Προς το περιεχόμενο

Νέο τραγούδι - κριτική στην μίξη please!


Andrew Wires

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον Andrew Wires απονεμήθηκε το badge 'Superstar' και 20 πόντοι συμμετοχής.

Καλησπέρα καλησπέρα! Αυτό είναι το επόμενο κομμάτι μου με τίτλο Stronger. Είπα να το βάλω εδώ πριν το βάλω στο Music και το ανεβάσω στις πλατφόρμες για να ακούσω τις κριτικές σας και να διορθώσω ό,τι διορθώνεται ηχητικά αν μπορώ.

 

Σαν κομμάτι αυτό είναι πάνω κάτω, δεν νομίζω να αλλάξω κάτι, για αυτό θα ήθελα να εστιάσετε στην μίξη.

 

Επίσης σε τι είδος θα το κατατάσσατε; Γιατί εγώ δεν έχω ιδέα!

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Επεξεργασμένο από Andrew Wires
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Andrew Wires είπε

Ευχαριστώ πολύ! Britpop ε;

 

Δεν είμαι κανένας ειδήμονας, αλλά έτσι νομίζω.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άκουσα το σε ένα ζευγάρι 2.1 Logitech ηχεία.

Ξέρω ότι τα ηχεία αυτά δεν είναι ο καλύτερος κριτής, αλλά είναι πολύ καλύτερα από απλά ηχεία υπολογιστή ή από κινητού. Θα το ακούσω όμως και στα studio monitors στο σπίτι.

 

- Η ενορχήστρωση είναι πολύ ωραία.

- Το rhythm section είναι στιβαρό και ταιριάζει απόλυτα.

- Και η φωνή μου αρέσει. Και τα Backing vocals. Πήγα να σου πω ότι θέλει να βγει λίγο πιο μπροστά στη μίξη, αλλά ακούγοντάς το και πάλι, θεωρώ ότι είναι μια χαρά. Ωραία χροιά (πιο μπάσα) σε στυλ paradise lost στη 00's εποχή μου βγάζει λίγο. Και Pendulum, ισχύει ως προσέγγιση.

- Ίσως λίιιιιγο πιο κάτω σε ένταση (ανεπαίσθητα δηλ) το synth που κρατάει τα ακόρντα, όταν συνυπάρχει με τη φωνή. Όχι όταν είναι μόνο του, εκεί είναι τέλειο. By the way, πολύ ωραία μουσική ιδέα στο 2:50.

 

Εγώ δεν θα άλλαζα κάτι ριζικά. Εσύ έχεις κάποια ένσταση; ή είσαι ευχαριστημένος;

Επεξεργασμένο από FatalV
  • Like 2

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Μου θυμίζει πολύ τη μουσική των Pendulum. Από το πρώτο κλικ που έκανα κιόλας. Ωραίος 

Ευχαριστώ πολύ! Δεν τους ήξερα αλλά ένα κομμάτι που έβαλα τώρα μου άρεσε. Θα τους ψάξω. Αυτοί είναι θα έλεγες electronic pop? Electronic rock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FatalV είπε

Το άκουσα το σε ένα ζευγάρι 2.1 Logitech ηχεία.

Ξέρω ότι τα ηχεία αυτά δεν είναι ο καλύτερος κριτής, αλλά είναι πολύ καλύτερα από απλά ηχεία υπολογιστή ή από κινητού. Θα το ακούσω όμως και στα studio monitors στο σπίτι.

 

- Η ενορχήστρωση είναι πολύ ωραία.

- Το rhythm section είναι στιβαρό και ταιριάζει απόλυτα.

- Και η φωνή μου αρέσει. Και τα Backing vocals. Πήγα να σου πω ότι θέλει να βγει λίγο πιο μπροστά στη μίξη, αλλά ακούγοντάς το και πάλι, θεωρώ ότι είναι μια χαρά. Ωραία χροιά (πιο μπάσα) σε στυλ paradise lost στη 00's εποχή μου βγάζει λίγο. Και Pendulum, ισχύει ως προσέγγιση.

- Ίσως λίιιιιγο πιο κάτω σε ένταση (ανεπαίσθητα δηλ) το synth που κρατάει τα ακόρντα, όταν συνυπάρχει με τη φωνή. Όχι όταν είναι μόνο του, εκεί είναι τέλειο. By the way, πολύ ωραία μουσική ιδέα στο 2:50.

 

Εγώ δεν θα άλλαζα κάτι ριζικά. Εσύ έχεις κάποια ένσταση; ή είσαι ευχαριστημένος;

Ευχαριστώ πολύ για όλα τα καλά λόγια και που κάθησες και ασχολήθηκες τόσο! Στην ερώτηση αν είμαι ευχαριστημένος θα έλεγα για τις δικές μου ικανότητες στην μίξη μάλλον ναι. Αλλά το ίδιο νόμιζα και για άλλα κομματια μου και τα παιδιά εδώ είχαν βρει αρκετά θέματα (και είχαν δίκιο).

 

Εκεί που με προβληματίζει λίγο είναι αυτό που επισήμανες και συ. Δηλαδή σε ηχεία 2.1 τη μία μου φαίνεται η φωνή οκ σε ένταση, την άλλη ότι είναι λίγο χαμηλά. Το πρόβλημα είναι ότι αν την δυναμώσω, σε ηχεία κινητού (που είναι συνήθως μονοφωνικά) η φωνή υπερκαλύπτει τα πάντα. Και τώρα δηλαδή κάτι τέτοιο γίνεται σε μικρότερο βαθμό (από ηχειο κινητού). Θα δοκιμάσω αυτό που είπες με το synth

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Andrew Wires είπε

Εκεί που με προβληματίζει λίγο είναι αυτό που επισήμανες και συ. Δηλαδή σε ηχεία 2.1 τη μία μου φαίνεται η φωνή οκ σε ένταση, την άλλη ότι είναι λίγο χαμηλά. Το πρόβλημα είναι ότι αν την δυναμώσω, σε ηχεία κινητού (που είναι συνήθως μονοφωνικά) η φωνή υπερκαλύπτει τα πάντα. Και τώρα δηλαδή κάτι τέτοιο γίνεται σε μικρότερο βαθμό (από ηχειο κινητού).

Αυτό ακριβώς. Στο κινητό που το άκουσα, μου φάνηκε η φωνή αρκετά μπροστά, και λίγο μπασαδούρικια/ασαφής. Τα μπακινγκ βοξ μου ακούστηκαν τέεελεια, και σαν υφές και σαν ένταση. Δεν ξέρω τι κόλπο θα μπορούσες να κάνεις ώστε να διατηρηθεί η εντύπωση της έντασης της φωνής ίδια, και στο στέρεο και στο μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ali Barout είπε

Αυτό ακριβώς. Στο κινητό που το άκουσα, μου φάνηκε η φωνή αρκετά μπροστά, και λίγο μπασαδούρικια/ασαφής. Τα μπακινγκ βοξ μου ακούστηκαν τέεελεια, και σαν υφές και σαν ένταση. Δεν ξέρω τι κόλπο θα μπορούσες να κάνεις ώστε να διατηρηθεί η εντύπωση της έντασης της φωνής ίδια, και στο στέρεο και στο μόνο.

Ευχαριστώ πολύ. Ναι κι εγώ δεν έχω ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω. Φταίει ο τρόπος μίξης της φωνής; Φταίει ότι χάνεται πληροφορία από τα όργανα στην μετάβαση σε μονοφωνικό ηχείο; Για το δεύτερο δοκίμασα να αλλάξω φάση στα στερεοφωνικά tracks μήπως έφταιγε αυτό αλλά τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου