Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο καλύτερος sequencer;


nathanlyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το τελευταίο χρόνο έβαλα στα σετ μου την χρηση του live, οπότε έχω μια επαφή με το προγραμμα, λιγότερο όμως απο τα άλλα που αναφέρετε σε αυτο το ποστ. Τον τελευταίο μήνα ψιλογρατσουναω και τα υπολοιπα sequencer που λετε να δω τι κάνουν. Η βασική διαφορά απ' οτι μπορώ να καταλάβω ειναι η φιλοσοφία που έχει το κάθε προγραμμα. Το live εχει μια διαφορετική χρήση, και ναι οντως ειναι πιο ευχρηστο σε συνθήκες ζωντανου προγράμματος.

 

Τι προετοιμάζεις? Βασικά κάνεις τα τραγουδια σου live ready, το οποίο γίνεται δημιουργώντας τα κατάλληλα σημεια σε κάθε τραγουδι έτσι ώστε το live να αντιληφθεί και να κάνει την λειτουργία warping για να έχεις beatmatching. Στην εκδοση 6,9 αυτο έγινε πιο έυκολο και πιο αποτελεσματικό. Τωρα τα υπολοιπα που κανεις μπορει να περιλαμβάνουν λουπες, έτοιμες ή να τις ετοιμαζες κατα την ωρα του παιξίματος, κατι που τα άλλα προγράμματα δεν ξερω κατα ποσο ευκολα μπορουν να το κάνουν. Το δοκίμασα στο protools και απλά δεν γινόταν. Τα vst's, effects διαφορα οργανα έιναι έτοιμα και παίζουν on beat επάνω στο τραγουδι σου οταν και οποτε σε κάνει κέφι. Οχι δεν χρειάζεται να προετοιμάσεις τίποτα. Ειναι πραγματικό live με τα λαθακια του και τον αυθορμητισμό του που μπορει να έχει το παιξιμο μιας ζωντανής ορχήστρας.

 

Εχω ακουσει σετ dj που πραγματικά δεν καταλαβαίνεις ποιο κομμάτι παίζει και ουτε αντιλαμβάνεσαι και τις αλλαγές μεταξύ τους. Μερικές φορές νομίζεις ότι το παίζουν ένα τραγουδι με πολλές εναλλαγές αλλά χωρίς καμιά παυση. Ωραιο ταξίδι κι αυτό.

 

Σε ένα gig εκτός Ελλάδας επαιξα τρεις ωρες περιπου μονο με ableton live αλλά σε ένα καταπληκτικό dj booth με φοβερους controller Allen & Heath και monitor της klein&Hummel. Πραγματικά ένοιωθες οτι εκείνη τη στιγμή μεταδίδεις αυτο που νοιώθεις και ένα απο τα εργαλεία ήταν το ableton live.

 

Πριν απο μερικές μερες έκανα και ερώτηση για αυτο το θεμα, ποιον sequencer να διαλεξω μια και κολλησε και μενα το μικρόβιο της παραγωγής, αλλα βλέπω οτι μάλλον θα κολλησω με το live. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο χρόνο έβαλα στα σετ μου την χρηση του live' date=' οπότε έχω μια επαφή με το προγραμμα, λιγότερο όμως απο τα άλλα που αναφέρετε σε αυτο το ποστ. Τον τελευταίο μήνα ψιλογρατσουναω και τα υπολοιπα sequencer που λετε να δω τι κάνουν. Η βασική διαφορά απ' οτι μπορώ να καταλάβω ειναι η φιλοσοφία που έχει το κάθε προγραμμα. Το live εχει μια διαφορετική χρήση, και ναι οντως ειναι πιο ευχρηστο σε συνθήκες ζωντανου προγράμματος.

 

Τι προετοιμάζεις? Βασικά κάνεις τα τραγουδια σου live ready, το οποίο γίνεται δημιουργώντας τα κατάλληλα σημεια σε κάθε τραγουδι έτσι ώστε το live να αντιληφθεί και να κάνει την λειτουργία warping για να έχεις beatmatching. Στην εκδοση 6,9 αυτο έγινε πιο έυκολο και πιο αποτελεσματικό. Τωρα τα υπολοιπα που κανεις μπορει να περιλαμβάνουν λουπες, έτοιμες ή να τις ετοιμαζες κατα την ωρα του παιξίματος, κατι που τα άλλα προγράμματα δεν ξερω κατα ποσο ευκολα μπορουν να το κάνουν. Το δοκίμασα στο protools και απλά δεν γινόταν. Τα vst's, effects διαφορα οργανα έιναι έτοιμα και παίζουν on beat επάνω στο τραγουδι σου οταν και οποτε σε κάνει κέφι. Οχι δεν χρειάζεται να προετοιμάσεις τίποτα. Ειναι πραγματικό live με τα λαθακια του και τον αυθορμητισμό του που μπορει να έχει το παιξιμο μιας ζωντανής ορχήστρας.

 

Εχω ακουσει σετ dj που πραγματικά δεν καταλαβαίνεις ποιο κομμάτι παίζει και ουτε αντιλαμβάνεσαι και τις αλλαγές μεταξύ τους. Μερικές φορές νομίζεις ότι το παίζουν ένα τραγουδι με πολλές εναλλαγές αλλά χωρίς καμιά παυση. Ωραιο ταξίδι κι αυτό.

 

Σε ένα gig εκτός Ελλάδας επαιξα τρεις ωρες περιπου μονο με ableton live αλλά σε ένα καταπληκτικό dj booth με φοβερους controller Allen & Heath και monitor της klein&Hummel. Πραγματικά ένοιωθες οτι εκείνη τη στιγμή μεταδίδεις αυτο που νοιώθεις και ένα απο τα εργαλεία ήταν το ableton live.

 

Πριν απο μερικές μερες έκανα και ερώτηση για αυτο το θεμα, ποιον sequencer να διαλεξω μια και κολλησε και μενα το μικρόβιο της παραγωγής, αλλα βλέπω οτι μάλλον θα κολλησω με το live. :)[/quote']

 

Ιδού ο παλιός. Εμπεδώσαμε λοιπόν ότι το Live της Ableton είναι ΚΥΡΙΩΣ για live (οχι μονο για live)??? Αυτό το πράγμα, να την πούμε του Λάμπρου ακόμη και αν χρειαστει να πετάξουμε κοτσάνα (και ας πέσει κάτω) πολύ μου τη δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδού ο παλιός. Εμπεδώσαμε λοιπόν ότι το Live της Ableton είναι ΚΥΡΙΩΣ για live (οχι μονο για live)??? Αυτό το πράγμα' date=' να την πούμε του Λάμπρου ακόμη και αν χρειαστει να πετάξουμε κοτσάνα (και ας πέσει κάτω) πολύ μου τη δίνει.[/quote']

 

Όπως λέω για τρίτη φορά, στην Ελλάδα οι μουσικοί όταν μιλάνε για "live" εμφάνιση κατά κανόνα δεν αναφέρονται σε dj booths. Με αυτή την έννοια (την μόνη δόκιμη) επιμένω ότι το Live δεν είναι κατάλληλο για ζωντανές εμφανίσεις - εκτός αν κάποιος είναι DJ.

 

Σχετικά με το σχόλιο περί "αδικούμενου Λάμπρου", προσωπικά μιλώντας έχω την αίσθηση ότι είσαι άλλος ένας από τους ημιμαθείς της περιόδου του "όλα τα κατεβάζουμε, όλα τα δοκιμάζουμε". Τώρα, για ποιο λόγο έχω αυτή την εντύπωση, αναζήτησε τις ευθύνες σου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όλα τα κατεβάζουμε όλα τα δοκιμάζουμε. Εγώ δεν μπορώ να πώ "θα δώσω 400 ευρώ τώρα και αν δεν μου κάνει άλλα 400 ευρώ και πάει λέγοντας"

 

Ας πρόσεχαν οι εταιρίες να είχαν demo.

 

Είπαμε για LIVE παιξιμο απο dj που θέλουν να μιξάρουν ζωντανα κομμάτια' date=' μπασογραμμές, να παίζουν και όργανα από πάνω και να κάνουν mash up. Τώρα για την προώθηση του προιόντος υπάρχει και το arrangement view το οποίο παραπέμπει σε κλασικό DAW. είναι υποδυέστερο (σε δυνατότητες) από τα μεγαλύτερα Cubase, Nuendo, Logic, Pro Tools κλπ.[/quote']

 

Νομίζω ότι έκανα σαφές με αυτό το πόστ για τί είδος live πρόκειται. Φυσικά σε live του στύλ συναυλία είναι άχρηστο. Έτσι κ αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ άλλου είδους live που να έχεις ανάγκη ένα sequencer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποκλειεται ρε συ να μην εχει τετοια λειτουργια. μηπως εχει στα μενου (sto edit λογικα) την εντολη merge οποτε κανεις select με πατημενο το cntrl ή το shift και πατας merge.

για δες το λιγο. την εχω πατησει κι εγω πολλες φορες ετσι' date=' νομιζοντας οτι κατι δεν εχει ενα προγραμμα, μονο και μονο επειδη δεν το ειχε σε αρκετα προφανη θεση.[/quote']

 

Τσου δεν έχει... Κουλό ε; Εκτός άμα είμαι τόσο γκαβός! Θα ξαναδοκιμάσω. :lol:

 

Αν και δεν είμαι ο μόνος που το υποστηρίζει αυτό. Αν πας 1 βόλτα στο forum τους θα δεις ότι επειδή δεν υπάρχει, σκάνε απίστευτες πατέντες για λύσεις!

Και δυστυχώς ούτε στο 3 φαίνεται ότι το έβαλαν.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια για το Reason ουτε κουβεντα ? (αναμενετε και καινουργια εκδοση) Με την Maudio 24/96 μπορω να εγκαταστησω πληρη εκδοση των Protools?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για το Reason ουτε κουβεντα ? (αναμενετε και καινουργια εκδοση)

Δεν γίνεται να πεις ότι το Reason είναι ολοκληρωμένος sequencer για audio και MIDI. Βασικά δεν αφορά καν audio αφού ο μόνος τρόπος να εισάγεις ήχο είναι με υπάρχοντα samples. ¶ρα' date=' δεν στέκεται από μόνο του.

 

Με την Maudio 24/96 μπορω να εγκαταστησω πληρη εκδοση των Protools?

Μόνο τα Pro Tools LE που αμφιβάλλω αν θεωρείται πλήρης έκδοση. :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Alchemist +10 8)

 

...απ'όσο ξέρω τα Pro Tools LE δεν εχουν automatic latency compensation...πράγμα νομίζω αρκετά σπαστικό... :wink:

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να πεις ότι το Reason είναι ολοκληρωμένος sequencer για audio και MIDI. Βασικά δεν αφορά καν audio αφού ο μόνος τρόπος να εισάγεις ήχο είναι με υπάρχοντα samples. ¶ρα, δεν στέκεται από μόνο του

 

Αlchemist σωστα ...μου ξεφυγε μια λεπτομερεια.

Η εκδοση Pro Tools M-Powered τι σημαντικες διαφορες εχει με την κανονικη ?

 

...απ'όσο ξέρω τα Pro Tools LE δεν εχουν automatic latency compensation...πράγμα νομίζω αρκετά σπαστικό

 

..αυτο τωρα τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου