Προς το περιεχόμενο

Roland TD07-KX και σύνδεση με μόνιτορ 50w x2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum και Χρόνια πολλά. 

Εδώ και λίγες μέρες είμαι ευτυχής κάτοχος ενός Roland TD07-KX με το οποίο και ξεκινάω το ταξίδι σε αυτόν τον χώρο. 

Θα ήθελα τις γνώσεις σας στο παρακάτω. Έχω ένα ζευγάρι στουντιακά μονιτοράκια της JBL 50w τα οποία σκοπεύω να χρησιμοποιήσω με το drummset. Μέχρι τώρα παίζανε συνήθως από ένα λαπτοπ με μια εξωτερική κάρτα ήχου και καλώδιο TRS balanced. Αγόρασα ένα σπλιτεράκι από Jack, για την έξοδο ακουστικών του module, σε διπλό 6,3 (καρφί). 

Το πρόβλημα είναι ότι ναι μεν δουλεύει, αλλά ο ήχος είναι κακής ποιότητας. Και έγινε πολύ πιο εμφανές όταν έστειλα ήχο από το κινητό με bluetooth όπου δεν μπορείς καν να ακούσεις τραγούδι σωστά. 

 

Το ερώτημα τώρα: Φταίει το σπλιτεράκι που είναι μια πλαστική φτηνή κατασκευή; Είναι πολύ χαμηλό το σήμα που βγάζει η έξοδος του module και δεν επαρκεί παρότι είναι αυτοενισχυόμενα τα ηχεία; Κάτι άλλο;;; 

 

Για βοηθήστε ρε παιδιά γιατί καλά τα ακουστικά, αλλά αν δεν τρίζει και λίγο το πάτωμα δεν κάνουμε δουλειά 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
46 λεπτά πριν, Αντώνης_antsoar είπε

Έχω ένα ζευγάρι στουντιακά μονιτοράκια της JBL 50w

Μοντέλο;

 

47 λεπτά πριν, Αντώνης_antsoar είπε

Αγόρασα ένα σπλιτεράκι από Jack, για την έξοδο ακουστικών του module, σε διπλό 6,3 (καρφί)

Να υποθέσουμε πως είναι από ένα μικρό καρφί stereo σε δύο μεγάλα καρφιά mono.

 

Κάποιες φωτογραφίες από το καλώδιο και από τα ηχεία θα βοηθούσαν.

Αν είναι όλα σωστά, είναι θέμα ρύθμισης.

 

50 λεπτά πριν, Αντώνης_antsoar είπε

αν δεν τρίζει και λίγο το πάτωμα

Με 50Watt μονιτοράκια μην περιμένεις και πολλά.

Εξαρτάται κατά πόσο είναι αυτά τα μονιτοράκια 50Watt.

 

54 λεπτά πριν, Αντώνης_antsoar είπε

Και έγινε πολύ πιο εμφανές όταν έστειλα ήχο από το κινητό με bluetooth όπου δεν μπορείς καν να ακούσεις τραγούδι σωστά. 

 

Εάν πήρες το σετ μεταχειρισμένο, κάνε μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, μπορεί ο προηγούμενος να έχει αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις.

 

Πολύ γενικά, εάν το ακουστικό αποτέλεσμα από καλά ακουστικά είναι σωστό τότε κατά >90% το πρόβλημα δεν είναι στο module.

Εναλλακτικά μπορείς να απευθυνθείς στο κατάστημα απ'όπου το αγόρασες, εάν το αγόρασες από κατάστημα και όχι από ιδιώτη ως μεταχειρισμένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Βάζω φωτογραφίες. 

 

Τα ηχεία είναι αυτά: https://www.skroutz.gr/s/4125497/JBL-LSR305.html όπου τα λέει κιόλας 82w, δεν ξέρω γιατί θυμόμουν 50w.

 

Έχει και αυτές τις ρυθμίσεις πίσω αν και δεν είδα να κάνουν διαφορά όταν πειραματίστηκα  

 

image.thumb.jpeg.22554d063e183fe0ad4e1b6511248cba.jpeg

 

Το σπλιτεράκι και τα καλώδια: 

 

image.thumb.jpeg.990bf714bcae1179624c93efb3d10c8f.jpeg

 

image.thumb.jpeg.74fb2191c50e476b24a5ea0c9353040d.jpeg

 

 

Το kit αγοράστηκε καινούργιο και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι εκεί το θέμα. Το μυαλό μου πάει στα υπόλοιπα κομμάτια του παζλ. 

 

 image.thumb.jpeg.ece2bd63f51c3354e22d397a875e181f.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
20 ώρες πριν, Αντώνης_antsoar είπε

Είναι πολύ χαμηλό το σήμα που βγάζει η έξοδος του module και δεν επαρκεί παρότι είναι αυτοενισχυόμενα τα ηχεία;

 

αν το θέμα σου είναι χαμηλή ένταση, κάνε έναν κόπο και πήγαινε SETUP ==> SYSTEM ==> Earplugs...

κοίτα εάν η ρύθμιση είναι ON γιατί σε αυτή την περίπτωση η έξοδος "πέφτει" απριόρι αρκετά σε ένταση, για λόγους προστασίας των αυτιών σου...

 

αφού σιγουρευτείς ότι είναι σε OFF ο ενδεδειγμένος τρόπος σύνδεσης-λειτουργίας (με δεδομένο ότι τα καλώδια δεν έχουν πρόβλημα) είναι:

1. ανοίγεις το drum module με το volume στο 0*...

2. ανοίγεις τα JBL επίσης με το volume κλειστό και την ευαισθησία εισόδου στα -10...

3. τοποθετείς (αρχικά) το volume των ηχείων περιπου στα 3/4 της διαδρομής τους...

4. ξεκινάς παίζοντας (την μπότα πχ) να ανεβάζεις πολύ προσεκτικά το volume του Roland έως το σημείο που δεν έρχεται στα αυτιά σου "ακουστή" παραμόρφωση ή υπερβολική ένταση σε σχέση με την επιθυμητή...

 

-για να κλείσεις η σειρά αντιστρέφεται... κλείνεις πρώτα τα ηχεία και μετά το module

 

λογικά σε έναν "νορμάλ" χώρο μέχρι 15 τμ2, κάνοντας μικρορυθμίσεις στις εντάσεις πρέπει να μείνεις ικανοποιημένος τουλάχιστον ως προς την γενική ένταση (έτσι κι αλλιώς πάνω από 85db δεν πρέπει να παίζεις για ώρα γιατί γρήγορα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα ακοής)... τώρα σε θέμα ποιότητας ήχου τι να σε πω ο καψερός... είναι υποκειμενικό το θέμα αν και πάλι ένα καλόηχο μόνιτορ όπως αυτό σωστά ρυθμισμένο δεν μπορώ να το φανταστώ να παίζει "άσχημα"...

 

----

 

* Οι έξοδοι line, έχουν σχεδιαστεί για να οδηγούν σήματα σε εξωτερικούς ενισχυτές, ενώ οι έξοδοι phones έχουν ενσωματωμένους ενισχυτές που ενισχύουν το σήμα πριν μεταδοθεί ώστε να μπορούν να οδηγήσουν τα ακουστικά σε ικανή ένταση λειτουργίας... στο συγκεκριμένο module η Roland για λόγους κόστους δεν δίνει ξεχωριστές εξόδους για την κάθε περίπτωση οπότε σίγουρα θα έχει φροντίσει (έχοντας χαμηλά το volume) η έξοδος ακουστικών να λειτουργεί αν μη τι άλλο απροβλημάτιστα και για "χρήση line"...

 

 

 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης:

 

• Το μαύρο ανταπτοράκι που χρησιμοποιείς κοίταξε να είναι μικρό stereo καρφί σε δύο μεγάλα mono καρφιά.

Κυκλοφορούν στην αγορά ανταπτοράκια ακριβώς σαν το δικό σου που είναι μικρό stereo καρφί σε δύο μεγάλα stereo καρφιά. Αυτά λειτουργούν παράλληλα το σήμα και δεν είναι κατάλληλα.

Αυτό που θες είναι μικρό stereo (L&R) καρφί σε δύο μεγάλα mono καρφιά (L) + (R). Δηλαδή, το ανταπτοράκι να μετατρέπει το μικρό stereo σε μεγάλα mono ανεξάρτητα το Left από το Right σήμα.

 

• Το καλώδιο που ανέβασες στην φωτογραφία είναι stereo. Κανονικά πρέπει να είναι mono και από τις δύο πλευρές. Δηλαδή συνολικά δύο καλώδια με μεγάλα mono βύσματα και από τις δύο πλευρές.

Ένα καλώδιο για το Left στο ένα ηχείο και ένα καλώδιο για το Right στο άλλο ηχείο.

 

• Εναλλακτικά μπορείς να βρείς στην αγορά έτοιμο καλώδιο που από την μία πλευρά είναι μικρό stereo και από την άλλη καταλήγει σε δύο μεγάλα mono όπως αυτό.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο καλά θα ακούσεις τα τύμπανα από τα συγκεκριμένα ηχεία μεγέθους 5 ιντσών. Εννοώ σε σχέση με ένα καλό ζευγάρι ακουστικά.

 

♦ Συμβουλή:
Πρόσεχε πως θα τοποθετήσεις το μικρό βύσμα πίσω από το module. Να το στερεώσεις κάπως έτσι ώστε να μην κρέμεται το καλώδιο ή μην τραβηχτεί το καλώδιο κατά λάθος και προκαλέσει ζημιά εσωτερικά στο βύσμα του module.
Γενικά σε όλα αυτά τα entry level μηχανήματα που βάζουν μικρά βύσματα θέλουν λιγάκι προσοχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ένα καλώδιο για το Left στο ένα ηχείο και ένα καλώδιο για το Right στο άλλο ηχείο.

 

• Εναλλακτικά μπορείς να βρείς στην αγορά έτοιμο καλώδιο που από την μία πλευρά είναι μικρό stereo και από την άλλη καταλήγει σε δύο μεγάλα mono όπως αυτό.

 

 

Να σε ρωτήσω Μανώλη, πώς είσαι σίγουρος ότι αυτό το καλώδιο σπλιτάρει το σήμα left right, και δεν στέλνει δύο mono σήματα ίδια (να κάνει δηλαδή το stereo σήμα δύο mono σήματα)?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@fusiongtr

Είναι γενικός κανόνας. Όταν σε καλώδιο από τη μία πλευρά είναι stereo βύσμα και καταλήγει σε δύο mono βύσματα είναι αυτό που είπα. Δηλαδή από την μία είναι stereo (L&R) και από την άλλη δύο μόνο (L) + (R).

Τι άλλο;

Μήπως κατάλαβα εγώ λάθος την ερώτησή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

 

Μήπως κατάλαβα εγώ λάθος την ερώτησή σου;

 

Σωστά κατάλαβες Μανώλη.

Απλά είχα την εντύπωση ότι δουλεύει ανάποδα.

Ότι δηλαδή δύο mono σήματα, καταλήγουν σε ένα stereo.

Για το αντίθετο (ένα stereo σε δύο mono) δεν ήμουν σίγουρος.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Σωστά κατάλαβες Μανώλη.

Απλά είχα την εντύπωση ότι δουλεύει ανάποδα.

Ότι δηλαδή δύο mono σήματα, καταλήγουν σε ένα stereo.

Για το αντίθετο (ένα stereo σε δύο mono) δεν ήμουν σίγουρος.

Φυσικά δουλεύει και ανάποδα. Απλά καλώδια είναι μέσα από άκρη σε άκρη. Αυτά τα καλώδια είναι για αμφίδρομη χρήση.


Αν για παράδειγμα τα δύο μεγάλα mono βύσματα τα βάλουμε σε μία stereo έξοδο οργάνου ή πεταλιέρας, τότε έχουμε στο μικρό stereo βύσμα stereo σήμα.

 

Για του λόγου το αληθές, και ειδικά στο TD-07, το καλώδιο που θα χρησιμοποιήσεις για να στείλεις σήμα (έξοδο) σε ενισχυτή ή αυτοενισχυόμενα ηχεία, το ίδιο ακριβώς καλώδιο θα χρησιμοποιήσεις για να στείλεις σήμα από ένα όργανο ή μία πεταλιέρα που διαθέτουν έξοδο στερεοφωνική με δύο μεγάλα βύσματα.

 

td-07_back_gal.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ολα ισχυει το rtfm.

Υπαρχει σιγουρα αναφορα στον τροπο συνδεσης.

Αλλα εδω εχουμε προφανως εξοδο ακουστικών που ντουμπλαρει ας πουμε ως line.

Αυτό σημαίνει οχι μεγαλη ενταση στα ηχεια και ανταπτορα απο στερεο καρφι σε split 2 mono

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου