Προς το περιεχόμενο

Αμερικάνοι που θέλουν να παίξουν αλλα ελληνικά...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ή αλα βαλκάνια, αλλά μην μου πείτε ότι δεν σας θυμίζουν τίποτα οι κλίμακες..

και μην με φάτε...

 

Σε αντίθεση με του Έλληνες ροκάδες που θέλουν να γίνουν σαν αμερικάνοι, αυτοί οι "αμερικάνοι - ποιός ξέρει πόσες φυλές είναι- θέλουν να γίνουν σαν Βαλκάνιοι .. ή σαν έλληνες όπως το βλέπω εγώ...

 

παρόμοιοι με του gogol bordelo (και αυτοί ξεκινήσαν την καριέρα τους στην Αμερική)

 

 

για ρίξτε μια ματιά...

 

http://www.myspace.com/kulturshock

 

Αυτό με το we came to take your jobs away είναι κορυφαίο...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρα "μακεδονικοβαλκανικος" ηχος ,σαν κι αυτον που ακουμε απο "τερατα" βουλγαρικης καταγωγης οπως ο IVO PAPASOV & Ο IVAN MILEV αλλα και απο πολλους αλλους :Σκοπιανους,Σερβους αλλα και δικους μας κυριως Φλωρινιωτες & Θρακιωτες (οι οποιοι μπορει να υστερουν λιγο σε τεχνικη μπροστα στους γειτονες αλλα εχουν τρομερο Groove & παθος...) :wink:

 

Γενικα ολη η μουσικη της ευρυτερης περιοχης εχει φοβερο ενδιαφερον & ειναι κριμα που δεν κατεβαινει και λιγο ...νοτιοτερα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όχι φίλτατε, δέν είναι κρίμα.

Οι ήχοι αυτοί μην νομίζεις οτι ξεκίνσαν πρίν απο 200 χρόνια βόρεια της Ελλάδας απο Σλάβους.

Δέν ξέρω απο που είσαι αλλα για πληροφόρηση, η παραδοσιακη μουσικη Καστοριάς, Κοζάνης, Γρεβενών και γενικά της ευρύτερης Δ.Μακεδονίας είναι τα χάλκινα.

Δέν υποτιμώ τους γείτονες φυσικά, έχουνε βγάλει μουσικάρες

εμένα όμως δέν μου το βγάζει κανείς απ το μυαλό οτι η μουσική αυτή είναι καθαρότατα Ελληνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μουσικη αυτη ειναι απλα μουσικη της ευρυτερης περιοχης της "Μακεδονιας".

Δεδομενου οτι τα...χαλκινα ειναι καθαρα ΔΥΤΙΚΗΣ προελευσης (ηρθαν στην περιοχη γυρω στα 1820-1850 μεσω των....δυτικο-κεντροευρωπαιων κατακτητων-καταπατητων και των στρατιωτικων Marching band,οπως δηλ. ακριβως ηρθε και το κλαρινο μεσω Οθωνος στην Ελλαδα...) κανεις δεν μπορει να "οικιοποιηθει" τη μουσικη αυτη.

Απλα παιζεται ΠΑΝΤΟΥ απο τη Σαλονικη μεχρι και τη Βουδαπεστη και την απολαμβανει ολος ο κοσμος...

Τωρα αν ειναι "ελληνικη" η οχι..πιαστ'το αυγο και κουρευτο (μονο τις επιμιξιες που εχουν γινει στις περιοχες να σκεφτεις..χανεις τη μπαλλα...)

Γεγονος ειναι ομως οτι αυτη η μουσικη ενω ειναι η "εθνικη" μουσικη των Βορειων γειτονων μας,στην Ελλαδα ειναι γνωστη (και ακουγεται) μονο στο Βορειο τμημα της....

Εγω την λεω απλα ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ μουσικη και ειμαι ...."μεσα" :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα μας...:

 

Οι τύποι έχουν σαν βάση την αμερική, αλλά κοίτα τα μέλη..:

 

Gino Srdjan Yevdjevic (Bosnia)- vocals, djumbek

 

Mario Butkovic (Croatia)- guitar, buzuki

 

Masa Kobayashi (Japan)- bass

 

Val Kiossovski (Bulgaria)- guitar, vocal

 

Chris Stromquist (USA)- drums

 

Matty Noble (USA)- violin..

 

3 μέλη προέρχονται από χώρες με τέτοιες μουσικές ρίζες και άρα δεν είναι wanna-be Βαλκάνιοι, αλλά όντως Βαλκάνιοι...!

 

Ασχετα με αυτό όμως....:

 

Πιστεύω ότι αρκετοί κιθαρίστες παγκοσμίως έχουν μελέτήσει Γιάννη Σπάθα και έχουν υιοθετήσει πολλές απο τις φράσεις του...

Το παιδί (???) έχει κάνει σχολή μιλάμε αλλα η αναγνώριση που του αξίζει δεν έχει επέλθει ακόμα...

EAVY METAL IS THE LAW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την λεω απλα ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ μουσικη και ειμαι ...."μεσα" icon_lol.gif

Χάνονται οι ήχοι μέσα στον χρόνο, όντως.

Εγώ μεγάλωσα μ αυτους :lol: άρα για μένα είναι Ελληνικοί :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιεύθηκε: 10/07/2007 08:36 Θέμα δημοσίευσης:

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Όχι φίλτατε, δέν είναι κρίμα.

Οι ήχοι αυτοί μην νομίζεις οτι ξεκίνσαν πρίν απο 200 χρόνια βόρεια της Ελλάδας απο Σλάβους.

Δέν ξέρω απο που είσαι αλλα για πληροφόρηση, η παραδοσιακη μουσικη Καστοριάς, Κοζάνης, Γρεβενών και γενικά της ευρύτερης Δ.Μακεδονίας είναι τα χάλκινα.

Δέν υποτιμώ τους γείτονες φυσικά, έχουνε βγάλει μουσικάρες

εμένα όμως δέν μου το βγάζει κανείς απ το μυαλό οτι η μουσική αυτή είναι καθαρότατα Ελληνική

--------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Φίλε δεν θέλω να διαφωνήσω με όσα λες, αλλά καμμία μουσική δεν είναι καθαρότατα Ελληνική κατά τη γνώμη μου... Ολες είναι αποτελέσματα προσμείξεων με τις μουσικές της ευρύτερης περιοχής - και αυτό είναι που κάνει τις μουσικές άυτές τόσο όμορφες και ιδιαίτερες. Ειδικά δε οι μουσικές απο τη Μακεδονία -γεωγραφικώς, όχι εθνοτικώς μιλώντας- είναι αυτό που οι γάλλοι αποκαλούν salade de macedoine... Εχει τύχει να παίξω σε φεστιβάλ στην Κωνσταντινούπολη πριν από τον μέγιστο Θεοδόση Σπασόβ και έπαθα ΣΟΚ από τους Βαλκάνιους γείτονες! Σκοτώνουν!! Ασε που ο τύπος έπαιζε με τον Σαββόπουλο (ο οποίος πάντοτε είχε γούστο στους μουσικούς του). Κατά τ' άλλα συφμωνώ απολύτως με τους προλαλήσαντες. Αν δε θέλετε να ακούσετε και άλλα balcan Νew Υork ήχο ακούστε και τους Pachora αλλά και τα εβραιο-λάτιν project του μέγιστου John Zorn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος κυριε..αρχισυντακτα μου!! :lol:

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=8124&highlight=zorn

 

Ασε και 14 Ιουλιου παιζει στην...ΚΟΖΑΝΗ ο Ιβο Παπασοφ και ποιος τρεχει εκει πανω!!! 8O

 

 

http://www.avopolis.gr/live/dates_info.asp?id=19120

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου