Προς το περιεχόμενο

Άλλος ένας πουλάει τα δικαιώματα του


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
46 λεπτά πριν, marathon είπε

Συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφει ο Λάκης (άρα διαφωνώ στα περισσότερα με τον Dimsonic...😇).

Η έμπνευση είναι κάτι που "εκπαιδεύεται". Με τη σημερινή τεχνολογία αποθηκεύεται, ανασύρεται και αναπλάθεται κατά το δοκούν-εύκολα-)...Μιλάω από επαγγελματική θέση (με 40 χρόνια εμπειρία) που έρχεται κάποιος και σου λέει  "ο πελάτης θέλει αύριο ένα ραδιοφωνικό 24" που να μιλάει για την ωφέλεια του λιναρόσπορου με μουσική υπόκρουση Max Middleton!)...Ναι, υπάρχουν και τέτοια επαγγέλματα!!!

Για να επανέλθουμε λοιπόν...καλά έκανε ο Μπίπερ και πούλησε. Μικρός είναι θα δουλέψει, θα φτιάσει κι άλλα και θα ξαναπουλήσει. Και ο κάθε Μπίπερ....

...πάω να δώ τον Τσιτσιπά τώρα....

 

Όταν ασχολουμουν με συγκροτήματα και τέτοια (μιλάμε για το 1989-1990-1991) είχαμε μια μπάντα.

Όταν ήταν να διασκευάσουμε ενα τραγούδι:

Εγω το έπαιρνα , το ακουγα 3 μερες και προσπαθουσα να το καταλάβω....μετά το δοκίμαζα , μετα ρωτουσα και καναν πως και τι..... τεσπα, σε μια εβδομάδα το είχα.

Ο άλλος ο κιθαρίστας που είχαμε, τα έξυνε.... ερχόταν η ωρα της πρόβας, το άκουγε 5 λεπτα πριν το παίξουμε και το έπαιζε καλλιτερα απο εμένα (αυτό λέγεται ταλέντο, μουσικό αφτί.... αντίληψη....κάπως ετσι).

Όταν γραφαμε δικά μας.

Εγώ προσπαθούσα να θυμηθω τι ξερω να παίζω, εβαζα και λίγο από αυτό που άκουσα μεχρι τότε.....κουτσα -στραβα έβγαινε κατι.

Ο άλλος που είχαμε στα πλήκτρα, σου επαιζε 2 -3 ακορντα και έψαχνες να καταλάβεις από που σου ηρθε η σφαλιάρα (αυτό λέγεται εμπνευση).

Όταν ασχοληθηκα μονος μου πλέον , είχα να παρουσιάσω πολυ πιο ολοκληρωμενες δουλειές και από τους δύο......γιατι εγω είχα απλά εργατηκοτητα....υπομονή και πειθαρχία.

Όταν καταλαβεις τα προτερήματα και τα ελαττώματα σου, θα καταλάβεις και τι/ ποιός φταίει στα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Alter είπε

Άλλο να ασχολείται κανείς 24 ώρες το 24ωρο με κάτι, άλλο 2. Άλλο να αφιερώνει τη ζωή του, άλλο ένα μέρος του ελεύθερου χρόνου του..

Και άλλο να ασχολείται δύο ώρες αλλά να θέλει να αμοίβεται σα να ασχολείται 24 ώρες, αυτό δηλαδή στο οποίο προσδοκούν όλοι οι λεγόμενοι καλλιτέχνες, αλλά ελάχιστοι το καταφέρνουν. Σόρυ που το υποβαθμιζω έτσι, αλλά εσύ έκανες την αναγωγή σε χρόνο απασχόλησης... προφανώς δύο ώρες ενός, μπορεί να μην ισοφαρίζονται από δύο δεκαετίες του άλλου.

 

Άλλωστε - και πάλι σόρυ - δεν είδα εγώ να έχουμε και κανένα φοβερό και τρομερό μουσικό έργο στην Ελλάδα, ως αποτέλεσμα της απίστευτης οικονομικής άνεσης που απολάμβαναν κάμποσοι ντόπιοι μουσικοί την εποχή της αστακομακαρονάδας.

 

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα και στο φινάλε τί συζητάμε τώρα;

Ότι πρέπει π.χ να αμοίβεται ένας συνθέτης ....... και για τον χρόνο που έκανε να μάθει κιθάρα ή μουσική ή πιάνο ή αρμονία;

Σαν να λέμε ότι και ο λογοτέχνης πρέπει να αμοίβεται για τον χρόνο που έκανε να μαθει γραμματική και συντακτικό.

Δηλαδή όλοι θα ξεκινησουν με +12 χρόνια αμοιβόμενης προυπηρεσίας.

Αν μου αρέσει το τραγούδι σου, θα το πάρω το cd (και ούτε με νοιάζει αν το έγραψες σε 5 λεπτά ή 5 έτη, αν είναι αποτέλεσμα μελέτης ή σου ρθε ουρανοκατέβατο). Το ίδιο και το βιβλίο σου.

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και για να βάλουμε κάποια πράγματα σε σειρά.

1. Εδώ μιλάμε για μουσική βιομηχανία (σύμβαση έργου) , ήτοι βγάζω ένα δισκο και στον πουλάω ........τόσο.

Δεν μιλάμε ούτε για δημοσίους υπαλλήλους , ούτε για μισθωτούς, που ενδεχομένως η προϋπηρεσία τους ή το ωράριο απασχόλησής τους να επηρεάζει τον μισθό τους.

 

2. ΚΑΝΕΝΑΣ κατά κανόνα στο στάδιο της εκπαίδευσής του και για τς ωρες που αφιερώνει σε αυτή ΔΕΝ αμοιβεται. Τουναντίον πληρώνει.

 

3. Τέλος αν κάποιος συγκεκριμένα πιστεύει ότι αν είχε ασχοληθεί παραπάνω χρόνο με κάτι θα είχε καλλίτερο αποτέλεσμα (γιατί θα ηταν παραπάνω δεξιοτέχνης ή καλλίτερος συνθετικά ή ξέρω γω) , αλλά δεν το κάνει γιατί πιθανολογεί ότι δεν θα αμοιφθεί εφάμιλα για τον χρόνο του ή γιατί αναγκάζεται να εργαστεί αλλού, είναι σε λάθος δουλειά. Ας πάει υπάλληλος σε σουπερ μαρκετ και να ζητά υπερωρίες που κανε βάρδια παραμονή  της πρωτοχρονιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα αστακομακαροναδα μονο οι σκυλαδες. Ε, μια χαρα σκυλαδικα εχει η Ελλαδα, αν σου αρεσουν τα σκυλαδικα η Ελλαδα ειναι παραδεισος.

 

 Και το ταλεντο σκετο θα σου δωσει please please me, αν δε βαλεις δουλεια sg pepper δεν εχει. Piper at the gates θα παρεις, dark side οχι. Kill em all θα παρεις, master of puppets αποκλειεται. Αν δεν υπαρχει τροπος να ζει το ταλεντο απο την τεχνη, η ιδια η ζωη θα το αναγκασει να τα παρατησει. Εκτος αν νομιζει καποιος οτι μπορει να δουλευει κανονικα 8 και 10 ωρες, και να τρεχει ταυτοχρονα ενα γκρουπ στο μεγεθος των Φλόιντ και των Μπιτλς. Hint: Δεν μπορει.

 

 Δεν πειραζει ομως, εχουμε bad bunny, και look at my horse, my horse is amazing, give it a lick, it tastes like raisins, σταφιδες δηλαδη, πληρωνεις σταφιδες, η μαλλον πληρωνεις φιστικια, αγοραζεις μαιμουδες, ο νομος της αγορας σκοτωνει τον σοσιαλισμο, ακομα να το μαθουμε στο Ελλαδισταν, εχουμε ομως Παολα και Βερτη να ξεχνιομαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτη ειναι η τυπικη ελληνικη νοοτροπια, που υποτιμα τις τεχνες περισσοτερο σχεδον απο οποιοδηποτε αλλον τομεα της ανθρωπινης δραστηριοτητας, κανοντας μας την μοναδικη ευρωπαικη χωρα χωρις ανωτατη εκπαιδευση σε μουσικη, χορο, θεατρο κτλ. Θεωρωντας οτι μεχρι και ο υδραυλικος αξιζει να ζει απο τη δουλεια του, αλλα οχι ο καλλιτεχνης, και αλλα παρεμφερη ρομαντικα..

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ νομίζω φίλε @Alter

πως η τυπική Ελληνική νοοτροπία είναι αυτό που περιγράφεις εσύ.

Ήτοι πανεπιστήμια για τα πάντα.

Ειδικά ο υδραυλικός , που χρησιμοποιείς στο παράδειγμά σου (και μάλλον υποτιμητικά;;  - σχωρα με αν το καταλαβα λάθος ) και εν γένει η τεχνική και τεχνολογική εκπαίδευση στην Ελλάδα είναι αυτά που πάσχουν.

Τους κάναμε όλους πανεπιστήμονες...... να κάνουμε και τους μουσικούς και τους χορευτές; , Καμία αντίρριση και από μένα.

Στην Ελλάδα γεμίσαμε με καθηγητάδες πανεπιστημίου , επί παντός επιστητού, και το θεάρεστο έργο που παράγουν είναι ότι εκπαιδεύουν εκπαιδευόμενους για να γίνουν και  οι τελευταίοι.... εκπαιδευτές.(Να προσθέσουμε και τους μουσικούς σε αυτον τον φαύλο κύκλο; Γιατί όχι).

 

Από την άλλη υδραυλικός γίνεται ένας εμπειροτέχνης (χωρίς καμία εκπαίδευση).

Και αναλογίσου εσύ τώρα τη ζημιά που μπορείς να πάθεις από μια εσφαλμένη θερμο-υδραυλική εγκατάσταση και συνεκρινέ τη με τη ζημιά που θα πάθεις  από μια φάλτσα νότα.....ή μια ατυχή πιρουέτα.

 

Τέλος εγώ , αλλά και πολλοί στην ίδια γραμμη με εμένα, δεν υποτιμούμε  κανέναν καλλιτέχνη, απλά αναφερόμαστε σε τύπους σαν τον ντραμμερ (Appice) , τη δήλωση  του οποίου σχολιάζουμε, που έμαθε να ζει με μυρια για επιτυχία που έκανε  πριν 40 έτη ....και κανένα πανειστήμιο μουσικό δεν τελείωσε. (Ναι για αυτόν εχω ξεκαθαρη άποψη, σίγα και τι έκανε για να έχει 7 μύρια net worth) . Δεν τα χω με κανεναν καλλιτέχνη που παλεύει για τα προς το ζην του....μαζί του είμαι.

 

Άλλωστε η άποψή μου είναι ότι αυτό που ο ντράμμερ στηλιτευει, ήτοι το Internet, είναι αυτό που λειτουργεί υπέρ των νεων καλλιτενων (και πολύ καλά κάνει),

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LK είπε

Α τώρα την πήγαμε στον Μπετόβεν τη συζήτηση.

Νόμιζα ότι για τήν ποπ ροκ μιλουσαμε.....

Δηλαδή ο apice είναι κάτι σαν τον Μπιτοβεν αλλά φταίει το σποτιφάι που δεν έγραψε την 9 με τους βανίλια φατζ 

Νομιζω δεν εχουμε βαση για συζητηση οταν καποιοι εδω ακουσατε ενα ονομα χτες οταν ειναι πολυ γνωστο απο 50 χρόνια τουλαχιστον

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν υποτιμω κανενα επαγγελμα, οι δε τεχνες εχουν φυσικα αυτο το διπλο προσωπο: και την εμπειρικη πρακτικη, αλλα και την εκπαιδευτικη (η οποια ομως απουσιαζει απο την ελληνικη ανωτατη εκπαιδευση).

 

Λογικο να συμφωνουμε και να διαφωνουμε σε διαφορα, αυτη ειναι και η βαση μιας καλης συζητησης εξαλλου! Ιδανικα θα επρεπε να γινεται με μπυρες σε συναξη του νοιζ, αλλα ακομη δεν εχω αξιωθει, παντα δουλευα η ελειπα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Alter είπε

Δεν υποτιμω κανενα επαγγελμα,

Τότε σου ζηταω συγνώμη , εγώ κατάλαβα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου