Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο καλύτερος sequencer;


nathanlyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιο σε βολευει.Τα pro tools ειναι Industry standard κυριως γιατι τα χρησιμοποιουν εδω και καιρο στις ΗΠΑ με mac.

 

Απο εκει και περα ΗΧΗΤΙΚΑ διαφορες δεν υπαρχουν (μιλαμε για digital) απο προγραμμα σε προγραμμα μια και τα παντα "πεφτουν" στους convertors (οσο καλυτεροι τοσο καλυτερος και ο ηχος).

 

Συνηθως παντως ο καθενας χρηστης θεωρει "καλυτερο" το προγραμμα το οποιο εχει ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ να χρησιμοποιει... :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο εκει και περα ΗΧΗΤΙΚΑ διαφορες δεν υπαρχουν (μιλαμε για digital) απο προγραμμα σε προγραμμα μια και τα παντα "πεφτουν" στους convertors (οσο καλυτεροι τοσο καλυτερος και ο ηχος).

 

Εδώ θα διαφωνήσω. Μία μέρα είχα πετάξει την ίδια - ετοιματζίδικη - λούπα σε 3 sequencer: Nuendo 3, Pro Tools LE, Sequoia. Μετά την έκανα export μέσα από το κάθε πρόγραμμα κι έκαψα και τα 4 export σε CD.

 

Ενώ ήμουν σίγουρος (προκατειλημμένος) ότι δεν θ'ακούσω διαφορές, γιατί κι εγώ πίστευα πως όσοι μιλάνε για playback engines των προγραμμάτων κτλ. κτλ. μάλλον είναι λίγο υπερβολικοί και παραμυθιασμένοι, τις διαφορές τις άκουσα και αρκετά καθαρά. Τα Pro Tools σαν να ήταν πιο "in-your-face". Σ'αυτό το 'test-άκι', το Nuendo τερμάτισε τελευταίο.

 

Παρ'όλα αυτά, συνέχιζω να χρησιμοποιώ αυτό (Nuendo) γιατί πολύ απλά μ'αυτό 'μεγάλωσα', μ'αυτό έχω συνηθίσει, με βολεύει απίστευτα και πράγματα που στα Pro Tools θα τα κάνω σε μία ώρα (επειδή δεν τα έχω μάθει καλά), στο Nuendo τα κάνω σε 1 λεπτό.

 

Πάντως, ότι υπάρχουν διαφορές στον ήχο, υπάρχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλυτερο sequencer ειναι του kurzweil μου.Φορτωνει γρηγορα και δεν κολαει ποτε.Αμε......

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ απόλυτα με τον superfunk.

 

ίσως μια πιο καίρια ερώτηση είναι : "ποιο είναι το καλύτερο setup"?

εκεί μπαίνει και η παράμετρος του υπολογιστή (pc-mac) και η παράμετρος της κάρτας ήχου. μερικά πράγματα απλά δε γίνεται να δουλέψουν αρμονικά μεταξύ τους. αυτό επηρρεάζει σε μέγιστο βαθμό την όλη σου εμπειρία με κάποιο sequencer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι ακομα....

 

Τι δουλειά θες να κανεις?

Εχεις ξαναχρησιμοποιησει καποιο DAW ?

Που δουλευεις συνηθως?

ΤΙ pc εχεις?

 

Γιατί αν το καλοσκεφτεις αν είναι η πρωτη σου αποπειρα ολα τις ιδιες ικανοτητες εχουν....Απλά αλλα ειναι πιο πολυπλοκα και θελουν διαβασμα και αρκετα λεφτά....Βλ. Cubase 4, Pro Tools

 

και επίσης απο οσο εχω διαβασει τα pro tools δεν ειναι και ότι το καλυτερο αν εχεις σκοπο να χρησιμοποιήσεις midi σε αυτό που θες να κανεις...

 

Παντως σκεψου τα σαν εργαλεια...Και διαλεξε αυτο που σε βολέυει....

 

Προσωπικά εχω βρεί την υγεια μου με το Live το παλιό....και δεν το αλλαζω...Ουτως η αλλως οι αναγκες μου ειναι περιορισμενες...

 

Επίσης εχω ακούσει παρα πολύ καλά λογια και για το Τracktion της MACKIE που ειναι και οικονομικό....αλλά και για το Zynewave Podium που θα το δοκιμασω μιας και το εχω απο ενα περιοδικό ....για να σας πω εμπεριστατομενη αποψη....Γιατι απο οτι ειδα στο site τους ειναι μινιμαλιστικό απλό και φτηνο....

 

Αυταααα....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

logic θέλει μακ. ίσως γιαυτό;

 

nuendo ίσως γιατί είναι πανάκριβο και δεν προσφέρει τπτ περισσότερα από το cubase για τον απλό έως και αρκετά προχωρημένο χρήστη.

 

To nuendo έχει αξιοσημείωτα καλύτερο ήχο από το cubase (έχει γίνει A/B σύγκριση σε συνθήκες studio) παρόλο που η steinberg λέει ότι έχουν την ίδια μηχανή ήχου 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

"Ετοιμάζε" ο gerasimos ένα Α/Β τεστ ως προς την ποιότητα ήχου των sequencer.

Όμως... ο ώμος... κλπ.

Κάπου στο Ιόνιο θα βρίσκεται για δουλειές κάτω από μια ομπρέλα, βγάζοντας το μεροκάματο ενώ καταπίνει mohitos για να ξεπεράσει την ανία του...

 

Όσο για το sequencer... "home is where the heart is" που έλεγε κι ο Frank Zappa. Όπου σε βολεύει το περιβάλλον.

Εγώ συνήθησα το Cubase (δεκαετίες τώρα...) και άντε να μάθεις στον γέρικο σκύλο αντι να πατάει τo Enter για play να πατάει Space...

 

Διαφορές και βέβαια υπάρχουν αν και με τη σύγκλιση του..."όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω.." είναι δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς τις ιδιαιτερότητες.

 

Λογικό λοιπόν είναι να μην βγάζει ανταγωνιστή στο δικό της Cubase η Steinberg.

 

Το Nuendo έχει λόγο ύπαρξης καθώς έχει άλλες προτεραιότητες και άλλα ατού που αφορούν το post production κλπ.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, αν ψάχνεις σαν μουσικός ένα απλό sequencer και επιλέξεις ένα από αυτά τα τέρατα, που χρειάζεσαι σοβαρές ηχοληπτικές γνώσεις για να εκμεταλευτείς τις δυνατότητες τους, είναι σαν να πέρνεις την νταλίκα σου για να πας στο περίπτερο για τσιγάρα...

¶στο καλύτερα.

Πάρε ένα light version και κάνε τη δουλειά σου.

Σχεδόν με ότι αγοράσεις σήμερα (κάρτες, keyboards, κλπ), δίνουν μια light εκδοχη πχ Cubase LE που φτάνει και περισσεύει.

 

Α... και να μη ξεχάσω..

Τελευταία την καταβρήκα με το Riffworks!

Plug and play κατάσταση. Ωραίο!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση πάντως' date=' αν ψάχνεις σαν μουσικός ένα απλό sequencer και επιλέξεις ένα από αυτά τα τέρατα, που χρειάζεσαι σοβαρές ηχοληπτικές γνώσεις για να εκμεταλευτείς τις δυνατότητες τους, είναι σαν να πέρνεις την νταλίκα σου για να πας στο περίπτερο για τσιγάρα...

¶στο καλύτερα.

Πάρε ένα light version και κάνε τη δουλειά σου.

Σχεδόν με ότι αγοράσεις σήμερα (κάρτες, keyboards, κλπ), δίνουν μια light εκδοχη πχ Cubase LE που φτάνει και περισσεύει.[/quote']

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Ως προς την προσωπική προτίμηση, κ γω με Cubase παλευω, κόλλησα από την εποχή του Atari (τότε που ήταν μόνο sequencer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κοιτάξτε κάτι απλό. Σε όλα τα daws που ακούσατε διαφορές, κοιτάξτε για αρχή 1 μικρή λεπτομέρεια: Το pan law.

Φέρτε το σε όλα να είναι το ίδιο, κάντε το ίδιο και σε οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση μικρορύθμιση και "ακούστε" διαφορές...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου