Προς το περιεχόμενο

Help me -starting


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

είμαι καινουργια στο forum και χρειαζομαι βοήθεια.

 

Έχω ένα pc σχετικά καινούργιο ΑΜD 1,7 Ghz και 256 Ram, win98 κάρτα ήχου Soundblaster Live!1000 5,1]

και θέλω να το συνδέσω με ένα παλιό yamaha keyboard το οποίο έχει έξοδο midi.

Πώς θα το κάνω?

Μου είχαν πει οτι μπορώ με ένα καλώδιο να συνδέσω τη midi εξοδο του synth με την υποδοχή joystick που έχει το pc.

Πως λέγεται αυτό το καλώδιο και στην Αθήνα σε ποια μαγαζια στο κέντρο μπορώ να το βρω?

Οσι για software, υπαρχει κανένα πρόγραμμα που -αφου και εάν? συνδέσω το synth - να μπορώ

να φτιάχνω στο pc ρυθμούς -να αλλάζω τα τύμπανα οπως εγώ θέλω ή και να φτιάχνω δικούς μου ήχους απο τυμπανα-

μετά να φτιάχνω ένα ρυθμό και να παίζει συνέχεια και πάνω σ'αυτόν να προσθέτω μουσική παίζοντας

απο το synth και να το ηχογραφώ ταυτοχρονα? Και μετά να παίζει μόνο του το κομμάτι και να προσθέτω

κι αλλή μουσική και ήχους και φωνή απο πάνω?

 

Sorry αν σας κούρασα απλά χρειάζομαι καποια καθοδήγηση...

 

Thanks

Μαίρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
μου είχαν πει οτι μπορώ με ένα καλώδιο να συνδέσω τη midi εξοδο του synth με την υποδοχή joystick που έχει το pc.

Πως λέγεται αυτό το καλώδιο και στην Αθήνα σε ποια μαγαζια στο κέντρο μπορώ να το βρω?

Φίλη Μαίρη

Το καλώδιο βρίσκεται εύκολα σε όλα τα μαγαζιά που πουλάνε υπολογιστές. πχ στη Στουρνάρη. Είναι ένα καλώδιο που συνδέει την θύρα joystick με midi όπως σωστά έγραψες, και είναι κοινό.

Επίσης διάβασε πρώτα ένα γενικό άρθρο για τα ερωτήματα σου εδώ http://www.noiz.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=312&mode=thread&order=1&thold=0

 

Welcome!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρία,

 

Η λύση του MIDI μέσω JOYSTICK είναι η πιο απλή και προσιτή.

 

Όμως: ενδέχεται να έχεις καθυστέρηση στον ήχο όταν παίζεις πιάνο (latency) δηλαδή θα ακούς την ατάκα της νότας με ελάχιστη καθυστέρηση από τη στιγμή που την πατάς, αρκετή όμως για να σου σπάσουν τα νεύρα αν θέλεις να παίξεις κάποιο κομμάτι και όχι απλά να δοκιμάζεις ήχους ή να ενορχηστρώνεις βάζοντας κάποια ακκόρντα. Αυτό, γιατί η σύνδεση μέσω joystick δεν είναι ό,τι καλύτερο.

 

Τουλάχιστον θα πειραμαστιστείς χωρίς έξοδα (το συγκεκριμένο καλώδιο έχει γύρω στα 15-20 Ευρώ). Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα από μουσικό μαγαζί και όχι από κομπιουτεράδικο, π.χ. της HONNER που είναι πιο αξιόπιστα.

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες λύσεις, δεν ξέρω όμως αν τις χρειάζεσαι στο στάδιο που βρίσκεσαι.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αλλα αυτή η καθυστέρηση δε μπορει να μειωθεί? Με βαση το pc και το synth που προανέφερα τι βελτίωση μπορώ να κάνω πχ αλλο καλώδιο?

Η ram δεν είναι αρκετή?

Με ποια προγράμματα μπορώ να κάνω αυτα που είπα πιο πριν?

Το sibelius ειναι καλό πρόγραμμα?

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να δανειστείς ένα τέτοιο καλωδιάκι από κάποιον γνωστό σου θα είναι ό,τι καλύτερο ώστε να διαπιστώσεις αν θα έχεις καθυστέρηση (...φτου-φτου-φτου).

 

Μετά, πρέπει να κοιτάξεις τη λύση ενός midi interface (ένα εξωτερικό κουτάκι ή ένα καλωδιάκι) που συνδέεται στη θύρα USB του υπολογιστή σου (έχεις τέτοιες θύρες καταρχήν; ).

 

Ο υπολογιστής σου είναι ΟΚ για αυτό που θέλεις να κάνεις πάντως.

 

Το Sibelius είναι πρόγραμμα παρτιτούρας ή κάνω λάθος; Πάντως, ναι, μπορείς να επιλέγεις ήχους από αυτό και να ενορχηστρώνεις.

 

Γενικά, επειδή το κόστος του καλωδίου Joystick είναι μικρό, θα σου πρότεινα να μην κολλήσεις σε τέτοια θέματα τώρα, γιατί είσαι ακόμα στο μηδέν. Να ξεκινήσεις με το καλωδιάκι, να αποκτήσεις μία άλφα εμπειρία με τον υπολογιστή και το πρόγραμμα και αν δεις ότι έχεις καθυστέρηση (...) να κοιτάξεις πως θα προχωρήσεις. Είναι cost-safe η πρακτική αυτή, θα αποκτήσεις εμπειρία και μπορεί και να μην έχεις πρόβλημα στον υπολογιστή σου.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MIDI INTERFACE είναι για να συνδέσεις το synth όσο για τις USB μπορείς να πάρεις ένα USB hub που το συνδέεις στην USB και ΄΄δημιουργεί νέες θύρες usb΄΄ και να συνδέσεις το MIDI INTERFACE στην δεύτερη σου USB.

 

Καλό θα ήταν να ψάξεις καλά το forum, να είσαι σίγουρη ότι θα καταλάβεις πολύ καλύτερα τα πράγματα, εμένα τουλάχιστον με έχει βοηθήσει πολύ :D

 

Respect to Noiz.gr

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου