Προς το περιεχόμενο

piezzo σε ibanez jem;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

έχω μια ibanez jem και θέλω να "πειράξω" τον μονό μαγνήτη. Τί θα προτείνατε να βάλω; Σκεφτόμουν να βάλω έναν piezzo. Γίνεται κάτι τέτοιο; Ή να τσιμπήσω τίποτα άλλο σε μονό μαγνήτη να τονε μπάσω; Ρίχτε καμιά ιδέα ή για το ένα ή για το άλλο

Μερσίδις :D

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις piezo τότε θα πρέπει να αλλάξεις τουλάστιχον τα saddles της bridge και να προσθέσεις και έναν προενισχυτή για τον piezo.

Επίσης θα πρέπει να κάνεις και μόντες στο wiring της κιθάρας έτσι ώστε να έχεις μόνο τον piezo, μόνο τους μαγνήτες ή ένα blend ανάμεσά τους.

Δηλαδή χοντρές μόντες.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προενισχυτή ε; Εγώ φανταζόμουν ότι θα το έβαζα στον μονό, στη μεσαία θέση δηλαδή, και θα ήταν λίγο plug n play, όταν δηλαδή θα έβαζα το μαρκούτσι στη μέση, να έπαιζε μόνο αυτός. Δεν είμαι για αλχημείες....

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε δεν είναι για Ελλάδα αυτές ποιος ξέρει εδώ από γραφιτένια μπράτσα θα την πας για αλλαγή τάστων και θα θρηνείς εγώ πάντως δεν θα το έκανα

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο piezo δεν έχει σχέση με μαγνήτες, ένας κρύσταλλος είναι που πάτάει πάνω του η χορδή και μετατρέπει τις δονήσεις της σε τάση. Δεν μπορείς δηλαδή να τον βάλεις όπου γουστάρεις αλλά μόνο στην γέφυρα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α κατάλαβα...τζίφος τότενες.

jmone ναι ρε γμτ, και άμα βρεις (πράμα δύσκολο) θα σου πάρει και μια περιουσία γιατί θα είναι και "ειδικός"

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια βγαίνουν και με maple-rosewood αλλά υπάρχουν και οι hohner βασικά τρέχα γύρευε αλλά αυτή του βίντεο

τη γουστέρνω τρελά ναούμ

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ...και εκτός όλων των άλλων ξέρεις τί με πόρωσε;;; Η ποζεριά του να βγαίνει από τον πάτο της κιθάρας αυτό το μαρκούτσι να την ακουμπάς την κιθάρα στο πόδι και να παίζεις άνετα!

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου