Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερος αυτοκινήτου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, LK είπε

τι τεκμήριο έχει αυτό; 😝

Τεκμήριο πως αυτός που το έχει είναι ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ του ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ και παίρνει ΑΠ ΕΥΘΕΙΑΣ ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ λόγω του κατεπείγοντος άνω των 20 εκατομμυρίων ευρώ🤣

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Τεκμήριο πως αυτός που το έχει είναι ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ του ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ και παίρνει ΑΠ ΕΥΘΕΙΑΣ ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ λόγω του κατεπείγοντος άνω των 20 εκατομμυρίων ευρώ🤣

 

Δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ θέλει να μας ελευθερώσει από τον βραχνά των αυτοκινήτων.

Γι' αυτό ανεβάζει το κόστος τους (καύσιμα, τέλη, ασφάλειες, κλπ).

Για να μην αντέξουμε και να τα πουλήσουμε όλοι τα αυτοκίνητα.

Και μετά θα έχουμε υγεία, και μια Ελλάδα πράσινη.

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Και μετά θα έχουμε υγεία, και μια Ελλάδα πράσινη.

Άρα είναι κρυφοπασόκος ασούμε; 😄

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως αυτό με τα κυβικά μου θύμισε την ατάκα που μου είπε αυτός που μου έδωσε την dodge charger του για φωτογράφιση.

Μου πε λοιπόν: "σε δύο λίτρα βγαίνουν μόνο χυμοί και γάλατα" 😁

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ζήσει στο κέντρο της Αθήνας (πιο κέντρο δεν γίνεται, 87 βήματα από την Αποστόλου Παύλου, φάτσα Παρθενών & Ναός Ηφαίστου) . Είχα τότε οικογενειακώς 2 αυτοκίνητα , 4 μοτοσυκλέτες 3 ποδήλατα να κουλαντρίσω. 

Εάν είχα να καλύψω μέχρι 10 χλμ απόσταση, πήγαινα παντού με τα πόδια, για τα 30 χλμ έπαιρνα ποδήλατο, από 50 χλμ και πάνω μοτοσυκλέτα. Αν έπρεπε να κουβαλήσω κάτι ή να είμαστε ταυτόχρονα πάνω από 2 το αυτοκίνητο το έβαζα στην εξίσωση.

Μετακόμισα έδωσα μοτο , τα αυτοκίνητα και τα ποδήλατα.  Για να πάω από τις γειτονιές του Πειραιά για το μεροκάματο στα Βόρεια Προάστεια με συγκοινωνίες, μισή μέρα, για να επιστρέψω ούτε λόγος. Πήγαινα και έκανα βόλτες και γούστα (βιτρίνες, κιθαρομάγαζα, σινεμά, τσίπουρα, χασομέρης γενικώς) και επέστρεφα σπίτι αργάμισι με το Τρόλευ το τελευταίο ή με φιλοξενούσε   αιθέρια ύπαρξις  (εδώ φαντασιώνεστε ό,τι θέτε ).

Ξαναμετακόμισα και βρέθηκα με αυτοκίνητο (για οικογενειακούς λόγους). Σε προάστιο με δείκτη     όχημα  /  θέση στάθμευσης  =    ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ   .    Ξαναέγινα καταθλιπτικός και μου φταίει μέχρι και ο φαροφύλακας στη Νήσο της Αγίας Ελένης. 

 

🙈🙉🙊

  • Λυπάμαι 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία σας βλέπω να προεκτείνετε τις εμπειρίες σας και να θεωρείτε ότι μπορεί να εφαρμοστούν στους άλλους, λες και οι άλλοι δεν σκέφτηκαν ποτέ να γλυτώσουν από αυτό το βραχνα.

Εχω 40 χρόνια αυτοκίνητο, από τα οποία τα 30 με δυο και για ένα διάστημα 3-4 ετών με τρία.

Η μόνη περίοδος που θα μπορούσα να πω "μπορώ χωρίς αυτοκίνητο" ήταν τα πρώτα 15 χρόνια γάμου όταν μέναμε στο καρακέντρο Θεσσαλονίκης. Όμως και τότε εγώ λόγω δουλειάς (καθημερινά να κουβαλάω εξοπλισμό όπου απαιτούσε η δουλειά και γραφείο στα 7 χιλιόμετρα) και η σύζυγος λόγω διορισμού σε άλλη πόλη απλά το ξεχάσαμε. Με λόγω καρακέντρου 2 πληρωμένες θέσεις σταθμευσης.

Αργότερα στα τελευταία 25 χρόνια όταν φύγαμε από το κέντρο, η δική μου δουλειά απείχε 27 χιλιόμετρα και της συζύγου 13. Στο "χωριό" μας υπήρχε ένας Βερόπουλος μόνο σε απόσταση 5 χιλιομέτρων και ένα μπακάλικο στο τέταρτο με τα πόδια συν τις ανηφόρες. Μέχρι να΄ρθει η ανάπτυξη αλλάξαμε από δυο φορές το καθένα.

Τα τελευταία 10 χρόνια στη δουλειά είχα υπολογίσει 270000 χιλιόμετρα μόνο για να πάω γραφείο-σπίτι.

Επί κρίσεως έκανα συνειδητή προσπάθεια να επιβάλω στον εαυτό μου το πάνε έλα γραφείο με ΜΜΜ (όταν ήδη υπήρχε αυτοκίνητο "δουλειάς" στο γραφείο) και ήταν μια φρικτή εμπειρία παρα τον όλο προγραμματισμό και τις εφαρμογές τηλεματικής. Ήθελα 1.20 έως 1.40 για να πάω μόνο γραφείο με δυο λεωφορεία συν πόδι. Μιλάμε τώρα παντός καιρού. Και φυσικά τα ευτράπελα, που θυμάμαι ένα βράδι που κάνανε απεργία και περπάτησα 13 χιλιόμετρα.

Βάλε και τα πιο πρόσφατα 10 χρόνια με τα τελευταία των γονιών και τις σχετικές υποχρεώσεις και θα καταλάβετε ότι το πνεύμα πρόθυμον αλλά οι καταστάσεις σκληρές.

Δεν ανάφερα καθόλου τα καλοκαιρινά ταξίδια .

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@dimsonic

Στάσου γιατί παρουσίάζεις το θέμα ώς θέμα τύχης και όχι επιλογών.

Για μενα η επιλογή πόλης , επαγγέλματος...... οδού που θα μένω, γάμου....τεκνοποιίας ήταν σχεδιασμένα με χαρτί και μολύβι , από την πρώτη Λυκείου.

Δεν λέω ότι η ζωή δεν μπορεί να στα φέρει όλα πάνω - κάτω , π.χ. σεισμός στην Τουρκία, αλλά ό,τι εξαρτάται από εμένα ......... το σχεδίασα από πολύ μικρός, με βασικό γνώμονα να μην ταλαιπωρηθώ ποτέ στη ζωή μου 😄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λατρης αυτοκινησης με παντα γρηγορο αμαξι, τιποτε αλλο δεν σου δινει την αισθηση ελευθεριας που σου δινει ενα καλο αμαξι, με τα απαραιτητα συστατικα κατω απο το καπω. Το μονο μεσο απο τον οποιο αντλω μεγαλυτερη ευχαριστηση ειναι ενα φουσκωτο και η θαλασσα. Η ελευθερια επιλογης και αλλαγης πορειας ανα πασα στιγμη, απο autostrada σε ξεχασμενα χωριουδακια της Ιταλιας, η ολοκληρες διαδρομες μεσα απο το Μονακο, Κυανη Ακτη, Παρισι, με διανυκτερευση Μοναχο, η σε σημεια της ελληνικης υπαιθρου οσο ακομα αυτα παραμενουν αγνωστα, δεν την αλλαζω με κανενα προδιαγεγραμμενο ταξιδι με αεροπλανο και φυσικα ουτε λογος για ενοικιαση με ολη την ταλαιπωρια του κλεισε περιμενε και παρε το ωραιοτατο Huyndai atos. Θελω το αμαξι να ειναι παντα εκει και να με περιμενει ανα πασα στιγμη για οποιοδηποτε προορισμο. Και ακομα και αν δεν υπαρχει προορισμος το ιδιο το ταξιδι η ιδια η διαδρομη μπορει να ειναι ο προορισμος. Χωρις αυτοκινητο η ζωη θα ηταν κατι σαν ισοβια με δεμενα χερια και ποδια σε φυλακη τριτου κοσμου.

 

Εξυπακουεται οτι ως κατοικος κεντρου πλεον δεν το χρησιμοποιω ποτε εντος πολης οπου μετακινουμαι αυστηρως με ποδια η μικρο μηχανακι (χωρις ποτε να βγαινω σε κεντρικες οδικες αρτηριες της Αθηνας). Αλλα ακομα και εντος νομου Αττικης αν φερθεις εξυπνα μπορεις να μετακινηθεις χωρις πολλη ταλαιπωρια, και ναι υπαρχουν ακομα μυστικες διαδρομες.

 

Ολα αυτα γνωριζοντας οτι με την οικοχονδριασηπου εχει πιασει εσχατως την ανεκδιηγητη ΕΕ και οχι μονο (για να μην παρεξηγηθω παραμενω φανατικος ευρωπαϊστης)και το απιστευτο λομπυινγκ που γινεται υπερ μεταφορικων μεσων-κουβαδων, η αυτοκινηση θα εκλειψει και θα γινει ενα σπορ για λιγους εναντι αντιτιμου και θα γινεται εντος κλειστου και αποστειρωμενου περιβαλλοντος. Κατα συνεπεια ας ευχαριστηθουμε τωρα οσο ακομα μπορουμε.

Επεξεργασμένο από fenderiarhs

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου