Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο καλύτερος sequencer;


nathanlyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά sequencer είναι. Εγώ έχω την κομμένη έκδοση του 5 και απλά δεν μου έκατσε καλά, όχι τπτ κακό, απλά προσωπικά δεν μου έκατσε. Περισσότερα από νεμοοοο που το έχει φάει με το κουτάλι!

Τώρα έχω το traction 2,1 το οποίο αν μάθω ότι στο 3 του έβαλαν επιτέλους το εργαλείο glue του cubase (ναι ναι κι όμως στο 2 δεν υπάρχει και είναι σπαστικό να μην μπορείς να κολλήσεις το audio αρχείο έπειτα από την όποια επεξεργασία), πάω για αναβάθμιση. Αλλιώς όλα όσα του έβαλαν (αν εξαιρέσω το τέλειο pitchschifting αλά ableton live) δεν με ενδιαφέρουν εμένα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερα από νεμοοοο που το έχει φάει με το κουτάλι!

 

Καλα μην τα παραλεμε....Αν χρησιμοποιώ το 60% ευχαριστημενος ειμαι....Παντως αν και οχι τοσο ολοκληρωμενο DAW οπως το Cubase σε θεματα καθαρα ανωτερα απο αυτα που χρειαζεται καποιος που αρχιζει....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη του φίλου περί crack και πειρατίας είναι απόλυτα φυσιολογική, αφού ακόμα και πολλοί υποστηρικτές της αγοράς των αυθεντικών προγραμμάτων τελικά δεν πρόκειται να διαθέσουν 300+ euros για ένα software που μπορούν να βρούν τσάμπα στο Internet...!!!

 

Δεν εγκρίνω αυτή την ενέργεια, ούτε βέβαια αποτελεί και κανόνα, αλλα....ας ειμαστε ρεαλιστές..:

 

Ποιος ερασιτέχνης <<χομπιστας>> μουσικός που γράφει μουσική για την πάρτυ του στο σπίτι του, πληρώνει για τα προγραμματα που χρησιμοποιεί...;

 

 

Η για να γενικεύσω, καθώς, στην τελική, και οι sequencers προγράμματα είναι όπως όλα τα άλλα:

 

Πόσοι χρήστες μπορούν να υποστηρίξουν ότι οι 400gb+ σκληροί τους έχουν αρχεία/προγράμματα πού είναι στο ΑΚΕΡΑΙΟ τους 100% <<νόμιμα>>...;

 

Πάντως για να απαντήσω στο ερώτημα, χρησιμοποιώ το Sonar γιατί πολύ απλά...με βολέυει καιροοοοοοό τώρα.... Και δεν έχει να ζηλέψει και τίποτα.....!!

EAVY METAL IS THE LAW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω στο ότι τελικά είναι όποιο έχεις συνηθίσει. Εγώ δούλευα από παλιά το cubase και τώρα έχω το nuendo 3. Για 4 χρόνια σχολή Steinberg δηλαδή. Πρόσφατα έβαλα το Sonar 6 και παρόλο που μου φάνηκε (και πιστεύω ότι είναι ανώτερο) απο αυτά της steinberg δεν κατάφερα να προσαρμοστώ με τίποτα, λόγω του ότι έχω μάθει στο Nuendo.

 

Το live είναι (όπως λέει και το όνομά του) για live κυρίως. Δεν φημίζεται τόσο για τις DAW ικανότητες του.

 

Κάποιος είπε να κατεβάσεις demo. Που είναι τα demo για τους sequencer της steinberg? Δεν θέλω να πώ την κακή λεξούλα (crack :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :evil: :evil: :evil: ) αλλά καλό είναι πρίν δώσεις τόσα χρήματα να τα δοκιμάσεις για να δείς ποιο σε βολεύει, ακόμη και αν χρειαστεί να τα κατεβάσεις πειρατικά. ¶λλοστε οι σπασμένες απο τον H2O εκδόσεις των προγραμμάτων της steinberg έχουν το λογότυπo "try before buy"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν ασχολήθηκε με fruityloops έ;Εγώ παίζω με αυτό κ με το nuendo.Με το πρώτο γράφω μουσική κ το δεύτερο φωνητικά.Τώρα αν είναι καλό το φρουτάκι μάλλον όχι αλλά το συνήθισα ειδικά για λούπες έχει τις πατέρνες-πλέιλιστ κ βολεύει άπειρα.Αυτά....Α και try before buy,δεν είν' κακό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου αρέσει το fruity loops.Μπορείς όλα αυτά με τις λούπες να τα κάνεις εξίσου εύκολα στο live,χωρίς πολλά πολλά.Επίσης ο ήχος που βγάζε ιδε και πολύ μου αρέσει,ούτε τα vst synths που διαθέτει.Τα free που κυκλοφορούν στο νετ είναι πολύ καλύτερα απο πολλά από του fl.Το είχα πολύ καιρό και στο τέλος δε το χρησιμοποιούσα μέχρι που το έβγαλα.Επίσης δε μου φαινόταν ιδιαίτερα χρηστικό.

Όσο για το cubase το κρίνω πολύ επαγγελματικό για μένα.Εξάλλου μου αρέσει και το djing που προσπαθώ να δουλέψω στο live αλλά δε τα καταφέρνω.

Πάτνως γενικά το live είναι εύκολο πρόγραμμα ειδικά τα πολύ βασικά κομμάτια του.Εκτός από το warping που δε τα καταφέρνω ακόμη.Ειδικά στα ολόκληρα κομμάτια,με τις λούπες κάτι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω το traction 2' date='1 το οποίο αν μάθω ότι στο 3 του έβαλαν επιτέλους το εργαλείο glue του cubase (ναι ναι κι όμως στο 2 δεν υπάρχει και είναι σπαστικό να μην μπορείς να κολλήσεις το audio αρχείο έπειτα από την όποια επεξεργασία), πάω για αναβάθμιση.[/quote']

 

αποκλειεται ρε συ να μην εχει τετοια λειτουργια. μηπως εχει στα μενου (sto edit λογικα) την εντολη merge οποτε κανεις select με πατημενο το cntrl ή το shift και πατας merge.

για δες το λιγο. την εχω πατησει κι εγω πολλες φορες ετσι, νομιζοντας οτι κατι δεν εχει ενα προγραμμα, μονο και μονο επειδη δεν το ειχε σε αρκετα προφανη θεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι τα τα δείς όσο περισσότερα μπορείς απο κοντά και να αποφασίσεις. Αν μπορείς να κατεβάσεις και demo να τα δουλέψεις μόνος σου για λίγο ακόμη καλύτερα.

 

Καλύτερο DAW δεν πιστεύω οτι υπάρχει. Βασικό κρητήριο για την επιλογή σου πέρα απο το workflow. είναι τι σου προσφέρει το κάθε πακέτο απο effects / instruments και η ποιότητα τους. Αν τα τελευταία είναι καλά θα σε γλυτώσουν απο περαιτέρω έξοδα.

 

Σε όποιο τελικά και αν καταλήξεις το θέμα είναι να το μάθες καλά και να δουλεύεις γρήγορα με αυτό. Ποτέ μην επιχειρήσεις να μεταπηδήσεις σε άλλο DAW γιατί όλη η γνώση και ο χρόνος σου θα παει χαμένος. Το DAW είναι απλά εργαλείο για να κάνουμε τις μουσικές ιδέες μας πραγματικότητα, και όχι να ασχολούμαστε με την εκμάθηση του.

 

Προσωπικά δουλεύω με το Logic Pro. Οταν προσπάθησα να δουλέψω με Cubase ήθελα 15 κλικ για να φτιάξω ένα virtual instrument να παίζει απο το keyboard controller. Στο Logic το κάνω με ένα κλικ! Σίγουρα θα υπάρχει ευκολότερος τρόπος απλά εγω δεν τον ξέρω.

 

Αν επέλεγα αυτή τη στιγμή κάτι που να τρέχει σε PC, θα επέλεγα ή ProTools ή μάλλον καλύτερα το Samplitude.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι τα τα δείς όσο περισσότερα μπορείς απο κοντά και να αποφασίσεις. Αν μπορείς να κατεβάσεις και demo να τα δουλέψεις μόνος σου για λίγο ακόμη καλύτερα.

 

Καλύτερο DAW δεν πιστεύω οτι υπάρχει. Βασικό κρητήριο για την επιλογή σου πέρα απο το workflow. είναι τι σου προσφέρει το κάθε πακέτο απο effects / instruments και η ποιότητα τους. Αν τα τελευταία είναι καλά θα σε γλυτώσουν απο περαιτέρω έξοδα.

 

Σε όποιο τελικά και αν καταλήξεις το θέμα είναι να το μάθες καλά και να δουλεύεις γρήγορα με αυτό. Ποτέ μην επιχειρήσεις να μεταπηδήσεις σε άλλο DAW γιατί όλη η γνώση και ο χρόνος σου θα παει χαμένος. Το DAW είναι απλά εργαλείο για να κάνουμε τις μουσικές ιδέες μας πραγματικότητα' date=' και όχι να ασχολούμαστε με την εκμάθηση του.

 

Προσωπικά δουλεύω με το Logic Pro. Οταν προσπάθησα να δουλέψω με Cubase ήθελα 15 κλικ για να φτιάξω ένα virtual instrument να παίζει απο το keyboard controller. Στο Logic το κάνω με ένα κλικ! Σίγουρα θα υπάρχει ευκολότερος τρόπος απλά εγω δεν τον ξέρω.

 

Αν επέλεγα αυτή τη στιγμή κάτι που να τρέχει σε PC, θα επέλεγα ή ProTools ή μάλλον καλύτερα το Samplitude.[/quote']

 

Είναι αλήθεια ότι το nuendo και το cubase πρήζουν σε υπερβολικό βαθμο (για να ηχογραφήσεις vst instrument είναι όντως πολλά τα κλίκ - δεν υπάρχει άλλος τρόπος) αλλα είναι πανίσχυρο το γα... Ό,τι και να έχω σκεφτεί και να έχω επιθυμήσει το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω φαινεται η διαφορα με το Ableton....Για να παίξεις με vst και λούπες ειναι ενα drag&drop κυριολεκτικά...Ενω με cubase θελεις να κανεις import και παει λέγοντας.....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου