Προς το περιεχόμενο

Η επιστολη του Πανου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΥΡΙΕ ΠΑΝΟ

 

Η πλάκα είναι πως ότι κακό και να πείτε για τους Κατσιμίχες, το πιθανότερο είναι ότι θα έχετε δίκιο - αλλά ότι καλό και να πείτε για τον Χατζηγιάννη, μάλλον θα έχετε άδικο.

 

Αν δει κανείς τον Χατζηγιάννη σαν διάδοχη κατάσταση της εποχής των Κατσιμιχαίων, τότε (και μόνο τότε) οι Κατσιμιχαίοι φαντάζουν σαν πολύ σπουδαιότεροι.

 

Κατά τα άλλα, μην πορωθείτε τώρα με αυτές τις μαλακίες, δεν αξίζει τον κόπο. Ούτε οι μεν, ούτε ο δε θα γίνουν ποτέ εξώφυλλο στο NME (του οποίου το τελευταίο τεύχος είχε εξώφυλο τους Clash).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 348
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

του οποίου το τελευταίο τεύχος είχε εξώφυλο τους Clash

 

Τωρα ΜΑΛΙΣΤΑ ,μιλαμε ΣΟΒΑΡΑ!! :wink: (Για τα περι προσφορας στη μουσικη... :wink: )

 

Τι ΓΚΡΟΥΠΑΡΑ θεε μου (αναμφιβολα η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ροκ μπαντα που βγηκε ποτε...με την εννοια του WALK THE TALK :cry: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα λεγόμενα του Κατσιμίχα πιστεύω ότι θα είχαν περισσότερη αξία αν ήταν τώρα οι ίδιοι εν ενεργεία.Τώρα που είναι έξω απ'τον χορό "πολλά τραγούδια ξέρει" που λέει και ο λαός.

Μου θύμισε λίγο τους παλαίμαχους ποδοσφαιριστές που βγαίνουν και κατηγορούν το σημερινό ποδόσφαιρο ενώ αν κάτσεις και δεις τους αγώνες τους είναι σαν να βλέπεις καρέ-καρέ σε αργή κίνηση.

 

Η σημερινή εποχή μας αρέσει δεν μας αρέσει εκφράζεται περισσότερο από ανάλαφρα ποπ τραγουδάκια τύπου Χατζηγιάννη παρά με την σοβαρότητα και τον ¨πόνο¨ των Κατσιμιχαιικων τραγουδιών που στην εποχή τους εξέφρασαν μια ολόκληρη γενιά (εμάς)

Σήμερα όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρά με την σοβαρότητα και τον ¨πόνο¨ των Κατσιμιχαιικων τραγουδιών που στην εποχή τους εξέφρασαν μια ολόκληρη γενιά (εμάς)

Σήμερα όμως...

 

Εμένα (να σου πω την αλήθεια) δεν με πολυ-εξέφρασαν καθότι το μόνο που με ενδιέφερε τότε ήταν οι αναμνήσεις μου από τη συναυλία των Birthday Party (σοβαρά το λέω, δε κάνω πλάκα).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Zithon ήταν πολύ καλό το θέμα που προσπαθείς να αναπτύξεις μέσα στο forum αλλά θα σεβαστό το αίτημα του frunobulax και επιδή νομίζω ότι όλοι το διαβάσαμε έχουμε και την προσωπική μας άποψη περί μουσική & στυλ...νομίζω ότι καταλάβαμε τι εννοούσε ο Πάνος Κατσιμίχας προς τον Μιχάλη Χατζηγιάννη. Ο πόλεμος των media ας γίνει έξω από εδώ και όχι μέσα στο Forum του Noiz.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1, αν και γουστάρω πολύ ορισμένα κομμάτια των Κατσιμιχαίων ΑΕ δεν καταλαβαίνω όλη αυτήν την κατάσταση που δημιουργείται, είμαι και από χωριό βλέπετε, αρβανιτόβλαχος.

Οι Clash είναι θεοί, και ας μην ήξεραν να παίζουν λολ!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σχετικά με την ροκ σκηνή....Ειχα διαβασει το καλοκαίρι σε μια απο τις εφημεριδες που κυκλοφορουν ελευθερα (δεν θυμαμαι ποια ηταν) μια συνεντευξη μιας ελληνίδας groupie...Και τελος παντων ελεγε ότι η ελληνική ΡΟΚ ΣΚΗΝΗ (ουαου....τι θεϊκό είναι τουτο...οι θρύλοι....ποπο...:lol:) δεν ήταν παρα μια κολλεκτίβα λίγων συγκροτηματων που δεν εβγαιναν ποτε νηφαλιοι στην σκηνή και γενικά απλά υποστηριζαν μια κατασταση που κρατησε για ελαχιστα.....

 

Τώρα σχετικά με τον κατσιμιχα....ΠΟΤΕ ΕΚΑΝΕ ΡΟΚ??? με δουλευετε...Κατι γλυκαναλατα κομματακια εχω ακούσει...μονοτονα και βαρετα για τις ιστοριες του στις φυλακές...:lol: (sry φιλε αλλα αυτά μας τα είχε πει ο θέος johnny cash με πολύ πιο γλαφυρό τρόπο...)....

 

Και τελικά τι κατεληξαν...?...Απο τυχοδιωκτες και super-rock-αστέρες κατεληξαν εντεχνοι μίζεροι που γραφουν αρθρα για το αίμα που εχυσαν και τον ιδρωτα που σπαταλησαν για το ελληνικο μουσικό στερεωμα.....

 

Οχι ότι ο χατζηγιαννης είναι η τρομερή μουσική ιδιοφυία...(παρόλο που είχε κανει μια πολύ καλή αρχή...) αλλά τουλαχιστον δεν έχει γίνει κυρατσα που βγαίνει και μιλαει για τους αγωνες του....

 

Τεσπα...Αυτα....

 

Και όντως οι CLASH ηταν ροκ....Tο αγαπημενο μου τραγούδι είναι το Guns OF Brixton.....Και ναι αυτοί ήταν πρωτοτυποι....Πηραν το punk και καναν σοβαρές παραγωγές...επηρεαστηκαν απο το Ska...Βαλανε περιεργους ήχους και περιεργα samples στον ήχο τους....κατι κανανε....:lol:

 

Φιλικά παντα...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοουσα οτι ξερω τι μουσικη ακους, αλλα το οτι αν ακουγες αυτο το ειδος μουσικης θα καταλαβαινες μεσα απο τα τραγουδια τους το αν εχουν προσφερει στη μουσικη αυτης της χωρας, αλλα και στο πνευμα αυτου του λαου. δυστυχως δεν εζησα ουτε εγω ουτε καποια αλλοι που τους γουσταρουν την εποχη που ηταν πιο ενεργητικοι στη μουσικοι σκηνη (γιατι ακομη βγαζουν δισκους και τραγουδια, δεν χαθηκαν). ετσι καταντησε αυτη η χωρα με τους χατζηγιαννιδες και τις ολες αυτες που βγαζουν το κολο τους απ' εξω και το παιζουν τραγουδιστριες. ετσι καταντησε η νεολαια αυτης της χωρας να ειναι χαζεμενη χωρις συναισθηματα και αυτο φαινεται απο τα τραγουδια που βγαινουν. καλη η ροκ το μεταλ και ολα τα ειδη μουσικης, για να διασκεδασεις να χαρεις κ.α., αλλα οποιος δεν δεχεται και ειναι αιρετικος προς το ειδος της μουσικης που μιλαει με πιο σοβαρα λογια και με κοφτερη γλωσσα, ειναι το λιγοτερο απαραδεκτος!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν μπορώ να ακούσω κανέναν από αυτούς σήμερα. Αν όμως παίξει το ράδιο Χ''γιάννη θα το αλλάξω. Αν παίξει Αφούς Κατσιμίχα και δεν μου τη σπάσει μπορεί και να το αφήσω. Από ότι ψιλοκατάλαβα, στο μόνο που έχει δίκιο ο Πάνος, είναι ότι αγωνίστηκαν να καταξιωθούν, και να γεμίσουν από ένα μπαράκι κάποτε, μετέπειτα ένα γήπεδο από κοινό και να νιώσουν το χειροκρότημα την αναγνώριση, και επιτέλους τα προς το ζήν φέρνοντας ολοένα περισσότερο κόσμο στις ζωντανές εμφανίσεις τους, μέσα σε μία μπερδεμένη εποχή όπως τα 80ς για την ελλάδα όπου η μουσική με την προσέγγιση της "ροκ" ας πούμε πλευράς της άρχισε να επιρρεάζει το κοινό. Σε αυτό δεν έχει και τόσο άδικο. Όταν λοιπόν έγινε αυτό κατεστημένο λέει ήρθε ένας Χ''γιάννης ύστερα από 15-20 χρόνια και λέει eat my dust! Τώρα και αυτό πάλι δεν με αγγίζει γιατί όλα αυτά μου φαίνονται π@π@ρες μεγάλου βεληνεκούς, γιατί απλά με εξαίρεση κάποιες σποραδικές φάσεις από Κατσιμίχες τα τραγούδια τους δεν μου λένε και πολλά....... Ειδικα του Χ' γιάννη τώρα στα 33 μου, μου φαίνονται παντελώς ΚΟΥΚΟΥ! Στην εποχή μου σαν παιδάκια ακούγαμε τα παπάκια και το σκάσε σου, τώρα ακούνε Χ''γιάννη και στρουμφάκια από 5-15 χρονών. Στο κάτω κάτω αυτοί έχουν την πίτα αυτοί και το μαχαίρι. Εγώ δεν ζω από αυτό το πράγμα, οπότε αλλη μία από πάνω.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι το λιγοτερο απαραδεκτος!

 

Zithon, από τη μία παραδέχεσαι ότι εσύ δεν έζησες την εποχή που ήταν πιο ενεργοί, απ' την άλλη είσαι απολύτως σίγουρος ότι (αν την είχες ζήσει) θα είχες ταχθεί στην μερίδα των καταπιεσμένων Χατζιδακικών που θεωρούσαν ότι το σημαντικότερο μέρος για να έρθουν σε επαφή με το κοινο τους ήταν οι "Αγώνες Τραγουδιού της Κέρκυρας".

 

Γιατί δε ρωτάς και εμάς που τη ζήσαμε την εποχή, μήπως έχουμε να σου πούμε κάτι παραπάνω;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου