Προς το περιεχόμενο

Mockingbird


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα πω πως έκανα και την καλύτερη δουλειά, αλλά με έπιασε η "χειμωνιάτικη διάθεση", οπότε αρπάξτε μπουκάλι, αράξτε σε παράθυρο με θέα συννεφιασμένο ουρανό και μετά ρίχτε μου τα απαραίτητα ζαρζαβατικά! 🤣
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το backing track είναι καλό. Στο σόλο αυτές οι μακροσυρτες νότες χωρίς ένα βιμπράτο, ένα μπεντ, κάτι βρε παιδί μου, ακούγονται αρκετά ενοχλητικές μετά από λίγο - στα δικά μου αυτιά πάντα...

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχεις τη μελωδία. Τώρα πρέπει να την ομορφύνεις με αυτά που αναφέρει ο @Alex Raptakis. Λίγη προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση χρειάζεται.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και ο Alex και ο Admin το έθεσαν σωστά.

Ωραία η μελωδία, λείπει η έκφραση, το συναίσθημα. Χρειάζεται πιο αισθαντικό παίξιμο για να σε τραβήξει το κομμάτι μαζί του.

Είσαι σε καλό δρόμο, απλά θες ένα fine tuning.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι, οντως, σε καλό δρόμο. Από τη μια θέλεις λίγη δουλίτσα για να ακουστεί ενδιαφέρων ο τρόπος που παιζεις, αλλά από την άλλη διαθέτεις αξιοσημείωτη ικανότητα δημιουργίας και ανάπτυξης μελωδιών. Κάνει μπαμ ότι αυτό που "σιγοτραγουδας" μέσα στο κεφάλι σου, περνάει στα δάκτυλα σου αυτούσιο, αλλά προσεκτικά δομημένο. Σα να σε ακούω να τραγουδάς, χωρίς στίχο.

 

Δούλεψε περισσοτερο την τεχνική σου, ώστε να ακουγεσαι καλύτερα. Και λίγο βελτίωσε τον ήχο στην παραγωγή, ώστε να καθαρίσει ο ηχος. Τα υπόλοιπα τα "κατέχεις".

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, gkourmoul1 said:

Είσαι, οντως, σε καλό δρόμο. Από τη μια θέλεις λίγη δουλίτσα για να ακουστεί ενδιαφέρων ο τρόπος που παιζεις, αλλά από την άλλη διαθέτεις αξιοσημείωτη ικανότητα δημιουργίας και ανάπτυξης μελωδιών. Κάνει μπαμ ότι αυτό που "σιγοτραγουδας" μέσα στο κεφάλι σου, περνάει στα δάκτυλα σου αυτούσιο, αλλά προσεκτικά δομημένο. Σα να σε ακούω να τραγουδάς, χωρίς στίχο.

 

Δούλεψε περισσοτερο την τεχνική σου, ώστε να ακουγεσαι καλύτερα. Και λίγο βελτίωσε τον ήχο στην παραγωγή, ώστε να καθαρίσει ο ηχος. Τα υπόλοιπα τα "κατέχεις".

Πρώτα απ' όλα να αναφέρω πως ΟΛΑ τα σχόλια σε ότι έχω ποστάρει μέχρι στιγμής, είναι "to the point" που λένε και στο χωριό μου. Δεν είδα κανένα "αρνητικό" και ΜΗ επικοκοδομητικό σχόλιο μέχρι τώρα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο μου έχει λείψει αυτό και πόσο με βοηθάει να "τσιμπήσω" κάτι παραπάνω σ' αυτά που κάνω. Επειδή δεν την ειχα, δεν την έχω και δεν πρόκειται να την ψωνίσω  ποτέ (ξέρω τι μπορώ κάθε φορά που γράφω κάτι και το επίπεδό του), για μένα είναι ΜΕΓΑΛΟ κέρδος να σχολιάζετε. Για μια ακόμα φορά, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Δεν κάνω πολλά-πολλά με μίξη κτλ μέχρι να ακούσω από κάποιον κάτι που να σημαίνει πως "έχει νόημα" να ασχοληθώ για κάποιο κομμάτι. Δεν είμαι sound engineer κι ότι ξερω είναι από άπειρες δοκιμές και άπειρο χρόνο που έχω ξοδέψει με χρήση των γερασμένων αυτιών μου (το τελευταίο ακοόγραμμα έδειξε ελλείψεις στης ψηλές συχνότητες (ευτυχώς στις ψηλές γυναίκες δεν έχω! 🤣😉). Οπότε αν κάτι είναι για τα "πανηγύρια" δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τον ήχο.
Τέλος στο θέμα της τεχνικής και της θεωρίας είναι που χάνω μιας και είμαι κυρίως αυτοδίδακτος, οπότε καταλαβαίνετε πως κάθε λέξη που μου γράφετε είναι σαν μάθημα για μένα. Φυσικά και είμαι χαρούμενος όταν γράφετε κάτι γιατί σημαίνει πως σ' αυτό το κάτι πρέπει να εστιάσω, άρα έχω και μια κατεύθυνση έστω και προσωρινά.
Υ.Γ.: Το "you can't teach an old dog new tricks" σε μένα δεν ισχύει! 🐶
Και πάλι, σας ευχαριστώ πολύ όλους που ξοδεύετε χρόνο και ασχολείστε! 🙏

Επεξεργασμένο από Pavloz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουλουπωσε λίγο τον ηχο. Βάλε low cut σε όλα τα κανάλια με κιθάρες στα 100hz. Μπάσο και τύμπανα βάλε στα 50hz. Παναρε καλύτερα, φτιάξε εντάσεις, βάλε εναν κομπρεσορα στο μάστερ, και θα είναι πολύ καλύτερο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου