Προς το περιεχόμενο

tips για όγκο στις κιθάρες?


Baxandall

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν αδέλφια ,

δ ιάβαζα μια παλιώτερή σας συζήτηση που 'χατε περι Φοίβου Βανδής και λοιπών τέτοιων (DC OFFSET) 8O ''καλη''τεχνών και 'επεσε το μάτι μου(οχι...οχι..κάτω :? )σε ένα παλιό σχεδόν ξεχασμένο μου δίσκο.

Το όνομα αυτού PANTERA THE GREAT SOUTHERN TRENDKILL!!!!!!!

Αμέσως το βγάζω απο το χρονοντούλαπο το ακούω καιι......Τί να πω??? όσοι εχουν ακούσει το δίσκο καταλαβένουν . Μου δημιουργήθηκε λοιπόν η αποροία....Πώς μπορώ εγώ, ως ενάς απλός ,ταπεινός δημιουργός ήχων και επεξεργαστής των , να πλησιάσω (ωχ..) το ελάχιστο βρε αδερφέ δε λέω, τον ΟΓΚΟ της κιθαρας του Darell...???? :lol: (ααααα..πέστο μας...μόνο αυτό θες 8O )

Τελευταία γράφουμε κιθάρα ηλεκτρική για τα κομμάτια μας με τον ελάχιστο εξοπλίσμο μια πολύ καλή κιθάρα,ενα πεταλάκι Digitec μια κονσολίτσα για ενίσχυση και τέλος ενα pc για εγγραφή και επεξεργασία...

Εύλογα λοιπόν μετα την ακρόαση του δίσκου γεννήθηκε και η επιθυμία να διογκοθεί και το (Ο)σήμα(bin landen 8O )της κιθάρας μας .Απληστία;;;Χμ...

 

εντάξει ας μην υπέρ βάλουμε ...αλλά μερικά τιπσσςς καλά θα ταν..

 

ΑΥΤΑ....

 

ουφ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μάλιστα αυτό είναι λογικο...

απο κει και πέρα σε ένα wave editor τι άλλο μπορούμε να κάνουμε παραπέρα:: ίσως καποιο plug in αποκλειστικά για guit ας πούμε?:

Ρωτώ μιας και η κιθάρα δεν ειναι ο τομέας μου και μερικά hot tips είναι πάντα λαχταριστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Guitar Rig (της Native Instruments)... εμένα... (του ταπεινού αυτοδίδακτου κιθαριστή... που ασχολείται με τον ήχο της κιθάρας του για μερικούς μόνο μήνες) μου αρέσει πολύ. Μάλιστα, στο τελευταίο update του (v1.2) υπάρχει και modeled έκδοση του signature distortion pedal του Dimebag Darell. Τα γκάζια του νομίζω που θα σου αρέσουν πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και το Amplitube είναι πολύ καλό plug-in.

Τώρα με τα εργαλεία που έχεις,δοκίμασε να βάλεις octaver (μια οκτάβα κάτω) στο πετάλι σου και μίξαρε το σε σχέση με τον dry ήχο σχετικά χαμηλά (λόγω καθυστέρησης των digitech γενικώς) ως ότου ακούσεις όγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.proaudiomusic.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=937

http://www.amptone.com/g234.htm

http://www.amptone.com/g101.htm

 

τα παραπανω ειναι links που μου προτεινε παλιότερα ο feather σε παρομοια μου ερωτηση στο chat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ πότε έγινε το περιστατικό πυ ανέφερες παραπάνω. Για τον Φόνο εννοώ..γνωρίζεις ::

 

Λοιπόν πολυ καλά τα τιπς σας αδέλφια .. Κάποια που ανακάλυψα πάντως για καλό ήχο στην κιθάρα είναι για την ακουστική το Doubler 2 + 4 Της Waves , και για την ηλεκτρική, της Waves επίσης plug in, το ΜεταFlanger preset Blur ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Aρχικά χρειάζεται μια σωστή πηγή ηχητικά. καλή κιθάρα και ένας λαμπατος ενισχυτής του γούστου σου η ένα καλό amp sim plug in πχ guitar rig.σε περίπτωση που έχεις ενισχυτή είναι καλύτερα τα πράγματα πολύ απλά θα έχεις τον απόλυτα λαμπατο ήχο με όγκο κλπ και φυσικά θα γράψεις με μικρόφωνο(εννοείται).

το tip είναι ένα..

γράφεις στο 1 track την κιθάρα σου και μετά κάνεις copy paste το audio file στο track 2.

τερμα αριστερά το pan στο ένα track και τέρμα δεξιά στο άλλο.

τέλος βαλε λιγο latency σε ένα απτά δυο tracks καποια ms (να παίζει με λίγη καθυστέρηση δηλαδή ώστε να δίνετε η εντύπωση ότι παίζουν δυο κιθαρίστες) και είσαι έτοιμος φιλαράκι. τυφλά να έχει το black album...

(εννοείται φυσικά πως θα χρησιμοποιήσεις και compressors και eq)

καλό κολύμπι....

Υ.Γ:τα ιδια ισχυουν και για ηχογραφηση ακουστικης...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ηχολήπτης αλλά κιθαρίστας. Απλά για να σε βοηθήσω λίγο ακόμα: Αφού κανείς όλα όσα σου είπαν τα παιδία που σίγουρα ξέρουν από αυτά καλύτερα από μένα άκου και μια συμβουλή να δίνεις στους κιθαρίστες που ψάχνουν τέτοιο ήχο: Το 90% του όγκου σε μια κιθάρα (και για live) είναι η κιθάρα να είναι κουρδισμένη χαμηλότερα (π.χ.: σε ντο# ή σε σι) και να έχει χορδές 12αρες η 11αρες MINIMUM.

λα μια ιδέα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα οσα λεει ο φιλος olorin αλλα αν παιζεις με πολλα bends σε βλεπω με...τενοντιτιδα μετα απο λιγο καιρο :D πλακα κανω δεν ειναι παντα απαραιτητο αυτο αλλα οι 12αρες ειναι λιιιιγο βαριες οι ατιμες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου