Προς το περιεχόμενο

Ολα ειναι ωραια στο Ελλαδιστάν....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή στην λιανική πώληση αυτοκινήτου αν δώσεις προκαταβολή είναι κάπως? 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

 

 

Συγγνώμη καταλαβαινόμαστε; Ένα αυτοκίνητο έχει 15000 - 20000 ευρώ, και ένα πεταλάκι 100-200, και του freemind 300! Το ίδιο πράμα είναι; Η φέτα δεν ξέρω πόσο έχει, θα μας πει ο Wow!... :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 228
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομιζω πως η εμπορικη συναλλαγη δεν αλλαζει, οσα χρηματα και αν ειναι! Εκτος αν η δικη σου οικονομικη δυνατοτητα σου επιτρεπει να "χαριζεις" τα 20Ε σε εναν πελατη σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στην λιανική πώληση αυτοκινήτου αν δώσεις προκαταβολή είναι κάπως? 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

 

 

Συγγνώμη καταλαβαινόμαστε; Ένα αυτοκίνητο έχει 15000 - 20000 ευρώ' date=' και ένα πεταλάκι 100-200, και του freemind 300! Το ίδιο πράμα είναι; Η φέτα δεν ξέρω πόσο έχει, θα μας πει ο Wow!... :lol:[/quote']΄

 

Βέβαια καταλαβαινόμαστε, ο έμπορος αυτοκινήτων έχει πιθανώς καταθέσεις στην ελβετία και εξοχικό στην Ριβιέρα και ζητά προκαταβολή και του την δίνεις, και ο έμπορος μουσικών οργάνων (εννοώ μαγαζί και όχι αντιπρόσωπο) μπορεί να του λείπουν 99 σέντς να βάλει ένα ευρώ στην άκρη!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' σε αφορουν προσωπικα, γιατι λες πως σε μια εμπορικη συναλλαγη ο πελατης πρεπει να βγαινει οφελημενος! Σιγουρα απο εξυπηρετηση και παραδοση πρεπει να βγει ωφελημενος. Μην ζηταμε ομως τον εμπορο να κατεβασει τα σωβρακα του και να περιμενει να περασει ο πελατης να του αφησει τον οβολο του!

Κανει ή οχι μια παραγγελια για να σου φερει εξοπλισμο? Θα πρεπει να πληρωσει ναι ή οχι αυτη την παραγγελια? Δεν μπαινει μεσα σαν επιχειρηση? Εαν εσυ δεν πας να το παρεις, γιατι δεν το εχεις "καβατζωσει" με καποια προκαταβολη ( αρα δεν εχει δικαιωμα να σου πει τιποτα ), χανει ή δεν χανει?

 

Οποτε ας τα αφησουμε αυτα τα "κλαψιαρικα" περι κακων εμπορων και ας κοιταξουμε λιγο τι ισχυει στο εξωτερικο και γιατι οι εμποροι στο εξωτερικο σεβονται τους καταναλωτες! Γιατι ισως οι καταναλωτες του εξωτερικου ξερουν τι να απαιτουν και πως να το απαιτουν!

Εμεις εδω μονο να απαιτουμε ξερουμε και ξεχναμε πως σε μια οικονομικη συναλλαγη υπαρχουν 2 μερη! Εαν σκετφτομαστε μονο το 1 ( εμας ), τοτε εχουμε χασει το παιχνιδι. Γιατι καλως τοτε, ο εμπορος θα κοιταξει και τη δικη του πλευρα μονο και οποιος θελει, ας παρει!

 

Αυτοκινητο θα επαιρνες ποτε χωρις να δωσεις προκαταβολη ή εγγυηση αποπληρωμης?! Απλη ερωτηση![/quote']

 

 

Οκ φίλε μου θεωρώ ότι, ό,τι είχα να πω το είπα. Καθένας κρίνεται από αυτά που λέει. Η κουβέντα μας πάντως μου ήταν πολύ χρήσιμη.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως! Αυτο λεω κι εγω! :D Η πλακα ειναι πως δεν ειμαι εμπορος, εχω πολλες φορες εκνευριστει με εμπορους και υπαλληλους, ομως ποτε δεν υποβιβασα το επιπεδο των συναλλαγων μου, για να μην δωσω εστω μια προκαταβολη.

Και εδω μιλαμε πως θα στο εφερνε στο σπιτι σου! Δηλαδη, τι αλλο ηθελες?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να του το ανοίξουν, να του το δοκιμάσουν, να του κάνουν έκπτωση από τα μεταφορικά, και να του αφήσουν εκπτωτικό κουπόνι για το σούπερ μάρκετ και την φέτα :lol: :lol: VIVA GRECIA!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να του το ανοίξουν

 

να του το δοκιμάσουν

 

VIVA GRECIA!

 

να υπαρχει DEMO προιον οπως υπαρχει σε τοσα και τοσα καταστηματα με αλλα ειδη.

 

ο πατερας μου ασχολειται με το hi end. ελληνες μαγαζατορες λοιπον , οχι απλα τον αφηνουν ν ακουσει, σε υπεροχους χωρους στημενους αποκλειστικα για ακροαση, αλλα του δινουν τη συσκευη στο σπιτι για καμια βδομαδα να τη δοκιμασει κ να δει αν τον καλυπτει και μετα παλι πισω.

 

τελικα, οι demo συσκευες πωλουνται σε χαμηλοτερες τιμες, αλλα αναλογιστειτε ποσα λεφτα εχουν φερει στο ταμειο....

 

η πωληση ειναι και αυτη ΤΕΧΝΗ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχάς να μην τα πετάμε όλα σε ένα τσουβάλι!

 

Η φέτα είναι αγαθό πρώτης ανάγκης και πουλιέτε εύκολα.

 

Οι έμποροι αυτοκινήτων ζητάνε προκαταβολή όταν πρόκειτε να αγοράσεις αυτοκίνητο με δόσεις ή όταν δεν υπάρχει το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπία και στο φέρνουν πράγμα απολύτος λογικό.

 

Οι έμποροι μουσικών οργάνων θα μπορούσαν να μη ζητάνε προκαταβολή διότι όλοι ξέρουμε πλέον ότι μπορούν πολύ άνετα να γυρίσουν το προιόν πίσω στον αντιπρόσωπο και αυτός να το προοθήσει αλλού.

 

Οι αντιπρόσωποι μουσικών οργάνων πιστεύω πως πολύ καλά κάνουν και ζητάνε προκαταβολές γιατί στην Ελλάδα αν υπάρχουν 1 φορά λάθος επαγγελματίες υπάρχουν 10 φορές λάθος καταναλωτές με το παγκοσμίος γνωστό σύνδρομο της Ελληνικής κουτοπονηριάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα.να πω μερικα πραγματα για το θεμα.καθε εμπορος που σεβεται τον εαυτο του πρεπει πρωτα να φροντιζει να κανει update στο στοκ του για να μπορει ο καθε πελατης να δοκιμαζει αυτο που προκειται να αγορασει(οχι υποχρεωτικα).οι ελληνες επειδη εχουν φαει μεγαλη ηττα απο τα μαγαζια του web εχουν χασει την μπαλα και δεν ξερουν τι κανουν.μπορω να σας πω ονοματα εμπορων που ειναι απατεωνες(αποδεδειγμενα)και συστηνονται ως καθως πρεπει.το μονο που μενει ειναι να κανουμε μπουκοταζ για να κλεισουν τα μαγαζια τους και να γυρισουν στο φυσικο τους περιβαλλον που ειναι η λαχαναγορα(που ειναι κατα τα αλλα ενα αξιοπρεπες εμποριο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και θα θελα να στειλω μηνυμα στους κατασκοπους των εμπορων οτι ξερω ποιοι ειναι.για αυτο μην συνεχισουν για πολυ τα προβοκατορικα σχεδια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου