Προς το περιεχόμενο

DAW Templates


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Η παρτιτούρα μετράει, γιατί γράφεις από πάνω "ντόλτσε αμοροζο μα νον τροπο ε καρμποναρα ματζαρε αλα πεστο" και ασε το μαέστρο να ψαχνεται 😁Ας βρει αυτος ακρη, ουτε ακκορντεον ουτε τιποτα😁

 

 

 Γενικά έχω καταλήξει ότι ειναι ΔΥΟ ΕΝΤΕΛΩΣ μα ΕΝΤΕΛΩΣ μα ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα πράγματα, το να γράφεις παρτιτούρα- για εκτέλεση- για την αιωνιότητα, και το να γράφεις για την πράξη, την εφαρμογή και το ηχητικό αποτέλεσμα. Το πρώτο το κάνεις και με σκέτο χαρτί,και περα απο την πλακα θελει γνωσεις και μελετη και προσοχη για να μη γινεις ρεζιλι των σκυλιων αν παιχτει (που σιγα μην παιχτει αλλα λεμε 😁 ), και στο δεύτερο μονο το αποτέλεσμα μετράει, και λούπες να βάλεις και να σαμπλάρεις λες και είσαι τράπερ 😁 το αποτέλεσμα μετράει ΜΟΝΟ.

7 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, manosx είπε

 Η παρτιτούρα μετράει, γιατί γράφεις από πάνω "ντόλτσε αμοροζο με νον τροπο ε καρμποναρα ματζαρε αλα πεστο" και ασε το μαέστρο να ψαχνεται 😁

 

 

 Γενικά έχω καταλήξει ότι ειναι ΔΥΟ ΕΝΤΕΛΩΣ μα ΕΝΤΕΛΩΣ μα ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα πράγματα, το να γράφεις παρτιτούρα- για εκτέλεση- για την αιωνιότητα, και το να γράφεις για την πράξη, την εφαρμογή και το ηχητικό αποτέλεσμα. Το πρώτο το κάνεις και με σκέτο χαρτί, και στο δεύτερο μονο το αποτέλεσμα μετράει, και λούπες να βάλεις και να σαμπλάρεις λες και είσαι τράπερ 😁 το αποτέλεσμα μετράει ΜΟΝΟ.

Είναι αλλά έρχονται κοντά σου λέω, το βλέπω! Για "γενική χρήση".

 

Ρε παιδί μου, τι θέλω να πω. Μπορεί να υπάρχει βιβλιοθήκη emotional strings που να έχουν γράψει 2α με βιόλες να παίζουν μια νότα μόνο, και να έχει πέσει τόσο μελιμελό, και να οι μιλλένια οι προενισχύσεις, και να τα κόουλς με τα αεα ρ88 και τα βιλούδα και τα βάθια του δεκαχίλιαρου, να την ακούς τη νότα και να πηγαίνει το δάκρυ κορόμηλο.

 

Αυτό δεν το κάνεις με την παρτιτούρα.

 

Αλλά, να γράφεις ντο ρε μι φα σολ στην παρτιτούρα και να τρώγεται αμέσως, ενώ στο daw απλά ακούγεται σα να έχει πάθει εγκεφαλικό ένας μουσικός μεγάλης κλάσης, αυτό γίνεται.

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και το αποτέλεσμα μετράει, κι ο ήχος σαν ποιότητα ιδιαίτερα στις ταινίες. Γι αυτό και υπάρχει μεγάλη ζήτηση στις βιβλιοθήκες και όχι στις παρτιτούρες.

 

Αλλά κι αυτός ο μαν έχει ξεκινήσει μια πολύ ενδιαφέρουσα κατάσταση, και το λέω εγώ που είμαι πολύ περίεργος.

 

Edit: Α καλά αυτό που ξεκίνησα να γράψω τελικά δεν το γραψα. Αν καταφέρει αυτός ο μαν να παρεμβάλει, το software ερμηνευτικό πράμα του, μεταξύ παρτιτούρας ΚΑΙ βιβλιοθηκών 3rd party εννούσα.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mpamps είπε

Φαντάζομαι ότι o @Superfunk για παράδειγμα στα templates έχει πολύ προσεκτικά διαλεγμένα τα τύμπανα του (αναφορικά και με το είδος που εξυπηρετεί το κάθε ένα από τα templates του)

 

μα ΠΩΣ το κατάλαβες αυτό? 

 

:) :)

 

που να δεις τα templates που έχω χτίσει μέσα στο vst των ντραμς  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλει έφτιαξα μια πρώτη βερσιόν ενός songwriting template.

 

Πέρα από τη χρηστικότητα του template, τα οφέλη που αποκόμισα αυτές τις 2-3 μέρες που ασχολήθηκα είναι πολλαπλά.

 

Εξοικειώθηκα με το DAW μου, έμαθα για track stacks, groups, έφτιαξα patches ώστε αν θέλω να προσθέσω για παράδειγμα άλλο "ένα" track για το Kemper, το patch θα φτιάξει το 2 tracks (DI + Wet) θα τα βάλει σε ένα track stack, με τα χρωματάκια τους, τα sends στα busses με τα reverbs κλπ.

Αν μη τι άλλο άξιζε τον κόπο.

 

Μερικά ενδεικτικά screenshots:

songwrting_template_unfolded.thumb.png.2996557c37782d447a76e54a536d210f.png   songwrting_template_folded.png.7c512e54eecf2550dceb7b8f6091c261.png

 

songwrting_template_routing.thumb.png.2f4a5f6d68987f6b11a7721d41f56d93.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου