Προς το περιεχόμενο

Midi dump ? Program Change ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν θέλω να γράψω κάτι στο cubase, φτιάχνω το performance στο xv3080, φτιάχνω το peformance στο Wavestation, φτιάχνω και το patch στο D110 .... Γράφω .....

 

'Οταν θέλω, μετά απο μέρες να ακούσω αυτό που έγραψα, ανοίγω και τα τρία προαναφερθέντα μηχανήματα, βρίσκω ποιο performance χρησιμοποιούσα, φορτώνω το κομμάτι στο cubase και πατάω enter ...

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γράφω στο cubase το ποιό performane απο ποιό όργανο χρησιμοποιώ έτσι ωστε να μην χρειάζεται να τα ψάχνω κάθε φορά ;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Φιλικά,

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Terumi θα πρέπει να ανατρέξετε στα manual.Εκεί θα βρείτε οδηγίες για το πώς θα στείλετε Data Dump μέσω midi στο sequencer.Στο sequencer θα τα "ηχογραφήσετε" στην αρχή του κομματιού και ετσι κάθε φορά που θα ξεκινάει το κομμάτι θα στέλνονται τα κατάλληλα system exclusive μηνύματα που θα αφορούν τις ρυθμήσεις σας.Με τις υγείες σας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ίδιο πρόβλημα, μέχρι που ανακάλυψα ότι μπορώ να μην φτιάχνω Performance στο XV αλλά:

 

1. Διαλέγω ένα οποιοδήποτε performance στο XV3080.

2. Στο SONAR και το LOGIC έχω φτιάξει με το χέρι μου σε ASCII files τις αντιστοιχίες των ήχων και τις τράπεζες του XV3080 ώστε, όταν επιλέγω ένα MIDI κανάλι σε αυτά τα όργανα, μπορώ να δώσω με ακρίβεια και τον συγκεκριμένο ήχο. Κάτι αντίστοιχο πρέπει να γίνεται σίγουρα με το CUBASE. Αν θέλεις τα αρχεία για SONAR και LOGIC μπορώ να σου τα στείλω (ή όποιος άλλος τα θέλει).

3. Έτσι όμως, δεν ρυθμίζεις άλλες παραμέτρους των Performances όπως Effect κλπ. Δεν το έχω ψάξει, κάποιος τρόπος θα υπάρχει και για αυτό, χωρίς να χρειάζεται να φτιάχνεις Performances.

 

Σε κάθε περίπτωση, σου συνιστώ να κατεβάσεις και τον "XV Editor" από την Roland. Μπορείς να ελέγχεις όλο το XV από τον υπολογιστή. Πολύ χρήσιμο.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου