Προς το περιεχόμενο

Μαζική παραγγελία από εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρεται κάποιος να συμμετάσχει σε μαζική παραγγελία από το εξωτερικό (π.χ. thomann); Η ιδέα είναι απλή: μοιραζόμαστε τα έξοδα μεταφοράς και ίσως να έχουμε καλύτερες τιμές. Μία ιδεά ρίχνω, ας δούμε αν θα πιάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Νομίζω ότι αυτό που λέει ο φίλος είναι το μοίρασμα των μεταφορικών εξόδων. Γιατί οι τιμές είναι όντως πιο φτηνές. Αν επιμεριστούν τα μεταφορικά μπορεί να συμφέρει.

 

π.χ. απ'ότι βλέπω η TASCAM FW-1884 έχει 1555 Euro στη ΤΗΟΜΑΝΝ απ'ότι βλέπω και εδώ την δίνουν... 19ΧΧ (=sex) :)

Τα μεταφορικά κοστίζουν ~ 100 Εuro. Σύνολο 1655!

 

φαίνεται να συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ston Thomann gia ta perissotera pragmata pou exw parei (ws 10 kila peripou)) ta taxydromika htan panta 23 eurw (palia 45 marka, ena marko ~ 0,5 eurw). Na pairnete apo to Music Store Koeln (www.musicstore.de), mexri 30 kila ta taxydromika einai 13 eurw kai erxontai se 5 meres. Parte kai ton katalgogo (mou hr8e san pelaths dwrean) gia offline reference.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Όντας άσχετος με την αγορά του εξωτερικού, επισκέφθηκα το http://www.musicstorekoeln.de/englisch που προτείνατε. Αφού τα αγγλικά μου δεν με βοηθάνε ιδιαίτερα θα παρακαλούσα για τη βοήθειά σας, λύνοντάς μου τις παρακάτω απορίες. 1) Η τιμή που εμφανίζεται στο site είναι η τελική + τα μεταφορικά που λογικά θα χρεωθούν επιπλέον; Θα προστεθεί μήπως και φόρος; Για παράδειγμα εάν αγοράσω ένα όργανο 1000 €, +χ κόστος μεταφοράς, τελείωσα, ή θα είναι +χ αντίστοιχο ΦΠΑ +χ κόστος εισαγωγής (τελωνείο); 2) Αν το όργανο έρθει βίδες και ελατήρια, ποιός ευθύνεται και πως βγαίνει άκρη; 3) Αν υπάρξει πρόβλημα κατά τη περίοδο της εγγύησης θα ξαναφύγει το όργανο για το εξωτερικό, με ποιανού έξοδα, με τι χρόνους αποκατάστασης της βλάβης, από ποιόν θα επισκευαστεί κλπ 4) Μήπως είναι τελικά προτειμότερο να αγοράζουμε από Ελλάδα για να κοιμόμαστε ήσυχοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, κανείς μας (εγώ τουλάχιστον) δεν αναλαμβάνει την ευθύνη να σου πει να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με μία παραγγελία από το εξωτερικό (και από το εσωτερικό επίσης). Ωστόσο, κανείς δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα με τέτοιες παραγγελίες.

 

1) Η τιμή που εμφανίζεται στο site είναι η τελική + τα μεταφορικά που λογικά θα χρεωθούν επιπλέον; Θα προστεθεί μήπως και φόρος; Για παράδειγμα εάν αγοράσω ένα όργανο 1000 €' date=' +χ κόστος μεταφοράς, τελείωσα, ή θα είναι +χ αντίστοιχο ΦΠΑ +χ κόστος εισαγωγής (τελωνείο);[/quote']

 

Δεν υπάρχει κανένας φόρος. Αν οι τιμές "include VAT" (όπου VAT είναι το ΦΠΑ) δεν έχεις καμμία επιπλέον επιβάρυνση. Σημείωσε επίσης ότι ο ΦΠΑ σε άλλες χώρες είναι μεγαλύτερος από την Ελλάδα (π.χ. Ιταλία = 22%) άρα η τελική τιμή θα σου είναι κάτι λίγο λιγότερο. Δεν υπάρχει τελεωνείο από Ευρώπη.

 

2) Αν το όργανο έρθει βίδες και ελατήρια' date=' ποιός ευθύνεται και πως βγαίνει άκρη;[/quote']

 

Αυτή είναι η αγωνία όλων :) Αν το όργανο έρθει ελαττωματικό, έχεις την δυνατότητα να το στείλεις πίσω και να σου επιστραφούν τα λεφτά ή να σου στείλουν καινούργιο. Δεν μου έχει τύχει, όμως έτσι λένε. Σε αυτή την περίπτωση όμως τα έξοδα μεταφοράς τα χρεώνεσαι εσύ.

 

3) Αν υπάρξει πρόβλημα κατά τη περίοδο της εγγύησης θα ξαναφύγει το όργανο για το εξωτερικό' date=' με ποιανού έξοδα, με τι χρόνους αποκατάστασης της βλάβης, από ποιόν θα επισκευαστεί κλπ [/quote']

 

Εδώ υπάρχει ένα ερωτηματικό. Όπως έγραψα και σε ένα άλλο μήνυμα, έχω την εντύπωση ότι οι εδώ αντιπροσωπείες είναι υποχρεωμένες να σου παρέχουν κανονικά το service που αναγράφεται στην εγγύηση, έστω και αν έχεις ψωνίσει από το εξωτερικό. Μερικοί δεν το τηρούν όμως: για παράδειγμα ο Νάκας δίνει δικές του εγγυήσεις και όχι της YAMAHA. Δεν το γνωρίζω καλά το θέμα. Ωστόσο, και πάλι οι εταιρείες του εξωτερικού σε καλύπτουν, αλλά με δικά σου έξοδα μεταφοράς του μηχανήματος προς και από το εξωτερικό.

 

4) Μήπως είναι τελικά προτειμότερο να αγοράζουμε από Ελλάδα για να κοιμόμαστε ήσυχοι;

 

:) Υπάρχει μία συζήτηση με θέμα "Οι Αντιπρόσωποι" στο forum. Μπες εκεί και θα καταλάβεις. Γιατί όταν αγοράζεις από εδώ έχεις μεγάλες πιθανότητες να πάρεις μεταχειρισμένο μηχάνημα για καινούργιο το οποίο πολλές φορές να απαιτεί service (δωρεάν βέβαια, δεν έχει σημασία) ώστε να έρθει στα ίσα του, τότε είναι ή η μία ή η άλλη. Επίσης, αν με 20% ακριβότερες τιμές εδώ έχεις εσύ το κεφάλι σου ήσυχο, αυτό εξαρτάται από την τσέπη σου. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας ένα ταξιδάκι Λονδίνο με 31€ που λέει και η διαφήμιση, και να φέρεις ό,τι γουστάρεις ελεγμένο και με τα χεράκια σου.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,

αν μπειτε στο site του musicstore και πατησετε στο export θα δειτε οτι εκτος απο το κοστος μεταφορας που ειναι 23ευρω μεχρι 30 κιλά λεει και για καποιους αλλους φορους.επισης έχει μια εξαιρεση για την ελλαδα.

εγω δεν καταλαβα.

ριχτε μια ματια και αν καταλαβει κανεις ασ μου πει

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου