Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο καλύτερος sequencer;


nathanlyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα για το ποιος είναι ο καλύτερος sequencer. Τουλάχιστον αυτην την στιγμή το τοπίο είναι ξεκάθαρο. 

 

Ο καλύτερος sequencer είναι το ableton live και αυτό γιατί συνδυάζει το ιδανικό για το μέσο χρήστη, ευκολία , δύναμη σταθερότητα και πρωτοτυπία. Ο κάθε sequencer έχει τα δυνάτα και τα κακά του , κανένας όμως δεν φτάνει την ποιότητα του Ableton Live που είναι και ο πιο ισορροπημένος όλων. Ο ableton live βγαινει ξεκάθα νικητής ειδικά στο θέμα ευκολία και ευελιξία , σε αυτό τον τομέα απλώς δεν πίανεται . Δεν είναι τυχαίο ότι πολλά είναι τα sequencer που τον αντιγράφουν αλλά δυστηχως όχι μέ εξίσου εύχρηστο τρόπο.

 

Νομίζω για ένα αρχάριο μουσική έχει μεγάλη σημασία το βάθος του προγράμματος αλλά για έναν πιο έμεπειρο η ευχρηστία. Όσο αναπτήσεις τις ικανότητες σου τόσο θα εκτιμάς την δύναμη και ευφυία της απλότητας. Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι χρήστες του ableton live είναι πρωην χρήστες cubase , sonar κτλ.

 

Το Live δινει τεράστια έμφαση στην ταχύτητα παραγωγής μουσικής χωρίς να συμβιβάζει την ποιότητα για αυτό έχει καταφέρει να είναι το πιο αγαπητό sequencer αυτήν την στιγμή. 

 

 

Το ableton live είναι το αγαπημένο μου. Όμως σου επιβάλλει μια συγκεκριμένη λογική σκέψης (loop jamming) ή οποία αν και μου αρέσει, θα δυσκολέψει πάρα πολύ όποιον πάει να ηχογραφήσει την μπάντα του.

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι όμως πολλοί το κατηγορούν ότι δεν κάνει σωστή δουλειά στο ηχητικό μέρος. Πχ αν δεν ήταν τόσες οι φωνές για το άθλιο κατά πολλούς audio engine του, δεν θα το άλλαζε ριζικά η αμπλετον. Και παρόλα αυτά πάλι επικρίνεται.

 

Σωστά το κατηγορούσαν αλλα απο στο '7' έγινε πολύ καλή δουλειά και σε αυτόν τον τομέα!

Πιστεύω οτι το 9-10 θα κάνει κάνει πολλές ζημιές!

 

Ο ρυθμός ανάπτυξης είναι τρελός!

Τεράστιο ρεύμα με switchers προσεχώς.

Δεν πάει ;p

 

 

@ PaulVon

Δεν θα δυσκολέψει κανέναν που θα πάει να ηχογραφήσει την μπάντα του.. αρκεί να αφιερώσει ας πούμε το 1/10 του χρόνου που αφιέρωσε για να μάθει το daw του.

Πολλοί κάνουν install και νομίζουν ότι θα το παίζουν στα δάχτυλα (το Live) σε 2 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tixea vrika to forum,kapioi grafoun kapia sosta pragmata kai kapioi telios ektos

tha ekfero tin apopsi mou kai opios katalabe kalos

 

 

-------

 

The rest of the post deleted by Wow!.

Na matheis prota na grafeis ellinika opos oloi oi alloi kai meta na kaneiw ton eksypno.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου