Προς το περιεχόμενο

ROLAND EXR-5 STYLES


gsp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους. Μετα απο λιγο καιρο χρησης του EXR-5 διαπιστωνω οτι το οργανο σαν λογος τιμης προς ποιοτητα ειναι καταπληκτικο για τα λεφτα του. Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ειναι τοσο custom οσο θα περιμενε κανεις... Ετσι ενα σημαντικο προβλημα ειναι οι ελληνικοι ρυθμοι απο τους οποιους εχω αυτους που δινει η εταιρεια. Ειναι αρκετα περιορισμενοι θα ελεγα. Ετσι λοιπον καλω οσους φιλους διαθετουν ελληνικους ρυθμους Roland (το exr ειναι συμβατο προς τα πανω και κατω) ειτε να ανταλλαξουμε αν δεν εχουν τους δικους μου ειτε αν εχουν την καλωσυνη να μου στειλουν μερικους ακομα και σε midi. Φυσικα οσοι τυγχανουν χρηστες του ιδιου οργανου θα ηθελα να ανταλλαξουμε και αποψεις ως προς τις λειτουργιες μιας και δεν τις εχω βρει ολες...

 

Υ.Γ. Εχει κανεις ή εχει δουλεψει το EMC styleworks 2000 universal/roland?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

file gsp kalispera mpwro na sou steilw styles gia roland kathos kai akoloutha links to EMC 2000 to exw doulepsei mono se demo gia na akousw ta styles sto pc xwris na xreizete na ta fortono sto synth. Episeis tha ithela na se rwtisw epidei endiaferome gia thn agora tou EXR-GR5 posa user programs mporeis na exeis! diavasa gia to exr-5 oti exei mono 10 user programs kai oti to exr-gr5 exei 100, kai episeis poso amesa se alages einai, diladi poso grigora fortonei to user program ta styles ktl. Episeis an mporeis na soseis ta user programs auta se kapoio arxeio px .UVA ktl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα macker.. Καταρχας για να καταλαβω, user programs εννοεις μαλλον τα 'settings' με τον καταλληλο ρυθμο ηχο κλπ..Βεβαια εξαρταται για το τι χρηση το θελει κανεις.. Τωρα το EXR-5 πιστευω με αυτα που εχω βρει οτι αν καποιος εχει το software το οποιο πουλανε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ...μπορει να κανει τα παντα και μπορει να φτιαξει καταπληκτικους ρυθμους ακομα και δανεισμενους απο αλλα οργανα.. Το εχω βρει σε copy αλλα δεν δουλευει σωστα... Τωρα οι θεσεις user program του EXR-5 ειναι 10 οι οποιες αλλαζουν ΑΜΕΣΑ φυσικα σωνονται σε δισκετα και φορτωνουν σχεδον αμεσως, μαλιστα δεν ειμαι σιγουρος πιθανον να μπορεις να φορτωσεις ενω παιζει ηδη καποιο αλλο user program. Παντως τωρα μετα απο καιρο και σε παραλληλη χρηση του PA50 ενος φιλου εχω να πω οτι σαφως δεν συγκρινονται.. στο PA50 φτιαχνεις κυριολεκτικα 'παπαδες', μην ξεχναμε ομως οτι εχει ακριβως διπλασια τιμη!... ενω το EXR-5 πιστευω οτι αξιζει το καθε ευρω που κανει...

 

Υ.Γ. Το μυνημα διορθωθηκε οσον αφορα το GR5 για το οποιο ειχα αλλο μοντελο στο μυαλο μου..

 

Χαιρετισμους,

Γιωργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε macker επεστρεψα στην σελιδα μετα απο λιγο και ειδα τα mail σου να λειπουν... υπηρχε και καποιο link για το EMC? Τα εσβησε κανεις moderator ή διορθωσες εσυ το μυνημα?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΛΕΩ USER PROGRAMS ΛΕΩ ΤΙΣ ΡΥΘΜΊΣΕΙΣ ΜΕ STYLES,ΗΧΟΥΣ ΚΤΛ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΙΓ. ΑΠΟ 1δευτ. ΝΑ ΤΟ ΦΩΡΤΟΝΕΙ Η ΕΣΤΩ ΜΕΧΡΙ 2 ΔΕΥΤ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.¨)

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ EXR-GR5 TO ΘΈΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΣΚΟΠΟ ΣΤΗΝ ΥΠΕΘΡΟ ( ΒΕΑCH BAR) ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΘΈΛΩ ΕΝΑ ΤΟP ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ROLAND VA-76 KAI KORG TRITON ΠΟΥ ΣΑΦΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΠΑΔΕΣ AΠΛΑ ΔΕΝ ΘΈΛΩ ΝΑ ΤΑ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΚΑΘΌΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΖΩ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΕΠΙΣΕΙΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ PA 50 ME TO ΕΧR-GR5 ΕΙΝΑΙ 40000 ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΗΧΗΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΝΕΤ TOΣΑ STYLES ΟΣΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ROLAND ΠΟΥ ΕΚΤΟΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΕΧΩ ΧΙΛΙΑΔΕΣ, ΕΠΙΣΕΙΣ ΤΟ ΕΧR-GR5 EXEI XAΡΑΚΤΗΡΑ ORIENTAL ΠΟΥ ΣΗΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ LIVE ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ. ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΝ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟ ΤΟ PA50 ΔΗΛΑΔΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ LIVE ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΑΜΕΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ. ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ STYLES ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ MYN NA ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ.

 

Φίλε Macker μη δημοσιεύεις κινητά και διευθύνσεις στο forum.Μπορείς να το κάνεις στα private messages.

ΥΓ. Τα greeklish και τα κεφαλαία σου με... σκοτώνουν. - yameth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα και παλι... Καταλαβαινω απολυτα αυτα που λες. Λοιπον οσον αφορα τα user styles στο δικο μου φορτωνουν αμεσως... οι μνημες των 10 που εχει επανω.. Αυτα που εχει στην δισκετα πρεπει να τα δοκιμασω για να σου πω, αλλα υποθετω οτι αυτα πανε 1 μνημη ανα ειδος τραγουδιου... (εκτος αν θες κατι πολυ συγκεκριμενο)θα χρειαστεις περισσοτερα απο 10? Οσο για την τιμη δεν το ηξερα οτι εχουν 'ανεβασει' τοσο το GR5.. το δικο μου οσο θυμαμαι ηταν ακριβως στην μιση τιμη απο το PA50... Για το δε live performance... καλο και το roland αλλα αν το GR5 δεν εχει καποιες βελτιωσεις απο το απλο 5, τοτε το PA50 εχει καποια στοιχεια που θα σε συναρπασουν... σιγουρα μπορεις να κανεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ non-stop αφου φαινεται να ειναι κατασκευασμενο για αυτη τη δουλεια! Μεχρι και midi-mixing κανει αφου εχει διπλο sequencer που μπορει να παιζει ταυτοχρονα δυο midi... Τωρα για user styles κλπ... απεριοριστες δυνατοτητες.. Εγω δυστυχως δεν μπορουσα να βγω τοσο ψηλα αλλα ετσι και αλλιως και η χρηση του δεν προοριζοταν για τοσο επαγγελματικη. Αν εχεις την καλωσυνη μπορεις να μου στειλεις μερικα styles στο ........ περισσοτερο ελληνικα θα προτιμουσα απο διαφορετικα ειδη...

 

Υ.Γ. Τελος στο EXR-5 οταν φτιαχνεις ενα ρυθμο, κατα καποιο τροπο εχει και προεπιλεγμενο ηχο, που στην ουσια αντιστοιχει σαν να ηταν user style...και αν θυμαμαι καλα πειραζει και τα reverb κλπ.. Οποτε αν και το GR5 ειναι ετσι μπορεις να το χρησιμοποιησεις και αυτο...

 

Υ.Γ.2 Το κλαβιε ομως του Roland εναντι του PA50 παρολο που δεν εχει aftertouch ειναι αισθητα καλυτερο

 

Χαιρετισμους,

Γιωργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά θά' θελα να τονίσω ότι το forum είναι χώρος δημόσιας συζήτησης.

Αν θέλετε να ανταλλάξετε τηλέφωνα, mail, κλπ κάντε το με προσωπικά μηνύματα ή στο chat.

Από τη μία δεν χρειάζετε να τα ξέρει όλο το διαδύκτιο και από την άλλη εκτίθεστε σε spamers και κάθε λογής περιπέτειες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok δεν υπαρχει προβλημα.... φιλε macker αν δεν συγκρατησες το mail μου στο στελνω και σε pm... και στελνεις οποτε μπορεσεις... Επισης οσον αφορα τα user programs το δοκιμασα σημερα... Οταν παιζει ρυθμο δεν μπορει να φορτωσει... παρα μονο παιζοντας ενα απλο οργανο το οποιο μαλιστα στην διαρκεια του φορτωματος ψιλοκολλαει.. Μπορεις ομως να φορτωσεις καποιο custom style ενω παιζει καποιο αλλο και η αλλαγη γινεται real time και εντος μετρου.Η ολη διαδικασια ομως για φορτωμα των user programs δυστυχως διαρκει περιπου 3 δευτερα... Οτι αλλο χρειαστεις στην διαθεση σου..

 

Υ.Γ. Εδω αναφερονται απλες κριτικες χρηστων. Αν διαβαζουν το forum ανθρωποι που ειτε γνωριζουν τεχνικες λεπτομερειες η εχουν σχεση με τις αντιπροσωπειες ειναι δεκτη καθε παρεμβαση για διορθωση λαθων...αλλωστε κουβεντα κανουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για όσους παρακολουθούν τη συζήτηση παραθέτω την απάντηση της αντιπροσωπείας:

 

Εντελώς τυχαία διάβασα τις ερωτήσεις σου στο site και άν θέλεις μπορείς να διαβάσεις παρακάτω.

 

1. Καλό είναι, ερωτήσεις για προϊόντα Roland να ρωτάς άμεσα την αντιπροσωπεία.

Αυτοί ξέρουν καλύτερα. Το γιατί θα το μάθεις πιό κάτω.

Οι συμβουλές από φίλους και γνωστούς πολλές φορές μας οδηγούν σε λάθος εντυπώσεις.

2. Όσον αφορά το EXR-GR5 είναι ένα όργανο κατασκευασμένο για την Ελληνική πραγματικότητα.

Για παράδειγμα μπορείς να ρωτήσεις για την πορεία του EM-GR1, που έχει καλύψει και καλύπτει

πανελλαδικά όχι μόνο ερασιτέχνες (που γι'αυτό τον σκοπό κατασκευάστηκε) αλλά καί ορισμένους επαγγελματίες.

3. Το EXR-GR5 έχει αρκετές διαφορές με το EXR-5.

Οι ρυθμοί - Ελληνικό panel - Ελληνικό manual, είναι μόνο ορισμένες απο τις διαφορές.

Δέν μπορώ να αναφέρω όλες τις διαφορές σ'αυτό το email, διότι θα χρειαστώ αρκετό χρόνο για να καλύψω

όλες τις τυχόν ερωτήσεις σου.

4. Εάν γνωρίζεις καλά από προϊόντα, ένα απο τα βασικότερα σημεία που θα σε καλύψει είναι το εξής.

Τόσο τα δεδομένα (styles κ.λ.π.) όσο καί σημεία του λογισμικού (operating system) είναι δοσμένα

από εμάς (Ελλάδα) πρός το εργοστάσιο. Δηλαδή ο τρόπος λειτουργίας σε πολλά σημεία όσο καί άν σου φανεί

περίεργο είναι δοσμένος από εμάς.

Αυτό σημαίνει ότι:

5. Ο πελάτης - χρήστης της Ελληνικής αγοράς, μιλάει άμεσα μαζί μας για τυχόν δυσλειτουργίες (bugs)

που μπορεί να παρουσιαστούν. Υπ'όψιν ότι η τρέχουσα έκδοση είναι η 1.02 για το συγκεκριμένο όργανο.

6. Σε περίπτωση που ο πελάτης χρειαστεί να κατασκευάσει νέους ρυθμούς, είμαστε σε άμεση επαφή μαζί του,

για οποιαδήποτε βοήθεια (τρόπο κατασκευής - προσαρμογή καί έλεγχο).

Αυτό επέτρεψέ μου δέν ισχύει σε καμμία άλλη αντιπροσωπεία.

Με λίγα λόγια, ο πελάτης μιλάει με μάς σάν να μιλάει με το ίδιο το εργοστάσιο.

 

 

Και πάλι σου ζητώ συγνώμη γι'αυτήν μου την ενέργεια και για τον χρόνο σου.

 

Με εκτίμηση

Μανώλης Χναράκης

[email protected]

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους παρακολουθούν τη συζήτηση παραθέτω την απάντηση της αντιπροσωπείας:

 

Με εκτίμηση

Μανώλης Χναράκης

[email protected]

 

(να λέμε και κάνα καλό λόγο όταν πρέπει)

 

Λοιπόν, ποτέ μου δεν είχα καταλάβει τι σχέση έχει η Roland στη Φειδίου με την εκάστοτε αντιπροσωπεία της, καθώς ο άνθρωπος εκεί είναι η μέρα με τη νύχτα με (αρκετούς από) τους υπόλοιπους συναδέλφους.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου