δεν έχει usb.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Να τα βάλει στο pc ή στο audio interface (πόσες usb θύρες να έχει το audio interface)?

Sorry, μπορεί να λέω βλακείες ή να έχει κάτι που να μη μου περνάει απ το μυαλό ο OP, αλλά εγώ πχ θυμάμαι ότι τον παλιότερο εξοπλισμό μου (πχ ένα RY30 Drum Machine) τον έβαζα με USB to Midi απευθείας το PC και τον έβλεπε το DAW κανονικά (Studio One), όπως ακριβώς και τον νεότερο εξοπλισμό μου που έχει USB και πάλι τον συνδέω απευθείας στο PC. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Sorry, μπορεί να λέω βλακείες ή να έχει κάτι που να μη μου περνάει απ το μυαλό ο OP, αλλά εγώ πχ θυμάμαι ότι τον παλιότερο εξοπλισμό μου (πχ ένα RY30 Drum Machine) τον έβαζα με USB to Midi απευθείας το PC και τον έβλεπε το DAW κανονικά (Studio One), όπως ακριβώς και τον νεότερο εξοπλισμό μου που έχει USB και πάλι τον συνδέω απευθείας στο PC. 

 

Το θέμα είναι να έχει usb η συσκευή, και να μην χρειάζεται να την συνδέσεις και κάπου αλλού με midi (πχ ο dim θέλει να πάρει ένα B3 module και δεν έχει midi στο πλήκτρο του να το συνδέσει).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διάβασα τα πάντα, πολύ ενδιαφέροντα.

Και μερικές διευκρινίσεις.

 

1.Οι προενισχυτες δεν με πολύ νοιάζουν (όχι ότι θέλω μάπα) γι αυτό και η λύση του Γιάννη (yameth) στα 140,00 € είναι τέλεια , δεδομένου ότι θα χρησιμοποιώ εξωτερικούς.

 

2. Για usb midi δεν το συζητάω. Θέλω οπωσδήποτε MIDI I/O

 

3. To low zero latency είναι εκ των ων ουκ άνευ.

 

4. Μεταχειρισμένο όχι. Το μπατζετ να το ανεβάσω , μην φωνάζει ο martahon , αλλά όχι πάνω από 250.

 

5. Cubase και ΜΟΝΟ cubase (γι αυτό κοίταξα και την steimberg).

 

Υ.Γ. Δεν έχω εμπειρία με USB audio interfaces (εκτός από κάτι φθηνά, lexicon κλ.π) . ΠΑΝΤΑ ήμουν υπέρ του PCI, αλλά τώρα μιλάμε για λαπιτόπι....

 

 
 
 
 
 

 
 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου