Προς το περιεχόμενο

Θέλω να ξεκινήσω να ηχογραφώ στο PC


frogman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

........

 

Για να καταλήξω' date=' προτείνω κάποιο hardware ψηφιακό εγγραφέα και ιδιαίτερα αν δεν είσαι κημπορντίστας. Η αμεσότητα θα σε αποζημιώσει.[/quote']

 

και μπορεί και να σε περιορίσει, εξαρτάται απο το τι θές να κάνεις .... π.χ. θα σε περιορίσει αν θέλεις να κάνεις κάτι electronic ή να γράψεις μια μεγάλη μπάντα ή να γράψεις πνευστά βιολιά και να κάνεις την μίξη.... κτλ.

 

αν όμως θέλεις μια συσκευή που να παίξει άμεσα και σίγουρα, να έχει πολύ καλό αποτέλεσμα και να μην περιορίζει τις μουσικές σου αναζητήσεις τ΄τοε αυτό που σου προτείνε ο yameth είναι μια πολύ καλή επιλογή...

 

και μην ξεχνάς ότι δεν χρειάζεται να τα κάνεις και όλα μόνο σου.. αν το roland σου δίνει ένα καλό export σε υπολογιστή, τότε μπορείς να κάνεις παπάδες μαζί με κάποιον φίλο μουσικό με pc...!!!! Δεν χρειάζεται να τα κάνουμε και όλα μόνοι μας....

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator
και μπορεί και να σε περιορίσει' date=' εξαρτάται απο το τι θές να κάνεις .... π.χ. θα σε περιορίσει αν θέλεις να κάνεις κάτι electronic ή να γράψεις μια μεγάλη μπάντα ή να γράψεις πνευστά βιολιά και να κάνεις την μίξη.... κτλ.

 

αν όμως θέλεις μια συσκευή που να παίξει άμεσα και σίγουρα, να έχει πολύ καλό αποτέλεσμα και να μην περιορίζει τις μουσικές σου αναζητήσεις τ΄τοε αυτό που σου προτείνε ο yameth είναι μια πολύ καλή επιλογή...

 

και μην ξεχνάς ότι δεν χρειάζεται να τα κάνεις και όλα μόνο σου.. αν το roland σου δίνει ένα καλό export σε υπολογιστή, τότε μπορείς να κάνεις παπάδες μαζί με κάποιον φίλο μουσικό με pc...!!!! Δεν χρειάζεται να τα κάνουμε και όλα μόνοι μας....[/quote']

 

Όταν μια από τις ερωτήσεις είναι τι είναι sequencer... και θέλει PC...

Θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όσοι πάμε να βοηθήσουμε κάποιον, ότι:

 

1. Η ηχοληψία είναι εφαρμοσμένη τέχνη που διδάσκεται. Όπως η ηλεκτρολογία πχ. Επειδή μπορούμε να βάλουμε στη πρίζα το πορτατίφ και να ανάψει δεν μας κάνει και ηλεκτρολόγους. Το ίδιο και με την ηχοληψία. Αν χρησιμοποιούμε το 5-10% ένός Cubase δεν σημαίνει ότι το κατέχουμε. Υπάρχει και θεωρία πίσω από αυτά.

 

2. Το περιβάλον του υπολογιστή δεν είναι το φιλικότερο σε κάποιον που αποκτά έναν για να "παίξει" μουσική. Πρέπει πρώτα να μάθει το PC (εκτός κι αν είναι MAC στημένο για μουσική) και σιγά-σιγά να καταλάβει τι κάνει αυτός λάθος στον χειρισμό του, που δεν οφείλεται στο λειτουργικό, που δεν οφείλεται στο hardware, που δεν οφείλεται στο sequencer, που δεν οφείλεται στα έξτρα vst instruments, που δεν οφείλεται στο setup, που δεν οφείλεται στις ηχοληπτικές του "γνώσεις", που... άσε καλύτερα...

 

Πρέπει να κατευθύνουμε τον ερωτώντα στην λύση που τον αφορά λαμβάνοντας υπ' όψη και το περιβάλον και τις σχετικές του γνώσεις.

 

Το PC για μένα είναι αναμφισβήτητα εργαλείο που χωρίς αυτό δεν κάνω.

Όμως δεν είναι φάρμακο για κάθε περίπτωση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

seqencer είναι το μέρος μιας συσκευής ή είναι ένα πρόγραμμα το οποίο εχει δυο βασικά συστατικά

 

α. σου εμφανίζει τα μέτρα και μπορείς να γράψεις νότες επάνω του...

 

β. έχει κανάλια στα οποία δηλώνεις όργανα (midi ή audio)

 

το roland και το cubase έχουν ή είναι sequencers....

ta vst instuments και ενα wavestation για παράδειγμα δεν είναι...

 

frogmann τι εμπειρία έχεις σε υπολογιστές και αν επιτρέπεται πόσο ετών είσαι..?

 

 

yameth: κάρτες ήχου γράφει το thread, παρασύρθηκα ....?

 

Frogmann πάρε αγόρι μου roland γιατί ηχοληψία είναι τέχνη που διδάσκεται, "όπως και η μουσική, η σύνθεση, το μαστερινγκ, η κιθάρα, τα φωνητικά, τα ντράμς, αλλα και η μουσικολογία (δες ηλεκτρολογία)

 

η μάλλον τώρα που το σκέφτομαι μην παίρνεις τίποτα, ένας ενοχλητικός λιγότερο που δεν φρόντισε πριν θέσει μια ερώτηση σε αυτο το "journal" να μην γνωρίζει τι είναι sequencer να θέλει να αγοράσει υπολογιστή για να γράφει μουσική..

 

Μπορεί εσύ yameth και άλλοι να είστε μουσικολόγοι(κατα το ηλεκτρολόγοι) (συνθετολόγοι, κιθαρολόγοι, κομπιουτερολόγοι, να ξέρετε όλη την θεωρία και να χρησιμοποιείτε το 99,9% του cubase... και να είστε και μάγκες σε αυτό που κάνετε..

 

αλλα μην προσπαθείςνα με πείς πως εγώ που λέω το αντίθετο "δεν κατευθύνω τον ερωτώντα στην λύση που τον αφορά λαμβάνοντας υπ'όψη και το περιβάλον και τις σχετικές του γνώσεις.. ΡΕΕ yameth απο πότε το ξέρεις το παλικάρι καλύτερα απο εμένα .. τελικά μήπως είσαι και ψυχολόγος (κατα το ηλεκτρολόγος)

 

Ναι ρε να καθήσεις να τα μάθεις frogmann, για να μην σου κουνιέται κανένας αύριο μεθαύριο.. να τα έχει όλα στα πόδια του χωρίς να κουνίσεις τον κώλο σου.....

 

έχεις και ΕΣΥ δικαίωμα

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

frogman φίλε μου, θα σου πώ τη δικιά μου γνώμη...και άσε όλους να λένε. Εάν έχεις 1500-2000 να διαθέσεις...πάρε ένα MAc!!!! Για τα πρώτα 2-3 χρόνια δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο είτε παίζεις κιθάρα (εγώ αυτά τα χρόνια έπαιζα με δανική κιθάρα...) είτε πιάνο (άντε ένα πληκτοcontroller με 100 ευρώ) και θα καταλάβεις τα πάντα περί ψηφιακής μουσικής χωρίς να ανοίξεις κανένα manual. Το αποτέλεσμα σου θα είναι στο 90% της ποιότητας των περισσότερων εδώ μέσα χρησιμοποιώντας ένα πρόγραμμα που η Apple χαρίζει (Garageband). ¶σε που θα έχεις και ένα καταπληκτικό computer...Μετά τα 3 χρόνια ...θα την πάθεις όπως εγώ...πήρα gibson και motu και GR20...και θέλω και μια Fender...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προς not_guilty:

 

Επειδή ο ορισμός του sequencer που έδωσες υπολοίπεται αρκετά θα έλεγα, πράγμα που σημαίνει ότι κάποιος άλλος τελικά θα πρέπει να βοηθήσει τον ερωτόντα στην ημιμάθεια που του προσφέρεις απλόχερα, θεώρησα κατά την κρίση μου να προτείνω το hardware recorder. Και αυτό, εφόσον δεν είναι πληκτράς.

 

Το να αγοράσεις υπολογιστή και τα σχετικά, να τον σετάρεις, να μάθεις τα προγράμματα και να ηχογραφήσεις τελικά, δεν είναι κάτι που μαθαίνεται σε ένα thread δυστυχώς.

 

Υλικό για να διαβάσει κανείς και να λύσει σιγά-σιγά τις απορίες του γύρω από τις κάρτες, την ηχογράφηση, κλπ. υπάρχει υπερ-αρκετό σε άλλες σελίδες του φόρουμ μας.

 

Τώρα πόσο ηλεκτρο-ψυχολό-μουσικολόγος είμαι, το ξέρεις ηδη, όπως και τόσα πολλά άλλα προφανώς.

Τόσα που δεν σου επιτρέπουν να έχεις ανοιχτά τ'αυτιά σου, καθώς το στόμα σου τα προλαβαίνει.

 

Και είμαι σίγουρος ότι πιστεύεις πως ξεκίνησα αυτό το φόρουμ για να κάνω τον παντογνώστη στον κάθε άμοιρο και να αποκτήσω αυτοπεποίθηση και πιστοποιητικά υψηλών μουσικοτεχνικών φρονημάτων.

 

Που αλλού να βρω την επαγγελματικο-μουσικο-τεχνική αναγνώριση, 50 χρόνια τώρα, ώστε να αισθανθώ κι εγώ ότι είμαι κάποιος σ' αυτή τη ζωή επιτέλους; Ετσι δεν είναι;

 

Οπότε βρε αγόρι μου, κοίτα να φτιάξεις κάτι εσύ που θα δίνει το πραγματικό φως, με την ανιδιοτέλεια, το ήθος και τη γνώση που σε διακρίνει, κι εγώ ότι περνάει από το χέρι μου θα το κάνω για να σε βοηθήσω.

Κι άσε το Noiz να παραπέει με κάτι τύπους σαν κι εμένα, να βοηθάει με τον τρόπο που ξέρει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το αφήσω να παραπέει... λοιπόν ...

 

"Και είμαι σίγουρος ότι πιστεύεις πως ξεκίνησα αυτό το φόρουμ για να κάνω τον παντογνώστη στον κάθε άμοιρο και να αποκτήσω αυτοπεποίθηση και πιστοποιητικά υψηλών μουσικοτεχνικών φρονημάτων."

 

"Που αλλού να βρω την επαγγελματικο-μουσικο-τεχνική αναγνώριση, 50 χρόνια τώρα, ώστε να αισθανθώ κι εγώ ότι είμαι κάποιος σ' αυτή τη ζωή επιτέλους; Ετσι δεν είναι;"

 

Είδες τελικά που είσαι και ψυχολόγος...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Sequencer είναι μια συσκεύη ή πρόγραμμα που ηχογραφεί ή/και αναπαράγει μια μουσική εκτέλεση, συνήθως σε μορφή MIDI ή/και audio.

 

Τα περισσότερα sequencer είναι πολυκάναλα, δηλαδή ηχογραφούν σε παράλληλα κανάλια πρόσθετες εκτελέσεις και επιτρέπουν την επεξεργασία της ηχογράφησης και την αποθήκευση της σε κάποιο μέσο (πχ. σκληρό δίσκο).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ και not_guilty 1 παράκληση!

 

Έχει που έχει καύσωνα, ανατινάζεται και η δεη και δεν δουλεύουν τα κλιματιστικά, οπότε peace! :D

 

¶ποψή μου είναι, το ότι αν θα κινηθεί κάποιος προς εγγραφέα ή pc, είναι θέμα προσωπικών επιλογών. Στα 1000-2000¤, υπάρχουν μερικοί πολύ καλοί εγγραφείς όπου με ένα ποσό συγκρίσιμο με αντίστοιχο υπολογιστή κάνεις ίσως καλύτερη δουλειά. Αν όμως κατέχεις έστω τα βασικά από υπολογιστές και ψάχνεσαι, τότε η επεκτασιμότητα που σου προσφέρει, ίσως σε καλύψουν πιότερω! Πάντως ως αρχικό κόστος ο εγγραφέας προσφέρει περισσότερα από το pc.

Εξάλλου πάρα πολλοί εγγραφείς επιτρέπουν και την σύνδεση με pc, οπότε συνδυάζοντας τα πλεονεκτήματα και των 2 (αμεσότητα του εγγραφέα + επεκτασιμότητα του υπολογιστή), οι δυνατότητες που παρέχονται πλέον είναι απίστευτες!

 

¶σχετο αλλά marathon θα συμφωνούσα σε ότι λες με τους μακ, αρκεί να ήταν 2 χρόνια πριν. Δεν ανοίγω flamewar, απλά λέω μια άποψη που την έχω πει και σε άλλα thread, που ασχολούνται με το pc vs mac!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sequencer είναι μια συσκεύη ή πρόγραμμα που ηχογραφεί ή/και αναπαράγει μια μουσική εκτέλεση' date=' συνήθως σε μορφή MIDI ή/και audio.

 

Τα περισσότερα sequencer είναι πολυκάναλα, δηλαδή ηχογραφούν σε παράλληλα κανάλια πρόσθετες εκτελέσεις και επιτρέπουν την επεξεργασία της ηχογράφησης και την αποθήκευση της σε κάποιο μέσο (πχ. σκληρό δίσκο).[/quote']

 

 

Sequence = Ακολουθία.

Sequencer = Ακολουθητής.

 

Ένας sequencer ΔΕΝ ηχογραφεί, ΔΕΝ επεξεργάζεται σήματα, ΔΕΝ αναπαράγει σήματα, ΔΕΝ αποθηκεύει, ΔΕΝ....

 

 

Οι ακολουθητές ήτανε κάποτε μηχανήματα τώρα είναι και εικονικά μηχανήματα.

 

Λειτουργία τους είναι να στέλνουν εντολές (/ σήματα ελέγχου) σε ακολουθία και σε χρόνους ρυθμισμένους με βάση είτε το εσωτερικό τους ρολόγι είτε ένα εξωτερικό (αν και στις αρχές αυτό γινότανε βάση πατέντας και δεν υποστιριζότανε από τον ακολουθητή αυτόν καθεαυτόν).

 

Το Cubase έχει ΚΑΙ έναν ακολουθητή μέσα του και σαφώς και ΔΕΝ είναι ένας ακολουθητής.

 

Τα hardware sequencer που ηχογραφούν, προσθέτουν εφφέ, στέλνουν φάξ και άλλα ωραία πράγματα έχουν ΚΑΙ έναν ακολουθητή μέσα τους και σαφώς και ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ ακολουθητές. Είναι και καταγραφείς, επεξεργαστές, αποθηκευτικές μονάδες κ.ο.κ........

 

 

 

 

 

Για να ακριβολογούμε δηλαδή...... και να ξέρουμε τι λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου