Προς το περιεχόμενο

Roland TD07-KX και σύνδεση με μόνιτορ 50w x2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την ίδια κάρτα με 4 εξόδους.Το καλώδιο που έχεις δεν κάνει και το συγκεκριμένο σπλιτερ είναι μάπα το έχω και εγω.Στελνω απ' την έξοδο των ακουστικών μίνι στερεό σε μόνο τζακ στα ηχεία και παίζουν μια χαρά.Χρειαζεσαι το συγκεκριμένο καλώδιο.

 

VONYX-177-768_L.jpg

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παρεμπιμπτόντως, (ίσως σου χρειαστεί αργότερα) το USB που διαθέτει το module είναι για μεταφορά δεδομένων MIDI και AUDIO.

Αυτό σημαίνει πως δεν χρειάζεσαι κάρτα ήχου αφού το ίδιο το module λειτουργεί και ως κάρτα ήχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Παρεμπιμπτόντως, (ίσως σου χρειαστεί αργότερα) το USB που διαθέτει το module είναι για μεταφορά δεδομένων MIDI και AUDIO.

Αυτό σημαίνει πως δεν χρειάζεσαι κάρτα ήχου αφού το ίδιο το module λειτουργεί και ως κάρτα ήχου.

 

Αυτό το δοκίμασα αλλά δεν κατάφερα να πάρω ήχο από το laptop. Προφανώς έχει να κάνει και με ρυθμίσεις των windows στην "διαχείριση συσκευών"

Αλλά για να είμαι ειλικρινής το midi είναι πολύ πίσω στις προτεραιότητες μου μιας και ο λίγος χρόνος που έχω για εξάσκηση προτιμώ να πάει σε πιω βασικά πράγματα ακόμα. 

 

Μάλλον το επόμενο πράγμα που θα με απασχολήσει σύντομα είναι η επιλογή ακουστικών, αφού τώρα χρησιμοποιώ ότι υπήρχε πρόχειρο στο σπίτι. Το μπάτζετ πήγε όλο στο kit 🙃

 

Δεν ξέρω τι θα ήταν πιο κατάλληλο για κάποιον που απλά κάνει μελέτη στο σπίτι, in ear ή overhead?

Και από τι κόστος και πάνω παίρνεις κάτι αξιοπρεπές;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά και καλή χρονιά,βρίσκομαι και εγώ σε μια ανάλογη αναζητηση για να ακούσω επιτέλους τα DTX 452k μου  χωρίς ακουστικά,ψάχνοντας διάβασα διάφορες ιδέες όπως ένας ενισχυτής κιθάρας που λογικά λόγω ηχείου δεν προτείνεται,έχω και εγώ ένα ανάλογο setup με τον συντάκτη του θέματος,δλδ μια κάρτα ήχου(focusrite Scarlett 212) και ένα ζευγάρι studio monitors (presonus),να βάλω καλώδιο μονωφονικο από  ηλεκτρικη κιθάρα από την έξοδο για ακουστικά και στην εισοδο της κάρτας,η να κοιτάξω προς τη λύση του ενισχυτή για  e drums; ευχαριστώ.

 

 

Επεξεργασμένο από κωνσταντινος2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, κωνσταντινος2 είπε

Γεια χαρά και καλή χρονιά,βρίσκομαι και εγώ σε μια ανάλογη αναζητηση για να ακούσω επιτέλους τα DTX 452k μου  χωρίς ακουστικά,ψάχνοντας διάβασα διάφορες ιδέες όπως ένας ενισχυτής κιθάρας που λογικά λόγω ηχείου δεν προτείνεται,έχω και εγώ ένα ανάλογο setup με τον συντάκτη του θέματος,δλδ μια κάρτα ήχου(focusrite Scarlett 212) και ένα ζευγάρι studio monitors (presonus),να βάλω καλώδιο μονωφονικο από  ηλεκτρικη κιθάρα από την έξοδο για ακουστικά και στην εισοδο της κάρτας,η να κοιτάξω προς τη λύση του ενισχυτή για  e drums; ευχαριστώ.

 

 

 

Καλησπέρα φίλε μου. Δεν έχω καταλάβει γιατί κοιτάς για ενισχυτή, δεν θα ήθελες πρώτα να ακούσεις πως αποδίδουν τα ηχεία σου μόνα τους ή με την κάρτα ήχου και μετά αν δεν σε καλύπτει τότε να μπεις στο έξοδο του ενισχυτή; 

 

Τώρα (μετά από όλο το ψάξιμο που έκανα) το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα καλώδιο σαν αυτό που έβαλα πιο πάνω, ώστε να συνδέσεις από την έξοδο ακουστικών του module στα ηχεία σου. 

Αν σε αυτό θέλεις να προσθέσεις και την κάρτα ήχου ( νομίζω καλύτερα) τότε το καλώδιο από το module θα πάει στις μπροστινές εισόδους της κάρτας και από εκεί με τα καλώδια που προφανώς ήδη έχεις συνδέεις το κάθε ηχείο. 

 

Να προσθέσω κάτι ακόμα εδώ. 

Τελικά η κάρτα ήχου δεν χρειάζεται να συνδεθεί σε λάπτοπ. Νομίζω το έγραψε και κάποιο παιδί πιο πάνω. 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να πάρει ρεύμα. Εγώ έχω συνδέσει ένα πριζάκι φόρτισης κινητού και επάνω κούμπωσα το καλώδιο usb της κάρτα ήχου και παίζει άψογα. 

 

Ελπίζω να βοήθησα 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1806968630_Screenshot2023-01-18at22-24-13DTX402KDTX432KDTX452KOwnersManual-dtx402k_432k_452k_en_om_b0_pdf.png.f86238b1502dd7218b53c8807e55b642.png

 

ένα 1/4 stereo jack σε 2 1/4 mono jacks... το στέρεο στην έξοδο των ακουστικών τα δύο μόνο είτε απ ευθείας στα μόνιτορ είτε στις line εισόδους της κάρτας σου (ανάλογα τι σεταπ θες να εξυπηρετήσεις)...

 

71fKhVug8tL._AC_SL1500_.thumb.jpg.652f53ddebf54ef260f1e4523e62e6d7.jpg

 

τώρα αν για δικούς σου λόγους θες να χρησιμοποιήσεις mono to mono jack ρύθμισε ανάλογα και την έξοδο όπως δείχνει παρακάτω

1692397302_Screenshot2023-01-18at22-41-47DTX402KDTX432KDTX452KOwnersManual-dtx402k_432k_452k_en_om_b0_pdf.png.fbff3df0b4e06143ba3e7948c2e575f5.png

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
16 λεπτά πριν, Αντώνης_antsoar είπε

Να προσθέσω κάτι ακόμα εδώ. 

Τελικά η κάρτα ήχου δεν χρειάζεται να συνδεθεί σε λάπτοπ. Νομίζω το έγραψε και κάποιο παιδί πιο πάνω. 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να πάρει ρεύμα. Εγώ έχω συνδέσει ένα πριζάκι φόρτισης κινητού και επάνω κούμπωσα το καλώδιο usb της κάρτα ήχου και παίζει άψογα. 

 

αν θες να πειραματιστείς με την USB όπως ο Αντώνης, οι ρυθμίσεις στην δική σου περίπτωση βρίσκονται εδώ:

20238912_Screenshot2023-01-18at22-59-34DTX402KDTX432KDTX452KOwnersManual-dtx402k_432k_452k_en_om_b0_pdf.png.5c97e78b5e15a001043ccc7f8195c293.png

1589547530_Screenshot2023-01-18at22-59-34DTX402KDTX432KDTX452KOwnersManual-dtx402k_432k_452k_en_om_b0_pdf.png.255b7baf3f33d307cb8b744e7b406032.png

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,πραγματικα μου λυσατε ολες μου τις αποριες,αν καταφυγω στη λυση στην εισοδο της καρτας,θα χρειαστω ενα καλωδιο στερεο jack;ειναι καλυτερα να περασει μεσα απο την καρτα η δεν εχει σημασια,ξερω πως ειναι ηδη ενισχυμενο το σημα της  εξοδου των ακουστικων.ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2023 στις 2:36 ΠΜ, κωνσταντινος2 είπε

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,πραγματικα μου λυσατε ολες μου τις αποριες,αν καταφυγω στη λυση στην εισοδο της καρτας,θα χρειαστω ενα καλωδιο στερεο jack;ειναι καλυτερα να περασει μεσα απο την καρτα η δεν εχει σημασια,ξερω πως ειναι ηδη ενισχυμενο το σημα της  εξοδου των ακουστικων.ευχαριστω.

 

Στην πράξη μπορεί να μην κάνει και μεγάλη διαφορά, αλλά αφού έτσι κι αλλιώς θα έχεις και το καλώδιο και την κάρτα δοκίμασε και τις δυο λύσεις να μας πεις και εμάς 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 19/1/2023 στις 2:36 ΠΜ, κωνσταντινος2 είπε

1. αν καταφυγω στη λυση στην εισοδο της καρτας,θα χρειαστω ενα καλωδιο στερεο jack;

2. ειναι καλυτερα να περασει μεσα απο την καρτα η δεν εχει σημασια,

 

 

1. το καλώδιο θα είναι ίδιο (stereo 1/4" σε δύο mono 1/4" jack) και στις δύο περιπτώσεις...

 

2. αν σε ενδιαφέρει να πάρεις το δυνατόν πιο "πιστό" ήχο στον original αναλογικό της πηγής σου η καλύτερη (συντομότερη) λύση περνάει και στον audio κόσμο μας πάντα μέσα από την ευθεία (πηγή ==> καλώδιο ==> ηχεία)... δηλαδή χωρίς να παρεμβληθεί οτιδήποτε ...

 

τώρα αν θα ακούσεις διαφορά, τι να σε πω... κανονικά (και θεωρητικά και πρακτικά) πρέπει, γιατί θα υπάρχει σίγουρα (διαφορετικοί dac κλπ)... το κατά πόσο μικρή μεγάλη σημαντική ή ασήμαντη θα είναι, μόνο εσύ και οι ανάγκες σου θα το κρίνουν...😉

 

 

ΥΓ. αν πλέον του απλού "συνδέω - απλά παίζω" όπως έκανες ήδη με τα ακουστικά, θες και παραπάνω δυνατότητες (πχ ηχογράφηση), ο τρόπος σκέψης αλλάζει όπως και οι προτεραιότητες κατά περίπτωση...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου