Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Guitar Rig & Focusrite κάρτα ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Μου είχε πάρει ο αδελφός μου μια Focusrite Scarlett solo gen 3 πριν μερικούς μήνες και είχα δυσκολευτεί να την κάνω set up αλλα τελικά "συμβιβάστηκα" με αυτό που είχα κατάφερει. Ο μόνος τρόπος να βγεί ήχος ήταν να χρησιμοποιήσω ASIO Driver και σαν επιλογή Device ASIO4ALL v2. Σαν output μπορούσα να επιλέξω τα ηχεία μου και να παίξω, το θέμα μου που είχα (μαζί με το delay του ήχου και τους ξαφνικά απίστευτα δυνατούς ήχου που έβγαζε το guitar rig που και που) ηταν οτι δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα ηχεία μου για οτιδήποτε άλλο (πχ spotify, youtube, ήχοι απο pc). Χθες που έψαχνα στα forum είδα οτι είναι πρόβλημα των ASIO4ALL drivers και οτι θα πρεπε να χρησιμοποιώ τους drivers της κάρτας. Το θέμα είναι οταν επιλέγω σαν Device το focusrite, μου έχει σαν στανταρ 2 inputs και 2 outputs τα οποια δεν μπορω να πειράξω και ενώ στο Guitar Rig φαίνεται να παίρνεί τον ήχο της κιθάρας και να βγάζει output, δεν μπορώ να το ακούσω πουθενά αυτο το output. Έχω δοκιμάσει κάθε συνδυασμό ρυθμίσεων, έχω ξανακατεβάσει drivers, εχω ψάξει σε forum guitar rig, native instruments, reddit και εχθές έψαχνα και noiz. Κάνω αυτο το post γιατι πραγματικά με έχει κουράσει παρα πολύ και η κάρτα ήχου και το guitar rig και αν δεν βρω και τωρα λυσή, πιθανόν να μην την ξαναχρησιμοποιήσω. Χθές προσπάθησα να την βαλω μπρός και πέρα απο τα γνωστά θέματα, η ένταση παρέμενε σχετικά χαμηλή όσο και αν την αύξησα απο παντου και έκανε συνέχεια fuzzing ήχους χώρις να παίζω τιποτα. Παρακάτω έχω και φωτογραφίες απο ρυθμίσεις. Οι ρυθμίσεις με το asio4all δουλεύουν ας πούμε, οι ρυθμίσεις με το focusrite δείχνουν input και output παρολα αυτα δεν ακουω τιποτα, εχω δοκιμάσει να βαλω σαν playback device, ηχεία και το ίδιο το focusrite παλι τίποτα. Πάνω στο focusrite εχω το καλώδιο για τη κιθάρα συνδεδεμένο και πίσω 2 καλώδια audio jack που τα συνδέω στο ηχείο.

 

Ευχάριστω πολύ εκ των προτέρων!

1.png

Screenshot_12.png

Screenshot_13.png

Screenshot_17.png

Screenshot_18.png

Screenshot_19.png

Screenshot_20.png

Επεξεργασμένο από Konstantinos Agathopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, manosx said:

 Οταν λες "ηχεια μου", εννοεις ηχεια συνδεδεμενα στη focusrite, οχι τα ασυρματα ακουστικα, ετσι;

Με πρόλαβες στο nano...🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες στο φόρουμ!

 

Απ'ότι καταλαβαίνω, τα ηχεία σου είναι συνδεδεμένα πίσω στον υπολογιστή, που σημαίνει ότι χρησιμοποιούν την "κάρτα ήχου" του υπολογιστή, και τα ακουστικά σου είναι με USB, που σημαίνει ότι έχουν τη δική τους κάρτα ήχου. Για να λειτουργήσει σωστά το σύστημα χρειάζεται να περνάνε ΟΛΑ από την Focusrite, και να έχεις πάντα ενεργοποιημένη/επιλεγμένη την Focusrite σαν audio output στα Windows.

 

Κανονικά, τα ηχεία μπαίνουν πίσω από την κάρτα, εκεί που λέει Line Outputs, και τα ακουστικά μπαίνουν μπροστά, κάτω δεξιά, για να κάνεις live monitoring. Άλλες κάρτες έχουν knob για να ρυθμίζεις την ένταση ξεχωριστά ακουστικά/ηχεία. Η Solo gen3 βλέπω έχει μόνο ένα κεντρικό και δεν ξέρω πώς δουλεύει.

 

Το πρόβλημα είναι ότι τα συμβατικά ηχεία που έχεις στον υπολογιστή έχουν, φαντάζομαι, ένα μικρό καρφί 3,5mm, ενώ στα Audio Interfaces όπως τη Scarlett Solo, έχεις 2 ηχεία, άρα και 2 μέγαλα βήσματα/καρφιά - ένα δεξι και ένα αριστερό. Γι αυτό και βλέπεις στο Guitar Rig δύο εξόδους, Out L και Out R.

 

Αν θες να παίξεις με τα ηχεία που έχεις τώρα, μια λύση είναι να πάρεις έναν αντάπτορα μικρό σε μεγάλο καρφί και να τα συνδέσεις σαν ακουστικά μπροστά. Η καλύτερη λύση όμως είναι να πάρεις studio monitors, αλλά προφανώς μιλάμε για χρηματικό κόστος.

 

Από τη στιγμή που έχεις κάρτα ήχου,το ASIO4ALL ξέχασέ το, είναι για πέταμα. Διέγραψέ το καλύτερα. Αυτό είναι ένας driver για να μπορούν τα DAW και άλλα πολύπλοκα προγράμματα ήχου να επικοινωνούν με τη χαζοκάρτα του κάθε συμβατικού υπολογιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Alex Raptakis said:

Από τη στιγμή που έχεις κάρτα ήχου,το ASIO4ALL ξέχασέ το, είναι για πέταμα. Διέγραψέ το καλύτερα. Αυτό είναι ένας driver για να μπορούν τα DAW και άλλα πολύπλοκα προγράμματα ήχου να επικοινωνούν με τη χαζοκάρτα του κάθε συμβατικού υπολογιστή.

Διαφωνώ! Το χρησιμοποιώ χρόνια (λόγω Guitar rig) και ποτε δεν είχα πρόβλημα. Το θέμα είναι να έχει τη σωστή έκδοση για την κάρτα που έχει. Αν η εταιρεία της κάρτας ΔΕΝ έχει δώσει τα specs της κάρτας, το ASIO ΔΕΝ θα δουλέψει (αν κι απ ότι κατάλαβα το ASIO την βλέπει). Θα πρέπει να δει στην σελίδα του προϊόντος (κάρτα ήχου) ποιά έκδοση του ASIO είναι η σωστή (δεν είναι πάντα η τελευταία).
Και το βασικότερο όπως είπε κι ο @manosx, από που περιμένει να ακούσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασιοφορολλ...μονο σε περιπτωση εντελως ακυρης καρτας

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Konstantinos Agathopoulos είπε

οταν επιλέγω σαν Device το focusrite, μου έχει σαν στανταρ 2 inputs και 2 outputs τα οποια δεν μπορω να πειράξω και ενώ στο Guitar Rig φαίνεται να παίρνεί τον ήχο της κιθάρας και να βγάζει output, δεν μπορώ να το ακούσω πουθενά αυτο το output.

 

Για να κάνω πιο λιανά αυτά που έγραψε ο Alex.

Δεν χρειάζεται να πειράξεις τα inputs και outputs 1 και 2 που σου δίνει, αυτά είναι τα inputs και outputs της focusrite.

 

Με τα inputs δεν έχεις πρόβλημα αφού τα βλέπει το Guitar Rig, το πρόβλημα είναι με τα outputs γιατί ο ήχος του Guitar Rig δεν φτάνει στα ηχεία σου.

Τα outputs 1 και 2 που βλέπεις, αντιστοιχούν στα outputs στο πίσω μέρος της focusrite.

Τι καλώδια έχεις βάλει σ' αυτά τα outputs, και που πάνε?

Πάνε κατευθείαν σε ηχεία από τα οποία περιμένεις να ακούσεις ήχο?

Εκεί πρέπει να πηγαίνουν για να ακούσεις από τα ηχεία.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Pavloz είπε

Διαφωνώ! Το χρησιμοποιώ χρόνια (λόγω Guitar rig) και ποτε δεν είχα πρόβλημα. Το θέμα είναι να έχει τη σωστή έκδοση για την κάρτα που έχει. Αν η εταιρεία της κάρτας ΔΕΝ έχει δώσει τα specs της κάρτας, το ASIO ΔΕΝ θα δουλέψει (αν κι απ ότι κατάλαβα το ASIO την βλέπει). Θα πρέπει να δει στην σελίδα του προϊόντος (κάρτα ήχου) ποιά έκδοση του ASIO είναι η σωστή (δεν είναι πάντα η τελευταία).

 

Άλλο o ASIO driver της κάρτας, πχ Focusrite ASIO όπως θα εμφανίζεται, και άλλο το ASIO4ALL, που είναι ένας generic driver για να καλύπτει δυνατότητες που δεν υπάρχουν στις integrated των windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, manosx είπε

 Οταν λες "ηχεια μου", εννοεις ηχεια συνδεδεμενα στη focusrite, οχι τα ασυρματα ακουστικα, ετσι;

Ναι ναι, έχω βαλει 2 καλώδια στη focusrite και τα συνδέω στο ηχείο

17 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Για να κάνω πιο λιανά αυτά που έγραψε ο Alex.

Δεν χρειάζεται να πειράξεις τα inputs και outputs 1 και 2 που σου δίνει, αυτά είναι τα inputs και outputs της focusrite.

 

Με τα inputs δεν έχεις πρόβλημα αφού τα βλέπει το Guitar Rig, το πρόβλημα είναι με τα outputs γιατί ο ήχος του Guitar Rig δεν φτάνει στα ηχεία σου.

Τα outputs 1 και 2 που βλέπεις, αντιστοιχούν στα outputs στο πίσω μέρος της focusrite.

Τι καλώδια έχεις βάλει σ' αυτά τα outputs, και που πάνε?

Πάνε κατευθείαν σε ηχεία από τα οποία περιμένεις να ακούσεις ήχο?

Εκεί πρέπει να πηγαίνουν για να ακούσεις από τα ηχεία.

Έχω συνδέσει 2 audio jack στο πισω μέρος της focusrite και τα συνδέω στο ηχείο. Θα βοηθούσε αν ανέβαζα φωτογραφία της συσκευής;

39 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Καλωσήρθες στο φόρουμ!

 

Απ'ότι καταλαβαίνω, τα ηχεία σου είναι συνδεδεμένα πίσω στον υπολογιστή, που σημαίνει ότι χρησιμοποιούν την "κάρτα ήχου" του υπολογιστή, και τα ακουστικά σου είναι με USB, που σημαίνει ότι έχουν τη δική τους κάρτα ήχου. Για να λειτουργήσει σωστά το σύστημα χρειάζεται να περνάνε ΟΛΑ από την Focusrite, και να έχεις πάντα ενεργοποιημένη/επιλεγμένη την Focusrite σαν audio output στα Windows.

 

Κανονικά, τα ηχεία μπαίνουν πίσω από την κάρτα, εκεί που λέει Line Outputs, και τα ακουστικά μπαίνουν μπροστά, κάτω δεξιά, για να κάνεις live monitoring. Άλλες κάρτες έχουν knob για να ρυθμίζεις την ένταση ξεχωριστά ακουστικά/ηχεία. Η Solo gen3 βλέπω έχει μόνο ένα κεντρικό και δεν ξέρω πώς δουλεύει.

 

Το πρόβλημα είναι ότι τα συμβατικά ηχεία που έχεις στον υπολογιστή έχουν, φαντάζομαι, ένα μικρό καρφί 3,5mm, ενώ στα Audio Interfaces όπως τη Scarlett Solo, έχεις 2 ηχεία, άρα και 2 μέγαλα βήσματα/καρφιά - ένα δεξι και ένα αριστερό. Γι αυτό και βλέπεις στο Guitar Rig δύο εξόδους, Out L και Out R.

 

Αν θες να παίξεις με τα ηχεία που έχεις τώρα, μια λύση είναι να πάρεις έναν αντάπτορα μικρό σε μεγάλο καρφί και να τα συνδέσεις σαν ακουστικά μπροστά. Η καλύτερη λύση όμως είναι να πάρεις studio monitors, αλλά προφανώς μιλάμε για χρηματικό κόστος.

 

Από τη στιγμή που έχεις κάρτα ήχου,το ASIO4ALL ξέχασέ το, είναι για πέταμα. Διέγραψέ το καλύτερα. Αυτό είναι ένας driver για να μπορούν τα DAW και άλλα πολύπλοκα προγράμματα ήχου να επικοινωνούν με τη χαζοκάρτα του κάθε συμβατικού υπολογιστή.

Άμα έπαιρνα ακουστικά που συνδέονται στη focusrite με καλώδιο θα είχε νόημα; Απο το να παιδεύομαι να βγάλω ήχο απο τα ηχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Konstantinos Agathopoulos είπε

Ναι ναι, έχω βαλει 2 καλώδια στη focusrite και τα συνδέω στο ηχείο

Έχω συνδέσει 2 audio jack στο πισω μέρος της focusrite και τα συνδέω στο ηχείο.

 

Ποιο είναι το ηχείο?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου