Προς το περιεχόμενο

1ο Demo Απ Το 1ο Μου Αλμπουμ (HELP!)


zero50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, gkourmoul1 said:

Με μια 2η φωνή από πίσω, πιο τσιριχτή (έστω και ψεύτικη), πιστεύω ότι θα βελτιωνόταν.

Μου εχει κανει δευτερη τραγουδωντας πιο ψηλα ο παραγωγος αλλα σε αυτη την εκδοση του ντεμο την βαλαμε πολυ χαμηλα(σε ενταση) γιατι με "παταγε" πολυ... Ηταν λες και εχεις μπαντα με main τον Ville Vallo και δευτερες τον Freddie Mercury (που λεει ο λογος😆)

9 minutes ago, dimsonic said:

Βαλε ενα κομματι για αναφορα και πιασε ολα τα τρακς και φερτα σε ρεγουλα.

Σιγουρα υπαρχει κάποιο gain maximizer στο τελικο ή σε ολα τα σταδια.

Ακου και καμιά αλλη γνωμη ομως οχι μονο εμενα

με τα οργανα ξεκινα

Χμμ θα του το πω αμα ειναι... Στη χειροτερη, αφου θα μου στειλει ολα τα stems ετσι και αλλιως, μπορω να παω και αλλου για μιξη/mastering...

Επεξεργασμένο από zero50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τις ισορροπήσετε. Κομπρεσαρισμενες και οι δυο, με μια αναλογία πχ 70 vallo - 30 Freddy.

 

Πιθανότητα να βελτιωθεί.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, gkourmoul1 said:

Να τις ισορροπήσετε. Κομπρεσαρισμενες και οι δυο, με μια αναλογία πχ 70 vallo - 30 Freddy.

 

Πιθανότητα να βελτιωθεί.

Αχαχαχα, και εγω αυτο ακριβως του ειπα, βαλε εμενα 65 και εσενα 30, και μου εστειλε αυτο. Τωρα του ειπα βαλε τον εαυτο σου λιγο πιο δυνατα στα ρεφρεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αλλάξεις παραγωγό. Το αποτέλεσμα είναι κάκιστο, και αν δεν μπορεί να το ακούσει αυτός που στο έστειλε, τότε υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Ως έχει, δεν ακούγεται, αλλά δε φταίει μόνο η φωνή. Το κυριότερο είναι τα τύμπανα που έχουν χαθεί στο πίσω μέρος. Μου κάνει εντύπωση που σου παρέδωσε κάτι τέτοιο.

 

Η φωνή σου είναι οκ, η χροιά ταιριάζει μια χαρά, αλλά υπάρχουν για μένα 3 προβλήματα:
1) Η μείξη της φωνής είναι... βασικά δεν είναι. Ακούγεται σαν να πέταξε κάποιος ένα audio track από πάνω. Είναι πολύ ψηλά σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα, out of place, και πολύ ξερή.

 

2) Η χροιά σου ναι μεν είναι οκ και ταιριάζει στο είδος, αλλά επειδή το κομμάτι είναι δυνατό, έπρεπε να το λες μια οκτάβα πάνω, με power vocals/screams. Θέλει ενέργεια, και αυτό το range που διάλεξες δε βοηθάει. Το λέω γιατί όταν γράφεις ένα κομμάτι πρέπει να ξέρεις και τις δυνατότητες του τραγουδιστή, έτσι ώστε να μπορεί να το πει εκεί που θα ήταν καλύτερο για το κομμάτι.

 

3) Το vibrato... ξέχασέ το, έστω για την ώρα. Ακούγεται εντελώς αφύσικο, ψεύτικο, forced, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω. Είναι σαν να "πειράζεις" το λαιμό σου με το χέρι.

 

Τέλος, να πω και ότι η σύνθεση δεν είναι δα και κάτι το groundbreaking. Ένα απλό metal κομμάτι είναι. Συνέχεια στην τσίτα όπως προαναφέρθηκε, και χωρίς καμια ιδιαίτερη αλλαγή ή κάποιο riff που θα σου γυρίσει το κεφάλι.

 

Παρ΄όλα αυτά είναι μια καλή προσπάθεια. Αν τα τύμπανα ήταν "στη θέση τους" και η φωνή μια οκτάβα πάνω, να είσαι σίγουρος ότι τα σχόλια θα ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά!

  • Like 1
  • Συμφωνώ 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
7 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Η φωνή σου είναι οκ, η χροιά ταιριάζει μια χαρά, αλλά υπάρχουν για μένα 3 προβλήματα:
1) Η μείξη της φωνής είναι... βασικά δεν είναι. Ακούγεται σαν να πέταξε κάποιος ένα audio track από πάνω. Είναι πολύ ψηλά σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα, out of place, και πολύ ξερή.

 

2) Η χροιά σου ναι μεν είναι οκ και ταιριάζει στο είδος, αλλά επειδή το κομμάτι είναι δυνατό, έπρεπε να το λες μια οκτάβα πάνω, με power vocals/screams. Θέλει ενέργεια, και αυτό το range που διάλεξες δε βοηθάει. Το λέω γιατί όταν γράφεις ένα κομμάτι πρέπει να ξέρεις και τις δυνατότητες του τραγουδιστή, έτσι ώστε να μπορεί να το πει εκεί που θα ήταν καλύτερο για το κομμάτι.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω. 

Ο συνδυασμός μουσικού είδους και άποψης παραγωγού δημιουργούν ένα ανελέητο ηχητικό σφυροκόπημα, ενω η φωνή είναι σαν απο άλλο τραγούδι (και δεν φταίει η φωνή). Πρέπει να μπει πιο μέσα στην ορχήστρα ενω αυτήν, προσωπικά θα την άφηνα με περισσότερες δυναμικές και όγκο.

Αφού έχεις τα stems δοκίμασε και μια εναλλακτική μείξη αλλού, πριν πας παρακάτω. Θα μπορείς να κρίνεις ο ίδιος μετά.

  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγω νομιζα πως ηταν καποιο (πολυ ) rough mix. Αν αυτο ειναι για τελικο αποτελεσμα, ελπιζω να μην εδωσες πολλα λεφτα. Καλα τα λεει ο Alex για τον ηχο, ειδικα το ταμπουρο ειναι ισως το χειροτερο που εχω σκουσει (; ) ποτε, ειλικρινά μου θυμισε τα memes που κυκλοφορούν για τη μιξη του.

 

 Ενα απο τα απειρα πλεονεκτηματα μιας σωστης μελετης ειναι και να βρεις την τονικη σου εκταση. Και μαλιστα η σωστη μελετη σε κανει να αξιοποιείς καλα τοσο τη δικη σου εκταση, οσο και τις εκτασεις και τα ηχοχρωματα των αλλων φωνων και οργανων. Μπορει να σου ακουγονται εξωτικα ολα αυτα, στην πραγματικότητα όμως είναι από τα πρώτα και τα βασικοτερα, αν δεν γινουν αυτα οπως πρεπει τιποτα, κυριολεκτικά τιποτα αλλο δεν μπορει να γινει σωστα.

 

 Με αλλα λογια συμφωνω με Αλεξ οτι θα πρεπει οπωσδηποτε να ανεβει το κομματι τονικα. Βεβαια IMHO η μια οκταβα πανω ειναι υπερβολη, στο ρεφραιν καρφωνεις λα με περαστικο ντο, και δε σε κοβω για τενοραρα, σε κοβω βαρυ βαρυτονο😆 Ο Αλεξ ομως εχει δικαιο δικιο και πρεπει να ανεβει, μια τεταρτη πανω για αρχη θα το δοκιμαζα οπωσδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηχητικό αποτέλεσμα είναι σαν να παίζει κασέτα και εσύ να τραγουδάς από πάνω.Ακομη και εγώ που είμαι άσχετος γράφω καλύτερα.Η φωνή σου θέλει δουλειά κυρίως στην θεατρικότητα.Καλη συνέχεια.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Alex Raptakis said:

Να αλλάξεις παραγωγό. Το αποτέλεσμα είναι κάκιστο, και αν δεν μπορεί να το ακούσει αυτός που στο έστειλε, τότε υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Ως έχει, δεν ακούγεται, αλλά δε φταίει μόνο η φωνή. Το κυριότερο είναι τα τύμπανα που έχουν χαθεί στο πίσω μέρος. Μου κάνει εντύπωση που σου παρέδωσε κάτι τέτοιο.

 

Η φωνή σου είναι οκ, η χροιά ταιριάζει μια χαρά, αλλά υπάρχουν για μένα 3 προβλήματα:
1) Η μείξη της φωνής είναι... βασικά δεν είναι. Ακούγεται σαν να πέταξε κάποιος ένα audio track από πάνω. Είναι πολύ ψηλά σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα, out of place, και πολύ ξερή.

 

2) Η χροιά σου ναι μεν είναι οκ και ταιριάζει στο είδος, αλλά επειδή το κομμάτι είναι δυνατό, έπρεπε να το λες μια οκτάβα πάνω, με power vocals/screams. Θέλει ενέργεια, και αυτό το range που διάλεξες δε βοηθάει. Το λέω γιατί όταν γράφεις ένα κομμάτι πρέπει να ξέρεις και τις δυνατότητες του τραγουδιστή, έτσι ώστε να μπορεί να το πει εκεί που θα ήταν καλύτερο για το κομμάτι.

 

3) Το vibrato... ξέχασέ το, έστω για την ώρα. Ακούγεται εντελώς αφύσικο, ψεύτικο, forced, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω. Είναι σαν να "πειράζεις" το λαιμό σου με το χέρι.

 

Τέλος, να πω και ότι η σύνθεση δεν είναι δα και κάτι το groundbreaking. Ένα απλό metal κομμάτι είναι. Συνέχεια στην τσίτα όπως προαναφέρθηκε, και χωρίς καμια ιδιαίτερη αλλαγή ή κάποιο riff που θα σου γυρίσει το κεφάλι.

 

Παρ΄όλα αυτά είναι μια καλή προσπάθεια. Αν τα τύμπανα ήταν "στη θέση τους" και η φωνή μια οκτάβα πάνω, να είσαι σίγουρος ότι τα σχόλια θα ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά!

Μετα απο τα σχολια ολων εδω, σκεφτομαι να τον κρατησω μονο ως producer/composing partner και να βρω καποιο πιο εξειδεικευμενο για μιξη/μαστερ (ισως το αναλαβει το παιδι στο στουντιο που ηχογραφησα).

 

Αυτο με τα τυμπανα να σου πω το ειχα σκεφτει και εγω, αλλα ελεγα μαλλον στο μυαλο μου ειναι...

 

Οσον αφορα τη συνθεση, γενικα δεν το παω στο groundbreaking, απλα κανω οτι μ'αρεσει να ακουω χαχα...

Εχω ενα στορυ, γραφω τα λογια και παιζω στο daw μεχρι να βγει κατι που να το εκφραζει και να μ'αρεσει.

 

Για το vibrato εχεις δικαιο θα προσπαθησω να το μειωσω. Το ξεκινησα αντιγραφωντας τον αγαπημενο μου τραγουδιστη που ουτε εκεινος το κανει πολυ σωστα απο οτι εχω καταλαβει, και κατεντησα να το κανω ολη την ωρα, εχει γινει bad habit...

 

Στο στουντιο ο ηχοληπτης μου ειπε οτι θα ηταν καλυτερα αν το κομματι ηταν λιγο πιο ψηλα τονικα, ειπε θα με βολευε καλυτερα στην φωνη μαλλον. Λεω στο επομενο session να το ριξω μια προσπαθεια σε +0,5 semitones να δουμε. Αν δεν κανω λαθος θα παει απο A minor σε b sharp minor?

 

2 hours ago, manosx said:

Ο Αλεξ ομως εχει δικαιο δικιο και πρεπει να ανεβει, μια τεταρτη πανω για αρχη θα το δοκιμαζα οπωσδηποτε.

 

Οταν λες "μια τεταρτη"; Συγγωμη, οτι ορολογια ξερω ειναι αγγλικα... 

 

Μου εστειλε τωρα το τελικο και δυστυχως νομιζω σε καποια σημεια ειναι και

χειροτερο... :/

 

 

 

2 hours ago, manosx said:

Εγω νομιζα πως ηταν καποιο (πολυ ) rough mix. Αν αυτο ειναι για τελικο αποτελεσμα, ελπιζω να μην εδωσες πολλα λεφτα. Καλα τα λεει ο Alex για τον ηχο, ειδικα το ταμπουρο ειναι ισως το χειροτερο που εχω σκουσει (; ) ποτε, ειλικρινά μου θυμισε τα memes που κυκλοφορούν για τη μιξη του.

 

Ηταν 60 ευρω για μιξη μαστερ και backing vocals. Χωρις τα backing θα ηταν 30.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, zero50 είπε

Λεω στο επομενο session να το ριξω μια προσπαθεια σε +0,5 semitones να δουμε. Αν δεν κανω λαθος θα παει απο A minor σε b sharp minor?

 

Οταν λες "μια τεταρτη"; Συγγωμη, οτι ορολογια ξερω ειναι αγγλικα... 

 

 

Κατ' αρχήν κάνεις λάθος.

Για το δικό σου καλό, κάνε μια μικρή προσπάθεια να μάθεις/κατανοήσεις τα απολύτως βασικά της μουσικής.

Αν σου πω ότι η "τέταρτη" είναι fourth θα σε βοηθήσει να καταλάβεις περισσότερα?

Το "0,5 semitones" θα το έκανες σε ινδικές ράγκας, στην δυτική μουσική συνήθως δεν χρησιμοποιούνται διαστήματα μικρότερα του semitone.

Το "b sharp minor" είναι C minor και είναι 3 semitones ψηλότερα από το A.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εχω την εντυπωση οτι δεν παιζεις καποιο οργανο, εστω και σε 101 επιπεδο. Αν ισχυει αυτο, πρεπει να γινει η ν1 προτεραιοτυτα σου να το αλλαξεις.

 

 Δοκιμασε το κομματι σε Ρε μινορε.

 

 Τουλαχιστον εδωσες ελαχιστα χρηματα. Αν δεν την πατησουμε δε μαθαινουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου