Προς το περιεχόμενο

Oriental Scale?


gsp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχας ευχομαι σε ολους καλες γιορτες, και χρονια πολλα.

 

Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις , αν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο κουρδισμα που μπορω να κανω στο keyboard ωστε να παιζει oriental. Η καθε νοτα 'κουρδιζει΄ +/-63 και το 50 αντιστοιχει σε ενα τεταρτο.. Υπαρχουν τιποτα charts πουθενα? Επειδη απο θεωρια μουσικης ειμαι ασχετος συγχωρεστε αν εχω γραψει καμια βλακεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ αρχήν καλωσόρισες

 

Το αραβικό κούρδισμα είναι -32 ενώ το τούρκικο είναι στο -38. Βεβαίως υπάρχουν πολλές παραλλαγές, αλλά αυτά τα δύο είναι στάνταρ. Παρεπιπτόντως. Τι keyboard έχεις? Ρωτώ διότι για να κάνω ανάλογα κουρδίσματα αναγκάστηκα να αγοράσω το XV 2020 Roland (παλιά είχα το Gem WK3 Oriental, αλλά τώρα το πουλάω)

Αυτά και καλή τύχη

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλα, ευχαριστω πολυ. Εχω το EXR-5 Roland. Ομως αν καταλαβα καλα -38 ναι αλλα σε ποιες νοτες? Προφανως οχι σε ολες γιατι τοτε ειναι σαν να κανω transpose...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αναφέρεσαι στα μόρια που μπορεί να δεχτει κάποιο αρμόνιο ώστε να παράγει ανατολίτικες κλίμακες. Υπάρχουν πολλοί συνδιασμοί που μπορείς να βρείς και μόνος σου αλλά καλό ειναι να δείς πεντε πράματα και σχετικά με τους δρόμους (ουσάκ,χιτζάζ κ.α). Δοκίμασε πάντως το εξής. Βάλε -50 στο μι και στο σι και -30 στο φα δίεση και παίξε απο ρε. Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αναφέρεσαι στα μόρια που μπορεί να δεχτει κάποιο αρμόνιο ώστε να παράγει ανατολίτικες κλίμακες. Υπάρχουν πολλοί συνδιασμοί που μπορείς να βρείς και μόνος σου αλλά καλό ειναι να δείς πεντε πράματα και σχετικά με τους δρόμους (ουσάκ' date='χιτζάζ κ.α). Δοκίμασε πάντως το εξής. Βάλε -50 στο μι και στο σι και -30 στο φα δίεση και παίξε απο ρε. Καλή τύχη![/quote']

 

δηλαδή αν θέλω να κάνω ενα ταξίμι απο ρε ουσακ ποιές νότες να πειράξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

σε λα

 

(A) (B-1/4) © (D) (E) (F+1/4) (G) (A)

 

αυτη ειναι σαν minor

 

και με τις ιδιες νοτεσ απο G ειναι σαν major

 

εγω παντος στην αιγυπτο την εμαθα και ειναι -+ 50 cents

dld F+1/4 ειναι F + 50 cents

 

enjoy

m7/9 Dm7/9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βοήθεια σου μου έιναι πολυτιμη με τα κουρδίσματα. Μήπως μπορείς να με ενημερώσεις αναλυτικότερα? Πως ακριβώς ειναι το κάθε "ανατολίτικό" κούρδισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εγω αυτο το κουρδισμα ξερω με αυτα τα δυο modes. θεωριτικα αν αρχιζες την κλιμακα απο αλλες νοτες με το ιδιο κουρδισμα θα εχεις και αλλα.

H κανε transpose to κουρδισμα.

αυτα μποροω να σου πω γιατι αυτα ξερω :)

παντως αυτες η δυο κλιμακες ειναι αρκετα ενδιαφερον και καλυπτουν τα περρισοτερα κομματια που εχω ακουσει εκτος αν θελεις να ασχολυθεις με τιποτα μουσικες απο το ιραν.

m7/9 Dm7/9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου