Προς το περιεχόμενο

1ο Demo Απ Το 1ο Μου Αλμπουμ (HELP!)


zero50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, είμαι αυτοδίδακτος χομπίστας συνθέτης.

Είχα γράψει τραγούδια για ένα άλμπουμ πριν περίπου 10 χρόνια παλεύοντας μόνος μου με libraries και τέτοια, μέχρι που πρόσφατα κατάφερα να αφήσω κάποια χρήματα στην άκρη και αποφάσισα να τα διαθέσω για να κάνω μια οσο το δυνατόν πιο επαγγελματική παραγωγή.

 

Συνεργάστηκα λοιπόν με έναν παράγωγο από εξωτερικό που είμαστε πολύ κοντά στις επιρροές και ξεκινήσαμε δουλειά.

Εδώ λοιπόν έπρεπε να πάρω μια απόφαση. Να τραγουδήσω εγώ ή να βρω κάποιον άλλο;

 

Από έφηβος μου άρεσε να τραγουδώ άλλα δεν μου ήταν και τόσο έμφυτο. Με πολλή δουλειά μόνος μου μέσα στα χρόνια κατάφερα να την "παλεύω" (τουλαχιστον οπως με ακουω εγω στο κεφαλι μου).

 

Τέλος πάντων, επειδή το αλμπουμ αυτό είναι πάρα πολύ προσωπικό, είπα να δοκιμάσω να ηχογραφήσω εγώ και έτσι πήγα σε ένα στούντιο και ηχογράφησα τα πρώτα 2 τραγούδια.

 

Τώρα είμαστε στην διαδικασία μίξης με τον παράγωγο και έχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες.

Έχω την εντύπωση ότι κάποια τραγούδια αν όχι όλα θα ήταν καλύτερα με άλλη φωνή, άλλα εαν το κανω ετσι αισθανομαι οτι τα τραγουδια δεν θα ειναι πια τοσο "δικα" μου...

 

Αν μπορείτε κάντε μια ακροαση και πείτε μου μια γνώμη. Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωνη σου ειναι εντελως αδουλευτη. Τωρα, μπορει να ΝΟΜΙΖΕΣ οτι δουλευες, αλλα αν ηταν να μαθαιναμε μονοι μας, ουτε δασκαλοι θα υπηρχαν, ουτε σχολεια ουτε τιποτα. Βεβαια αν ειναι καποιος ταλεντο μπορει να του βγει μονο του, εμφανως ομως δεν εισαι σε αυτην την κατηγορια.

 

 Οποτε ναι, αν πρωτη προτεραιοτητα εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα, και εχεις διαθεσιμο εναν καλο τραγουδιστη, μην το σκεφτεσαι καθολου. Αν παλι σε ενδιαφερει μονο να ειναι προσωπικη οσο το δυνατο η ηχογραφηση, πες τα εσυ,  εχεις ωραια χροια αλλα δεν σου βγαινει τεχνικα, προσπαθησε τουλαχιστον με περισσοτερο παθος και ενταση, αλλα θελει δουλεια και χρονο, δυσκολα θα βγει αμεσα κατι πραγματικα καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν πάμε στη φωνή να κάνω μια αφελή ερώτηση

είναι σίγουρα παραγωγός (δεν ξέρω τι εννοείς με τη λέξη αυτή) αυτός που ασχολήθηκε με την ηχογράφηση του κομματιού? ή απλά τα έκανες όλα εσύ κι αυτός έβαλε το στούντιο και τα μηχανήματα?

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ειλικρινης σου απάντηση, ακριβως αυτο ηθελα!

1 hour ago, manosx said:

Τωρα, μπορει να ΝΟΜΙΖΕΣ οτι δουλευες, αλλα αν ηταν να μαθαιναμε μονοι μας, ουτε δασκαλοι θα υπηρχαν, ουτε σχολεια ουτε τιποτα.

Πιστεψε με εαν σου εβαζα ηχογραφηση απο το 2009 θα εβλεπες τεραστια διαφορα, χαχα...

Φυσικά με δάσκαλο θα είχε γίνει καλυτερη δουλεία αλλα ηθελε χρημα και δεν ειχα καθολου τοτε...

 

Στο στουντιο παντως που ηχογραφησα μου ειπε ο ηχοληπτης οτι ισως αν το τραγουδι ηταν σε λιγο πιο ψηλο key να πηγαινε καλυτερα... Για το 2ο κομματι που καναμε (που γενικα μου φαινεται πιο ευκολο) μου ειπε "Εδω εισαι καλυτερα".

 

Ισως το ξαναδοκιμασω και με καπως περισσοτερο ενταση κιολας οπως ειπες. Η αληθεια ειναι οτι ηταν η πρωτη μου φορα σε στουντιο και ειχα πολυ τρακ... Αν και παλι δεν ειμαι ικανοποιημενος μαλλον θα το κανω οπως ο Tuomas απο Nightwish και θα βαζω αλλους για vocals...

 

 

11 minutes ago, dimsonic said:

πριν πάμε στη φωνή να κάνω μια αφελή ερώτηση

είναι σίγουρα παραγωγός (δεν ξέρω τι εννοείς με τη λέξη αυτή) αυτός που ασχολήθηκε με την ηχογράφηση του κομματιού? ή απλά τα έκανες όλα εσύ κι αυτός έβαλε το στούντιο και τα μηχανήματα?

Εγω εδωσα ενα instrumental μιξαρισμενο ψιλοχαλια με τα οργανα απο libraries, ακομα και τις κιθαρες (Impact Soundworks - Shreddage) και εκεινος τα ξαναηχογραφησε ολα. Μετα πηρα το φτιαγμενο instumental και πηγα σε ενα στουντιο και ηχογραφησα τα φωνητικα και τα εστειλα για μιξη. Μου εκανε και πολυ ωραια backup vocals ο τυπος αν και ειναι καπως χαμηλα στην εκδοση αυτη που ανεβασα.  Γιατι ομως; Παρατηρεις καπιο προβλημα με τη μουσικη; αμα ειναι πες να του πω να το διορθωσουμε!😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zero50 είπε

 

Εγω εδωσα ενα instrumental μιξαρισμενο ψιλοχαλια με τα οργανα απο libraries, ακομα και τις κιθαρες (Impact Soundworks - Shreddage) και εκεινος τα ξαναηχογραφησε ολα. Μετα πηρα το φτιαγμενο instumental και πηγα σε ενα στουντιο και ηχογραφησα τα φωνητικα και τα εστειλα για μιξη. Μου εκανε και πολυ ωραια backup vocals ο τυπος αν και ειναι καπως χαμηλα στην εκδοση αυτη που ανεβασα.  Γιατι ομως; Παρατηρεις καπιο προβλημα με τη μουσικη; αμα ειναι πες να του πω να το διορθωσουμε!😅

όλο το κομμάτι είναι στην τσίτα.

Δεν αναπνέει, είναι κομπρεσσαρισμένο όσο δεν γίνεται με μια δυναμική περιοχή το πολύ 3-4 db.

Φαίνεται κι από την εικόνα του soundcloud.

Πάρε ένα κομμάτι που σου αρέσει και βάλτο δίπλα δίπλα και σύγκρινε.

Δεν υπάρχει πρόβλημα με τη μουσική (αν αυτήν θες) υπάρχει με την ηχογράφηση/παραγωγή γενικότερα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, dimsonic said:

όλο το κομμάτι είναι στην τσίτα.

Δεν αναπνέει, είναι κομπρεσσαρισμένο όσο δεν γίνεται με μια δυναμική περιοχή το πολύ 3-4 db.

Φαίνεται κι από την εικόνα του soundcloud.

Πάρε ένα κομμάτι που σου αρέσει και βάλτο δίπλα δίπλα και σύγκρινε.

Δεν υπάρχει πρόβλημα με τη μουσική (αν αυτήν θες) υπάρχει με την ηχογράφηση/παραγωγή γενικότερα

Το παρακανε στο mastering δηλαδη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zero50 είπε

Το παρακανε στο mastering δηλαδη; 

δεν θα το έλεγα έτσι. Μπορεί ήδη η ηχογράφηση να μην έδινε πολλές δυνατότητες.

Αν σου αρέσει, πάω πάσο. Αλλά εγώ σαν ακροατής κρίνω ότι δεν μπορώ να το ακούσω πάνω από 10 δλ.

Ακουσα περισσότερο βέβαια για να πω αυτά που λέω, αλλά ως μέσος ακροατής (και θα έλεγα με πολλά ακούσματα) αν δεν έμπαινε εδώ να ζητηθεί γνώμη δεν θα άκουγα περισσότερο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimsonic said:

δεν θα το έλεγα έτσι. Μπορεί ήδη η ηχογράφηση να μην έδινε πολλές δυνατότητες.

Αν σου αρέσει, πάω πάσο. Αλλά εγώ σαν ακροατής κρίνω ότι δεν μπορώ να το ακούσω πάνω από 10 δλ.

Ακουσα περισσότερο βέβαια για να πω αυτά που λέω, αλλά ως μέσος ακροατής (και θα έλεγα με πολλά ακούσματα) αν δεν έμπαινε εδώ να ζητηθεί γνώμη δεν θα άκουγα περισσότερο.

Η ηχογραφηση των φωνητικων ή των οργανων; Θα προτεινες να του ελεγα μειωσει γενικα το compression;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το κινητό που το άκουσα η φωνή μου φάνηκε κάπως αμομπρεσαριστη και σκληρή. Ίσως θέλει καλύτερη μίξη.

 

Αυτό που θα εκανα, και θα βελτιωνε κατά πολύ το όλον, θα ήταν να ντουμπλαρω τη φωνή με 2η σε μια οκτάβα πάνω, περίπου όπως το κάνει ο halford, σε πολλά σημεία του κομματιου. Τραγουδάς σε χαμηλές νότες και χάνει δυναμική το κομμάτι. Με μια 2η φωνή από πίσω, πιο τσιριχτή (έστω και ψεύτικη), πιστεύω ότι θα βελτιωνόταν.

 

Καλή επιτυχία 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ενα κομματι για αναφορα και πιασε ολα τα τρακς και φερτα σε ρεγουλα.

Σιγουρα υπαρχει κάποιο gain maximizer στο τελικο ή σε ολα τα σταδια.

Ακου και καμιά αλλη γνωμη ομως οχι μονο εμενα

με τα οργανα ξεκινα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου