Προς το περιεχόμενο

tips για όγκο στις κιθάρες?


Baxandall

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι ηχολήπτης αλλά κιθαρίστας. Απλά για να σε βοηθήσω λίγο ακόμα: Αφού κανείς όλα όσα σου είπαν τα παιδία που σίγουρα ξέρουν από αυτά καλύτερα από μένα άκου και μια συμβουλή να δίνεις στους κιθαρίστες που ψάχνουν τέτοιο ήχο: Το 90% του όγκου σε μια κιθάρα (και για live) είναι η κιθάρα να είναι κουρδισμένη χαμηλότερα (π.χ.: σε ντο# ή σε σι) και να έχει χορδές 12αρες η 11αρες MINIMUM.

Επέτρεψε μου να διαφωνίσω στο ποσοστό. :) Μπορείς να πετύχεις μπόλικο όγκο και με κανονικό κούρδισμα.Παίζουν ρόλο και οι μαγνήτες που έχει και φυσικά τα gain του ενισχυτή.Σίγουρα το χαμηλότερο κούρδισμα και οι χοντρές χορδές κάνει τον ήχο πιό βάρβαρο άλλα δε νομίζω ότι όλο το παιχνίδι είναι εκεί.Αυτά απο κιθαριστικής απόψεως.Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα noblues ότι το ΕQ κάνει θαύματα :!: :!:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λίγο σταδιακή εξάσκηση πιστεύω ότι σε βοήθα να συνηθίσεις τις 12χορδες (μη ξεχνάς ότι ο Steve Ray Vaughan έπαιζε με 12αρες (έτσι έχει πει τουλάχιστον).

 

Ο ήχος νομίζω ότι ακριβός το αντίθετο του βάρβαρος γίνετε μιας και σταματά να «ξυρίζει» τα αφτιά του ακροατή. Αλλά όλα αυτά έχουν να κάνουν με προσωπικό γούστο.

λα μια ιδέα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο stevie που ειναι και ...θεος μου επαιζε με 13αρες αλλα οπως ειχα διαβασει κατεβηκε στις 11αρες γιατι απο τις πολλες συναυλιες που εκανε καθημερινα στις περιοδειες του του κοβονταν κομματια κρεας απο τα δαχτυλα του :!: :!: αυτο που λες για το ...ξυρισμα των χορδων ισχυει στο... περιπου για τις τρεις τις κατω(g,b,e),οι τρεις μπασες(e,a,d)παιρνουν πολυ ογκο αν ειναι 11αρες ή 12αρες :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το παιδί ρώτησε για ηχογράφηση και επεξεργασία κιθάρας το μυστικό είναι το stereo image που δίνουν τα 2 κανάλια όπως είπα παρά πάνω με τις ανάλογες ρυθμίσεις και eq.το ίδιο και για τις ακουστικές.

για live ενας καλός λαμπατος πχ.marshall,boogie κάνει όλη τη δουλειά. μη σπάτε τα χέρια σας. και με 09 χορδές μπορείς να έχεις "τεράστια" κιθάρα...(για περισσότερο όγκο για ρίξτε μια ματιά και στις 7χορδες)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να κάνει και doubling σε ένα track πέρα απο το stereo image.Αλήθεια για πόσο όγκο μιλάμε;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα το doubling(με μια λεξη)ειναι must...ασχετα με τι υφος μουσικης παιζεις.απο λαικα (μπλιαααχ)μεχρι death metal...κατι για pantera ειπε ο φιλος...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως τον marshall τον πηρα 200,000 δρχ αλλα επιμενω πως το παιδι ρωτησε για εγγραφη στο pc και οχι για live...

παντως γενικα αν δεν τα σκασουμε καπως χοντρα ηχο δεν θα εχουμε.

με τα ψεματα δουλεια δεν γινετε..για live μιλαω τωρα....(στο pc-ακι παιζουν πολλα κολπακια.. :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε whitenoise...εχει φυγει πολυυυ χρημα γιαυτον τον γ.....νο ηχο :D αλλα αλλη φαση να εχεις ηχο καλο ακομα και στο σπιτι αν μπορεις να παιξεις δυνατα... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

white noise το κολπο που προτεινεισ δε δινει ογκο στισ κιθαρεσ. δεν ειναι ακριβως doubling. doubling ειναι να ηχογραφησεισ πολλες φορες το σημα σου. παντως το κολπο σου ειναι πολυ καλο αλλα οχι για ογκο . ειδικα σε φωνητικα . θελει προσοχη ομως . διοτι στην ουσια αυτο που κανεις ειναι να βγαλεις εκτος φασης το σημα σου αναμεσα στα δυο ηχεια . ετσι αναλογα με το delay που θα βαλεις μπορει να γινουν χιλια πραματα.πχ να γινει panning Του σηματος χωρις να εχεις πειραξει κανενα pan knob ή να βγεις τελειως out of phase και οι κιθαρες να ακογονται απο πισω σου κατι σαν ψευδοsurround αλλα οταν θα πατας να το ακουσεις σε μόνο οι κιθαρες σχεδον θα εξαφανιζονται.

εγω μετα απο συζητησεις (κυριως feather) και καποια δικη μου εμπειρια θεωρω οτι το κολπο ειναι το εξης

(καταρχην συμφωνω περα για περα με το χαμηλο κουρδισμα , ειναι τα μισα λεφτα για ογκο σε καποια ειδη μουσικης σαν αυτα που προαναφερθηκαν)

το κολπο λοιπον ειναι βαζουμε εναν λαμπατο στα τερματα, ηχογραφουμε ακομη και με πυκνωτικο μικροφωνο (αναλογα με τα γουστα μας βαζουμε και δευτερο μικρ οπως εχει αναφερθει σε αλλο thread) , και ξαναηχογραφουμε μπολικες φορες (αληθινο doubling) πχ 5 φορες το ιδιο θεμα, και κομπρεσαρουμε , κανουμε eq και παναρουμε κατα ζευγαρια , και αυτο που περισευει στο κεντρο. η λογικη δηλαδη ειναι δυνατα δυνατα δυνατα!!!! οχι αναγκαστικα δυνατα στην μιξη, αλλα μεγαλο ηχο στην ηχογραφηση.

οι συνδυασμοι που μπορουμε να κανουμε συμφ με το παραπανω σχεδιο ειναι πολλοι και μπορουμε να πετυχουμε πολλα πραματα με λιγη φαντασια . οπως αν υπαρχει 2ο μικροφωνο μακρια απο τον ενισχυτη μπορουμε να το παναρουμε τερμα δεξια και να δωσει αλλη αισθηση (πολλες φορεσ ακουμε μια κιθαρα αλλα με καλυτερη ακροαση παρατηρουμε οτι στο ενα καναλι ακουμε πχ πιο πολλα πριμα και με λιγη καθυστερηση απο την πρωτη) .

αρα κουρδισμα + λαμπα+δυνατα^2 + compression+doubling= βαριες μεγαλες κιθαρες τυπου Linkin park , pantera (καλα αυτοι μπορει να κανουν και το κατι παραπανω ) κλπ κλπ και γενικα "αμερικανικος ηχος" (εκφραση feather θυμαμαι)

Τα εγραψα λιγο ακαταστατα παραπανω αλλα ειναι χαραματα τωρα . παω για υπνο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου