Προς το περιεχόμενο

Συναισθησία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

bump, εχουμε νεα για τη συναισθησία ;D : http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=606208

 

...Ο Γιένκε ελπίζει ότι η μελέτη θα αποκαλύψει μυστικά της μάθησης, καθώς το φαινόμενο της συναισθησίας ενδέχεται να αποτελεί μια ακραία εκδήλωση κάποιας φυσιολογικής διεργασίας...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

98% των ατόμων "βαφτίζουν" ως κικι και ως μπούμπα τα σχήματα ανάποδα από ότι ο kwstas κι εγώ  :roll:

 

μαζί σας και εγώ... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς στο ότι η Λα είναι κόκκινη ενώ η Σολ πράσινη...

 

εγω οταν παίζω όλες πράσινες τις βλέπω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οταν παίζω όλες πράσινες τις βλέπω ;D

oι άλλοι που τις ακούν να δείς....Βέβαια δεν υπάρχει πρόβλημα, εύκολα περνάς από τη συναισθησία στη ασυναισθησία ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...
  • 6 μήνες αργότερα...

bump, γιατί υπάρχει ερευνητική ομάδα στην Ελλάδα που ασχολείται με τη συναισθησία, οπότε άτομα που πιστεύουν οτι έχουν θα μπορούσαν να βοηθήσουν στην έρευνα :

 

Η ομάδα μας ενδιαφέρεται να διερευνήσει το φαινόμενο της Συναισθησίας στην Ελλάδα. Σας καλούμε λοιπόν να συμπληρώσετε το ερωτηματολόγιο και να μας στείλετε τα δεδομένα σας. Τα προσωπικά σας δεδομένα δεν θα δημοσιευτούν.

 

http://www.synesthesia.gr/index.html

 

..μετά απο τόσα χρόνια έμαθα οτι είμαι και εγώ μέσα σε αυτά τα άτομα Ο.ο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Η συναισθησια ειναι εμβρυικο χαρακτηριστικο και ενας ενηλικας θα επρεπε να μην την εχει η να την εχει ελαχιστα. Θυμαμαι καποιες παιδικες αναμνησεις και το πως μια συγχορδια μου εφερνε στο μυαλο ενα χρωμα και πολυ χαρακτηριστικα θυμαμαι την χροια ηλεκτρικης κιθαρας με παραμορφωση να μου θυμιζει κιτρινο ή εντονο φωτεινο πρασινο.

 

Ειναι ενδιαφερον το πως η ηλεκτρικη κιθαρα εχει εμφαση στα μεσαια και το κιτρινο και το πρασινο βρισκονται στο μεσον του ορατου φασματος. Δεν ξερω εαν ειναι τυχαια αυτη η συνδεση ή οντως ο εγκεφαλος μου συνεδεσε την αναλογια.

 

Εχω την προσωπικη εντυπωση πως η συναισθησια ειναι αρνητικη γιατι οσο λιγοτερο την εχω τοσο πιο δημιουργικος εχω γινει. Πιστευω πως σαφη συναισθηματα χωρις την ασαφη μουτζουρα της συναισθησιας ειναι πιο αποδοτικα για εναν καλλιτεχνη.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου