Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Guitar Rig & Focusrite κάρτα ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εμένα πάει το μυαλό μου σε hardware (για αυτό είπα για απλό καλώδιο ....μην πάμε να ξεβιδωσουμε από τώρα την κάρτα...) , γιατί δεν έχει καν ήχο στον υπολογιστή.

Ποιο guitar rig και asio.....εδώ δεν ακούει youtube.

Επισης τα έτοιμα καλώδια jack σε rca δεν μου αρέσουν καθολου.

Καλλίτερα rca σε rca και από εκεί ανταπτορας σε jack.

Το ότι είναι καινούργιο το καλώδιο δεν μου λέει απολυτως τίποτα.

Τεσπά... αυτά από εμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Επίσης άλλαξε την usb θύρα που έχεις την focusrite στο pc.

Αν υπάρχει usb 2.0 θύρα, προτίμησέ την.

Δοκίμασα ο,τι usb 2.0 θύρα είχα, δεν διάβαζε καν την κάρτα παρόλο που ήταν συνδεδεμένη

Μόλις τώρα, LK είπε

Εμένα πάει το μυαλό μου σε hardware (για αυτό είπα για απλό καλώδιο ....μην πάμε να ξεβιδωσουμε από τώρα την κάρτα...) , γιατί δεν έχει καν ήχο στον υπολογιστή.

Ποιο guitar rig και asio.....εδώ δεν ακούει youtube.

Επισης τα έτοιμα καλώδια jack σε rca δεν μου αρέσουν καθολου.

Καλλίτερα rca σε rca και από εκεί ανταπτορας σε jack.

Το ότι είναι καινούργιο το καλώδιο δεν μου λέει απολυτως τίποτα.

Τεσπά... αυτά από εμένα 

Ευχάριστω για τον χρόνο σου

13 λεπτά πριν, Pavloz είπε

Ξήλωσε το ASIO4ALL κάνε restart για να αδειάσει η μνήμη από σκουπίδια και ξαναβάλε το ASIO της κάρτας. Αν έβαλες drivers από κάποιο CD που είχε, μην βάλεις τους ίδιους. Δες στο site της εταιρείας τι δίνει για το συγκεκριμμένο μοντέλο και κατεβασε αυτούς. Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση, τσέκαρε για κάποιο control panel στο task bar σαν αυτόimage.png.b6214c74ce233685522ab5372f54dd5a.png

Το έκανα και μου βγάζει όπως και πριν το εικονίδιο του panel της focusrite 

Screenshot_12.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Konstantinos Agathopoulos said:

Δοκίμασα ο,τι usb 2.0 θύρα είχα, δεν διάβαζε καν την κάρτα παρόλο που ήταν συνδεδεμένη

Ευχάριστω για τον χρόνο σου

Το έκανα και μου βγάζει όπως και πριν το εικονίδιο του panel της focusrite 

Screenshot_12.png

Σου δίνει επιλογή με δεξί κλικ; Αν έχει κάτι σε Show ή Settings άνοιξέ το. Θα πρέπει να σου δείχνει μια επιλογή status και σ' αυτή να φαίνεται σαν συσκευή η κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Pavloz είπε

Σου δίνει επιλογή με δεξί κλικ; Αν έχει κάτι σε Show ή Settings άνοιξέ το. Θα πρέπει να σου δείχνει μια επιλογή status και σ' αυτή να φαίνεται σαν συσκευή η κάρτα

Screenshot_13.png

Screenshot_17.png

Screenshot_18.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Konstantinos Agathopoulos said:

Screenshot_13.png

Screenshot_17.png

Screenshot_18.png

Δείχνει να είναι οκ αν και με ανησυχεί λίγο αυτό για το output. Για πήγαινε τώρα να επιλέξεις στο guitar rig το ASIO της κάρτας στο Audio & Midi Settings -> Device. Τσέκαρε επίσης ότι εμφανίζει την κάρτα στο tab MIDI. Αν ναι, κούμπωσε στην είσοδο κιθάρα ή ότι άλλο, παίξε και τσέκαρε τα In & Out meters. Αν παίζουν κι αυτά τότε πρέπει να ελέγξεις καλώδιο και ηχεία.

Just now, Pavloz said:

Δείχνει να είναι οκ αν και με ανησυχεί λίγο αυτό για το output. Για πήγαινε τώρα να επιλέξεις στο guitar rig το ASIO της κάρτας στο Audio & Midi Settings -> Device. Τσέκαρε επίσης ότι εμφανίζει την κάρτα στο tab MIDI. Αν ναι, κούμπωσε στην είσοδο κιθάρα ή ότι άλλο, παίξε και τσέκαρε τα In & Out meters. Αν παίζουν κι αυτά τότε πρέπει να ελέγξεις καλώδιο και ηχεία.

Επίσης βλέπω ενεργό το Line κι όχι το Inst. (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Pavloz είπε

Επίσης βλέπω ενεργό το Line κι όχι το Inst. (?)

Αυτό είναι για το level του σήματος. Θα μου φανει παράξενο να μην έχεις καθόλου output εξαιτίας αυτού.

 

Ρίξε μια ματιά και σε αυτον εδω, αν δεν το έχεις ηδη δει. Πολλά από αυτα που λέει έχουν αναφερθει ήδη. Η λύση στη δική του περίπτωση ήταν αυτό που είπε ο Στράτος (fusiongtr) για τη χρήση θύρας USB 2.0 και όχι 3.0

 

Επεξεργασμένο από mpamps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά.

Ξηλώνεις τα πάντα.

Αφήνεις υπολογιστή, κάρτα, ηχεία και τα συνδέεις.

Περιμένεις να ακούσεις youtube.

Αφού γίνει αυτό, πάμε παρακάτω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ ποτέ μα ποτέ κάρτα ήχου σε θύρα USB 3 και ειδικά Focusrite. Είναι η συνταγή της καταστροφής. Εξαίρεση, αν η κάρτα αναφέρει ρητά ότι υποστηρίζει το πρωτόκολλο αλλά ακόμα και τότε το συζητάμε.

 

Πέραν αυτού, αποσύνδεση κάρτας, απεγκατάσταση drivers (focusrite, asio for all και οτιδήποτε σχετικό), επανεκκίνηση pc, εισαγωγή στο BIOS -> απενεργοποίηση onboard κάρτας ήχου, εγκατάσταση εκ νέου τελευταίων drivers της focusrite για την κάρτα και τέλος σύνδεση στη θύρα (όχι usb3, το είπα;).

 

Αν μετά από τα παραπάνω δουλέψει και χρειάζεσαι και την onboard κάρτα, ξαναμπαίνεις στο BIOS και την ξανα-ενεργοποιείς. Αν χαλάσει πάλι το γλυκό, λυπούμαστε αλλά φταίει το motherboard και πρέπει να διαλέξεις μια απ' τις δύο. Σε αυτή την περίπτωση, μικρή πιθανότητα το conflict να διορθώνεται με BIOS update.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου