Προς το περιεχόμενο

εκμαθηση προγραμματων


SYZo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα μπορουσε καποιος να μου δωσει να καταλαβω πως δουλευει το cubase και το guitar rig? αν υπαρχει καποιος οδηγος στα ελληνικα θα με βοηθουσε πολυ.. ευχαρισρω προκαταβολικα

o hope, no life, just pain and fear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν ψάχνεις μόνο για ελληνικούς οδηγούς, τα εγχειρίδια των προγραμμάτων που αναφέρεις είναι μια χαρά. Ειδικά για το cubase που φαίνεται αχανές για έναν αρχάριο, υπάρχει και το pdf με τα πρώτα βήματα, που συνοδεύει το πρόγραμμα.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν οδηγοί/tutorials στο internet που σε βοηθάνε σε κάποιες βασικές κινήσεις (του cubase τουλάχιστον).

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα στον Νακα είχα δει 1 βιβλίο που στο περίπου είχε οδηγίες για τον cubase. Βέβαια από την άλλη θα σου σύστηνα να κοιτάξεις προς ξένους οδηγούς, γιατί πολλές ορολογίες χρησιμοποιούνται αυτούσιοι και καλό θα ήταν να εξοικειωθείς με αυτούς σιγά σιγά.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορούν επίσης και κάποια tutorial videos για το Cubase από την AskVideo που είναι πραγματικά πολύ επεξηγηματικά. Ρίξε μια ματιά εδώ http://askvideo.com/ και θα βρεις πολύ ωραία πράγματα.

 

Παναγιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παιδια γιατις απαντησεις σας με βοηθησαν αρκετα.. απ πεσει στην αντιληψη σας παντως manual στα ελληνικα ενα pm θα ηταν οτι καλητερο

o hope, no life, just pain and fear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παιδια γιατις απαντησεις σας με βοηθησαν αρκετα.. απ πεσει στην αντιληψη σας παντως manual στα ελληνικα ενα pm θα ηταν οτι καλητερο

 

Πριν τουλάχιστον 10 χρόνια είχα δει ένα βιβλίο για το Cubase στα Ελληνικά. Αν δεν κάνω λάθος, Παπαδόπουλος λεγόταν ο συγγραφέας. Ψάξε μήπως έχει βγάλει κάποιο νέο βιβλίο με το SX, αν και συμφωνώ με τον Μπούκα7 στο να ψάξεις για ξένα βιβλία και βοηθήματα.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στο www.youtube.com κάνε search για video για το cubase και θα δεις μερικά samples από τα video εκμάθησης που υπάρχουν και όχι μόνο.

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το guitar rig δεν νομιζα να χρειαζεται καποιο tutorial για να το μαθεις....Εχεις manual και φτιαχνεις ήχους....φαντασία και όρεξη...:lol:

 

Σχετικά με το cubase προσωπικά αν και εχω ασχοληθει με το αθλημα συνεχιζει να μου φαινεται αχανες....Για αυτό θα σε συμβουλευα αν δεν χρειάζεσαι ολα τα features του cubase και θελεις απλά να ηχογραφείς να μιξάρεις και να παίζεις με vst (οπως το guitar rig)....να δοκιμασεις το ableton live...

 

Exει απο μονο του lessons για να το μαθεις....Και γενικά ειναι πολύ απλό και σταδιακά χωρίς μεγαλη αναγκη για μαθηματα-διαβασμα το μαθαινεις όλο...

 

Τωρα για να επιστρεψουμε στο θεμα και σε αυτό που ζητησες τσεκαρε εδώ

 

http://www.audioforce.net/

 

Εχει tutorials για παρα πολλά πραγματα σχετικά με μουσική τεχνολογία κτλ....και λογικά θα βρείς καποια πραγματα και για το cubase...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κανω το pc πεταλιερα ρε παιδια αλλα το guitar rig δεν ξερω να το χρησιμοποιω και ακουω καθαρω ηχο.. ανοιγω τ cubase και το βαζω ως plug in και παλι τιποτα.. και θελω τα manual για να μαθω καταρχιν τα βασικα και για να δω επισεις τι ρυθμησεις πρεπει να κανω στν καρτα ηχου για να το ακουω...

o hope, no life, just pain and fear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν χρειάζεσαι ολα τα features του cubase και θελεις απλά να ηχογραφείς να μιξάρεις και να παίζεις με vst (οπως το guitar rig)....να δοκιμασεις το ableton live...

 

Στο μεταξύ εμένα έγινε το ακριβώς αντίθετο. Μαζί με το μιντι κλαβιέ μου ήρθε και το λαιβ που το αναβάθμισα με ελάχιστα λ7 στην έκδοση 5, αφου όλοι μου έλεγαν (αλλά και διάβασα) για το πόσο εύκολο είναι, πρωρτοποριακό και άλλα τέτοια. Ενώ θα συμφωνήσω με αυτό, μου φάνηκε βουνό να κάτσω να το μάθω!

Ίσω κάποια στιγμή το ξαναεπιχειρήσω!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου