Προς το περιεχόμενο

Τι keyboard?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!Θέλω τη γνώμη σας γιατί είμαι αναποφάσιστος.Μαρέσει η ηλεκτρονική μουσική!!Επειδή μπορεί να τύχει κανενα live αλλά και επειδή είμαι και σε σχολείο δάσκαλος(ας πούμε στο τέλος της χρονιάς τα πιτσιρίκια έκαναν ένα χορευτικό στο οποίο τραγουδούσαν τα ίδια το κομμάτι comme ci comme ca) και δεν είχα να τα συνοδέψω.Από την άλλη μαρέσει να πειραματίζομαι με τον ήχο!!Να προτιμήσω τη λύση laptop midi keyboard?Ή να πάρω κανένα synth?διαθέτω μέχρι 1000 euros για synth!!!αν είναιι για synth ποιο έχετε να προτείνετε?επίσης θέλω να πάρω και ενισχυτή-ηχείο να το συνδέω για πρόβες και θέλω να μοθ προτείνετε κάτι.!!!ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις,το τραγουδι που λες εχει γραφτει με nord lead3,virus ti και waldorf attack.Δεν υπαρχει δηλαδη κανενας λογος να δωσεις 5000 ευρω( 8O 8O 8O :? )για να παιξεις αυτο το κομματι.Η δικια μου συμβουλη ειναι αφου θες ουσιαστικα κατι να εχει ολη τη μπαντα μεσα του(αν καταλαβα καλα μονο εσυ δεν συνοδευεις τα παιδια?)θα εψαχνα λιγο μεταξυ workstation roland fantom x η motif xs kai laptop.

Aν παλι ψαχνεις κατι φθηνο υπαρχουν και λυσεις οπως το triton tr.

Tα μηχανηματα αυτα εχουν οτι χρειαζεσαι μεσα και το σημαντικοτερο...Δεν κολλανε,δεν θελουνε format,defragment,backup.....Βεβαια με το laptop θα εχεις μια τεραστια βιβλιοθηκη ηχων απο plugins.

Πηγαινε για αρχη να ακουσεις αυτα τα μηχανηματα και για οτι θελεις ξανακανε post.

Oλοι εδω μεσα ειναι καλα παιδια και θα σε βοηθησουνε...

Καλο ψαξιμοοοοοοοο!!!!!!!! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου άποψή μου είναι πως το παρόν και το μέλλον

ανήκει στους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές.

 

Κοζτάμ Madona και βγήκε στην σκηνή με τα κομπιούτερ,

εμείς γιατί να μην μπορούμε;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου άποψή μου είναι πως το παρόν και το μέλλον

ανήκει στους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές.

 

Κοζτάμ Madona και βγήκε στην σκηνή με τα κομπιούτερ' date='

εμείς γιατί να μην μπορούμε;[/quote']

 

Ναι,βγηκε στη σκηνη με τα κομπιουτερ,μονο που τα κομπιουτερ παιζανε αυτα που εχουν ηχογραφηθει με ωραιοτατα hardware synths analog και μη.

Επισης η madonna περυσι χρησιμοποιουσε nord lead3,v-synth kai triton και φετος χρησιμοποιει virus ti,virus polar,sh201 kai fantom.

Oxi οτι παιζουνε ιδιαιτερα πλεον αυτα πιο πολυ για στιγμες διασκεδασης των μουσικων με φιλτρα και κανενα ηχακι που και που.

Πλεον η madonna προτιμαει την ασφαλεια του προηχογραφημενου ακομα και της πρωτης φωνης σε καποια πραγματα.

Επισης κατι πολυ σημαντικο.O τεχνικος της madonna χρησιμοποιει δυο macG5,Me δυο motu συγχρονισμενα τελεια και σε ολο το live υπαρχει ενας ανθρωπος που η μονη του δουλεια ειναι να παρακολουθει τα mac ετσι ωστε αν υπαρξει καποιο προβλημα να αλλαξει το σημα που στελνει στην κονσολα απο την εξοδο του ενος στο αλλο.Αν αναλογιστουμε το κοστος των δυο g5 με τις δυο motu και τα προγραμματα που εχουν μεσα.......!!!

Η μονη φορα που πραγματικα επαιξε με mac(απο αυτα που εχω διαβασει παντα)Ηταν με ενα mac powerbook to οποιο ειχε το playback το περναγε μεσα απο ενα andromeda για τα φιλτρα.

Βεβαια εγω δεν λεω οτι ειναι καλυτερο το ενα απο το αλλο.

Περι ορεξεως.....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dhladh ena laptop kατα προτιμηση mac kai ena roland juno g?η μηπως ενα Midi keyboard (ελεγα το m-audio pro 88)?το roland sh-201 ειναι synth ή midi?θέλω και τις αρμονικές εναλλαγές στο αριστερό όπως είναι στο αρμόνιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου άποψή μου είναι πως το παρόν και το μέλλον

ανήκει στους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές.

 

Κοζτάμ Madona και βγήκε στην σκηνή με τα κομπιούτερ' date='

εμείς γιατί να μην μπορούμε;[/quote']

 

Με βρισκεις απολυτως συμφωνο μάυτο που λες,αλλα εχει κι εναν

Markus Brown για καβατζα :wink:

89a1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιά είναι η διαφορά workstation και απλού synth?

 

Το workstation είναι synth με extra δυνατότητες: όπως sequencer για να γράφεις αυτά που παίζεις και midi και audio πολλές φορές.

 

Τι εννοείς όταν λες θες τις "αρμονικές ενναλαγές όπως ένα αρμόνιο"? Να έχει ακομπανιαμέντα και να παίζει μόνο του; Αν θες κάτι τέτοιο θα κοιτάξεις σε arranger (αρμόνιο). Ούτε laptop ούτε synth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν επισεις και Arrangers οπου διαθετουν sequenzer και μαλιστα διπλο οπως π.χ. το Korg pa-80(και ολη η σειρα ''pa'')

Σου παραθετω καποια απο αυτα:

http://www.thomann.de/gr/yamaha_psr_3000.htm

http://www.thomann.de/gr/yamaha_psr_1500_keyboard.htm

http://www.thomann.de/gr/roland_e_60.htm

http://www.thomann.de/gr/korg_pa50_arranger_keyboard.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου