Προς το περιεχόμενο

Θέλω να ξεκινήσω να ηχογραφώ στο PC


frogman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω κάρτα ήχου, και θα ήθελα να μου προτείνεται τι κάρτα ήχου να αγοράσω, θα ήθελα να είναι ειδική για ηχογράφηση, μίξη και διάφορα άλλα.

 

Ειχα δει μια κάρτα ήχου σε έναν υπολογιστή η οποία ήτανε βαλμένη μπροστά στο κουτί δηλαδή εκεί που μπαίνουν τα cd-rom, αλλά απόρησα, για το πως συνδέεται στην μητρική, πάντως αν ξέρεται για τέτοιες κάρτες ήχου θα με βόλευε πολλύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Καλά...βατραχάνθρωπε, εσύ ούτε τα thread της πρώτης σελίδας δεν διαβάζεις. :lol: :lol: :lol:

Ψάξε και λίγο.

Και σκέψου ΤΙ θέλεις να κάνεις. Παίζεις κάποιο όργανο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά...βατραχάνθρωπε, εσύ ούτε τα thread της πρώτης σελίδας δεν διαβάζεις.

Ψάξε και λίγο.

Και σκέψου ΤΙ θέλεις να κάνεις. Παίζεις κάποιο όργανο?

 

Δεν ξέρω τι είναι αυτά τα thread που λες, έψαξα όμως και σε παραπλήσια θέματα τα διάβασα αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω αρκετά πράγματα που λένε τα υπόλοιπα μέλοι.

 

Στο θέμα μας τώρα..... Θέλω να κάνω ηχογράφηση φωνής, κιθάρας, πιάνο και άλλα, αλλά γενικά και για την παραγωγή ενός ολόκληρου κομματιού, όμως τώρα είμαι σε δίλημα δεν ξέρω τι να αγοράσω, να πάρω κανονικό εγγραφέα (εννοώ τις ψηφιακές κονσόλες) που είναι αποκλειστικά για ηχογράφηση :?: η να πάρω υπολογιστή και κάρτα ήχου :?:

 

Βασικά εγώ σκέφτομαι για υπολογιστή αλλά την ποιότητα της κάρτας ήχου που έχει μέσα ο εγγραφέας δεν θα την βρεις σε υπολογισή, εξάλλου ο εγγραφέας είναι έτοιμος δηλαδή τον παίρνεις και κατευθείαν κάνεις την ηχογράφηση, ενώ με τον υπολογιστή πρέπει να αγοράσεις την κάρτα ήχου, να έχεις πολύ καλό υπολογιστή, και μετά να τρέχεις να ψάχνεις προγράμματα για να μπορείς να κάνεις τις ηχογραφήσεις σου τις μίξεις, επεξεργασία σήματος κτλ.

 

Αν μπορείτε βοηθήστεμε σχετικά με το τι να πάρω, και αν μπορείτε πείτε μου χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ο υπολογιστής, αν καταλήξω σε υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυριότερο ερώτημα μου είναι πόσα θές να δώσεις και τι υπολογιστή έχεις και τι εγγραφέα θα αγόραζες????

 

το οποίο δεν είναι ένα....

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρήματα γύρω στα 1700-2000... αλλά όσον αφορά για υπολογιστή

ρώτησα εσάς να μου πείτε, ποιό πιστεύεται ότι θα είναι το κατάλληλο για να γίνεται τέλεια η ηχογράφηση, τώρα για εγγραφέα τι να σου πω θα το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό είναι ο υπολογιστής... κατα την δικιά μου άποψη.. Συνεχώς αυξάνονται οι δυνατότητες του.. Εξάλου με 1700 - 2000 παίρνεις ένα φοβερό μηχάνημα, με μια καλή κάρτα ήχου, και με ένα καλό σέτ μόνιτορ που είναι ότι χρειάζεσαι για να ανακαλύψεις τον κόσμο....

 

Το θετικότερο σημείο στους υπολογιστές είναι το ότι έχεις απόλυτο έλεγχο σε όποιο σημείο του κομματιού, μπορείς να βλέπεις να αλλάζεις και να ρυθμίζεις ακόμα ακόμα και να συνθέσεις με μεγάλη ευκολία και σε πολύ λίγο χρόνο.

 

Επιπλεόν έχει μεγαλύτερη οθόνη για να κάνεις αυτά τα πράγματα..

 

Όποτε στον τομέα της τέλειας ηχογράφησης μίξης έχει κάποια προτερήματα..

 

Η Ποίοτητα εγγραφής δεν θα είναι αισθητή αν δεν το ακούσεις σε καλά ηχεία μόνιτορ.. κτλ..

 

Τώρα το δύσκολο μέρος σε ένα υπολογιστή είναι η πολυπλοκότητα. απο το στήσιμο στο οποίο πρέπει ενδελεχώς να κοιτάξεις κάποια forum για το ποιά κάρτα ήχου σου ταιριάζει και σε ποιά μητρική αποδίδει καλύτερα και σε ποιό επεξεργαστή.... κτλ...

 

Μετά τα ποιό διάσημα sequencers θέλουν και αυτά αρκετό παίδεμα μέχρι να βγάλεις κάτι.. ειδικά αν δεν χρησιμοποιείς υπολογιστές.. Πάντως με λίγη πρακτική σιγά - σιγά ανακαλύπτεις σπουδαία πράγματα.. Ο "εγγραφέας" θα σου ήταν μα πιο έτοιμη - να ηχογραφήσεις λύση.....

 

Διαφορές εγώ δεν έχω διακρίνει ανάμεσα σε έναν "εγγραφέα" και σε ένα PC... όσο αναφορά την ποιότητα του ήχου..

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα εγγραφέα, όπως λες κι εσύ.

Οι κάρτες ήχου, τα sequencer, ο υπολογιστής, έχουν ποοοο..λύ δουλειά, διάβασμα και γνώση για να βγάλεις αποτέλεσμα, ενώ με ένα hardware recorder πχ το Roland BR600 θα διαβάσεις το ελληνικό σου manual και αν μη τι άλλο θα καρφώσεις το όργανο στην "τρύπα" της εισόδου και θα γράψεις.

 

Προς πληροφόρηση σου και για να μην έχεις λάθος εντυπώσεις οι κάρτες ήχου είναι ειδικές κατασκευές και δεν κρίνεται η ποιότητα τους από το αν μπαίνουν μπροστά στη φάτσα του υπολογιστή. Διάβασε τα σχετικά άρθρα http://www.noiz.gr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=41

 

Για να καταλήξω, προτείνω κάποιο hardware ψηφιακό εγγραφέα και ιδιαίτερα αν δεν είσαι κημπορντίστας. Η αμεσότητα θα σε αποζημιώσει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα εγγραφέα' date=' όπως λες κι εσύ.

Οι κάρτες ήχου, τα sequencer, ο υπολογιστής, έχουν ποοοο..λύ δουλειά, διάβασμα και γνώση για να βγάλεις αποτέλεσμα, ενώ με ένα hardware recorder πχ το Roland BR600 θα διαβάσεις το ελληνικό σου manual και αν μη τι άλλο θα καρφώσεις το όργανο στην "τρύπα" της εισόδου και θα γράψεις.

[/quote']

 

Μπράβο Yameth, πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση, μήπως είναι Η λύση για μερικούς από μας; :D

 

Ξέρει κανείς που μπορούμε να το δούμε, κλπ;

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου