Προς το περιεχόμενο

DAW Templates


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα γκάλοπ για το αν χρησιμοποείτε templates για εξοικονόμηση (πολύτιμου) χρόνου (αλλά και για να μη ανακαλύπτετε το τον τροχό ξανά και ξάνα) κατά το songwriting/recording/mixing.

Ελπίζω οι ερωτήσεις μου να βγάζουν νόημα.

 

  1. Χρησιμοποιείται κάποιο template όταν ξεκινάτε να δουλεύετε ένα κομμάτι?
  2. Τι tracks έχετε στο template?
  3. Χρησιμοποιείται folders (δεν ξέρω πώς το ονομάζει το κάθε daw αυτό) για να groupάρετε tracks?
  4. Χρησιμοποιείτε διαφορετικά templates πχ. άλλο για songwriting/recording άλλο για mixing κλπ?
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρησιμοποιώ τίποτα τέτοιο. Σε λευκό χαρτί βάζω τα αρχικά tracks για να αποτυπώσω την ιδέα. Βάζω τα υπόλοιπα tracks για να ολοκληρώσω την ενορχήστρωση, και παραλληλα εχω φορτώσει και ο,τι plugin χρειάζομαι σε καναλι (eq, comp, delay, reverb etc). Στα πιο πολλά εχω αποθηκεύσει κάποια preset που χρησιμοποιώ. Μετά μιξαρω και κάνω τελικές ρυθμίσεις, φορτώνω στο μάστερ eq, comp, limited, ξαναρυθμιζω εντάσεις, και μετά export.

 

Είτε θέλω να ξεκινήσω από ένα συγκεκριμένο όργανο, είτε δεν έχω ιδέα τι θέλω να φτιαξω, template με έτοιμα κανάλια δε με βοηθα, δημιουργικά.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως γκούγκλαρα το "DAW Templates" για να μάθω τι είναι.....🤐

 Έμαθα τελικά και όχι δεν χρησιμοποιώ... Τα πάντα όλα από λευκό χαρτί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν χρησιμοποιώ τίποτα τέτοιο. Σε λευκό χαρτί βάζω ....

 

7 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Τα πάντα όλα από λευκό χαρτί.

 

Γιατί σε χαρτί το 2023 βρε παιδιά?

Υπολογιστή δεν έχετε ασούμε?

 

Όχι απλά δεν χρησιμοποιώ templates, αλλά αν δεις κάποιο project μου στο cubase, θα σου θυμίσει πίνακα αφηρημένης τέχνης.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

αλλά αν δεις κάποιο project μου στο cubase, θα σου θυμίσει πίνακα αφηρημένης τέχνης.

Δείξε μου το DAW σου να σου πω ποιός είσαι...😊

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cigaret13 είπε

Δείξε μου το DAW σου να σου πω ποιός είσαι...😊

 

Έτσι ακριβώς.

Τσαπατσούλης και όπου να 'ναι ότι να 'ναι χύμα πεταμένο.

Σκέψου ότι κάθε φορά που άνοιγα κάποιο project, έψαχνα τα tracks ένα ένα, για να βρω ποιο όργανο είναι το κάθε ένα.

  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mpamps είπε

Ένα γκάλοπ για το αν χρησιμοποείτε templates για εξοικονόμηση (πολύτιμου) χρόνου (αλλά και για να μη ανακαλύπτετε το τον τροχό ξανά και ξάνα) κατά το songwriting/recording/mixing.

Ελπίζω οι ερωτήσεις μου να βγάζουν νόημα.

 

  1. Χρησιμοποιείται κάποιο template όταν ξεκινάτε να δουλεύετε ένα κομμάτι?
  2. Τι tracks έχετε στο template?
  3. Χρησιμοποιείται folders (δεν ξέρω πώς το ονομάζει το κάθε daw αυτό) για να groupάρετε tracks?
  4. Χρησιμοποιείτε διαφορετικά templates πχ. άλλο για songwriting/recording άλλο για mixing κλπ?

 

 

1. Βασικά χρησιμοποιώ (ή τουλάχιστον προσπαθώ ακόμα) ένα σχήμα χρωμάτων και διάταξη των tracks, δηλαδή πρώτα τύμπανα, μετά μπάσο, μετά πλήκτρα, και τέλος κιθάρες. Το τουλάχιστον πάει στο ότι μετά τα πρώτα κομμάτια έχει καταστρατηγηθεί αυτή η σύνθεση των κομματιών. Μπορεί πχ ένα κομμάτι να μην έχει κιθάρες ή πλήκτρα ή να έχει 3-4 μπάσα ή και 5 tracks τύμπανα, οπότε τελικά η όποια εξοικονόμηση χρόνου πάει χαμένη καθώς πρέπει να σβήνεις tracks ή να βρίσκεις άλλους τρόπους μαρκαρίσματος. Εχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που έλεγα θα φτιάξω ένα κομμάτι με 4 όργανα. Πάντως όταν βάλω σε μιά τάξη τη ζωή μου ίσως επανέλθω με άλλη σχεδίαση

2. Όταν το είχα συνήθειο 2 από κάθε από τα 4 βασικά όργανα και τα αντίστοιχα group tracks

3. Ναι. Απαραίτητα. Φτιάχνω group tracks, πλέον στην πορεία και στην τελική φάση της μίξης πριν από το μαστερ. Χωρις group δεν μπορώ να δουλέψω.

4. Όχι, τουλάχιστον όχι ακόμα στο επίπεδο που είμαι.

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mpamps είπε

 

  1. Χρησιμοποιείται κάποιο template όταν ξεκινάτε να δουλεύετε ένα κομμάτι?
  2. Τι tracks έχετε στο template?
  3. Χρησιμοποιείται folders (δεν ξέρω πώς το ονομάζει το κάθε daw αυτό) για να groupάρετε tracks?
  4. Χρησιμοποιείτε διαφορετικά templates πχ. άλλο για songwriting/recording άλλο για mixing κλπ?

 

1. όχι άλλα ξέρω ότι, σε περιπτώσεις που γνωρίζω εξ αρχής τι πρέπει να γίνει, θα έπρεπε να έχω έτοιμα 4-5 βασικά.

Μου έχει τύχει πολλές φορές να βάζω μπρος project που, ακριβώς επειδή δεν έχω έτοιμο template, αναγκάζομαι και ανοίγω ένα παλιότερο όπου το τροποποιώ και το κάνω save as.... μέχρι και με αυτό το τρόπο εξοικονομείς χρόνο.

 

3. Πάντα. Δε προχωράει το project χωρίς αυτό γιατί όταν, και θα γίνει σίγουρα, αυξάνονται τα κανάλια/automation lanes κλπ με βοηθάει πολύ να τα έχω σε φακέλους και να κάνω drop down μόνο ο,τι χειρίζομαι εκείνη τη στιγμή.

Όπως εξίσου πολύ χρήσιμο είναι και το οτι μπορείς να mute/solo το φάκελο με ο,τι περιέχει.

 

Σχετικό/άσχετο, εμένα με βοηθάει πολύ ο χρωματισμός συγκεκριμένων ομάδων οργάνων (και κανάλια και events).

Πάει το μάτι κατευθείαν εκεί που χρειάζεται χωρίς να ψάχνω τους τίτλους.

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγω παντα. Βεβαια γραφω πολυ συγκεκριμενα πραγματα, κιθαρες συνηθως μια η δυο, με η χωρις backing track. Οποτε εχω σωσμενα συγκεκριμενα templates για καθε περιπτωση, σαν σημειο αφετηριας τουλαχιστον. Βεβαια επειδη γραφω direct συνηθως επισης, ειναι πολυ πιο στανταρτ τα πραγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου