Προς το περιεχόμενο

sonar-us122 problem


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φορουμιτες θα ηθελα τα φωτα σας για ενα προβλημα που ολο και πυκνωνει τωρα τελευταια απο το sonar.

Εχοντας 4καναλια audio εκ των οποιων το ενα armed για recording τα αλλα 2 ειναι archived για λιγοτερη χρηση cpu, και 3 plugins εκ των οποιωντα 2 ειναι freezed.

Tο cpu ειναι στο 3-4% σε κατασταση αναπαραγωγης, πατωντας το rec η cpu ανεβαινει και στην καλυτερη

περιπτωση στο 1 λεπτο+ κρασαρει ενω στην χειροτερη στα 18 δευτερα

 

για την ιστορια το track που θελω να γραψω ειναι μπασσο χωρις εφε ενω το track που εχω free εχει amplitube.

και να αναφερω οτι τωρα τελευταια ακουγονται και καποιοι θορυβοι στην εγγραφη που παλιοτερα ακουγοντουσαν μονο κατα την ηχογραφηση

Πριν 2 μηνες ειχαμε ηχογραφησει 2 καναλια ταυτοχρονα χωρις προβλημα

 

Ο υπολογιστης ειναι intel pentium dual 3.4 και η ram ειναι 1GB

με 2 windows Xp sp2 το ενα ειναι για internet και το αλλο για μουσικη (χωρις antivirus)

Sonar 4

καρτα ηχου tascam us-122

απο ρυθμησεις εχω properties-> advanced->adjust for best performance

τη μπορει να φταιει?

δεν εχω ορεξη να του κανω καθε λιγο και λιγακη φορματ :evil:

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για audio χρηση η tascam δεν εχει soundfonds.

νομιζω κατι δεν δεν παει καλα με τους drivers (εχω την εκδοση 3,30)

καποιες φορες μου βγαζει μπλε οθονη και ενδειξη usd driver και κατι αλλα...

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτα ακριβως ειχα παλαιοτερα με την Tascam us-428 οταν μετα απο ''ατυχημα'' που ειχα καψει μητρικη αγορασα μια Asus.(απο τις καλουτσικες)

Τι το θες με ταραξε στα κρας και στις μπλε οθονες.Τι να εκανα πηρα και παλι το παλιο μου motherboard gigabyte GA-8S661 FMX με sis chipset παρακαλω και μεχρι τωρα που δουλευω με την 1082(παλι Tascam Φυσικα)δεν εχω κανενα προβλημα.Μακαρι να βγω ψευτης αλλα φοβαμε πως υπαρχει ασυμβατοτητα. :roll:Εκτος αν ειναι τοσο μπερδεμενο και θελει φορματ.

Eπισεις παρουσιαζει τα ιδια προβληματα στις MSI me TI chipset.Aληθεια τι μητρικη εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα την κοιταξω το βραδυ... παντως ειναι πικρα καινουργιος υπολογιστης και να βγαζει μπλε οθονες

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως να υπάρχει κάποιο conflict στα irq των συσκευών, για να απενεργοποιήσεις την ανάθεση irq απο τα windows, ρίξε μια ματιά εδώ :

 

http://forums.vnunet.com/message.jspa?messageID=744714

...αλλά πρόσεχε!

e are the knights who say...Ni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω στησει αρκετες φορες αυτην την καρτα σε διαφορα μηχανηματα και ποτε δεν ειχε προβλημα...πες μας τι αλλο εχεις συνδεδεμενο στο μηχανημα εκτος απο αυτη(οτιδηποτε...usb,firewire,pci...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι usb συνδεσεις ειναι το μοντεμ, η tascam και τα πληκτρα τα οποια εχουν διακοπτη on/off. αλλαξα θεση στην καρτα ηχου και (συμφωνα με το λινκ) εκανα το /pcilock αλλα το προβλημα με τη cpu παραμενει... εξακολουθει να κοκκινιζει

... υπαρχει και creative καρτα ηχου on board αλλα στο music mode ειναι καταργημενη

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου