Προς το περιεχόμενο

O 3600X έφυγε, ο 5600Χ ήρθε!!!! Για τις γιορτές ρε γαμ$τΤ^%Τ


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μόνο και μόνο η σκέψη για στήσιμο νέου πισιού ....με ξεπερνάει

 

ακόμα δεν συνήλθα απο το στήσιμο του παλιού (2 χρόνια ακριβώς) με τον 3600

Άμα δείτε τις φωτογραφίες θα παρατηρήσετε πως τον ryzen τον 3600Χ τον είχα βάλει πάνω στην MSI x470 Gaming Plus Max που ήταν εξαιρετική μητρική και πραγματικά αθόρυβη γιατί έχω άσχημες εμπειρίες στο παρελθόν λόγω του διαφημιζόμενου κιόλας EMI shielding της.

 

Επειδή έχω ανάγκη να δουλεύω από το ίδιο PC και τη μουσική και ως γνωστόν δεν είναι ότι καλύτερο να έχεις τέτοια κάρτα γραφικών πάνω σε PC που προορίζεται για μουσική παραγωγή και να συνδέεις και μουσικά όργανα πάνω στις κάρτες ήχου, πάραυτα δεν είχα ούτε ίχνος παράσιτου

 

 Πέρσι την άλλαξα με την επίσης MSI X570 Gaming Edge Wifi που την βλέπετε στις νέες φωτογραφίες και είχα πάνω τον 3600Χ και τώρα τον 5600Χ. Δεν είχα πρόβλημα κανένα με την προηγούμενη απλά μου άρεσε το design 🤣 και ήθελα να έχω και την δυνατότητα SAM (Smart Access Memory) που πιστέψτε με, δουλεύει, αυτό με τα resizable δίνει σημαντική ώθηση στα παιχνίδια  ιδιαίτερα αν θες υψηλό framerate, είναι θεαματικό και δεν μετάνιωσα για την αγορά. Το διάβαζα στα "χαρτιά" αλλά το ζω και στην πράξη

 

 Συνεπώς και σε αυτό βλέπω αγαστή συνεργασία νέου επεξεργαστή και κάρτας.

 

 Εμένα πάλι το στήσιμο μου αρέσει και γι αυτό όπως είχα παρουσιάσει πριν από λίγο καιρό, πήρα από έναν φίλο μου ΠΛΟΥΣΙΟ που ήθελε να το πετάξει (αν είναι δυνατόν) ένα COSMOS S κουτι, το ΜΑΤ μάλιστα με το τζάμι😀 γιατί πήρε άλλο και του λέω είσαι ΤΡΕΛΟΣ και μου λεει πάρτο ρε αφου το θες , εγω τι να το κάνω.

 Αγρατζούνιστο, άψογο.

 

 Το λέω αυτό γιατί αν έχεις τέτοιο ευρύχωρο κουτί το στησιμο για εμένα είναι απόλαυση, μια απόλαυση oti κάνεις κάτι και εσύ.

 

 Δεν το βαριέμαι το στήσιμο αλλά ναι όχι να το κάνεις και κάθε μέρα.

 

 Η 5700XT είναι τέραστια GPU και βαριά, στο προηγούμενο κουτί έκανα πατέντες να την περάσω, σε αυτό φαίνεται και μικρήχαχαχαχαχααχα🤣

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το δηλώνω.

το επόμενο θα είναι μακ.

ένα στήσιμο και ...ελπίζω τέλος

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εγω το δηλώνω.

το επόμενο θα είναι μακ.

ένα στήσιμο και ...ελπίζω τέλος

αφού έχουν προβλήματα πια λένε, τα έχουν χαλάσει και δεν παίζουν και παιχνίδια 🤣

 Άσε που ο Jobs βλέπω πως ήταν άγριο αφεντικό και πίεζε τους ανθρώπους για το καλύτερο και είχαν μετα ΠΣΥΧΟΛΟΓΙΚΑ προβλήματα. Ενώ ο Gates λένε πως είναι φιλάνθρωπος 🤣χαχαχαχα🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κωστάκης, να ζητήσεις από τον αγιοβασίλη να σου φέρει ένα τέτοιο να μην ξανά ασχοληθείς. 😂

 

 

Super computer.JPG

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Κωστάκης, να ζητήσεις από τον αγιοβασίλη να σου φέρει ένα τέτοιο να μην ξανά ασχοληθείς. 😂

 

 

Super computer.JPG

 

 Αυτό για να το έχεις πρέπει να είσαι κολλητός με κανα ΚΟΥΜΠΑΡΟ να σου δώσει μισή πλαγιά ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΑ και δυο τρεις από τις νέες ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ που έβαλαν στα ΚΑΜΜΕΝΑ ΔΑΣΗ στους λόφους 🤣

 

 Όσο και να σε επιδοτήσει η κυβέρνηση, δεν  θα βγαίνεις να πλερώκεις το λογαριασμό. 🤣

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, cos_dr είπε

αφού έχουν προβλήματα πια λένε, τα έχουν χαλάσει και δεν παίζουν και παιχνίδια 🤣

 Άσε που ο Jobs βλέπω πως ήταν άγριο αφεντικό και πίεζε τους ανθρώπους για το καλύτερο και είχαν μετα ΠΣΥΧΟΛΟΓΙΚΑ προβλήματα. Ενώ ο Gates λένε πως είναι φιλάνθρωπος 🤣χαχαχαχα🤣

ντεν πεζω πεκνιντια καρντια μου

13 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

 

 Όσο και να σε επιδοτήσει η κυβέρνηση, δεν  θα βγαίνεις να πλερώκεις το λογαριασμό. 🤣

 

 

πλάκα πλάκα, ήρθε λογαριασμός.

με το κερί είμαστε, 428 κιλοτέτοιες, μου κάνανε λέει έκπτωση 145 και θα πληρώσω 145. Πέρσι με παραπάνω κιλοτέτοιες έδινα 130.

πάλι καλά που δεν πάθαμε και τίποτα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

 

πλάκα πλάκα, ήρθε λογαριασμός.

με το κερί είμαστε, 428 κιλοτέτοιες, μου κάνανε λέει έκπτωση 145 και θα πληρώσω 145. Πέρσι με παραπάνω κιλοτέτοιες έδινα 130.

πάλι καλά που δεν πάθαμε και τίποτα

Aυτό είναι ανάλογα με το πόσο ρεύμα ξοδεύει η χώρα και έχει δηλώσει πως χρειάζεται τη μέρα στο ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.

 Στο σουπερ μάρκετ άμα πας πλέον δεν θα λες ήρθα να ψωνίσω ως πελάτης.

 Θα λες ήρθα να ψωνίσω σαν ΕΠΕΝΔΥΤΗΣ χαχαχαχαχαχαχα🤣

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα βάλει κανένας thread για wish list των γιορτών?

 Να βάζουμε τι σκοπεύουμε να πάρουμε ή τι θα θέλαμε να πάρουμε αν μπορούσαμε για φέτος τις γιορτές.

 Τι είδαμε φέτος και το θέλουμε και τέτοια να ούμε?

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cos_dr είπε

 Εχθές το βράδυ πλέον βλέπω όπως λες τη GPU την 5700ΧΤ Nitro + που έχω κολλημένη στο 99% σε όλα😀

 

Αααααυτός είσαι!

 

Μια χαρούλα και η κάρτα σου για 1080p και full eye candy εκτός και αν σου λείπει το Ray Tracing (μην τρελλαινεσαι κιόλας, συνήθως το performanbce hit ειναι αρκετά μεγάλο για τις κάρτες μας, full RT κατάφερα να παιξω άνετα με RE2, RE3, Control κοκ αλλά εγώ είμαι και τύπος που οτιδήποτε πάνω από 40FPS - αρκεί να μην ειναι racing- για μένα είναι playable).

 

Α, και 1080p μεχρι να σβήσει ο ήλιος αδερφέ (εκτος και αν πέσει κανά λόττο που δεν παίζω).

  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Αααααυτός είσαι!

 

Μια χαρούλα και η κάρτα σου για 1080p και full eye candy εκτός και αν σου λείπει το Ray Tracing (μην τρελλαινεσαι κιόλας, συνήθως το performanbce hit ειναι αρκετά μεγάλο για τις κάρτες μας, full RT κατάφερα να παιξω άνετα με RE2, RE3, Control κοκ αλλά εγώ είμαι και τύπος που οτιδήποτε πάνω από 40FPS - αρκεί να μην ειναι racing- για μένα είναι playable).

 

Α, και 1080p μεχρι να σβήσει ο ήλιος αδερφέ (εκτος και αν πέσει κανά λόττο που δεν παίζω).

Μόνο το BF το V από αυτά που παίζω έχει RT.

 Τα άλλα δεν έχουν αλλά όντως άμα είναι να δώσεις 500 ευρώ παραπάνω και να καις και 100 watt παραπάνω για να παίζεις το BFV με RT και υψηλό framerate........................

 

 Πάντως άμα δεις σε τέστ με τις μεγαλύτερες 3080, 4080 και 1080p σε cpu intensive παιχνίδια ακόμα και σε υψηλότερη ανάλυση εως και 4Κ συμβαίνει το εξής.

 

 Οι κάρτες γραφικών λόγω της υψηλότερης ανάλυσης φτάνουν στο 99% αφού έχουν να ρεντάρουν περισσότερα πράγματα, αλλά μεταξύ δυο διαφορετικών επεξεργαστών, ο δυνατότερος δίνει υψηλότερα FPS.

 

 Με λίγα λόγια πρέπει να κάνεις pair CPU και GPU που να έχει νόημα.

 Δεν είναι δείγμα απόλυτο το πόσο τοις εκατό γίνεται utilisation της κάρτας τουλάχιστο δεν είναι για όλες τις περιπτώσεις.

 

 Σίγουρα  το bottleneck όπως ορίζεται έχει μεγαλύτερη έννοια στα 1080p, πλέον την ανάλυση του φτωχού🤣. Το αντισταθμίζουμε απολαμβάνοντας πιο εύκολα και οικονομικότερα το VRR και το υψηλό FR μαζί όπου μας παίρνει.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου