Προς το περιεχόμενο

Δημοκρατικές διαδικασίες


BRAIN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσκεμμένη κατά την γνώμη μου απουσία ή έστω ολιγόλεπτη παρουσία online κατά την ίδια χρονική περίοδο του admin ή των moderators.( Τις υπόλοιπες μέρες όποια ώρα και να μπαίναμε στο noiz ήταν μονίμως τουλάχιστον ένας online.)

 

Νομίζω ότι κάπου θα πρέπει να τραβήξουμε μια διαχωριστική γραμμή μεταξύ των διαφόρων conspiracy theories ή εικασιών και της πραγματικότητας που είναι στην ουσία πολύ απλή.

Η εσκεμμένη απουσία των moderators που περιγράφεις δεν υφίσταται. Μπορώ επίσης να σου δηλώσω έγκυρα ότι δεν υπάρχει κάποια μυστική συμφωνία μεταξύ μας σχετικά με το πότε θα μιλάμε ή θα είμαστε online και πότε όχι.

Σε όσους δεν έχουν εμπειρία από διαχείριση ενός site όπως το noiz , θα ήθελα να τους διευκρινίσω ότι οι moderators δεν είναι ιδιοκτήτες ούτε administrators. Είναι απλά μέλη που επιλέχθηκαν από τον administrator (yameth) να επιβλέπουν το site για τυχόν προβλήματα και να συνεισφέρουν όπου μπορούν.( δίχως να είναι υποχρεωμένοι) Οι μόνες παραπάνω δυνατότητες που έχουν από τα υπόλοιπα μελή είναι να μπορούν να σβήνουν άρθρα και να κάνουν “kick” σε κάποιο μέλος αν παρεκτρέπεται στο Chat.

Οι διαγραφές μελών αφορούν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τον administrator και δεν είναι απαραίτητο να συμμετέχουν σε αυτές τις αποφάσεις και οι moderators.

Ο λόγος που αναφέρω τα παραπάνω ,είναι διότι ενίσταμαι με το απαξιωτικό ύφος που αναφέρεται σε αυτό το thread η λέξη modulator. Καταντάει αχαριστία , ειδικά τη στιγμή που το τεχνικό επίπεδο του μέσου χρήστη είναι τόσο χαμηλό , που στο 90 τα εκατό των threads χρειάζεται και η απάντηση ενός modulator για να δοθεί ουσιαστική λύση. Οι modulators δεν βρίσκονται εδώ για να για να ενημερώνουν για τις αποφάσεις του administrator , διότι ΔΕΝ είναι όργανα του. ¶ρα δεν είναι και υποχρεωμένοι να γνωρίζουν το πως και το γιατί συνέβη κάτι. Όποιος ενδιαφέρεται στο μέλλον να ενημερωθεί για κάτι μπορεί να ρωτάει τον administrator διότι είναι ο μόνος υπεύθυνος που μπορεί να δώσει μία έγκυρη απάντηση. Επίσης αν κάποιος έχει πρόβλημα με κάποιο από τους modulators καλό θα ήταν να αναφέρεται ονομαστικά σε αυτόν και να μη γενικεύει. Διότι όταν λέμε οι modulators είναι σα να λέμε οι πολιτικοί* , οι γιατροί , οι πυροσβέστες κλπ

 

 

P.S. οκ για τους πολιτικούς πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χρόνια πολλά σε όλους σας και στον Χρήστο προσωπικά για εχθές (ξέρει ποιός).

 

Ξεκινάω με μία παράκληση:

 

ΈΛΕΟΣ!

 

και συνεχίζω.

 

Ομολογώ ότι έπρεπε να διαβάσω πολλά για να γίνω up-to-date με το συγκεκριμένο θέμα και εκπλήσσομαι με την αρβύλα που έχει γραφτεί, καταρχήν με τις εικασίες περί κύματος διαγραφών και τους σατράπηδες-moderators που δεν σηκώνουν αντιρρήσεις, καθώς και πολλά άλλα μικρά, που δεν θα μπω στον κόπο να σχολιάσω. Κάποιος (που, σημειωτέον, μόλις γράφτηκε) μίλησε μέχρι και για "heavy moderation" στο Noiz! Έλεος ρε παιδιά! Που τα βρήκατε αυτά; Αν έχετε παραδείγματα, απλά να τα αναφέρετε.

 

"Που είναι οι moderators επιτέλους;" Εγώ προσωπικά απουσιάζα λόγω υποχρεώσεων. Δεν πιστεύω να θέλετε εξηγήσεις και γι'αυτό. Το γεγονός ότι πολλοί (κυρίως παλιοί) δεν συμμετέχουν είναι διότι όπως σωστά είπε και κάποιος, την περίοδο των Χριστουγέννων η κίνηση είναι πεσμένη. Ίσως, αν περιμένετε να περάσουν οι γιορτές να δείτε περισσότερες συμμετοχές και να μην αναλώνεστε σε προσωπικές αντιδικίες. Τώρα πως έχει γίνει και γράφτηκαν τόσοι νέοι αυτή την περίοδο...

 

...το οποίο είναι καταπληκτικό, καθώς την τελευταία εβδομάδα γράφτηκε πολύς κόσμος με μοναδικό σκοπό να διαμαρτυρηθεί για τους κανονισμούς! Παρατήρηση: γραφτήκατε στο Noiz ενώ διαφωνείτε. Αυτό είναι εξαιρετικά αισιόδοξο διότι αν κάτι δεν το γουστάρεις, απλά δεν ασχολείσαι μαζί του. ¶ρα, τουλάχιστον υπάρχει γούστο. Πάμε παρακάτω.

 

Από τη μία διαμαρτύρεστε για το moderation και από την άλλη γιατί δεν υπάρχει συνέχεια ένας moderator on-line...

 

Σχετικά με τους ταλαίπωρους κανόνες χρήσης, που πολύς λόγος γίνεται, αν τους έχετε διαβάσει (εξακολουθώ να πιστεύω πως όχι), δεν γράφουν τίποτα παραπάνω από τα αυτονόητα (ναι, τα αγγλικά επιτρέπονται και προτιμούνται από τα greeklish). Οι κανόνες χρήσης δεν υπάρχουν για να τραβάμε το αυτί του κάθε "ταραξία", αλλά για να υπάρχει η τυπική κάλυψη που απαιτείται για τους συντονιστές προκειμένου να τηρείται, έστω και με δραστικές αν χρειάζεται ενέργειες, κάποιο επίπεδο στο forum (και μπορείτε να διαφωνήσετε όσο θέλετε με το επίπεδο μου και των υπολοίπων). Με λίγα λόγια, δεν μπορώ εγώ ως συντονιστής να ψάχνω τον καθέναν γιατί έγραψε κάτι άσεμνο, γιατί εκνευρίστηκε κλπ, που μπορεί να έχει όλο το δίκιο με το μέρος του, αλλά δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου και δεν με ενδιαφέρει να το κάνω. Οι κανόνες χρήσης απλά με καλύπτουν στο να μην ασχοληθώ περισσότερο και να πάμε παρακάτω, είτε αυτό απαιτεί διαγραφή post είτε διαγραφή μέλους. Κάποιοι, κατανοούν αυτόν που παραφέρεται γιατί έχουν δημιουργηθεί πραγματικές φιλίες. Αυτό είναι πολύ ωραίο και επιθυμητό. Δεν μπορούν όμως οι συντονιστές να έχουν την ίδια στάση. ¶ρα, η μέση λύση είναι ο αμοιβαίος σεβασμός προς τους - μη παρανοϊκούς θέλω να πιστεύω - κανόνες χρήσης. Διαφωνείτε με αυτούς; (αν και συμφωνήσατε κατά την εγγραφή σας), ας προτείνετε άλλους.

 

Επίσης, ο SUPERFUNK δεν είναι νεοχρησθέντας moderator, είναι πάνω από 2 μήνες, αν δεν κάνω λάθος, ωστόσο δεν αναγράφεται ως τέτοιος σε μερικές κατηγορίες θεμάτων (τεχνικό πρόβλημα μάλλον).

 

Κάτι σχετικό-άσχετο, αλλά χρήσιμο:

Ο διαχειριστής και οι συντονιστές δεν είναι υπάλληλοι και ούτε έχουν ωράριο εργασίας. Ό,τι προσφέρουν, όπως και όλα τα μέλη, το κάνουν από μεράκι και τίποτα περισσότερο. Θέλω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει καμία ιδιοτέλεια ή υστεροβουλία σε αυτό. Δεν είναι ξερόλες, δεν διεκδικούν το αλάθητο, έχουν και οι ίδιοι απορίες. Απλά, είναι επιπλέον επιφορτισμένοι με την τήρηση των κανόνων. Με βάση αυτό, "έχουμε και άλλες δουλειές να κάνουμε" που λέει ο λόγος, από το να αστυνομεύουμε και να εκδίδουμε δελτία τύπου. Κανείς μας (απ'όσο γνωρίζω) δεν έχει την πολυτέλεια του χρόνου και κυρίως, την διάθεση για κάτι τέτοιο.

 

Πολύς λόγος και για σύγκριση με άλλα moderated ή μη site του εξωτερικού. Ο καθένας έχει τις εμπειρίες του, καμία αντίρρηση. Εδώ είναι Βαλκάνια όμως, που λέει και το τραγούδι. Δεν είμαι αρμόδιος να μιλάω για τη νοοτροπία του Noiz (κακώς ζητάτε από τους συντονιστές κάτι τέτοιο). Το σύνολο των μελών την δημιουργεί. Ωστόσο, πρέπει να καταθέτετε τις απόψεις σας προς συζήτηση και πολύ καλά κάνετε. Ελπίζω και είμαι σίγουρος ότι θα βγει κάτι καλό από όλο αυτό.

 

Ένας "νέος" (με βαθύτατη όμως γνώση στο παρελθόν του Noiz) επανέφερε και κάποια φαντάσματα στο προσκήνιο και μετρώντας τα δάχτυλα του τα βρήκε 6, αν και θα έπρεπε να τα βρει 5. Καλό. Γενικά, φαίνεται ότι κόσμος πάει και έρχεται. Καλό είναι και αυτό. Υποννοεί πλήρη ελευθερία.

 

Τέλος: το Noiz είναι ζωντανό και μεγαλώνει με τον καιρό. Αισθάνομαι ότι βρίσκεται στο στάδιο της εφηβείας ακόμα, αλλά μαθαίνει. Όταν ξεκίνησε, δεν υπήρχε Moderator, δεν υπήρχαν κανόνες, δεν χρειαζόταν να εγγραφεί κάποιος για να γράψει κάτι κ.ο.κ. Πλήρης ελευθερία δηλαδή...που δυστυχώς εξελίχθηκε σε αναρχία λόγω κακόβουλης χρήσης, με επιθέσεις στο bandwidth, spam καταχωρήσεις, ανώνυμα βρισίδια κλπ. Η μορφή που το βλέπετε τώρα, είναι απλώς μία προσαρμογή στις συνθήκες. Δεν αντικατοπτρίζει κατ'ανάγκη την αισθητική του yameth και των συντονιστών αλλά την αισθητική όλων σας (μας). Και προσωπικά, αν πίστευα ότι είναι αντι-δημοκρατικό, όπως υπαινίσσεται ο τίτλος του συγκεκριμένου θέματος, δεν θα είχα ασχοληθεί.

 

Αυτά.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ dither.

Υποσχέθηκα πως δεν θα γράψω κάποια άλλη καταχώρηση σε αυτό το thread μέχρι να δω διάθεση συζήτησης από άλλα μέλη, modulators ή και τον ίδιο τον admin.

 

Παρόλα αυτά οφείλω να ζητήσω συγνώμη σε εσένα προσωπικά, αν σε προσέβαλα άθελά μου με τον χαρακτηρισμό εσκεμμένη απουσία που κατά προτεραιότητα απευθυνόταν στον αρμοδιότερο yameth .Μη γνωρίζοντας πως οι moderators έχουν ως κύρια τους αρμοδιότητα, όπως αναφέρεις, το kicking από το chat και την αφαίρεση καταχωρήσεων και όχι την ενημέρωση για τα τεκταινόμενα σε αυτή την κοινότητα ελπίζω να με συγχωρείς.

 

Προσωπικά και προς αποκατάσταση της αλήθειας κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισα με κανέναν modulator ως τώρα , αντιθέτως μάλιστα βοηθήθηκα άμεσα σε όποια απορία εξέφρασα και από σένα και από τον gerasimo και από τον feather.

 

Δεν είμαι αχάριστη ούτε αγνώμων. Σας ευχαριστώ όλους και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι τελικά οι modulators είναι αυτοί, που προσφέρουν και προσέφεραν με τις έγκυρες γνώσεις τους πολύ περισσότερο από τον καθένα εδώ μέσα και αυτοί είναι τελικά που δέχτηκαν ή δέχονται τα περισσότερα πυρά. Κάτι που δεν υιοθετώ ούτε και με βρίσκει σύμφωνη.

 

Παρόλα αυτά η εικόνα που μου δημιουργήθηκε δεν διαφοροποιείτε κατά πολύ σε σχέση με τις υπόλοιπες επισημάνσεις μου οι οποίες ήταν προϊόν παρατήρησης και μόνο.

 

Εξαιρώ τους modulators από την φράση «εσκεμμένη απουσία» και την παραδέχομαι ως άτοπη μιας και δεν είναι σε καμία περίπτωση δική τους δικαιοδοσία . Ευχαριστώ τον superfunk για μια ακόμα φορά που υπερέβη την υποχρέωση του ως modulator και ήταν και ο ΜΟΝΟΣ τελικά από τον οποίο επίσημα και δημόσια αναφέρθηκε επακριβώς το ποιοι διαγράφηκαν και ποιοι αποχώρησαν οικειοθελώς.

 

Τέλος για τα τεχνικά προβλήματα του site καθώς και για τα συμπεράσματα που βγαίνουν από αυτά να μου επιτρέψετε να μην με θεωρήσω υπεύθυνη.

Μέχρι και προχτές που ο ίδιος ο superfunk σε αυτό το thread καθστικά καλωσόρισε επίσημα ως moderator τα νέα μέλη, αναφέρονταν στο profile του ως Old Member. ¶ρα εύλογα εγώ και κάποιοι άλλοι που δεν έτυχε να μάθουμε πως λειτουργεί ως modulator ήδη, τους 2 τελευταίους μήνες τον θεωρήσαμε νεοχρησθέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητά μέλη της κοινότητας του Noiz,

 

κάποιοι από εδώ σίγουρα με θυμούνται και ίσως να αναρωτιούνται και τι απέγινα. Επιστρέφοντας μετά από τόσο καιρό (κάποιους μήνες) παρατηρώ ότι τα πράγματα έχουν γίνει εντελώς τραγικά! Έχουν δημιουργηθεί έχθρες, έχει αλλάξει ένα μεγάλο μέρος του ενεργού πληθυσμού του Noiz, έχουν διαγραφεί μέλη, έχουν έρθει τα πάνω κάτω... Αυτό που συμπεραίνω από όλα όσα βλέπω είναι ότι για κάποιον ανεξήγητο λόγο, τα πράγματα ποτέ δεν είναι ήρεμα και φιλικά όπως τουλάχιστον φιλοδοξεί η ομάδα διαχείρισης του Noiz (με βάση όσα λέει πάντα).

 

Σαν παλιό μέλος ξέρω κάποιους αρκετά καλά και μπορώ να πω ότι το μπάχαλο που υπάρχει οφείλεται σε συγκεκριμένα άτομα (δεν χρειάζεται να λέμε ονόματα) και σίγουρα δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλα τα μέλη που έφυγαν "οικιοθελώς" την έκαναν επειδή ήταν τρελοί! Η αλήθεια είναι ότι δεν φεύγεις από κάπου αν περνάς καλά και αν δεν σε διώξουν. Και είναι σίγουρο ότι τα μέλη που διαγράφηκαν ή όσα αποχώρησαν έκατσαν πολύ καιρό για να πει κανείς ότι δεν περνούσαν καλά. Αλλού είναι η αλήθεια και όποιος καταλαβαίνει τι του γίνεται μπορεί να δει ότι τα μέλη που έφυγαν στην ουσία εκδιώχθηκαν, πλην εξαιρέσεων. Πεοσωπικά δεν έχω ακουσει ποτέ σε forum να έχουν φύγει σχεδόν 10 μέλη σε έναν χρόνο (και τόσα είναι τα μέλη που έχουν φύγει). Πως έγινε και εδώ μαζεύτηκε το χάος, δεν ξέρω...

 

Για το moderation, ποτέ δεν είχα το ρόλο του moderator και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αλλά είναι σίγουρο ότι το να κόβεις και ράβεις τα μηνύματα των μελών δεν μου αρέσει και μάλιστα ένας εξ αυτών που αποχώρησαν είχε μια πολύ στριφνή αντιμετώπιση για το θέμα.

 

Το σύνολο είναι ότι τα πάντα εδώ έχουν κάποιον φταίχτη, κάποιος πρέπει να κατηγορηθεί κάθε φορά που κάτι μας ενοχλεί. Επειδή αυτή η συμπεριφορά είναι δείγμα αδυναμίας και με αηδιάζει να βλέπω τόση εγωπάθεια και μισαλλοδοξία, προτείνω σε όποιον αισθάνεται υπεύθυνος για την πορεία του Noiz να δράσει και να κάνει τα πράγματα αγνά και όμορφα όπως θα έπρεπε να είναι (πάντα με βάση όσα λέει η ομάδα διαχείρισης). Δεν έχω τίποτα με κανέναν αλλά όλο αυτό είναι μια κατάσταση αρρωστημένη. Όποιος νοιάζεται να σώσει ό,τι μπορεί, ας το κάνει τώρα.

 

Μακάρι τα πράγματα να βρουν το σωστό δρόμο και το Noiz να γίνει αντάξιο των αρχικών επιδιώξεών του. Χαιρετώ φιλικά όλα τα μέλη και ελπίζω να τα ξαναπούμε (με όσους θέλουν πάντα).

 

Alchemist

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι φοβερό!!! Έλειψα μια βδομάδα στο εξωτερικό για τις γιορτές, στην καταχιονισμένη Βίτοσα :wink: , εννοείται χωρίς pc, κι ήρθαν τα πάνω κάτω!

 

Anyway αυτό το ποστ είναι αφιερωμένο στον(ην) Feather.

 

Α! Κι αμφιβάλλω αν ο (η) ********* ξερόλας θα κάνει οχτώ μήνες να πατήσει το πλήκτρο του στο noiz, όπως όπως έκανα εγώ για να ξεπεράσω το νευρικό κλονισμό που μου δημιούργησε!! :evil: !!!!

 

===========================================

 

One too many wasted sunsets

One too many for the road

And after dark the door is always open

Hoping someone else will show

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ενημέρωσαν για τα τεκτενόμενα και ιδιαίτερα για το ότι αναφέρθηκε πάλι κάπου το όνομα μου θα ήθελα να πω τα εξής, ιδιαίτερα για τα νεα μέλη του ΝΟΙΖ.

 

Το χειρότερο λάθος που μπορείτε να κάνετε είναι να κάνετε το ΝΟΙΖ σπίτι σας. ¶τομα σαν τον feather, τον pallaros, τον asrael και εμένα την πατήσανε άσχημα με αυτόν τον τρόπο. Επίσης άλλο λάθος είναι να αφήνετε την κουβέντα να ξεφεύγει από τα της μουσικής γιατί κάποια στιγμή παραγνωρίζεστε.

 

¶λλο λάθος είναι να σχολιάζετε τους άλλους και ότι τέλος πάντων έχει υποθεί. Πολύ εύκολα επίσης μπορούν να διαστρεβλωθούν τα λόγια σας οποτε προσέχετε και τί λέτε.

 

Με έκπληξη βλέπω και παλιά "μετά ευγενούς αποχώρησης" μέλη να ξανακάνουν post μετά από τόσους μήνες και αντιλαμβάνομαι ότι αυτό εδώ το thread πρέπει να συζητείται και εκτός του ΝΟΙΖ (εν ολίγοις ο ένας ειδοποιεί τον άλλον) άρα χαίρομαι γιατί αυτό σημαίνει ότι το ΝΟΙΖ έχει πετύχει το σκοπό του, δηλαδή να συζητιέται.

 

Και για να μη μακρυγορώ, ειλικρινά μην ψάχνετε να βρείτε την άκρη για το ποιος είπε τί και τί εννούσε γιατί άκρη δε θα βρείτε (αν και αυτό είναι ίδιον του ΝΟΙΖ από τα γεννοφάσκια του). Προσπαθήστε να είστε τυπικοί και να μην δίνετε δικαιώματα γιατί θα καταλήξετε σαν κι εμένα, τον waisted sunsets, feather, pallaros, interpaul, asrael, indianos, kourosava κτλπ κτλπ ....

 

Τώρα όσο για το τί σας έχει απομείνει να κάνετε μεταξύ των ΜΗ και των ΟΧΙ; Αυτό μάλλον θα πρέπει να το βρείτε μόνοι σας. (δεν σας προτρέπω να διαγραφείτε από το ΝΟΙΖ, μην παρεξηγηθώ κι όλας).

 

Τέλος, να λύσω και την απορία για τα εξαφανησθέντα posts, εκτός από αυτά που σβήστηκαν από τους (ε ναι, ΤΟΝ lol) εκάστοτε moderators, όλα τα υπόλοιπα σβήστηκαν αμέσως μετά τη διαγραφή κάποιου μέλους (γιατί και οι "οικειοθελώς αποχωρήσαντες" διαγράφονταν με το που ανακοίνωναν την αποχώρησή τους). Μιλάμε για 100άδες posts έτσι? Κάθε μέλος είχε κατά μέσο όρο 200-300 posts. Και αυτό είναι κρίμα γιατί χάθηκε πολύτιμο υλικό για τους "μεταγενέστερους".

 

 

PS. Για όσους ψάχνουν να μάθουν απεγνωσμένα ποιοί έφυγαν/διαγράφηκαν και γιατί, μην γεμίζετε το site με άσχετα posts. Υπάρχουν και τα email και τα pm γι' αυτή τη δουλειά.

 

Σας χαιρετώ και να περνάτε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά και εύχομαι το 2005 να μας βρεί όλους μονιασμένους και πάνω από όλα με υγεία, αγάπη και δημιουργικότητα.

 

δεν περίμενα τέτοια έκταση του θέματος και παρεξηγήσεις μεταξύ μελών

απλά κάποιο τρόπο που να μπορούμε να συνυπάρχουμε ομαλά χωρίς επιθέσεις, σνομπισμό και υπονοούμενα σε άλλα μέλη που πολλές φορές εχώ δει και από μέλη και από συντονιστές.

σίγουρα η διαγραφή είναι ένα λεπτό σημείο και πρέπει να γίνετε με μεγάλη προσοχή και για πολλή σοβαρούς λόγους.

 

θεωρώ πολύ μεγάλη την προσφορά του yameth στο δημιούργημα του noiz

και το όραμα και την αγάπη του και την εξέλιξη του.

 

και πιστεύω ότι την ίδια αγάπη έχουν συντονιστές και μέλη.

 

όπως και όλοι οι moderator έχουν προσφέρει ο καθένας με τον δικό του

τρόπο.

 

η αποχώρηση feather θεωρώ ότι είναι μεγάλη απώλεια τουλάχιστον για μένα που είμαι μέλος και είχα βοηθηθεί πολαπλές φορές με τις γνώσεις του.

 

και θα έκανα παράκληση από τον yameth kai τους άλλους moderator

να γίνει μια προσπάθεια επιστροφής του feather και να δώσουν ένα παράδειγμα αρμονικής συνυπαρξης μέσα στην κοινότητα του noiz.

 

* ο όρος "δημοκρατικές διαδικασίες" ίσως ακούγεται βαρύς αλλά πραγματικά δεν είχε διαθέσεις προσβολής αλλά διαθέσεις επανεξέτασης ορισμένων θεμάτων και σίγουρα την αναζήτηση λύσης κάποιων εξ αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν έγραψα το ποστ μου τελευταίο ήταν του αλχημιστή :o που με χαρά είδα

μετά από πολλή καιρό και ξαφνικά :o βλέπω ποστ και από την σαμπρο και τον

σανσετ"μιτσο" παλιά μέλη που είχα γνωρίσει σε ένα νοιζ πάρτυ καλωσήρθατε.

 

*Wasted sunset για πρώτο ποστ μετά από τόσους μήνες είναι απάράδεκτοι

αυτοί οι χαρακτιρισμοί και δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα παραπάνω

από ανακατοσούρα πραγματικά λυπάμαι γι αυτό.

ξανασκέψουτα τα πράγματα οι χαρακτιρισμοί δεν ωφελούν κανένα στην προσπάθεια ομαλότητας μιας κοινότητας.

 

 

*έκανα κάποιες προτάσεις στο πρώτο ποστ αλλά μάλον δώθηκε βήμα και ευκαιρία για χαρακτηρισμούς και κόντρες που δεν λύνουν προβλήματα αλλά τα αυξάνουν.

 

πραγματικά λυπάμαι που ξεκίνησα αυτό το θέμα και είχε άσχημες εξελίξεις.

θα είμαι πιο προσεκτικός στο μέλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αγαπητοί μου φίλοι,

Δεν μπορώ να πιστέψω το σούσουρο που δημιουργήθηκε σε αυτό το thread.

Προφανώς δεν μπορεί κάποιος να χαλαρώσει λίγο έστω και δυό μέρες τα Χριστούγεννα. Η συνομωσιολογία δίνει και παίρνει.

Θα πρότεινα κάποιο κοσμικό tabloid για αντίδοτο σε κάποιους...

Θα προσπαθήσω όμως να απαντήσω σε όσα ερωτηματικά μπορώ, αν και θα προτιμούσα να έγραφα για τη διαφορά φάσης στα XLR.

 

Σχετικά με τους κανόνες και το ύφος που διέπει το Noiz τοποθετήθηκα στην πρώτη σελίδα της συζήτησης.

Αυτό έφερε κάποιες αλυσιδωτές αντιδράσεις με αποτέλεσμα και την παραίτηση κάποιου αλλά και την διαγραφή για λόγους ασφαλείας (που δεν νομίζω να σας αφορούν καθώς ο λόγος μου πρέπει να αρκεί) κάποιου άλλου.

Το τι έκαναν οι αποχωρήσαντες και διαγραφέντες καθώς και οι λόγοι' date=' είναι κάτι το οποίο γνωρίζουν οι ίδιοι και ο admin.

Το ηθικότερο και δημοκρατικότερο πιστεύω πως είναι να μην σχολιάζονται πιά συμπεριφορές ατόμων που δεν επιθυμούν η τους έχει αφαιρεθεί το δικαίωμα του αντιλόγου.[/quote']

Αυτή η θέση του site είναι πάγια όπως επανειλημένα έχω επαναλάβει.

Δημοσιεύτηκε για 2 εικοσιτετράωρα μια "εξήγηση" από τον αποχωρήσαντα με δικά μου σχετικά σχόλια/απαντήσεις όπου και εξηγήθηκε ότι ήταν να εξηγηθεί. Τελείωσε. Το θέμα έκλεισε για το Noiz και δεν θέλω να δώσω έκταση γιατί δεν είναι χώρος προσωπικών αντιπαραθέσεων.

Όπως πολύ σωστά μας πληροφόρησε η σύντροφος Affectuoso31

Αρκετά μηνύματα και e –mails που έλαβα και που έγραφαν αυτολεξεί «Χέστο βρε κοπελιά' date=' Δίκιο έχεις αλλά δεν θα το βρεις. Δικό τους το καρπούζι δικό τους και το μαχαίρι» [/quote']

Είμαι σίγουρος ότι το Noiz παρέχει κάθε δυνατότητα επικοινωνίας μεταξύ μελών, όπως επίσης είμαι σίγουρος ότι όσοι έχουν αναπτύξει φιλίες δεν περιμένουν μόνο μέσω του Noiz να επικοινωνήσουν.

Αυτά για τους χαμένους φίλους.

 

έχω τοποθετηθεί για την αναγκαιότητα επίσημης ενημέρωσης μας' date=' καθώς και έστω μίας υποτυπώδους αιτίας των διαγραφών κάποιων μελών .Δεν ήμουν η μόνη που το ζήτησα και αν θυμάμαι καλά τουλάχιστον άλλα 10 ,γνωστά σε όλους μας διαφορετικά μέλη, είχαν την ίδια αίτηση Αυτή θα ήταν μία καλή αρχή που θα δήλωνε διάθεση από τους αρμόδιους να μπορέσουμε να συζητήσουμε την αναδιάρθρωση των κανόνων του site [/quote']

Εκπλήσομαι!

Γιατί να αναδιαρθρωθούν οι κανόνες;

Είναι καταπιεστικοί;

Διαφωνήσατε;

Και αν ναι γιατί συνεχίσατε;

Όι κανόνες αυτοί όταν γράφτηκαν είχαν ένα σημαντικό περα-δώθε με τους moderators για να καταλήξουμε σε κάτι που δεν θα προσέβαλε όσο το δυνατόν κανένα.

Θα ήθελα όμως να προσθέσω πλέον το αυτονόητο.

Το forum είναι ένας χώρος ανταλλαγής απόψεων.

Κάθε post είναι κρίκος μιας αλυσίδας.

Είτε λέει κάτι αδιάφορο είτε μεγάλες αλήθειες.

Εαν λοιπόν αποφασίσουμε κάποιους μήνες αργότερα να σβήσουμε τη συμμετοχή μας, καταλαβαίνετε ότι δεν θα βγαίνει πλέον νόημα στην υπόλοιπη συζήτηση.

Και το αποτέλεσμα μιας τέτοιας πράξης είναι ήδη εμφανες στα παλαιότερα threads.

Γι αυτό η επεξεργασία κατά τη διαρκεια της γραφής επιτρέπεται αλλά όχι η διαγραφή πλέον.

Έγινε κατάχρηση του δικαιώματος.

Αν προκύψει κάποιος λόγος όπου ο γράφων μετανοήσει για τα γραπτά του τότε μπορεί να συνεννοηθει με τον moderator για την δυνατότητα διαγραφής.

Αλλιώς μπορεί να προσθέσει στο thread την νεότερη του άποψη.

 

Φίλη Affectuoso31είσαι κακώς κείμενη απέναντι στο site. Θα σε παρακαλούσα να μην αναφέρεσαι επιλεκτικά στα γραφόμενα για να βγάζεις εμπρηστικά τσιτάτα που αφήνουν λανθασμένες εντυπώσεις όπως:

 

Μη γνωρίζοντας πως οι moderators έχουν ως κύρια τους αρμοδιότητα' date=' όπως αναφέρεις, το kicking από το chat και την αφαίρεση καταχωρήσεων και όχι την ενημέρωση για τα τεκταινόμενα σε αυτή την κοινότητα ελπίζω να με συγχωρείς.(προς dither)[/quote']

 

ο dither όμως είχε γράψει:

Είναι απλά μέλη που επιλέχθηκαν από τον administrator (yameth) να επιβλέπουν το site για τυχόν προβλήματα και να συνεισφέρουν όπου μπορούν.( δίχως να είναι υποχρεωμένοι) Οι μόνες παραπάνω δυνατότητες που έχουν από τα υπόλοιπα μελή είναι να μπορούν να σβήνουν άρθρα και να κάνουν “kick” σε κάποιο μέλος αν παρεκτρέπεται στο Chat.

 

Αρμοδιότητα των moderators (modulators) είναι να συνεισφέρουν όπου μπορούν (χωρίς υποχρέωση).

Αυτά που αναφέρεις είναι παραπάνω δυνατότητες.

 

Τέλος για τα τεχνικά προβλήματα του site καθώς και για τα συμπεράσματα που βγαίνουν από αυτά να μου επιτρέψετε να μην με θεωρήσω υπεύθυνη

 

Φυσικά και δεν είσαι υπεύθυνη, γι αυτό αφήσε τους υπεύθυνους να κρίνουν τις ζημιές

που υφίσταται το site από άτομα που παραβαίνουν τους κανόνες κοινής και στοιχειώδους δεοντολογίας.

Και συνεχίζεις να με προκαλείς προσωπικά γράφοντας για «εσκεμμένη απουσία που κατά προτεραιότητα απευθυνόταν στον αρμοδιότερο yameth».

Κρίμα φίλη μου. Προφανώς δεν σε πείθω. Έχεις όμως το ελεύθερο να επιλέξεις.

Προσωπικά θα ήθελα να συνεχίζαμε τη συζήτηση στο Song No.3.

 

Εχω γράψει ήδη 727 λέξεις και είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν και άλλα ερωτήματα που δεν κάλυψα.

 

Επαναλαμβάνω όμως.

Αν έχουν σβηστεί μέλη, αυτό έγινε γιατί αφορούσε την ασφάλεια του site. Δεν σβήνεται κανείς για τις απόψεις του.

Είδα και άτομα να επιστρέφουν.

¶λλα με καλές προθέσεις και άλλα με κακές.

Και με συγκρουόμενες απόψεις.

Χαιρετώ τον Alchemist και τον wasted sunsets.

 

Αλλά για να καταλήξω, καλά έκανε και ξεκίνησε το thread o BRAIN.

Απαντήσεις από πλευράς μου δόθηκαν όταν έπρεπε.

Το θέμα μετά «ανακατεύτηκε» και πήγε αλλού.

Δεν είναι του ύφους μου αυτές οι κουβέντες.

Επιτρέψτε μου να κρίνω που θα συμμετέχω.

Σε μουσικά και τεχνικά θέματα.

Και εκεί θα επιστρέψω.

Γιατί το Noiz ασχολείται με την Μουσική Τεχνολογία.

Και εκεί μπορώ να βοηθήσω.

Όπως και όλοι σας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Wasted sunset για πρώτο ποστ μετά από τόσους μήνες είναι απάράδεκτοι

αυτοί οι χαρακτιρισμοί και δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα παραπάνω

από ανακατοσούρα πραγματικά λυπάμαι γι αυτό.

ξανασκέψουτα τα πράγματα οι χαρακτιρισμοί δεν ωφελούν κανένα στην προσπάθεια ομαλότητας μιας κοινότητας.

 

Φίλε Brain' date=' σέβομαι τη γνώμη σου, και το πιο πιθανό είναι να ΄χεις δίκιο. Χωρίς όμως να μετανοιώνω για ότι είπα, χαιρετίζω και εγώ την προσπάθεια ομαλότητας της κοινότητας με όλη μου την ψυχή.

 

 

Χαιρετώ τον Alchemist και τον wasted sunsets.

 

Η χαρά είναι δικιά μου. :D

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου