Προς το περιεχόμενο

Χρονική διάρκεια του Live?


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Πάει λίγος καιρός που έχω να γράψω... και αντίστοιχα καιρό είχα την απορία και θέλω να ακούσω τις δικές σας απόψεις και εμπειρίες. Η μπάντα που παίζω είναι κυρίως cover band, rock, hard/ alternative. Και έχουμε μέχρι τωρα και μερικά δικά μας κομματια. Μέχρι και πριν τον κορονοϊό όταν παίζαμε σε μαγαζία, bar/ club κτλ, είχαμε ένα θέμα με τη διάρκεια του setlist μας... (σημ.: εγω φωνητικά/κιθαρα) Τώρα που εχουμε ξεκινήσει πάλι, προβληματίζομαι:

 

Τα μαγαζια ως γνωστόν θέλουν όσο πιο πολύ να παίζεις (πραγματικά τόσα χρόνια το έχω σιχαθεί το "παιξτε να πουλήσουμε κανένα ποτό παραπανω" ή "μόνοτόσο παιζετε;" ή "με την άλλη μπάντα την άλλη φόρα ήπιαν περισσότερα ποτά 🤪"), αλλά δεν θέλω να σταθώ στην συμπεριφορα αυτή κτλ (ξέρετε τι εννοω)

 

Απλά θέλω απο την εμπειρία σας όχι μονο σαν ακροατες αλλά πάνω στη σκηνη,

1. πόση διάρκεια είναι το setlist σας για το συγκεκριμένο είδος μουσικής;

 

επίσης,

2. Συμφωνείτε με μικρά διαλλείματα ενδιάμεσα στο setlist;

Λόγω της πίεσης απο τα μαγαζιά να βγάλουν λεφτά (γιατι απο εκεί σου λέει θα πληρωθείς και εσυ...) πιέζουν πολλές φορές για διάλλειμα στο setlist, κατι που συμφωνεί και ο ντραμερ και τα τσουγκρίζουμε (θέλει να ξεκουραστεί...λογικό, γιατί γενικά τα σπάει 😊) Εγώ θεωρώ όμως ότι σε ενα δυναμικό setlist το να κάνεις διάλλειμα και να μπει το cd ειναι ό,τι χειρότερο...και ειδικά όταν παίζεις rock. Σαν να λες στον κόσμο η ευκαιρία σου να φύγεις ή αν χόρτασες go, ή πηγαινε για ποπκρον και μετα ξεκινάει η ταινια... Ο κόσμος ναι μεν μενει, αλλά χάνεται το vibe, βγαινει εκτός tracks o κόσμος κτλ, και γενικά είμαι εκτός αυτής της λογικής. Είχα προτείνει να παιχτεί αντίστοιχα πχ ενα μικρό σετ με ακουστικά κομμάτια κτλ αντί να κατεβούμε... Αλλά και πάλι μεγάλη κοιλιά κτλ...

 

Σε ένα live πριν τον κορονοιο είχε πάει πολύ καλά, και happening κτλ, γενικά πολύ επιτυχημένο. Και κάναμε διάλλειμα τελικά....Και παίξαμε πολύ τελικά (αν θυμάμαι πάνω απο 3,5 ώρες) αλλά ο κόσμος κουράστηκε ή εμείς... και άρχησε να μειώνεται...

 

(μισό, σημειωτέον, ότι ξεκινούσαμε 11μμ μπορεί και πιο μετα, γιατι τα μαγαζιά δεν μπορούν να πουλάνε 8μμ ποτά με το καφάσι, γιατί εκείνη την ΄'ωρα ο κόσμος ακόμα πίνει καφέ και είναι νηστικός" 🤪, και τα live ηταν επαρχία)

 

Για πείτε λοιπόν, ποια είναι η καλύτερη διάρκεια που πρέπει να έχει ενα live, ούτε λίγο να μην ευχαριστηθεί ο κόσμος αλλα ούτε πολύ να φύγει επειδή κουράστηκε....

Επεξεργασμένο από Holystone

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω μπάντα μπορώ να σου πω για την μπάντα της αδερφής μου που πάω σε όλα τα live τους. Παίζουν και δικά τους και διασκευές με κύριο ύφος τυπικό Rock και Blues, αλλά και μια πιο μοντέρνα εκδοχή τους. Κάνουν ένα live ανά 2-3 μήνες, δε το κυνηγούν και πολύ. Έχουν παίξει σε διάφορα μαγαζια, όπως Κύτταρο, Σταυρό του Νότου, Lazy, αλλά μέχρι και φαγάδικα.

 

Δε ξέρω τι τους λένε οι μαγαζάτορες περί playlist και κατανάλωσης, αλλά ξέρω ότι το playlist το κανονίζουν μισή μέρα πριν το live, ανάλογα το πόσες πρόβες έχουν κάνει, αν έχουν καινούργια κομμάτια, αν έχουν ξαναπαίξει πρόσφατα κτλ. Δε νομίζω πάντως να χει να κάνει με την κατανάλωση που γίνεται εκείνη τη στιγμή. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι πρόσφατα έπαιξαν σε ένα φαγάδικο και ο μαγαζάτορας απλα τους είπε να μην βιάζονται να μπαίνουν στο επόμενο κομμάτι για να μπορούν να πάρουν ενδιάμεσα παραγγελίες.

 

Τώρα για τη διάρκεια, συνήθως παίζουν για 1μιση με 2μιση ώρες, ανάλογα. Εξαρτάται το ίδιο το event, αν θα παίζουν μόνοι ή με άλλες μπάντες, κτλ. Αλλά όταν παίζουν μόνοι σε τυπικά μαγαζιά που παίζουν συνεχώς, θα είναι κάπου στις 2+ ωρίτσες.

 

Αν δεν με απατά η μνήμη μου, κάνουν διάλλειμα σε όλα τα live που παίζουν μόνοι. Θα κατέβουν να πιούν το ποτό τους ή να φάνε κανένα μεζέ και θα ξανανέβουν μέχρι τέλους. Συνήθως διαρκεί κανα τέταρτο το πολύ, για να μη βαρεθεί ο κόσμος.

 

Από την άλλη, όλο αυτό νομίζω πως έχει να κάνει και με το είδος. Για παράδειγμα, μια metal μπάντα δε νομίζω να έκανε διάλειμμα για κοψίδια - βέβαια δε νομίζω να έπαιζε και σε φαγάδικο... Αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Μπαίνει νομίζω σε φάση "συναυλίας" και όχι "μαγαζί με live μουσική".

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία, νομίζω ότι 2 με 2,5 ώρες ειναι αρκετές. Μετά τις 3 ώρες υπάρχει μεγάλη κόπωση, ειδικά για κάποιον που τραγουδά και παίζει κιθαρα ταυτόχρονα.

Ένα διαλλειμα 15 λεπτών είναι αρκετό.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Holystone είπε

1. πόση διάρκεια είναι το setlist σας για το συγκεκριμένο είδος μουσικής;

Αν και δεν παιζω rock/metal αλλα αλλο ειδος μουσικης, ο μεσος ορος ειναι 430-5 ωρες με μιση ωρα διαλειμμα dj, εχει τυχει να παιξω και 6 συνεχομενες....😛 τωρα στις γιορτες συνηθως κλεινουμε αλλου μεσημερι αλλου βραδυ οποτε ξεκιναει απο 14:00-22:00 και μετα 23:00-7:00 δηλ 16 ωρες😋🥳🥶

 

νομιζω ομως για αυτο το ειδος μουσικης μια λογικη διαρκεια ειναι 3-3,5 ωρες.

 

 

 

1 ώρα πριν, Holystone είπε

2. Συμφωνείτε με μικρά διαλλείματα ενδιάμεσα στο setlist;

ενα διαλειμα μισης ωρας ειναι αρκετο αλλα χωρις να σπασει ο κοσμος ομως.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

ο μεσος ορος ειναι 430-5 ωρες με μιση ωρα διαλειμμα

 

Άμα παίζεις 430 ώρες συνεχόμενα Σταύρο, και παίζεις μια φορά κάθε 18 μέρες, έχεις δύο ώρες ελεύθερες για τσίσα, κακά, μπάνιο και φαγητό.

Όλα τα υπόλοιπα θα τα κάνεις πάνω στην σκηνή.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τυπικές διάρκειες σε τέτοιου τύπου ερασιτεχνικά live (δηλαδή όχι μεροκάματο, όχι ονόματα κλπ), είναι ένα πρόγραμμα περίπου 3μιση-4 ώρες μαζί με ένα διάλειμμα τετάρτου και το διάλειμμα εναλλαγής μπάντας που είναι επίσης πολύ σύνηθες γιατί σπανίως σε αυτά τα live παίζει μόνο μία. Ξεκινάει γύρω στις 10:00 το νωρίτερο και κλείνει 2, βαρύτατα 3. Και να θες να παίξεις παραπάνω, δε σε αφήνουν.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

2 φορες τη βδομαδα παρασκευη&σαββατο

 

Δεν βγαίνουν οι ώρες.

Αν αρχίζεις Παρασκευή και παίζεις 430 ώρες, περνάνε 17 μέρες. :classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μικρή εμπειρία αλλά αυτό που ξέρω να πω είναι πως τα μαγαζιά που πληρώνουν τις μπάντες με 20 ευρώ το άτομο δεν πρέπει να έχουν απαιτήσεις για πάνω από 1-1μιση ώρα...διαφορετικά θα πρέπει να χώσουν το χέρι βαθύτερα στην τσέπη. Μην το αναλύσουμε πως πάει...είναι μεροκάματο, απλά πράγματα...
Το θέμα του "φέρτε κόσμο" και "δεν πούλησα ποτά" είναι η κλασσική κλάψα του Έλληνα "επιχειρηματία" που δεν ξέρει τι και πως πρέπει να κανει αλλά θέλει σε ένα βράδυ να βγάλει τα λεφτά του μήνα. Σε προσλαμβάνει για μια μέρα, δηλώνει πως σε πλήρωσε 50 (για τα οποία φορολογείσαι αλλά γι αυτόν φαίνονται σαν έξοδα), σου δίνει 20 (μπορεί) κι όλα καλά, ναι;

Αν δείτε τι πληρώνουν σε ξένες μπάντες για να έρθουν έστω και για μια βραδιά και ταυτόχρονα τι πληρώνονται από τις Ελληνικές μπάντες για να τις βάλουν support, δεν θα ξέρετε αν πρέπει να γελάσετε ή να κλάψετε...
Μικρό ή μεγάλο μαγαζί στην Ελλάδα πάει να φάει όσα μπορεί. Φίλος που πήγε σε φεστιβάλ Βερολίνο (αίθουσα λίγο μεγαλύτερη από το An), απόλαυσε δωρεάν αεροπορικά, ξενοδοχείο, φαγητό, ποτά και μεταφορικά την ημέρα του φεστιβάλ. Και φυσικά η μπάντα πληρώθηκε με το βασικό μεροκάματο μουσικού στην Γερμανία. Μην με ρωτήσετε για "επιπλέον παροχές" δεν μου είπε...
Φυσικά  όταν η μπάντα παίζει "τούγκα-τούγκα" (κουνιούνται οι κυρίες σ' αυτό το ρυθμό) κι έχει και "ωραία παρουσία" μπροστά, έχει περισσότερες πιθανότητες να πληρωθεί κανονικά...έχει κάτι "βοσκούς" που πάνε και τα ακουμπάνε για να "δούνε"...μπουζουκοκαταστάσεις δλδ...
Προσωπικά μια λέξη μόνο: ΟΥΣΤ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ όταν έπαιζα στο στυλ που ενδιαφέρει τον op 2,5 με 3 ώρες με μισάωρο διάλειμμα.

 Με δύο τραγουδιστές το ιδανικό.

Γιατί ο ένας μόνος του θα ψοφήσει😀 αν είναι και τα κομμάτια δύσκολα.

 

 Αυτή είναι η άποψής μου.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου