Προς το περιεχόμενο

Θελουμε δουλεια και οχι ανεργεια....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειπε κανεις οτι θα βγει κανενας απο την σχολη ετοιμος επαγγελματιας και δεν το ξερω? Οχι για να ξερω ρε παιδια....

Με εκνευριζει αυτη η τακτικη αφανταστα. Αμα θελει καποιος να πει κατι ας το τεκμηριωνει κι ολας. Οχι απλα συζητηση καφενειου.

Εχεις εμπειριες? Να τις πεις και σε μας για να ξερουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Στο μυαλο μου εχω πολλα, αλλα απο ολα αυτα τι ειναι εφικτο δεν ξερω!!!

1.Μπορεις να μου εξηγησεις τι καθεστος επικρατει στα media για τους ηχοληπτες?

2.Επισης με ποιους τροπους μπορω να εκμεταλλευτω το home studio μου περα απο το να γραφω μουσικη με σκοπο καποιο συμβολαιο με δισκογραφικη?

3.Υπαρχουν διαφημιστικες ή κινηματογραφικες εταιρειες που να συνεργαζονται με ερασιτεχνες καλλιτεχνες (οπως θεωρουμαι εγω αυτην την στιγμη) στην Ελλαδα και ποιες?

Ρωταω πολλα, ε?

4.Ειναι επειδη με ενδιαφερει πολυ θα ελεγα το θεμα. Και σαν μελλοντικος μουσικοτεχνολογος τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα απο τον κλασσικο ηχοληπτη. Δεν ειναι τοσο δεδομενα τα πραγματα.

5.Και κατι τελευταιο. Για να ανοιξεις δικο σου studio (για προβες και ηχογραφησεις) τι χρειαζεται να εχεις? Μπορεις να παρεις αδεια λειτουργειας με χαρτι απο ΙΔ.ΙΕΚ μονο ή θελει προυπηρεσια κλπ?

Σ' ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια βοηθεια μπορεις να μου δωσεις yameth ή οποιος αλλος!!!

 

Όλες σου οι ερωτήσεις είναι πολύ σοβαρές και απαιτουν πολύ χώρο για να δοθεί εμπεριστατωμένη απάντηση. Με 2 λόγια όμως έχει ως εξής:

 

1.Πέρα απο 2,3 μεγάλους σταθμούς όπου εκεί πια είναι "μονιμάδες" οι ηχολήπτες (γιατί έχουν ικανοποιητικό μισθό), στους υπόλοιπους δυστυχώς λόγω υπερπροσφοράς δεν είναι ρόδινα τα πράγματα. Μέχρι 500 ευρώ, σαν ανειδίκευτος δηλαδή, και αρκετή ανασφάλεια. Θα έλεγα ότι θα πρέπει να το αντιμετωπίσει κανείς σαν ένα σκαλοπάτι για κάτι άλλο.

2.The Sky is the limit.

3.Υπάρχουν πολύ λίγοι στον χώρο που δίνουν ευκαιρίες σε "ερασιτέχνες". Ο χώρος μοιράζεται μεταξύ λίγων "επαγγελματιών" που πέρα απο τις μουσικές γνώσεις, έχουν και... άλλες! (όχι τόσο διαφανείς).

4.Μουσικοτεχνολόγος = Μουσικός + Ηχολήπτης + Κομπιουτεράς?

Καλό είναι να έχει κανείς μια σφαιρική γνώση για καλύτερα αποτελέσματα και αρμονικότερες συνεργασίες. Πάντως μην ξεχνάς ότι όπως και σε κάθε άλλο κλάδο, υπάρχουν ενημερωμένοι και καλοί επαγγελματίες αλλά και... κακοί!

5.Έναρξη δραστηριότητας στην εφορία...

 

Και κάτι άλλο. Αν κάποιος ασχολείται με τη σύνθεση μουσικής και έχει κάποια δουλειά έτοιμη, τι μπορεί να την κάνει. Ποιός θα την ακούσει ή θα την αξιολογήσει? Έχω φίλο έναν πρώην ηχολήπτη του Αντ 1 και όλο με αποτρέπει από την διαδικασία προώθησης μουσικής ή δειγμάτων, η μουσικών σποτ γιατί λέει δεν έχει ψωμί. Μόνο αν ''κολλήσει'΄ σε καναν καλλιτέχνη τραγουδιστή μπορεί, ή μόνο στο εξωτερικό έχει ελπίδες?

1. Να την πάει σε δισκογραφική.

2. Να κάνει δική του παραγωγή και να την προωθήσει στα μαγαζιά.

3. Να την πουλήσει στο internet.

 

Το εξωτερικό πάντως δεν είναι πανάκεια...

Συνήθως για να περάσεις τις πόρτες των πολυεθνικών πρέπει να σε εκπροσωπήσει δικηγόρος! Εκτός και αν πας σε ανεξάρτητη.

 

Το σημαντικότερο όμως απ' όλα είναι να αποφασίσεις ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ!

Είναι μια επαγγελματική απόφαση. Να ξέρεις ότι όσο πιό αποφασισμένο σε συναντήσουν οι επαγγελματίες του χώρου, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις για να σε βοηθήσουν!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικότερο όμως απ' όλα είναι να αποφασίσεις ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ!

Είναι μια επαγγελματική απόφαση. Να ξέρεις ότι όσο πιό αποφασισμένο σε συναντήσουν οι επαγγελματίες του χώρου' date=' τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις για να σε βοηθήσουν![/quote']

 

Σ Ω Σ Τ Ο Τ Α Τ Ο ! ! !

 

Αυτο ακριβως προσπαθω να κανω....

 

Ευχαριστω yameth, για ολα!

 

BTW να χαιρομαστε και το καινουργιο look του noiz! 8)

Μεγαλη προοδος απο περσυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "επαγγελματική απόφαση" με κόλλησε , αλήθεια.

 

Είναι η πιό ώριμη και ρεαλιστική συμβουλή που άκουσα μέχρι στιγμής.

 

Και όλα τα λεγομενα σου yameth και η κατάθεση ψυχής που μοιράστηκες μαζί μας, μας δείχνει το δρόμο. Μακάρι να γίνω μουσικός που να μην δει την απόλυτη αναγνώριση και απολαβή, αλλά μετά απο χρόνια να νοιώσει οπως εσύ.

 

Σε ευχαριστούμε!!

 

(ΝΑ δώ αν θα καταφέρω να περάσω στα Downloads ενα κομματάκι μου ,Ασχετο) :wink: :wink:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου