Προς το περιεχόμενο

Δημοκρατικές διαδικασίες


BRAIN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ ή αγαπητή Restoration. Θα πρόσεξες ίσως ότι στο μακροσκελέστατο post μου δεν έχω παραθέσει αποσπάσματα δηλώσεων άλλων. Υπάρχουν δύο λόγοι για αυτό: ο ένας έιναι ότι η γνώμη μου είναι αυθόρμητη και όχι εκβιασμένη από τις περιστάσεις. Ο άλλος είναι ότι αναγνωρίζω πάντα τον κίνδυνο να παρερμηνεύσω αυτά που λέει κάποιος άλλος, κίνδυνο που βλέπω ότι εσύ ξεπερνάς εύκολα. Έτσι χρησιμοποιείς αποσπάσματα από posts άλλων τα οποία και δεν μπορούν να λειτουργήσουν από μόνα τους και μπορείς να τους δίνεις ότι ερμηνεία θέλεις. Επίσης, παρατηρώ ότι δεν λες τελικά τη γνώμη σου για καμία από τις προτάσεις μου οι οποίες αφορούν την πιθανή αλλαγή του μέχρι πρότινος καθεστώτος για διαγραφές των ποστ και διαγραφές μελών.

 

Κάτι ακόμη: βλέπω ότι μερικοί κολήσατε στη λέξη "τρίχες". Σας διαβεβαιώνω ότι "τρίχες" είναι πολύ ελαφριά λέξη. Σαν επαγγελματίας του χώρου έχω άριστη επίγνωση της νομολογίας που αφορά τις δημοσιεύσεις στο ίντερνετ. Σας παρακαλώ να ενημερωθείτε αντίστοιχα και αν βρείτε κάτι που δεν δικαιολογεί τη λέξη "τρίχες" τότε να το προτείνετε. Δεν θα βρείτε όμως.

 

Όσον αφορά το αν υπάρχουν κουβεντούλες με ελαφρύ περιεχόμενο στο noiz (βλ. "σαχλαμαρίτσες") δεν έχετε παρά να κάνετε μία βόλτα στο περί ανέμων και υδάτων. Θα δείτε ότι υπάρχουν. ¶λλωστε εγώ δεν είπα ότι "κακώς υπάρχουν", αυτό είναι αυθαίρετο συμπέρασμα δικό σας.

 

Επίσης: γράφει ο restoration ότι υπάρχουν βασικές αρχές τις οποίες δεν μπορεί να παραβεί κανένας. Κάνεις λάθος φίλε/η μου. Δεν υπάρχουν, ή αν υπάρχουν δεν τις ξέρουν και δεν τις ασπάζονται όλοι, οπότε είναι σα να μην υπάρχουν. Αν, εν πάσει περιπτώσει, θέλεις να τις προτείνεις εσύ, τότε γράψε τες και ετοιμάσου να δεκτείς κριτική. Θα δεις ότι θα έχεις μπόλικη.

 

Για το θέμα του deleted και το αν είναι παλιό ή καινούργιο μέλος: εξακολουθείτε να μπερδεύετε την ιδέα του άβαταρ με την ιδέα του πραγματικού προσώπου. Εγώ δεν ξέρω ποιος είναι πραγματικά ο deleted ούτε και με ενδιαφέρει (όπως δεν ξέρω την ταυτότητα κανενός εκτός από τον admin). Αυτά είναι τα προβλήματα της ανώνυμης συμμετοχής, καλά θα κάνουμε να τα συνηθίσουμε. Οι απόψεις του δεν ακυρώνονται επειδή δεν ξέρουμε ποιος είναι.

 

Τέλος προς white noise: φίλε μου άσε τη συζήτηση να εξελιχθεί. Μπορούμε να συζητάμε για μουσική σε κάποιο από τα δεκάδες άλλα thread. Εδώ γίνεται μία προσπάθεια να λυθούν προβλήματα που έχουν χρονίσει και που έθεσαν σε κίνδυνο το ίδιο το noiz (έτσι είπε στο post του ο admin). Με τη συμμετοχή όσο γίνεται περισσότερων, νέων ή παλαιότερων μελών, ίσως καταφέρουμε να καταλήξουμε κάπου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eyeprotocol καλημέρα σου και χρόνια σου πολλά.

 

Θα είμαι όσο μπορώ πιό σύντομος.

 

Αν είχες μπεί στον κόπο να δείς στο <<αυτοπροσδιοριστείτε>>, θα είχες διαβάσει ότι από 13-9-2004 έχω αυτοπροσδιοριστεί και πεντακάθαρα φαίνεται οτι είμαι << Ο (φίλος) restoration >> και όχι <<Η (φίλη) restoration). Ούτε είμαι ανώνυμος όπως πάλι λανθασμένα αναφέρεις μια και επίσης ίσως διέφυγε της αντίληψης σου οτι στο e-mail μου που είναι σε όλους ορατό αναφέρεται και το ονοματεπώνυμό μου.

 

Όσον αφορά για τις παραθέσεις, (λειτουργία που μας παρέχει το ίδιο το site για ευνόητους λόγους) τις χρησιμοποίησα κι εγώ για να είναι κατανοητό σε όλους όσους διαβάζουν αυτό το thread, το σε ποιόν και σε ποιά ακριβώς φράση του αναφέρομαι.

¶λλωστε οι ενδιαφερόμενοι μπορούν πολύ εύκολα να πάνε πιό πίσω και να διαβάσουν ολόκληρο το topic ώστε να έχουν πλήρη γνώση.

 

Τέλος, στο topic σου της σελίδας 7 –για να μη παίρνω και πάλι παραθέσεις-προσκαλείς ΑΠΑΝΤΕΣ να συμφωνήσουν η να διαφωνήσουν η να συμφωνήσουν με τις προτάσεις σου υποδεικνύοντας μάλιστα και τις παραγράφους (γ) και (δ).

 

Στα 45 χρόνια μου και μετά από 25 χρόνια αποκλειστικής επαγγελματικής μου απασχόλησης στον τομέα της ηχοληψίας, καθώς και μετά από 5 χρόνια διδασκαλίας της ηχοληψίας σε ΙΕΚ της Αθήνας όπως και συμμετοχής μου στην επιτροπή πιστοποιήσεων πτυχίων του ΟΕΕΚ έχω το δικαίωμα να εκφέρω προσωπική άποψη χωρίς να δέχομαι από ανώνυμους, υποδείξεις για το πως θα την εκφέρω. Δικαιούμαι επίσης να έχω θέση και για το άν τουλάχιστον στον τομέα της ηχοληψίας υπάρχουν βασικές και απαράβατες αρχές που κάθε επαγγελματίας γνωρίζει η οφείλει να γνωρίζει.

Επειδή δεν βρίσκομαι εδώ για να το παίξω αυθεντία, παντογνώστης, μέγας διδάσκαλος και δεν είναι του χαρακτήρα μου να κάνω υποδείξεις στα άλλα μέλη για το πως πρέπει να σκέπτονται να αποφασίζουν και να ενεργούν, δηλώνω πρόθυμος απλά να βοηθήσω όσους το χρειαστούν χωρίς να θεωρώ απαραίτητο να παραθέσω συγγράματα.Αυτή εξάλλου είναι δουλειά των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων.

 

Τέλος όσον αφορά τις υποδείξεις σου για τους κανόνες και την λειτουργία του συγκεκριμένου site τις άφησα ασχολίαστες, διότι άλλοι είναι αρμόδιοι και αποφασίζουν γι αυτό.;Oπως αναφέρει και ο modulator superfunk: Το noiz εχει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ κανόνες (οπως ΟΛΑ τα site σε ΟΛΟΝ τον κόσμο) οποιος δεν συμφωνεί με αυτούς τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ κανόνες συμπεριφοράς δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρεί τον εαυτό του και να συμμετέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προσφάτως διαγραφέντες, αποχωρήσαντες, το φόρουμ σβήνοντες κλπ συμφωνούσαν ή διαφωνούσαν με τους κανόνες του noiz; Συμφωνούσαν μέχρι πριν λίγες μέρες και διαφωνούσαν μετά; Μήπως δεν συμφωνούσαν ποτέ;

 

Τζάμπα αρπάζεσαι Restoration. Τα προβλήματα δεν υπάρχουν όταν κάποιος συμφωνεί με τους κανόνες, αλλά όταν διαφωνεί. Αντικείμενο της συζήτησης που ξεκίνησε ο BRAIN και εμείς συνεχίσουμε, δεν είναι τι γίνεται όταν οι άνθρωποι συμφωνούν αλλά όταν διαφωνούν. Εκεί πάνε οι προτάσεις όλων μας.

 

Υ.Γ. Εννοείται ότι δεν είχα διαβάσει το σχετικό "Αυτοπροσιοριστείτε" ούτε είχα προσέξει την e-mail διεύθυνσή σου. Όχι ότι έχει σημασία δηλάδή, αλλά όπως σου είπα, τζάμπα αρπάζεσαι. Κάτι ακόμη: έλεος ρε παιδιά με τα bold, πονέσανε τα μάτια μας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι έκαναν οι αποχωρήσαντες και διαγραφέντες καθώς και οι λόγοι, είναι κάτι το οποίο γνωρίζουν οι ίδιοι και ο admin.Δυστυχώς ούτε εγώ ούτε και τα υπόλοιπα μέλη είναι σε θέση να μιλήσουν με βεβαιότητα γι αυτό παρά μόνον να συμπεράνουν και να υποθέσουν, εκτός αν κάποιοι από μας τα απλά μέλη είναι σε θέση να μαθαίνουν γεγονότα μέσω άλλης οδού που δεν είναι σε όλους προσβάσιμη.

 

Προσωπικά όπως έκανα και ως τώρα, μπορώ να μιλήσω μόνο για προσωπικές μου θέσεις, χωρίς να εικάζω η να βγάζω συμπεράσματα από το ραδιο-αρβύλα που τρέχει στους προσωπικούς διαλόγους ορισμένων.

 

Το ηθικότερο και δημοκρατικότερο πιστεύω πως είναι να μην σχολιάζονται πιά συμπεριφορές ατόμων που δεν επιθυμούν η τους έχει αφαιρεθεί το δικαίωμα του αντιλόγου.

 

Όσον αφορά τις τυχόν διαφωνίες μας με τους κανόνες, οι όποιες συζητήσεις μας τελικά δεν έχουν καμμία αξία εφόσον όταν αποφασίσαμε να συμμετέχουμε στο site τους είχαμε ήδη αποδεχθεί.

 

Τέλος δεν είναι και ότι καλύτερο να εξακολουθούμε να ανταλλάσουμε θέσεις εγώ υπό την ιδιότητά μου κι εσύ χωρίς να έχεις ξεκαθαρίσει την δική σου, στο σχετικό thread που πάρα πολλά μέλη μας έχουν συστηθεί.

 

Ας ακούσουμε και τις απόψεις άλλων παλαιότερων από εμάς μελών που άλλωστε είναι σε θέση να γνωρίζουν περισσότερα, φεύγοντας από τις κουραστικές για τους αναγνώστες προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του thread (όπως θεσπίστηκε από τον ιδρυτή του, τον Brain) είναι ακριβώς ο σχολιασμός διαδικασιών που αφορούν τη λειτουργία του noiz. Από τον αριθμό των θεάσεων που έχει, είναι σαφές ότι το ζήτημα απασχολεί τους επισκέπτες και τα μέλη του site, όπως επίσης είμαι σίγουρος ότι απασχολεί τους διαγραφέντες που πιθανότατα το παρακολουθούν. Τα θέματα που προτείνει ο φίλος Restoration να μην συζητάμε (επειδή ανήκουν στην αρμοδιότητα του admin ή επειδή ορισμένοι θιγόμενοι δεν έχουν πλέον τη δυνατότητα αντιλόγου) είναι εκείνα τα θέματα που χρήζουν συζήτησης, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου.

 

Πρώτος εγώ δήλωσα ότι ο admin έχει την αμέριστη εκτίμησή μου, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί ο καθένας μας να προτείνει. ¶λλωστε ο ίδιος ο admin "ευλόγησε" αυτό το thread δίνοντάς μας διευκρινήσεις για εύλογες απορίες.

 

Εκτιμώ τη σοβαρότητα του Restoration και την αναγνώριση εκ' μέρους του της αυθεντίας του admin σε ζητήματα τελικών αποφάσεων, αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί θέλει τη διακοπή της συζήτησης. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν δεινοπαθήσει εξ' αιτίας κάποιων κακώς κείμενων και ούτως ή άλλως παραμένουμε με ένα πρόβλημα στα χέρια: το πρόβλημα του μισοερειπωμένου φόρουμ εξ'αιτίας της αυθαιρεσίας που επιδείχτηκε από αποχωρήσαντα μέλη. Δεν ενδιαφέρει τον Restoration η επίλυση αυτών των θεμάτων; Δεν τον ενδιαφέρει η θέσπιση καλύτερων θεμελίων για το μέλλον;

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτός ο υπαινιγμός για το ότι δεν επιθυμεί περαιτέρω αντιπαράθεση (με την καλή έννοια) μαζί μου, εφ' όσον παραμένω ανώνυμος (ή μη-συστημένος). Το θέμα του παρόντος thread δεν απαιτεί ειδικές γνώσεις ώστε καθένας μας να φέρει μαζί του τις περγαμηνές του. Συμμετέχω σε αυτό το thread με την ιδιότητα του σκεπτόμενου ανθρώπου και γι' αυτό δυστυχώς δεν υπάρχουν διπλώματα. Παρακαλώ, μη μου στερήσετε τη δυνατότητα επίκλησης αυτής της ιδιότητας, διότι τότε η αποχώρησή μου θα είναι μονόδρομος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες αρχίζει να μην έχει ενδιαφέρων το νοιζ. έχετε πέσει όλοι με τα μούτρα σε αυτό το θέμα ,ψάχνοντας ο ένας να βρει λάθη στα post του άλλου ..επιτέλους πια τόσο πολύ έχετε θιχτεί? RESTORATION-EYEPROTOCOL ξεκολλάτε ρεεεεειιιιιι…

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Wow!

Σε πολλά από αυτά που γράφεις στα προηγούμενα σου threads με βρίσκεις σύμφωνη. Μπορεί ο τρόπος έκφρασής και σκέψης μας να διαφέρει αρκετά αλλά δεν μπορώ να μην παραδεχτώ πως σε πολλά από τα θέματα από τα οποία έθιξες με βρίσκεις σύμφωνη. Να ζητήσω συγνώμη για την μακροσκελή μου καταχώρηση ή οποία υπόσχομαι θα είναι και η τελευταία στο thread μέχρι τουλάχιστον να δω άλλον έναν από τα παλιά μέλη να εκφέρει άποψη ή ακόμα και κάποιον από τους υπευθύνους δείχνοντας διάθεση για διάλογο.

 

Όπως ίσως θα παρατήρησες από την σελίδα 2 του συγκεκριμένου topic (που κοντεύει να γίνει μυθιστόρημα και best seller σε αναγνώσεις ) έχω τοποθετηθεί για την αναγκαιότητα επίσημης ενημέρωσης μας, καθώς και έστω μίας υποτυπώδους αιτίας των διαγραφών κάποιων μελών .Δεν ήμουν η μόνη που το ζήτησα και αν θυμάμαι καλά τουλάχιστον άλλα 10 ,γνωστά σε όλους μας διαφορετικά μέλη, είχαν την ίδια αίτηση Αυτή θα ήταν μία καλή αρχή που θα δήλωνε διάθεση από τους αρμόδιους να μπορέσουμε να συζητήσουμε την αναδιάρθρωση των κανόνων του site

 

Αντί άμεσης ανταπόκρισης μάλιστα στο αίτημα μας οι υπεύθυνοι αφιερώθηκαν σε παρατηρήσεις προς τα μέλη για την γλώσσα γραφής της άποψης τους και μάλιστα με ειρωνικό κατά την γνώμη μου τρόπο. Πράγμα που ας μου επιτραπεί το θεώρησα προσπάθεια φίμωσης του συγκεκριμένου μέλους και όχι παρατήρηση που είχε λόγο υπόστασης. Στο παρελθόν όλοι μας έχουμε δει κάποια μέλη να γράφουν σε topic στα αγγλικά ( γλώσσα που η πλειοψηφία των ατόμων που ασχολείται με την μουσική τεχνολογία γνωρίζει ικανοποιητικά) και δεν έτυχαν παρόμοιας παρατήρησης και αντίδρασης.

 

Η πολυπόθητη επίσημη ενημέρωση δε για τα ονόματα έστω των μελών που τελικά διαγράφηκαν έγινε από τον νεοχρησθέντα moderator Superfunk μετά από 6 σελίδες υποθέσεων, ερωτήσεων ,αιχμών, και γενικώς « ξεκατινιάσματος» που εις γνώση τους οι υπεύθυνοι μας άφησαν να υποπέσουμε με την επίμονη σιωπή και ανυπαρξία της όποιας διάθεσης για περαιτέρω συζητήσεις και επεξηγήσεις..

 

Σημειωτέον ότι κατά το χρονικό διάστημα της καταχώρησης των ενδιάμεσων 6 σελίδων πάντα ήταν online κάποιος modulator ή και ο ίδιος ο admin απλά παρατηρώντας τις εξελίξεις.

 

Επίσης να σημειώσω πώς παρατήρησα πρωτοφανείς συμπεριφορές και καταστάσεις καθ’ όλη την διάρκεια ύπαρξης και εξέλιξης του συγκεκριμένου thread όπως :

 

1)Υπερβολικά μεγάλο αριθμό εγγραφών νέων μελών .Μέσα σε 2 μέρες αυξηθήκαμε κατά 60!!!(η μέχρι τώρα συχνότητα εγγραφών και παρακαλώ να με διορθώσετε αν κάνω λάθος ήταν 2 το πολύ 3 μέλη ανά 24ωρο)

2)Εσκεμμένη κατά την γνώμη μου απουσία ή έστω ολιγόλεπτη παρουσία online κατά την ίδια χρονική περίοδο του admin ή των moderators.( Τις υπόλοιπες μέρες όποια ώρα και να μπαίναμε στο noiz ήταν μονίμως τουλάχιστον ένας online.)

3)Ταυτόχρονη απουσία νέων καταχωρήσεων από παλιά μέλη ή μέλη που εξέθεσαν ήδη με οποιονδήποτε τρόπο την αντίθεση τους σε αυτή την πολιτική.( δεν γνωρίζω αν είναι σε θέση καν να κάνουν νέες καταχωρήσεις ή απλά πήραν τα μάτια τους κι έφυγαν)

4)Δυσανάλογη αντιστοιχία νέων δημοσιεύσεων και αναγνώσεων του συγκεκριμένου thread.(1535/86) Καταχωρήσεων που στις 3 τελευταίες σελίδες περιορίζονται σε δημοσιεύσεις και διάλογο 4 ατόμων.

5)Αρκετά μηνύματα και e –mails που έλαβα και που έγραφαν αυτολεξεί «Χέστο βρε κοπελιά, Δίκιο έχεις αλλά δεν θα το βρεις. Δικό τους το καρπούζι δικό τους και το μαχαίρι»

 

Μετά από όλα αυτά δεν ελπίζω το οποιοδήποτε αίτημα η πρόσκληση μας για συζήτηση να έχει αντίκρισμα πια και ειλικρινά λυπάμαι για αυτό. Περιμένω να δω να επανεμφανίζεται έστω και ένα ακόμα παλιό μέλος που να έχει τη διάθεση να συζητήσει για αυτό και να μην έχει απλά παραιτηθεί και σιωπηλά αποχωρήσει ,όπως μου δήλωσαν κάποια άτομα -που δεν σκοπεύω να δώσω τα ονόματα τους- σε προσωπικά μηνύματα. ¶τομα τα οποία όχι μόνο δεν ξανάγραψαν αλλά δεν τους έχω ξαναδεί online (τουλάχιστον με τα γνωστά τους σε μένα nickname)....

 

Καλή συνέχεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου