Προς το περιεχόμενο

Τραγούδια από ένα concept album


Lost_Highway

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτ' απ' όλα, να πω ότι εξεπλάγην ευχάριστα με σχεδόν όλα όσα άκουσα από όσους με έκαναν add. (δεν έχω επαφή με το Myspace πολύ καιρό και τώρα το ανακαλύπτω σιγά-σιγά).

 

Blue, σ'ευχαριστώ πολύ για όσα γράφεις. Κι εσύ όμως δεν πας πίσω. Στο είπα και στο Myspace: έχεις πάρα πολύ ωραία αισθητική. Ειδικά το dangerous as a glass μου άρεσε πάρα πολύ.

 

Λόγω αυτών μου θύμισες Θανάση Παπακωνσταντίνου και Παυλιδη-Ξυλινα Σπαθια στις καλες τους στιγμες ' date='χωρις να παραπεμπεις απευθειας,απλά τηρώντας το τρίπτυχο στίχος με ουσία-εναλλακτική προσέγγιση στους ήχους-όλο αυτό να ακούγεται σαν μουσική.[/quote']

 

Έχεις δίκιο. Είναι ακριβώς αυτό που μου λένε κι άλλοι, ότι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν κάτι από το τρίπτυχο μουσική-στίχοι-ερμηνεία (κι ούτε να καταλάβουν αν πρόκειται για μελοποιημένους στίχους ή για στίχους πάνω σε μουσική -αν αυτό έχει σημασία (δεν έχει...))

 

Το μόνο που μένει είναι να βρεις (αν δεν εχεις βρει) έναν τρόπο να το παρουσιάσεις αυτό και ζωντανά.

 

Αυτό θα είχε ενδιαφέρον (για μένα προπαντός  :lol: ), αλλά είναι δύσκολο να βρω μουσικούς που (α) θα γουστάρουν όσα γράφω, (β) θα μου αρέσει η δική τους προσέγγιση και αντίληψη πάνω στους ήχους και (γ) θα είναι πρόθυμοι να ασχοληθούν με τις παλαβομάρες μου (τα δύο κομμάτια που ανέβασα είναι τα πιο, ας πούμε, βατά).

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε Lost δεν ξέρω για άλλους αλλά προσωπικά όταν λέω ότι ' date='πρεπει να ξαναάκουσω κάτι ,εννοώ ότι μου έχει φάνει αρκετά ενδιαφέρον και ότι είναι κάτι δύσκολο. Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα π.χ. Οταν βγήκε ο δεύτερος δισκος του DJ Shadow οταν το πρώτακουσα είπα οτι είναι πολύ "βαρύ" , δύσκολο κλπ. Μετα απο καμία δεκαρία ακροάσεις έγινε απο τα αγαπημένα μου αλμπουμ. Απλα καποια δουλειες δεν σου φανερωνονται αμεσως ... σου δείχνουν οτι κατι έχουν αλλά θελει το "χρονο" του...[/quote']

 

Μα κι εγώ, Νίκο, αυτό ακριβώς εννοώ. Δε θα άλλαζα ούτε λέξη απ' αυτά που γράφεις.

Όντως, τα τραγούδια μου θέλουν το χρόνο τους (αυτό έχει τα καλά του και τα άσχημά του, βέβαια).

 

Απλώς, όταν συναντάω ακροατές που διαισθάνονται ότι υπάρχει και κάτι άλλο πέρα από ό,τι μπορεί να προκαλέσει το 1ο επίπεδο ακρόασης των τραγουδιών μου, χαίρομαι ιδιαίτερα. :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε...Αψογος...Ολη η δουλειά πολυ προσεγμένη και όντως υψηλής αισθητικής,με πολυ καλές ιδέες.Με ενθουσίασε η εισαγωγή στην "λαίμαργη αγαπη".Το μόνο που (κατα την ταπεινη μου γνωμη),δεν στεκει στο επιπεδο των υπολοιπων,ειναι το τραγουδι-απαγγελια,οχι επειδη ειναι τραγουδι-απαγγελια,μου αρεσει πολυ αυτο,αλλα σα να θελει λιγη δουλεια ακομα για να γινει πιο σιγουρο,να ρεει πιο ευκολα...κατα τα αλλα ... ΑΨΟΓΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακά επιτυχημένη προσπάθεια αναζήτησης κοινού τόπου ανάμεσα στις ετερόκλητες επιρροές που αναφέρονται, και μακράν το πιο ενδιαφέρον πράγμα που έχω ακούσει από θαμώνα του noiz μέχρι σήμερα.

 

Αισθάνομαι υπερήφανος... ε... συγκινημένος ήθελα να πω. :!:

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ κι εσάς παιδιά. Όπως έγραψα και σε ένα pm, νιώθω περίεργα που άνθρωποι τους οποίους δε γνωρίζω προσωπικά έχουν πρόσβαση στις δικές μου "ιδιαίτερες" σκέψεις. Σαν να μοιράζεσαι κάποια μυστικά σου με αγνώστους.

 

όπως συμβαίνει και στα ριάλιτι... :lol:

 

αλλα σα να θελει λιγη δουλεια ακομα για να γινει πιο σιγουρο' date='να ρεει πιο ευκολα...[/quote']

 

Η ξεροκεφαλιά μου να βγάλω τους ήχους που είχα στο κεφάλι μου (και να μη συμβιβαστώ με κάτι που θα μπορούσα να το κουμαντάρω) μού έβγαλε την πίστη στη μίξη... :roll:

Το αποτέλεσμα βέβαια με αντιπροσωπεύει απόλυτα, αλλά κάποιο έμπειρο αυτί πιθανών να του έδινε τη "σιγουριά" όπως λες.

Δεν πειράζει, κάθε αρχή και δύσκολα.

 

Εντυπωσιακά επιτυχημένη προσπάθεια αναζήτησης κοινού τόπου ανάμεσα στις ετερόκλητες επιρροές που αναφέρονται' date=' και μακράν το πιο ενδιαφέρον πράγμα που έχω ακούσει από θαμώνα του noiz μέχρι σήμερα.[/quote']

 

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Με κάνεις κι αισθάνομαι αμήχανα.

 

(ευτυχώς το άβατάρ μου με καλύπτει)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέτρεψε μια γνώμη από κάποιον που δεν του αρέσει αυτή η μουσική (επειδή δεν μου αρέσει η ποίηση :wink: ) να σου προτείνει να ασχοληθείς και με soundtrack για θέατρο.Έτσι,από ένστινκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ευτυχώς το άβατάρ μου με καλύπτει)

 

Νομίζεις...

 

Είσαι λοιπόν από αυτούς που αποκωδικοποίησαν τον Mystery Man της Lost Highway;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο αν και στο έγραψα και στο Myspace' date=' απέκτησες άλλον έναν Fan ;)[/quote']

 

Το ξέρω, Ηλία, και σε ευχαριστώ.

 

Γενικά, όποιος με έκανε add, άκουσα με προσοχή ό,τι έχει κάνει.

Διαπιστώνω ότι κυκλοφορούν ενδιαφέροντα πράγματα.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου