Προς το περιεχόμενο

80sblues (clip)


harilatron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πρόσφατα κατέφερα σε κάποιο βαθμό να γράψω ένα clip. Είναι προσπάθεια για ολοκληρωμένο κομμάτι. Αντιλαμβάνομαι ότι η χροιά και η λογική του είναι κάπως ξεπερασμένα. Αν δεν είχα συνδέσει τη βασική μελωδία με κάποια τζαμαρίσματα προ 10 ετίας και πλέον με μία μπάντα που δεν υπάρχει πιά θα απεχθανόμουν ίσως τον κάπως 80s χαρακτήρα του. Αυτή την ανάμνηση όμως είχα κατά νου παίζοντας και ανακατεύοντας τα tracks.

Μπάσο, drums και κάτι σύνθια είναι midi στο garageband.

Οι κιθάρες που ακούγονται είναι μία ibanez με Dimarzio για τα distorded ρυθμικά και μία strat- american deluxe με τους στοκ μαγνήτες: noiseless (neck) για το καθαρό solo και fender HB DH-1 (gridge) για το lead στο τέλος. Η ακουστική είναι fender GA43-S. Συμμετέχουν μερικά αναλογικά πετάλια (boss CS-3 modded, ΜΙ audio tube zone, boss GE-7) και ένα VOX tonelab. Τα περισσότερα μέρη είναι DI άλλα κάποιοα είναι με 2 μικρόφωνα από 2 διαφορετικούς solid state (με λίγο διαφορετικές ρυθμίσεις).

Κάρτα ήχου είναι η on-board του powerbook G4.

 

Ακούστε το εδώ:

http://www.box.net/shared/rcglrfcap4

 

(εγώ το άκουσα περί τις 45 φορές μέχρι να το φέρω στα ίσια του και το βαρέθηκα ήδη. :lol: :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Rock ballad θα έλεγα αντι για Blues 80's.

Δεν "ξεπερνιώνται" μουσικές που δεν έχουν ιδιαίτερα τεχνικά χαρακτηριστικά κάποιας εποχής.

Όπως σωστά είπες για τα 80'ς, αυτό υπήρχε τότε, αλλά τίποτα από τα κακά και αβυσαλέα reverb, σκληρά πρίμα, φτηνό sampling δεν υπάρχει εδώ.

Η μουσική δεν αλλάζει. Είναι απλά καλή ή κακή.

Τεχνικά το ακούω τονικά ισσοροπημένο.

Κάποιες φορές κάποια κιθάρα βγαίνει πιό μπροστά απ' όσο χρειάζεται και τα ντραμς ίσως να 'ταν πιό μέσα.

Συνθετικά θα έδινα περισσότερη έμφαση σε κάποιο κύριο θέμα.

Συνολικά, πολύ καλό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ που το ακούσατε και για τα σχόλια! :wink: :wink:

 

 

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι είχε και φωνή τότε!!! (Το θέμα που παίζει η μία κιθάρα από το 2:00 μέχρι το 3:05 ήταν φωνητικό ... είχε και ένα ρεφραιν ακριβώς μετά, που δεν υπάρχει στην παρούσα έκδοση.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο lead ήχος.

 

Αν το Box.net είχε μετρητή θα καταλαβαίναμε καλύτερα που βρίσκεται το 2:00 και το 3:05. :lol: Πάντως αν κατάβα καλά σωστά το σημείο, εγώ προσωπικά θα προτιμούσα κάποιον ήχο πλήκτρου ή πνευστού από midi για να αποδώσω το μέρος της φωνής, (ψέματα λέω, θα το τραγουδούσα) γιατί τώρα μπερδεύεται με την κιθάρα που κάνει απαντήσεις, δε βοηθάει και το panning...

 

Αλήθεια, πότε ξεπεράστηκε αυτή η μουσική; :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Αν το Box.net είχε μετρητή θα καταλαβαίναμε καλύτερα που βρίσκεται το 2:00 και το 3:05. :lol:

Καλά' date=' κατεβαίνει κι όλας από εκεί.

 

Πάντως αν κατάβα καλά σωστά το σημείο, εγώ προσωπικά θα προτιμούσα κάποιον ήχο πλήκτρου ή πνευστού από midi για να αποδώσω το μέρος της φωνής, (ψέματα λέω, θα το τραγουδούσα) γιατί τώρα μπερδεύεται με την κιθάρα που κάνει απαντήσεις, δε βοηθάει και το panning...

Έχεις απόλυτο δίκιο. Μάλλον πρέπει να χρησιμοποιηθούν λίγο διαφορετικοί ήχοι και να παναριστούν το ένα λίγο L και το άλλο λίγο R.

 

Αλήθεια' date=' πότε ξεπεράστηκε αυτή η μουσική; :lol:[/quote']

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά. :oops: Αλλά ακούγεται σαν να είναι από το παρελθόν έτσι δεν είναι? Ίσως σε εμένα που το ξέρω...τι να πώ.

 

Ευχαριστώ πάντως για την υπόδειξη. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπράβο,όμορφα συναισθήματα!Αυτό είναι που μετράει πάνω απ'όλα στη μουσική.

Σαν δευτερεύων σχόλιο τεχνικής φύσεως θα μου άρεσε να ακούσω και τα άλλα όργανα λίγο πιο πολύ και ιδιαίτερα το μπάσσο,όπως και θα ήθελα να ακούσω λίγο πιο ομοιόμορφο ήχο στα όργανα,δηλ λίγο πιο bright τις βρώμικες κιθάρες για να κολλήσουν με τα drums ή το ανάποδο,λίγο πιο dark τα drums για να δέσουν με τις κιθάρες.

 

Αυτά και δώσε μας και τίποτε άλλο να ακούσουμε. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου