Προς το περιεχόμενο

Ο περιορισμός των μέσων


Maniac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή ένα καινούργιο PC που έστησα, θα ήθελα να μοιραστω μερικες σκεψεις...

Μεχρι τώρα, λόγω ελλειψης CPU, ο τρόπος εργασίας μου περιλάμβανε πολυ bouncing και off line prossecing. Αυτο εκ πρωτης όψεως δείχνει (και είναι) πολυ χρονοβόρο. Όμως, επειδή οι ήχοι πρέπει να δένουν, σε οδηγεί σε εφαρμογή της επεξεργασίας με ώριμη σκέψη, και στο να δουλεύεις με tracks των οποίων το περιεχόμενο θα πρέπει να είναι ολοκληρωμένο απο συνθετικής αποψης.

Αυτή η απελευθέρωση απο τους CPU περιορισμούς, με έκανε να ξεχάσω κάπως τον αυστηρά μεθοδικό τρόπο εργασίας. Φυσικά με τον καιρό θα συνηθήσω, και σε λίγο θα γκρινιάζω οτι το PC σέρνεται, αλλά σκέπτομαι ότι αυτή η πληθώρα επιλογών που υπάρχει ίσως να μας απασχολει περισσότερο απο οτι πρέπει.

Με λίγα λόγια, μήπως καμμιά φορά το μέσο γίνεται αυτοσκοπός;

Δεν ειναι λίγο περίεργο όλες οι "μεγαλεπίβολες" τάσεις να αφορούν τον εξοπλισμό, ενώ η μουσική που παράγουμε να μινιμαλίζει σε βαθμό σχεδόν επικίνδυνο; Next time καντε μια προσπάθεια περιορισμού των μέσων που θα χρησιμοποιήσετε για την ηχοκατασκευή σας... who knows? Μπορεί να προσπαθήσει να καλύψει το κενό η Έμπνευση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι λίγο περίεργο όλες οι "μεγαλεπίβολες" τάσεις να αφορούν τον εξοπλισμό' date=' ενώ η μουσική που παράγουμε να μινιμαλίζει σε βαθμό σχεδόν επικίνδυνο;[/quote']

 

Χωρίς να διαφωνώ σε τίποτε φίλε Maniac σε παρακαλώ εξήγησέ μου τι εννοείς ακριβώς με το "μινιμαλίζει σε βαθμό επικίνδυνο". Ποια παραδείγματα θα μπορούσες να αναφέρεις;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εννοεί αυτό που ψιλοέπαθα εγώ. Δύο χρόνια έχω που έβαλα το pc στην μουσική μου (άργησα - πρίν μόνο με πιάνο - αρμόνια και hardware synths πάλευα) . Δεν λέω, μου άνοιξε νέους ορίζοντες στην ηχογράφηση - μίξη, δημιουργία ήχων αλλά στην αρχή ανάλωνα τρελές ώρες να μου μάθουν και να μάθω πως δουλεύει το software και τα plug ins , να κάνω το pc να δουλέψει σωστά. να πάρω οτι υπάρχει , οτι τελευταίο effe λες και π.χ. με ένα reverb , delay ή κομπρέσσορ δεν μπορείς να δουλέψεις , πρέπει να τα έχεις όλα, και δεν υπήρχε χρόνος να φτιάξω κάτι ολοκληρωμένο σε σχέση με παλιότερα που είχα λιγότερα αλλά έφτιαχνα και έπαιζα περισσότερα.

 

Πάντως πιστεύω ότι αφού σου φύγει η "κα....λα" ή αν το επιτάξουν οι καιροί, (απαιτήσεις απο το ωδείο η την μπάντα ή πιό επαγγελματικά πράγματα) καταλήγεις και δουλεύεις με αυτά που πρέπει και για αυτό που πρέπει (δημιουργία, εκτέλεση)

 

Και μετά γίνονται όλα εργαλεία.

 

Και εγώ νομίζω οτι δεν πρέπει να μας οδηγεί η μόδα ή οι υποσχέσεις προγραμμάτων στην μουσική εργασία μας. Πρέπει να ξέρουμε να τα ελέγχουμε εμείς. Επίσης καλό είναι να υπάρχουν στόχοι στο μουσικό και τον ηχολήπτη dj(και αυτοί μουσικοί είναι). Δηλαδή αυτό το διάστημα θα κάνω αυτά, θα δουλέψω πάνω σε αυτήν την μουσική , σε τέτοια project αυτό βοηθάει στο να είμαστε δημιουργικοί και όχι δοκιμαστές , και υπάρχει και μία τάξη μέσα μας.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ok, όλοι αυτό παθαίνουμε στην αρχή. Αλλά μου έκανε εντύπωση η χρήση της λέξης "μινιμαλισμός" από τον Maniac, η οποία λέξη (όπως ξέρετε) έχει συγκεκριμένη βαρύτητα στην ιστορία της μουσικής. Εξακολουθώ να θέλω να μάθω πως τα συνδέει αυτά τα θέματα. Κατά τα άλλα, εννοείται ότι συμφωνώ και με σένα cos_dr.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοώ είναι ότι καμμιά φορά απογυμνώνουμε τα track μας από το μουσικό περιεχόμενο, και στηριζόμαστε στον "φοβερό" ήχο ενός synth για να τους προσδώσουμε κάποιο ενδιαφέρον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πρόβλημα είχε και ο γερό-Γεράσιμος. Μέχρι που βρήκε τη μαγική λύση: ProTools!

 

Μειονέκτημα: δεν βρίσκεις "εύκολα" πολλά plug-ins και ακόμα περισσότερα Virtual Instruments.

 

Πλεονέκτημα: δεν βρίσκεις "εύκολα" πολλά plug-ins και ακόμα περισσότερα Virtual Instruments.

 

:)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρουμε πως λειτουργούν τα μπλιμπλίκια που έχουμε,τότε δεν πειραματιζόμαστε με 15 plug-ins για να κάνουμε π.χ. την κιθάρα space.

Και αν ξέρουμε ακριβώς πως ακούγονται τότε προσπαθούμε να μην τα χρησιμοποιούμε και κοιτάμε να φτιάξουμε αναλογικά τον ήχο μας πριν μπει στο computer 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου