Προς το περιεχόμενο

Τί να αγοράσω; Synthesizer ή Workstation;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eίμαι ιδιοκτήτης ενος MOTIF ES6 και τα κάτωθι μπορώ νασε συμβουλεύσω.

 

1.Αν θελεις ισχυρο sampler' date=' το MOTIF ES και κυριως XS ειναι μονοδρομος.

 

2. Το ΜΟΤΙΦ δεν ειναι γαι αρχαριους, δυσκολο να το μαθεις, δυσκολο να το συνηθησειw αλλα ετσι και το συνηθίσεις μετα απλως πετάς. Ετοιμάσου για ζόρισμα.

 

3. Κάποιο ηχοι του δεν πειθουν καθόλουν ειδικοτερα τα Brass (μιλαω γιa ES) και τα Organs οποτε ειναι καλο να το ακουσεις γιατι και κάποιο αλλοι ηχοι του ειναι παρα πολυ καλοι.[/quote']

 

1. Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο τόσο καιρό έχω κολήσει με αυτό και δύσκολα πείθομαι για κάτι άλλο. Για να ακριβολογώ...... δεν πείθομαι για κάτι άλλο σε αυτό το σημείο. Παντού, στα σημεία που ρώτησα μου έλεγαν πως το πιο ισχυρό γκάζι στα sampler είναι το Motif ES.

 

2. Το ξέρω πολύ καλά αυτό και για το λόγο αυτό εξέφρασα πιο πάνω τις... "φοβίες" μου για το μοντέλο αυτό. :( :( Από την άλλη, με τη τρέλα που έχω φάει για πάρτη του, προθυμοποιούμε να ζοριστώ και μάλιστα πολύ για να το μάθω. Είχα ακούσει και άτομα-ιδιοκτήτες του που δήλωναν ότι το είχαν ενάμιση χρόνο και δεν είχαν μάθει ούτε τα μισά ( ! ). Τέλοσπάντων, ευχηθείτε μου καλό κουράγιο με την εκμάθησή του... :roll: :)

 

3. Αν και μάλλον θα πάω να το δοκιμάσω στο Νάκα, νομίζω ότι σε περίπτωση που χρειαστώ τέτοιου είδους ήχους (που μάλλον θα χρειαστώ) θα αγοράσω μια κάρτα ειδική για brass. Θα μου πείτε θα δώσω 200-300 euros για brass μόνο; Ε, βλέποντας και κάνοντας...

 

Και κάτι άλλο: Αυτό το controller

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=?SKU=SYN0002413-000&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList

ξέρετε αν είναι συμβατό με το Motif ES? Λογικά, θα είναι αλλά θέλω να σιγουρευτώ. Αυτά προς το παρόν...

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βλέπω πολλές φορές κάποια μέλη να εμμένουν στο MotifES το οποίο κατέχω κι εγώ και είναι εξαιρετικό όργανο.

Δεν έχετε καταλάβει βρε παιδιά ότι το ES έχει σταματήσει να παράγεται και έχει αντικατασταθεί από το MotifXS το οποίο υπερτερεί στο UI (λόγω μεγάλης οθόης) αλλά και στη γρήγορη θύρα USB 2.0 που το τελευταίο περιλαμβάνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο τόσο καιρό έχω κολήσει με αυτό και δύσκολα πείθομαι για κάτι άλλο. Για να ακριβολογώ...... δεν πείθομαι για κάτι άλλο σε αυτό το σημείο. Παντού' date=' στα σημεία που ρώτησα μου έλεγαν πως το πιο ισχυρό γκάζι στα sampler είναι το Motif ES.

 

[/quote']

 

1. Φταίω εγώ που δεν διευκρίνησα. Eίναι όσον αφορά την μνήμη του , όσον αφορά τη δύναμη ως sampler , ο βασιλιάς είναι το VSynth της Roland. Βέβαια το VSynth δεν είναι workstation , αλλά στο να δημιουργεί και να κανεις παπαδες με δείγματα εινα ο βασιλιάς. Επίσης μεγάλες δυνατότητες έχει και το Kurzweil 2661 . Δυστηχώς το μοτιφ σε επεξεργασία δείγματος είναι πολυ πίσω.

 

 

2. Το ξέρω πολύ καλά αυτό και για το λόγο αυτό εξέφρασα πιο πάνω τις... "φοβίες" μου για το μοντέλο αυτό. :( :( Από την άλλη' date=' με τη τρέλα που έχω φάει για πάρτη του, προθυμοποιούμε να ζοριστώ και μάλιστα πολύ για να το μάθω. Είχα ακούσει και άτομα-ιδιοκτήτες του που δήλωναν ότι το είχαν ενάμιση χρόνο και δεν είχαν μάθει ούτε τα μισά ( ! ). Τέλοσπάντων, ευχηθείτε μου καλό κουράγιο με την εκμάθησή του... :roll: :)

[/quote']

 

2. Αυτο φιλε ισχύει για όλα τα συνθ. Ειναι κατι τυπάδες που νομίζουν οτι η μουσική ειναι απλώς γαρτζουνίσματα και μπιχλιμπίδια. Θέλει πολυ μελέτη και διάβασμα . Ψάξε άρθα στο ιντερνετ γαι μιξη, και ηχοσυνθεση και πραγματικά θα τα παίξει με το βάθος και τον όγκο των πληροφοριών.

 

Ρίξε και μια ματια στα άλλα , ο φίλος underground μου έκανε την τιμή να μου δείξει το Kurzeil 2661 μου πήρε 10 λεπτα για να μείνω με ανοιχτό το στόμα. Και μιλάμε γαι παλια καραβάνα , πιο παλια απο το ΜΟΤΙΦ . Αυτο είναι απάντηση και στον φίλο macron που νομίζεί οτι θα κάτσω να δώσω ιδιαίτερη προσοχή στο XS. Εγω φίλε ολα τα σέβομαι και επειδή δουλεύω ήχο ξέρω οτι μπορώ να κάνω μαγικά απλώς με freeware προγράμματα. Η τεχνολογία έχει ξεφεύγει , και αυτή που λένε οτι ένα όργανο μαθαίνεται σε 1 χρόνο είνα βαριά νυχτομένοι. Το MOTIF το πήρα για καθαρά πρακτικους λόγους, αλλά και τα άλλα με υπερκαλύπταν.

 

 

3. Αν και μάλλον θα πάω να το δοκιμάσω στο Νάκα' date=' νομίζω ότι σε περίπτωση που χρειαστώ τέτοιου είδους ήχους (που μάλλον θα χρειαστώ) θα αγοράσω μια κάρτα ειδική για brass. Θα μου πείτε θα δώσω 200-300 euros για brass μόνο; Ε, βλέποντας και κάνοντας...

[/quote']

 

Σιγά μην σκασεις και 200 ευρω , και την μεγάλη την μνημη γιάτι την έχει , για μόστρα? Έτσι και αλλιώς μπορω να σου στείλω έγω καινούργιους ήχου γαιτί δουλεύω ορχήστρα. To French Horn πάει σίγουρα για απόσυρση. Και μάλλον θα αλλάξω και τους άλλους. Α μην ξεχνάς οτι την μνήμη πρέπει να την αγοράσεις δεν ειναι μαζι με το μηχάνημα , υπολόγιζε άλλα 70 ευρω.

 

Δεν είναι δύσκολο να αλλάξει τους ήχους άν έχεις βασικές γνώσεις υπολογιστή. Κατεβάζεις το δείγμα δωρεάν απο το ίντερνετ , το πετάς στο μοτιφ, κάνει τις κατάλληλες ρυθμίσει και είσαι έτοιμος να ξεσηκώσεις κόσμο. Εννοείται ότι είναι χρονοβόρο, αλλά αξίζει και θα σου κοστίσει 0 Ευρώ μαζι με το ΦΠΑ!!!!

 

 

Και κάτι άλλο: Αυτό το controller

 

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=?SKU=SYN0002413-000&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList

ξέρετε αν είναι συμβατό με το Motif ES? Λογικά' date=' θα είναι αλλά θέλω να σιγουρευτώ. Αυτά προς το παρόν...[/quote']

 

E αν δεν είναι συμβατά και τα MIDI άντε γειά. Αν θες να το συνδέσεις με το μοτίφ θα χρειαστεί απλώς ένα MIDI καλώδιο και ενα μετασχηματιστή, τίποτα άλλο. Αν το συνδέσεις μέσω USB μπορεί να δημιουρήσει προβλήματα αλλά δεν έχεις κανένα όφελος να το συνδέσεις έτσι.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πολλές φορές κάποια μέλη να εμμένουν στο MotifES το οποίο κατέχω κι εγώ και είναι εξαιρετικό όργανο.

Δεν έχετε καταλάβει βρε παιδιά ότι το ES έχει σταματήσει να παράγεται και έχει αντικατασταθεί από το MotifXS το οποίο υπερτερεί στο UI (λόγω μεγάλης οθόης) αλλά και στη γρήγορη θύρα USB 2.0 που το τελευταίο περιλαμβάνει ;

 

Ρε φιλαράκο, εδώ σου λέω ότι είμαι αστοιχείωτος και εσύ μου λες για μεγάλη οθόνη και γρηγορότερο USB; Γιατί, έμαθα το συνθ και δεν ικανοποιούμαι, οπότε θέλω να πάω σε πιο Hi-tech πράματα; Έλα τώρα, λες να μη ξέρω ότι το XS πάει πιο πέρα από το ES; Αλλά γιατί να δώσω 2000 euros παραπάνω για να πάρω την ίδια (χοντρικά εννοείται) τεχνολογία; Και στο σημείο που ειλικρινά δε μου χρειάζεται κάτι άλλο!!! Ελπίζω να με πιάνεις...

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο "ευχαριστώ" στον kilon για τη σπουδαία του βοήθεια!!! :lol: :lol: You rule, man!

¶ντε να δούμε τί ψάρια θα πιάσουμε με το πρώτο συνθ... Θα λιώσω ρε, θα με χάσετε!... :mrgreen: :mrgreen:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε φιλαράκο' date=' εδώ σου λέω ότι είμαι αστοιχείωτος και εσύ μου λες για μεγάλη οθόνη και γρηγορότερο USB; Γιατί, έμαθα το συνθ και δεν ικανοποιούμαι, οπότε θέλω να πάω σε πιο Hi-tech πράματα; Έλα τώρα, λες να μη ξέρω ότι το XS πάει πιο πέρα από το ES; Αλλά γιατί να δώσω 2000 euros παραπάνω για να πάρω την ίδια (χοντρικά εννοείται) τεχνολογία; Και στο σημείο που ειλικρινά δε μου χρειάζεται κάτι άλλο!!! Ελπίζω να με πιάνεις...[/quote']

 

Φιλαράκο επειδή έγραψες πως δεν έχεις πείρα γι'αυτό σου έγραψα κατ'ευθείαν τα σημεία στα οποία υπερτερεί το XS έναντι του ES . Αν τώρα σου φαίνεται ακριβό άλλο θέμα αυτό , άλλωστε κι εγώ ανέφερα πως είναι η πιο ακριβή λύση , όχι όμως τόσο πιο ακριβή από το ΕS7 (δηλαδή XS6 με ΕS7 συγκρίνοντας) .

Πού το είδες αλήθεια ότι έχουν διαφορά 2000 ευρώ ;

 

Εν πάσει περιπτώσει όταν ρωτούσα αν γνωρίζετε για το XS απευθυνόμουν γενικότερα και όχι σε εσένα .

Μου φαίνεται ότι είσαι λίγο έτοιμος να τη "λες" και νομίζω σε κάποιον που πήγε να σε βοηθήσει αυτό είναι λάθος .

Σου εύχομαι να κάνεις καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού το είδες αλήθεια ότι έχουν διαφορά 2000 ευρώ ;

Σου εύχομαι να κάνεις καλή επιλογή.

 

Στο site www.musicstore.de το έχουν κατεβάσει στα 1200 euros γιατί είναι τα τελευταία κομμάτια. Η κανονική τιμή βεβαίως και δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά...

 

Ευχαριστώ για τα λεγόμενά σου και... σόρυ αν φάνηκε να στην είπα. Απλά, εντάξει το γεγονός ότι βγήκε το XS, δε φέρνει και τον εξαφανισμό του ES... Έτσι δεν είναι; :wink:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν φέρνει τον αφανισμό του ES αλλά φέρνει καινούργια ατού που δικαιολογούν και την τιμή

 

Ενα απο αυτά ειναι και οι 2 apreggiators, που σίγουρα θα εντυπωσιάσει όσον αφορα λαιβ καταστάσεις αλλά και για όλους όσους θελουν να κάνουν πολλά με δύο χέρια (πχ. εμένα) είναι ένα πολύ σημαντικό πλεονεκτημα. Επίσης το XS υοθετεί λογική KURZWEIL όσον αφορά τα εφέ και εξομοιώνει κλασικές μονάδες εφέ. Επίσης ένα τεράστιο ατού.

 

Μην λέμε οτι δεν υπάρχει διαφορά. Υπάρχει και είναι μεγάλη , και την διαφορά δεν την βλέπεις στο μαγαζί που θα παίξεις μια ωρίστα και κάτι έγινε ,αλλά μετα απο μήνες που θα μετράς πόσες εργατώρες γλύτωσες. Γιατι όπως και να το κάνουμε ο χρόνος είναι χρήμα.

 

Το θέμα είναι άν έχεις το χρημα για να γλυτώσεις το χρόνο. Εκεί είναι το θέμα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που τα λέμε, δεν έχεις άδικο φίλε kilon... Αλλά στη περίπτωσή μου δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω από το ES. Ήδη μου πέφτει πάαααααααααααααρα πολύ. Αφού για να καταλάβετε, περισσότερο σκεφτόμουν το Yamaha MO παρά το ES αλλά λέω "ποιό θα μου μείνει περισσότερο καιρό;". Ε, για το λόγο αυτό και για τα samplers εννοείται (που δεν έχει το ΜΟ) επέλεξα το ES. Αλλά, όπως προείπα, μέχρι εκεί... Για το XS ούτε λόγος για μένα! Για έμπειρους, ναι μάλιστα, καλόπαιχτο!

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File mou to na pareis ena pliktro to opoio stamataei gia to epomeno montelo den ksero an einai kali kinisi.Poso mallon na to pareis kainourgio.

Mpes sto youtube kai des merika binteakia tou xs.Logo tis megalis othonis einai pio eyxristo apo to es.Kai ta dio einai kala apla to xs exei kainourgia digmata kai perissoterous new age ixous.Episis exo tin entiposi oti exei 4 kai oxi dio arpgt.

Kai kati poly simantiko.Epeidi i yamaha agorase ti steinberg to motif xs sou dinei mazi to cubase AI to opoio einai ousiastika to cubase4 apla to xeirizesai pliros apo to motif xs.Opoiadipote kinisi kaneis katagrafetai(vodafone).xaxa!!!

Loipon to kalytero einai na pas na to akouseis kamia oritsa opos eipe kai o filos pio pano.

Kai kati allo,min fobasai ti diskolia tou organou,to sigekrimeno den tha to kratiseis gia ena xrono,exei tromeres dinatotites.

Oso pio bathia mpaineis ston programmatismo toso tha pelagoneis,mexri omos na ertheis se ena simeio pou tha mporeis kata 75% na programmatiseis polla pragmata kai se alla synth(keep walking).

To mixanima kata tin apopsi mou skotonei,xoris ayto na simainei oti to fantom x kai to korg m3 den einai kala!!

Oti thes pantos oloi edo tha boithisoume!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου