Προς το περιεχόμενο

O 3600X έφυγε, ο 5600Χ ήρθε!!!! Για τις γιορτές ρε γαμ$τΤ^%Τ


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2,5 χρόνια πριν .....................................................................

 

 RYZEN.thumb.JPG.e2da5b0137870c5de307e60eb811ffd8.JPGΆξιος συνοδοιπόρος έβγαλε μαζί μου την πανδημία και δουλέψαμε, παίξαμε, φτιάξαμε μουσική, βίντεο και άλλα πολλά μαζί, δεν με πρόδωσες και δεν θα σε ξεχάσω  και ας σε αποχωρίζομαι τώρα  με τον μεγαλύτερό σου αδελφό.

 

 258124519__Viber_2022-12-08_22-46-55.thumb.jpg.3ad4800b42c120865aad6424ddce145e.jpg

Μια μικρή αναβάθμιση στον 5600Χ τώρα που έριξε τιμή.

 Δεν πήγα παραπάνω για να μην μου έρθει και πολύ η ΔΕΗ

 μας έχουν αποκάμει, ακρίβεια και λογαριασμοί

 Αλλά όπως λέμε εμείς  οι αριστεροί

 δικαίωμα στην αναβάθμιση έχουν ακόμα και οι φτωχοί 🤣

 

 Δεν θα δω και τεράστιες διαφορές, ίσως στο rendering και άντε λίγο στην απόκριση του συστήματος και κανα fps παραπάνω στα παιχνίδια , αν και ο προηγούμενος ήταν σκύλος και τράβαγε πολύ.

 Αλλά είπα να τον πάρω έτσι να χαρώ και εγώ να τον ρίξω πάνω στη μητρική να πω οτι έκανα μια αναβαθμισούλα έτσι για το καλό στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε.

 

 Ορίστε τοποθετημένος και θα ψύχεται και αυτός από την Arctic AIO μου  και όσο γράφω αυτές τις γραμμές βλέπω πως όλα πάνε καλά και από θερμοκρασίες και απόδοση.

 

 Δείτε και το σύστημα από κοντά του cos_dr, μέσα σε αυτό ψήνονται οι συγκλονιστικές μουσικές παραγωγές του μεγάλου επιβλητικού καλλιτέχνη που όλοι αγαπάτε και θαυμάζετε🤣χαχαχαχαχαχαχα

 1759064402__Viber_2022.thumb.jpg.b38e4ac91e7fde6083a749622b615a7c.jpg

 

Έχετε την ευγνωμοσύνη μου,καλές αγορές και σε εσάς και

 ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ και ΕΙΡΗΝΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

  • Like 8

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Άξιος!

Καλορίζικο το καινούριο ρύζι σου.

Ευχαριστώ.

 Πραγματικά βλέπω αισθητή διαφορά, δοκιμάζω παιχνίδια και έχει διαφορά στα 1080p , οδηγεί καλύτερα την GPU και το σύστημα κάνει boot και άλλες εργασίες όπως unrar ακόμα πιο γρήγορα.

 Δεν είναι καθόλου άσχημα, καλύτερη θερμική απόδοση, ψηλά ρολόγια, είναι βελτιωμένος όπως έβλεπα στα review. Αισθητά.

 Είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής χαχαχαχαχαχαχαχα🤣

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλορίζικος Κωστάκης και σύντομα με έναν 7950X για να ολοκληρωθεί η ευτυχία σου 😍

  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έλα ας αρχίσουμε κάνα καυγά, παρασκευή είναι.

Πάρε ΜΑΚ να δεις άσπρη μέρα.  🤪

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, ζηλεύω, έχω ξεμείνει με έναν i5-7600 από τον καιρό του Νωε...

 

Ημουν έτοιμος να σε ρωτήσω τι κάρτα γραφικών έχεις γιατί αυτό είναι το κλειδί για το αν θα έβλεπες μεγάλη διαφορά στα παιχνίδια ή οχι αν και δεν βλέπω τρελλη διαφορά σε raw performance μεταξύ των 2 επεξεργαστών (EDIT: οχι εντάξει σε Cinebench κοκ βλέπω +15% διαφορά, καλό αυτό)...αν η παλιά σου CPU σου ήταν bottleneck για την συγκεκριμένη GPU τότε χαλαρά θα εβλεπες διαφορά (αν και εξαρτάται και απο το παιχνιδι).

 

Παράδειγμα, ο i5-7600 είναι bottleneck για την 3060Ti σε Cyberpunk 2077 (το μεγαλύτερο bottleneck που έχω παρατηρησει ποτέ στην ζωή μου), λιγότερο στο Metro Exodus, καθόλου στα Resident Evil 2 Remake και Resiodent Evil 3 Remake etc...

 

Ευκολο το να καταλαβεις αν υπάρχει bottleneck στα παιχνιδια, αρκεί να κάνεις monitoring το CPU και GPU utilization. Οταν βλέπεις οτι η CPU είναι 90-99% ενώ η GPU δεν είναι σε αυτά τα επιπεδα (κανονικά πρέπει να ειναι στο 99% αλλά οτιδήπτε πανω απο 90% ειναι αποδεκτό), τότε μιλάμε για CPU bottleneck.

 

Με γεια σου και καλό λιώσιμο!

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Ευχαριστώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Καλορίζικος Κωστάκης και σύντομα με έναν 7950X για να ολοκληρωθεί η ευτυχία σου 😍

Πλέον μόνο όσοι ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΟΥΝ 🤣 μπορούν να πάρουν αυτόν και νέα μητρική και DDR5 μνήμες από τα ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ  τους🤣 ή κάτι μεγαλοεπιστήμονες και CEO που ούτως ή άλλως δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν ή ΜΕΓΑΛΟΕΡΕΥΝΗΤΕΣ και ΜΕΓΑΛΟΠΑΡΑΓΩΓΟΙ που τους χρειάζονται για τη δουλειά τους🤣

 Ο φτωχός, κατατρεγμένος, υπερφορολογημένος και απροστάτευτος λαός..... αχχχχχχχ🤣

 

 Thank you!!!!!!

 

28 λεπτά πριν, Freedom είπε

Μπράβο, ζηλεύω, έχω ξεμείνει με έναν i5-7600 από τον καιρό του Νωε...

 

Ημουν έτοιμος να σε ρωτήσω τι κάρτα γραφικών έχεις γιατί αυτό είναι το κλειδί για το αν θα έβλεπες μεγάλη διαφορά στα παιχνίδια ή οχι αν και δεν βλέπω τρελλη διαφορά σε raw performance μεταξύ των 2 επεξεργαστών (EDIT: οχι εντάξει σε Cinebench κοκ βλέπω +15% διαφορά, καλό αυτό)...αν η παλιά σου CPU σου ήταν bottleneck για την συγκεκριμένη GPU τότε χαλαρά θα εβλεπες διαφορά (αν και εξαρτάται και απο το παιχνιδι).

 

Παράδειγμα, ο i5-7600 είναι bottleneck για την 3060Ti σε Cyberpunk 2077 (το μεγαλύτερο bottleneck που έχω παρατηρησει ποτέ στην ζωή μου), λιγότερο στο Metro Exodus, καθόλου στα Resident Evil 2 Remake και Resiodent Evil 3 Remake etc...

 

Ευκολο το να καταλαβεις αν υπάρχει bottleneck στα παιχνιδια, αρκεί να κάνεις monitoring το CPU και GPU utilization. Οταν βλέπεις οτι η CPU είναι 90-99% ενώ η GPU δεν είναι σε αυτά τα επιπεδα (κανονικά πρέπει να ειναι στο 99% αλλά οτιδήπτε πανω απο 90% ειναι αποδεκτό), τότε μιλάμε για CPU bottleneck.

 

Με γεια σου και καλό λιώσιμο!

 Eυχαριστώ.

 

 Στα battlefield και στο need for speed π.χ. επειδή παίζω στα 1080p είχα λίγο που είναι cpu intensive παιχνίδια.

 Εχθές το βράδυ πλέον βλέπω όπως λες τη GPU την 5700ΧΤ Nitro + που έχω κολλημένη στο 99% σε όλα😀

 

Για αυτή την ανάλυση τώρα που έχω η CPU αυτή είναι ιδανικότερη σε συνδυασμό με την κάρτα από την παλιά αλλά στην πλειοψηφία των παιχνιδιών η διαφορά ήταν ούτως ή άλλως οριακή γιατί σε παιχνίδια που δεν παίζω και είναι πιο απαιτητικά το bound μου θα ήταν η GPU ούτως ή άλλως.

 

Συνεπώς τυγχάνει να έχω όφελος λόγω των παιχνιδιών που παίζω και της ανάλυσης.

 Αν έπαιζα στα 1440p δεν θα είχε κανένα νόημα η αναβάθμιση για την GPU μου όσον αφορά τα παιχνίδια.  Έτσι είναι όπως τα λες.

 

 Από την άλλη θα έχω όφελος στο rendering video και audio όπου χρειάζομαι που δεν έχω και τεράστιες απαιτήσεις ως ερασιτέχνης και είναι από τις λίγες δοκιμές μου αισθητό και παράλληλα είναι εξελιγμένη θερμοαποδοτικά η σειρά σε εντυπωσιακό θα έλεγα επίπεδο. Και δεν έχω δοκιμάσει ρυθμίσεις πιο άγριες στο PBO που δεν χρειάζεται γιατί τα ρολόγια είναι κολλημένα στα 4650 ακόμα και σε μεγαλύτερο CPU usage από τον προηγούμενο με αισθητά χαμηλότερες θερμοκρασίες και χαμηλότερο voltage που δίνει η μητρική μου και φαίνεται πως συνεργάζεται καλύτερα με τον 5600X σε αυτά τα θέματα.

 

 Είναι πιο εξελιγμένος, μπράβο τους, μπράβο στη SUE🤣 την ΓΙΑΠΩΝΕΖΑ τη CEO και ας πήρε πάλι η INTEL όπως βλέπουμε τα σκήπτρα. 🤣

 

 Ευχαριστώ φίλοι μου.

 

 Ημουν έτοιμος να πάρω τον 5800Χ επειδή ρίξανε τιμές αλλά με απέτρεψαν τα εξής από αυτά που διάβαζα στα reviews και τα tests αλλά και στις εμπειρίες χρηστών.

 

 Είδα πως σηκώνει πολλά watt και voltage και θερμοκρασίες τουλάχιστο στη στάνταρ διαχείρισή του από την εκάστοτε μητρική και για το βέλτιστο αποτέλεσμα και για να μην ψήνονται τα VRM 🤪 θέλει παρεμβάσεις του χρήστη.

 

 Είδα πως οι ανάγκες μου καλύπτονται από τον 5600Χ στο έπακρο

 

 Είδα πως ο 5600Χ έχει την καλύτερη σχέση τιμής απόδοσης και μάλιστα με βέλτιστη λειτουργικότητα από τις μαμά ρυθμίσεις και έτσι δεν καταπονείται η μητρική.

 

 Θα καίω λιγότερο ρεύμα. 😀

 Εδώ και ένα χρόνο εξ άλλου έχω βάλει ιδίως στα παιχνίδια frame limit με την θα έλεγα ευρηματική λειτουργία των RADEON, ΑMD chill και γλυτώνω έως και 150watt την ώρα στα παιχνίδια.

 Είναι μια εξαιρετική λειτουργία το radeon chill, λειτουργεί χωρίς παρατράγουδα, stutters κλπ, ακόμα καλύτερα και από άλλες frame limiting μεθόδους και τέλος συνεργάζεται άψογα με τα freesync monitors.

 

 Αυτά πάνω στην πώρωση.

 Οικονομία γιατί μας έχουν τσακίσει και δεν πάει άλλο, πεινάμε 🤣χαχαχαχαα🤣

 

 

 

 

 

 

25 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Κώστα ποια κάρτα γραφικών έχεις?

Το έγραψα πιο πάνω μόλις, την 5700XT nitro +

 

1 ώρα πριν, LK είπε

Έλα ας αρχίσουμε κάνα καυγά, παρασκευή είναι.

Πάρε ΜΑΚ να δεις άσπρη μέρα.  🤪

MAK θα πάρω όταν με ΠΣΗΦΙΣΕΤΕ και γίνω ΥΠΟΥΡΓΟΣ🤣

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο η σκέψη για στήσιμο νέου πισιού ....με ξεπερνάει

 

ακόμα δεν συνήλθα απο το στήσιμο του παλιού (2 χρόνια ακριβώς) με τον 3600

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου