Προς το περιεχόμενο

Επανάληψη θεμάτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως μια ιδέα γιαυτό που λες harilatron, δηλαδή για το ποιος θα γράφει τι, να είναι σε μορφή thread ta reviews έτσι ώστε ο κάθε ΚΑΤΟΧΟΣ του εν λόγω προϊόντος να λέει την αποψη του.. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι όμως να μην γίνονται και αυτά τα threads αντιπαραθέσεις και χαβαλές.. Γιαυτό μάλιστα τόνισα τη λέξη κάτοχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Οι προτάσεις του harilatron δυστυχώς δεν είναι εφικτές τεχνικά.

Πολύ απλά όμως μπορούμε να κάνουμε το αυτονόητο αλλά και αυτό που ακολουθείται από άλλα σοβαρά site.

Οι απαντήσεις υπάρχουν μέσα στο φόρουμ σε θέματα βασικά. Χρειάζεται απλά μια συγκομοιδή.

Η εγκυρότητα των προτάσεων / απαντήσεων ελέγχεται.

Όσον αφορά τα νέα μοντέλα κλπ εκεί απλά μπορούμε να ψηφίσουμε κατηγορίες οργάνων σε τακτά διαστήματα.

 

Το πόσο... chat γίνεται το κάθε θέμα είναι ήδη γνωστό.

Γι αυτό χρειάζεται μεγάλο ξεσκαρτάρισμα.

 

Οι περισσότεροι που μπηκαν στο Noiz ενδιαφέρονταν να πάρουν κάποιες τεχνικές απαντήσεις. Και τις πήραν.

 

Τώρα πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτά που γράφουμε μένουν, και βοηθούν τα νέα μέλη.

Όχι όμως όταν το κάθε θέμα πελαγοδρομεί με προσωπικές κουβεντούλες και αντιπαραθέσεις γηπέδου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, να σας εκφράσω τη χαρά μου που οι σκέψεις μου δεν παρεξηγήθηκαν. Μεγάλη ανακούφιση! :D

 

Στο ζουμί, σαφώς δεν θέλω να σταματήσουν οι ερωτήσεις. Όμως, ξέρετε καλά ότι όταν κάποιος έχει απαντήσει σε μια ερώτηση 50 φορές, θα βαρεθεί να απαντήσει την επόμενη φορά που κάποιος θα κάνει την ίδια ερώτηση (τα νούμερα είναι ενδεικτικά, μην αρπαχτείτε).

Το λέω επειδή έχω πιάσει τον εαυτό μου να υποπίπτει σε αυτή την παγίδα, ξέρω ότι είναι λάθος και δεν μου αρέσει καθόλου να βαριέμαι να βοηθήσω ένα νέο μέλος. Και πιστεύω ότι από κάποιο σημείο και μετά, κι άλλοι κουράζονται και τελικά καταλήγει ένα θέμα να μένει αναπάντητο επειδή έχει δημιουργηθεί ένα αίσθημα κορεσμού στα παλιά μέλη. Και τελικά, οι απορίες των νέων μελών δεν απαντώνται, και κάνουν νέες ερωτήσεις και πάει λέγοντας...

 

Η ιδέα του Yameth περί FAQ είναι πολύ ωραία και λέω να κάνω την αρχή (αν μου επιτρέπετε) με κάτι τέτοιο για κάρτες ήχου. Τα σχετικά άρθρα του Yameth είναι πολύ σωστά και κατατοπιστικά, το δικό μου ίσως να είναι λίγο πιο "μπακάλικο". Θα επιστρέψω δημήτριος! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσαν επισης πολλα θεματα να γινουν sticky(θελουν σιγουρα "σκουπισμα βεβαια, αλλα και πολλες φορες και "ενωποιηση" θεματων). Μετραει και αυτο αρκετα. Απο την αλλη βεβαια υπαρχει sticky το "Soundcard Benchmarking ... Ας μετρηθούμε", το οποιο κατα την γνωμη μου ειναι εντελως ανουσιο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FAQ είναι μια.

 

Yameth κάποια στιγμή είχες αρχίσει να συλλέγεις ερωτήσεις για να δημιουργηθεί ένα πλούσιο FAQ ανά κατηγορία.

 

Γιατί "πάγωσε" αυτή η προσπάθεια?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν πάγωσε... Απλά δεν ξεπάγωσε ποτέ.

Επειδή είναι τεράστιος όγκος δεδομένων χρειάζεται ένα χεράκι βοηθείας.

Το δουλεύουμε το θέμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χμ...πως σας φαίνεται αυτό:

 

Ο Alchemist (ευχαριστούμε για την προσφορά / αυτο-χώσιμο :wink:) γράφει ένα άρθρο για τις κάρτες ήχου, το οποίο θεωρεί σε μεγάλο βαθμό ολοκληρωμένο.

To άρθρο αυτό, το κάνει ποστ σε ένα καινούριο θέμα. Έτσι, το άρθρο μπαίνει σε μία διαδικασία "δημόσιας διαβούλευσης" όπου θα μπορούν να γίνουν συγκεκριμένες προτάσεις για βελτιώσεις / συμπληρώσεις.

Το πρώτο ποστ θα γίνεται edit από το συγγραφέα του με βάση τις παρατηρήσεις. Όταν θεωρείται ότι το άρθρο έχει φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο (δηλαδή είναι "τίμιο", ακριβές και πλήρες), μπορεί να αντιγράφεται μόνο αυτό το πρώτο ποστ στην κατηγορία, 'Αρθρα, FAQ , reviews, κλπ.

Το πως ακριβώς (και αν) μπορεί να γίνει αυτό τεχνικά το ξέρει ο yameth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είναι στη "δικαιοδοσία" μου να μιλήσω για αυτό το θέμα, που μάλλον βαραίνει περισσότερο τους administrators, mods, τον yameth ή και ίσως τους "παλαιότερους" από εμένα, που ίσως έχετε βαρεθεί να βλέπετε τα ίδια και τα ίδια, θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ την άποψή μου.

 

Πιστεύω ότι το φόρουμ λειτουργεί σαν μια μεγάλη παρέα, από ανθρώπους που έχει ο καθένας την "ειδικότητά" του. Το να ρωτήσει κάποιος κάτι, άσχετα αν έχει ξανασυζητηθεί πριν 10 μέρες, του δίνει το αίσθημα της συμμετοχής και του διαλόγου. Το να ανατρέχει κανείς για κάθε ερώτημά του στην αναζήτηση, θα μας φέρει νομίζω στο εξής παράδοξο: Παρά το γεγονός ότι η φύση του φόρουμ είναι η επικοινωνία, σε 1,2,3 δεν ξέρω πόσα χρόνια, απλά θα σταματήσουν τα νέα ποστ, και θα ψάχνουμε όλοι στην αναζήτηση.

 

Ναι τα tascam vl x5 μπορεί να είναι τα καλύτερα μόνιτορ στα λεφτά τους, αλλά άμα το ξαναποστάρει κάποιος, μπορεί να έχει βγει ανακοίνωση ότι βγαίνουν κάποια άλλα, που να αξίζουν να περιμένει κάποιος πριν προβεί στην αγορά.

 

Ομαδοποιώντας από την άλλη όλα τα ποστ που έχουν να κάνουν με τα vl x5 (παράδειγμα πάντα) αλλά δεν θα ήθελα να δω ένα τόπικ 99 σελίδων, θα προτιμούσα να δω τα τελευταία μόνο.

 

Ίσως ένας τρόπος μέσης επίλυσης του φαινομένου, θα ήταν να φαίνονται τα τελευταία 20 πχ τόπικ στην πρώτη σελίδα, αφού οι περισσότεροι αυτά μόνο κοιτάνε.

Παρόλαυτά θα προτιμούσα να μπορεί ο καθένας να ρωτάει ό,τι θέλει, όπου θέλει, και το βασικότερο να υπάρχει η διάθεση να απαντηθεί, έστω και με τα ίδια επιχειρήματα.

 

Πάντα φιλικά και με την καλύτερη διάθεση

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ταιριαζει με το συγκεκριμενο τοπικ αλλα θα ηθελα ριξω μια ιδεα περα απο το "συμαζεμα"..

Να μπορουμε να βαλουμε στο profile μας καποιες πληροφοριες οπως: τι εξοπλισμο εχουμε, τι daw χρησιμοποιουμε, και γενικοτερα τα εργαλεια με τα οποια δουλευουμε.. Ετσι ωστε να μπορει καποιος να κανει ενα search για κατι που τον ενδιαφερει (μια καρτα ηχου πχ) και να επικοινωνησει αμεσα με καποιον που εχει την ιδια για καποιες πληροφοριες που μονο ενας "κατοχος" μπορει να γνωριζει καλυτερα.

Για παραδειγμα, οταν ηταν να παρω καρτα ηχου ειχα ψαξει και βρηκα μελη που ειχαν την καρτα που ελεγα να αγορασω και μου εδωσαν καποιες πληροφοριες που δεν τις ειχα διαβασει μεσα στο φορουμ.

Τεσπα, δεν ξερω αν ταιριαζει με το ολο θεμα.. Μια ιδεα εριξα.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πολύ σοβαρά το έχετε πάρει το θέμα...

 

Δηλαδή άμα ένα θέμα αναλύθει 2 κ 3 φορές, ποιον πειράζει; ¶μα κάποιος νιώθει ότι δεν τον αφορά απλά δεν συμμετέχει.

 

Δηλαδή τα νέα μέλη πρέπει να αρκούνται στα 'κατεψυγμένα'... Το forum έχει αξία άμα υπαρχεί κ λίγο feedback που λέμε κ εμείς στο Missisipi.

 

Δε μπορώ να καταλάβω... Χώρο στον σκληρό σας τρώνε τα διπλά θέματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου