Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η πραγματική εμφάνιση μιας κιθάρας?


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Είναι όταν την κοιτάμε από απόσταση ή όταν την κοιτάμε παίζοντας την(sic)?Για παράδειγμα,οι Les Paul πάντα μου προκαλούσαν αποστροφή.Ακόμα κι αυτή που έχω τωρα😂.Τη βλέπω αραγμένη και λέω πώς μπήκε αυτή μες στο σπίτι μου?Οταν την πιάνω στα χέρια μου όμως και την κοιτάζω από αυτή τη γωνία,όλα αλλάζουν.Λέω,εδώ είμαστε.Το αντίθετο με τις strat,super και μη.Κουκλάρες μου φαίνονται από μακριά αλλά στα χέρια μου με την καμία.Και δεν μιλάω για βόλεμα παικτικά.Καθαρά εμφανισιακά...Υπάρχει κανείς άλλος με τη συγκεκριμένη διαταραχή?

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Grey είπε

....Υπάρχει κανείς άλλος με τη συγκεκριμένη διαταραχή?

Όχι με τις κιθάρες αλλά με τα αυτοκίνητα.

Όταν είμαι έξω ή όταν είμαι μέσα.

Επίσης με τον εαυτό μου.

Θεωρώ άδικο να μην βλέπω την μούρη μου.... χωρίς καθρέφτη.

Οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι μια χαρά είσαι ψυχιατρικά.

  • Like 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, LK είπε

Επίσης με τον εαυτό μου.

Θεωρώ άδικο να μην βλέπω την μούρη μου.... χωρίς καθρέφτη.

 

Ισχύει.Στη συγκεκριμένη προσομοίωση που ζούμε υπάρχουν πολλοί περιορισμοί...Δεν το λέω εγώ.Ο Ιλον το λέει.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αυτό το θέμα έχει μεγάλο βάθος, γιατί δεν είναι μόνο κιθαριστικό ζήτημα, αλλά όπως είναι και ο LK, για τα αυτοκίνητα, εγώ θα πω και για τις μηχανές, αλλά γενικότερα ισχύει για το οτιδήποτε μπορεί να κριθεί από την εξωτερική του εμφάνιση.

 

Κάπου το 17 έκανα έρευνα αγοράς για μηχανή. Μου άρεσε πολύ μία, είδα reviews, επιδόσεις, κτλ, την έφερε και μια αντιπροσωπία κοντά στο σπίτι μου, και λέω οκ εδώ είμαστε. Με το που ανέβηκα πάνω, είπα, οκ αυτό δεν είναι για μένα, τέλος.

 

Το ίδιο είχα πάθει και με μία Strat, του τριχίλιαρου όπως τη λέγαμε τότε πιτσιρικάδες. Ήταν η πιο άβολη κιθάρα που είχα πιάσει, και συγκριτικά μια Epiphone των 600 ήταν για μένα ότι καλύτερο. Μετά βέβαια έπιασα μια αντίστοιχη Gibson και έπαθα την πλακάρα μου.

 

Πολύ αργότερα, έπιασα superstrat και είπα, δεν υπάρχει άλλο όργανο για τα δικά μου χέρια. Αυτό είναι. Όχι τίποτ'αλλο, αλλά - πώς να το πω... Όταν "φανταζόμουν" τον εαυτό μου να παίζει κιθάρα, αυτή την αίσθηση είχα στο μυαλό μου.

 

Φυσικά η εξωτερική εμφάνιση είναι μεγάλο κομμάτι, γιατί όπως έχουμε πει σε πολλά threads με αρχάριους που ψάχνουν να πάρουν κιθάρα, πρέπει να σου αρέσει αυτό που βλέπεις. Πρέπει να το ερωτευτείς, και κάθε φορά που το βλέπεις να θες να το πάρεις και να παίζεις ασταμάτητα.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Πρέπει να το ερωτευτείς, και κάθε φορά που το βλέπεις να θες να το πάρεις και να παίζεις ασταμάτητα.

 

 That's what she said.

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Πρέπει να το ερωτευτείς, και κάθε φορά που το βλέπεις να θες να το πάρεις και να παίζεις ασταμάτητα.

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα!Με κλειστά μάτια βγάζω την Epiphone από τη θήκη της μέχρι να αρχίσουμε να τα λέμε🙂...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ThomasSot είπε

 

 

Χάλια μαύρα.

Αυτό το χρώμα είναι τόσο άσχημο στα μάτια μου που ούτε θα την άγγιζα.

Οπότε παίζει ρολο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχω αυτή την διαταραχή, αν μια κιθάρα μου αρέσει εμφανισιακά, μου αρέσει υπό οποιαδήποτε οπτική γωνία, είτε την κρατάω πάνω μου είτε την βλέπω στα δέκα μέτρα. 

 

Η διαταραχή η δικιά μου που παραδέχομαι πως έχω - είμαι θύμα του μάρκετινγκ κτλ κτλ είναι το logo στο headstock. Αν αναγράφει epiphone ή squier μου είναι αισθητικά μη θεμιτή, και ας παίζει ακριβώς το ίδιο με μια Gibson ή Fender. 

 

Για παράδειγμα πριν τρία χρόνια αγόρασα μια PRS SE Custom 24. Είχε το καινούριο logo (αυτό με την υπογραφή του Paul Reed Smith). Αν είχε το παλιό, δεν θα την αγόραζα. Το ίδιο και με τις Fender. Δεν με πειράζει αν είναι mexico μου αρκεί που γράφει στο headstock Fender.

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Grey είπε

Υπάρχει κανείς άλλος με τη συγκεκριμένη διαταραχή?

 

Δεν βλέπω καμιά διαταραχή.

Το ίδιο συμβαίνει με τα πάντα.

Βλέπεις πχ ένα παντελόνι στην βιτρίνα, και λες μαμάτο είναι, θα μπω να το δοκιμάσω.

Και όταν το δοκιμάζεις, σου φαίνεται άσχημο επάνω σου, δεν σου πάει ρε παιδί μου, ενώ σε άλλον θα ήταν σούπερ.

 

Επίσης όπως έχω ξαναματαπεί πάλι στο παρελθόν, τον μεγαλύτερο ρόλο στην οπτική έλξη, τον παίζει η φαντασία.

Πώς δηλαδή φαντάζεσαι (και οπτικά εκτός από ηχητικά και "αγκαλιαστικά") ότι θα είναι το όργανο πάνω σου.

Ασυνείδητα δηλαδή, το βλέπεις σαν τρίτος.

Αν το αποτέλεσμα της φαντασίας σου αρέσει, αλλά η πραγματικότητα το διαψεύσει, τότε συμβαίνει αυτό ακριβώς που περιγράφεις.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου